lil®, 7865. A°. 1885. lit nummer bestaat Hit Twee Bladen. Vrijdag O Oetober. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 October. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17i> Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OIHcicclc licunisgevingen. PATESTBLADESi. I pc Burgemeester, hoofd van het Bestuur der gemeente fcidcn, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de gevulde patentbladen voor de wijken VII, VIII en IX, over dienstjaar 1885/86, bij het college van zetters, in der vertrekken van het Baadbnis dezer gemeente, op lértoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks j namiddags van één tot drie nren, en wel op Donderdag Vrijdag 9, Zaterdag 10, Maandag 12 en Dinsdag October a. terwijl na het verstrijken van dien ter- hjijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten Lorden afgegeven aan de deurwaarders der directe be- Lting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien feats, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, October 1885. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van E. F. KOOY, varkensslachter, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot het lopriehten van eene rookerij in het perceel aan de Lange- trag hoek Diefsteeg No. 14; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd ver zoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter gelegd is; alsmede dat op WoenBdag den 21sten IOctober aanst., 's voormiddags te elf nren, op het Raad- I linie, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen [dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Oct. 1885. E. KIST, Secretaris. Aan de uitnoodiging, door do liberale kiesver- eeniging „Algemeen Belang" tot hare leden ge richt om naar aanleiding van het advies in zake Kiesrecht door het hoofdbestuur der „Liberale Unie" deze vereeniging toegezonden, was gisteren slechts een schraal gehoor verleend. De voorzitter, dr. Kuenen, opende de vergadering met het geven van een duidelijk overzicht van het advies; hij gaf ver volgens in overweging een votum van erkentelijk heid te betuigen aan het bestuur der „Unie" voor haar ijverig streven. Met applaus werd dit voorstel aangenomen. Prof. Fockema Andreae, die het onderwerp in leidde, kon niet met het advies medegaan; vooral tegen het stelsel om de kiesbevoegdheid te beoor- deelen naar eene zekere huurwaarde trok hy hevig te velde. Wie, vroeg hij, zal deze huurwaarde kunnen bepalen en volgens welke regelen zal dit kunnen geschieden? De genoemde sommen, naar welke de kiesbevoegdheid zoude beoordeeld worden, zijnde gesteld op f 50 als minimum en f 200 als maximum, noemde spreker zeer willekeurig. Hoe wel hij het voorstel der commissie tot Grondwets herziening en van den heer Famcombe Sanders, om den aanslag in de personeele belasting tot grondslag te doen dienen, aannemelijker vond, had dit stelsel z. i. toch ook groote bezwaren en wel voor- namenlijk dit, dat velen, die door hun stand en rang als het ware aangewezen waren om kiesge rechtigd te zyn, door dit stelsel ten eenenmale uitgesloten waren. Het meest toonde h ij zich een voorstander van algemeen stemrecht, onder deze voorwaarde echter, dat elk kiezer zyn stembriefje invulle ter plaatse, waar de verkiezing plaats heeft. De heer Bool noemde het advies onvolledig, omdat liet met voorziet in het geval dat de Grondwetsherzie ning niet tot stand komt; hij achtte het daarom zeer wenschelijk dat ook hierop gelet ware. Ver andering in den bestaanden toestand is noodzakelijk, zeide spreker, want er bestaan in ons kiesstelsel enorm groote fouten. Als voorbeeld haalde hy aan dat het kiesdistrict Amsterdam, dat betrekkelijk niet veel meer kiezers telt dan het district Breda, 7 leden naar de Kamer zendt, terwijl het laatste •slechts 2 vertegenwoordigers telt. Zeer zoude het zi)ne goedkeuring wegdragen indien de census, In dit stelsel "is by na armen en bedeelden, om welke het kiesrecht bepaalt, in de steden verlaagd werd, omdat de ontwikkeling over liet algemeen in de steden grooter is dan ten platten lande. Een j groote fout in het advies noemde hij dat dit uit breiding van het kiesrecht wil zonder eenige argu mentatie hiervoor aan te voeren. Dr. Heymans verdedigde het stelsel van capaciteiten. In eene prachtige redevoering wees de hoog leeraar Buys op het verkeerde van dit laatste stelsel tn veroordeelde het zelfs zóó dat hij de personen, die dit stelsel, zooals dat in België bestaat, hadden uitgevonden, gaarne veroordeeld zag om als leden zitting te moeten nemen in eene permanente com missie ter afneming der examens, hiervoor vereischt. Hevig verzette hy zich tegen het stelsel der huurwaarde door het bestuur der „Unie" gedaan, vooral tegen de som van f 50. Dit is, zeide hij, het algemeen stemrecht zijdelings in de hand werken. ieder bevoegd, zelfs aan de stemming deel te nemen. Ten slotte werden de volgende vragen in stem ming gebracht: I. Wil men het algemeen stemrecht in de Grond wet gewaarborgd zien? (Verworpen.) II. Zal de gewone wetgever geheel in de regeling van het kiesrecht voorzien? (Verworpen.) III. Voorstel van prof. Fockema Andreae. In de Grondwet worde opgenomen de volgende bepaling De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen door meerderjarige inge zetenen van het Ryk, die bij de wet hiervan niet zyn uitgesloten. De kiezers vullen hunne stembil jetten in, ter plaatse waar de verkiezing plaats heeft. (Verworpen.) Hiermede was aangenomen dat de Grondwet de voorwaarden voor kiesbevoegdheid positief moet aanwyzen, en welke dezen zouden moeten zijn werd thans in rondvraag gebracht: a. Capaciteiten alleen. (Verworpen.) b. Huurwaarde in dier voege als voorgesteld was door het bestuur der „Liberale Unie". (Verworpen.) c. Capaciteiten gezamenlijk met huurwaarde. (Ver worpen.) d. De volle aanslag in de personeele belasting, (het voorstel der commissie tot Grondwetsherziening en van den heer Famcombe Sanders). Dit werd aan genomen met 20 tegen 17 stemmen. In verband met het hier ter stede epidemisch heerschen van het roodvonk, is door den minister van marine bepaald dat de jongens beneden de 16 jaar, die bij de verschillende kantoren van aan neming voor den zeedienst worden aangenomen, niet naar de Kweekschool voor Zeevaart alhier mogen worden gedirigeerd, maar voorloopig aan boord van Zr. Ms. opleidingsschepen „Anna Paulowna" en „Admiraal Van Wassenaer" moeten worden ge plaatst. Tot hoofd der school met den bijbel te Nykerk is benoemd de heer J. Van der Waals JCz., te Zuid-Beierland. Beroepen is te Aarlanderveen ds. F. Van Spall, predikant te Leimuiden en Kalslagen. Bedankt is voor de benoeming tot onderwyzer aan de openbare lagere school te Voorburg door den heer K. -J. Vink, te Haarlemmermeer. Noordwijkerhout bood gisteren een eigenaardig tooneel aan van eene landelijke feestviering. Vlaggen wapperden van de torens en uit de huizen, en waren ook gehecht aan de talrijke boomen, welke het dorp overwelven. De schuiten in de haven waren van onder tot boven met vlaggen getooid. Eene groep van een 50-tal ruiters, bestaande uit de jongelingschap van het dorp, en wier net tenue groote overeenkomst bood met die der garde civique der vorige eeuw, stelde zich om tien uren des voormiddags vóór het raadhuis in orde, vergezeld van het muziekcorps der Haarlemsche schutterij- Te halfelf stelde zich de stoet in beweging. Met vlaggen en banieren, voorstellende de wapens van de familie Gevers, van Van Limburg Stirum en van de gemeente Noordwijkerhout, trok men naar het station Piet-Gijzenbrug, om den burgemeester jhr. mr. Gevers met zijne echtgenoote, die van de huwelijksreis terugkeerden, feestelijk in te halen. Met den trein van 11.22 kwam het jonge echt paar aan. Het werd in de wachtkamer ontvangen en verwelkomd door den president der jongelui, den heer H. Heemskerk, die eene hartelyke toe spraak hield. In dezelfde orde als men gekomen was, ging de stoet van het station naar het dorp terug. Onder weg werd stil gehouden voor het R.-K. gesticht „De Voorzienigheid", waar de kostleerlingen vóór het gebouw, met de zuster-overste aan het hoofd, in twêe rijen stonden geschaard, en één der meisjes aan mevrouw Gevers een fraaien bouquet over handigde. Onder de vroolijke muziek der Haarlemsche schuttery trok de optocht het dorp binnen. By den ingang daarvan stond eene eerepoort met het op schrift „Welkom!" Vóór het raadhuis was mede eene eerepoort geplaatst met het opschrift „Hulde!" En de raadzaal was smaakvol gedecoreerd. Hier waren vereenigd de raadsleden, de pastoor, de predi kant en de onderwijzers der gemeente, met het doel om het jonge echtpaar te ontvangen. Aan den ingang van het raadhuis stonden twee meisjes, waarvan ééne met een korte toespraak aan mevrouw Gevers een prachtigen bouquet overhandigde. In de raadzaal voerde, namens de aanwezigen, de oudste wethouder, de heer P. Van der Klaauw, tot den burgemeester en zijne echtgenoote het woord, waarby hij de toegenegenheid der gemeente voor den burgemeester vertolkte met eene opge wektheid en welsprekendheid, die allen met eerbied voor den 74-jarj/en spreker vervulden, en waarop de burgemeester met eenige hartelyke woorden van dank antwoordde. Na de receptie op het raadhuis, werd de tocht voortgezet naar de woning van den burgemeester, de buitenplaats „Leeuwenhorst", waar allen, die ter verwelkoming op het raadhuis waren tegen woordig geweest, zich nog eenigen tijd in gezel schap der familiën Gevers, Van Limburg Stirum en Van Haersma De With vereenigden. De volgende week geeft de burgemeester een feest aan de jongelui, die hem feestelijk hebben ingehaald. (ly. r. c.) By de gisteren te 's-Hage gehouden akte examens (L. O.) werden geëxamineerd 8 mannelijke candidaten, afgewezen 3, toegelaten de heeren: N. C. K. De Bazel, H. L. Golterman, W. Van Strien,. F. Aarts en H. A. Brouwer, allen uit 's-Hage. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Amsterdam heeft naar aanleiding van eene aan schrijving, namens de Waalsche reünie te 's-Graven- hage in Juni vergaderd, door de Waalsche commissie tot de kerkeraden gericht, besloten de tweehon derdste verjaring van de Herroeping van het Edict van Nantes (18 Oct. 1688), door de godsdienstoefe ningen dien dag te houden, in de beide kerken te herdenken en tevens tot het houden eener alge- meene inzameling onder zyne gemeenteleden ten behoeve van het synodale fonds tot voorziening van de geestelijke behoeften der gemeenten waar de middelen daarvoor ontbreken. Op die wijze wonscht men de kinderen in de gelegenheid te stellen om van hun dankbaarheid voor do bewezen gastvrijheid en weldaden te doen blyken. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Bakel en Milheeze benoemd P. L. Nooyen, secre taris dier gemeente; W. J. M. C. Friesen be noemd tot burgemeester der gemeente Grave;

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 7