Apollo, het woord, die in diepgeroerdo, met een door tranen verstikte stem, hulde bracht aan de doode. Hy legde namens de Maatschappü een krans op het graf. Na hem sprak prof. Stokvis uit naam van het Nederl. Tooneelverbond. Mevrouw Kleine was de beste leerares in de dramatische kunst. Met onbe zweken trouw hield zy de vaan voor het schoone en goede hoog. Als eene ware priesteres der kunst waren alle byoogmerken haar vreemd. Toen het Tooneelverbond eindeiyk slaagde in de stichting der Tooneelschool, was het mevr. Kleine die van dat tijdstip af haar geheelen arbeid, haar geheel stre ven aan het belang der Tooneelschool wydde. Hare jongeren tot liefde voor de kunst te ontvlammen was hare roeping. Haar arbeid was volkomen toewyding en hare nagedachtenis blijft tot in lengte van dagen gehuldigd. Hare assche ruste in vrede. De heer A. C. Wertheim, die daarop het woord nam, sprak namens het Nederlandsch Tooneel en wijdde in dichterlyke taal eenige woorden aan de vrouw in haar huisgezin. De heer Bouberg "Wilson, de directeur der Too neelschool, schetste de afgestorvene te midden harer leerlingen, wat zij voor hen was. Toen zy haar afscheid genomen had van het tooneel, hoopte men dat zy zich geheel aan de opvoeding der jonge kunstenaars zou kunnen wijden, maar het mocht niet lang zoo zyn. Zy was als eene moeder onder hare kinderen. De tegenwoordige leerlingen aan sprekende, riep hy hun toe als mevrouw Kleine deed„weest verstandig, denkt!" Dat was hare leuze. Gij, die uwe opleiding aan haar te danken hebt, weet wat zij was. Op hare aanmaning zou ik u willen zeggen„werkt en denkt." Volgt gij dien raad, dan zal het u wel gaan. De tooneelspeler Ludwig Barnay sprak daarna eenige woorden in het Duitseh, die van diepe be« wondering getuigden. „Lieve vriendin en collega", sprak hij in een voudige, hartelijke taal, „wat wy ontwerpen en hopen, met hart en ziel wenschen, wordt ons dik wijls niet gegund. Toen ik voornemens was naar Amsterdam te gaan, toen besloot ik u weer op te zoeken, ik hoopte u weer te zien, ik wenschte weer uw kamer te betreden, uw lief gezicht my te zien tegenstralen, en toen ik aan uw woning kwamwaart gij dood[Sommige omstan ders braken in tranen uit.] En thans volgt geheel een volk uw lijkbaar, en uw begrafenis is een eer voor uw beroep. Deze kransen zullen verwelken, maar hoog boven uw graf bloeien de liefde, de hoogachting, de vereering van allen die u in uw door de kunst omstraald leven hebben bemind. "Wij zien elkaar weder.... daar boven! Daarom zeg ik als Hamlet tot u: „Goeden nacht, Moeder!" De heeren De Leur en Le Gras, de laatste na mens de Rotterdamsche tooneelisten, spraken eenige gevoelvolle woorden, waarna de heerKiehl, namens de oud-leerlingen, de rei der sprekers besloot. De kist werd daarna in de groeve neergelaten, de familieleden wierpen een schop aarde op het graf en de hulde was afgeloopen aan deze doode, bij allen bekend en door allen geliefd. De wind ruischte op dat oogenblik met machtigen adem door de twijgen en de regen stortte in stroo men neder, als vergoot zegt de „Amst. Crt." de hemel ook tranen by dit graf. By deze begrafenis had ook eene arrestatie plaats. Een kwaadwillig persoon poogde den agent Klas horst, die niets deed dan zyn plicht vervullen, met een mes een snede in de hand toe te brengen. De aanleg mislukte, het mes werd den woesteling ont rukt en deze zelf in arrest genomen. Nadat de stoet was voorbijgetrokken, werd hij naar het bureel overgebracht. De hoofdcommissaris van politie, de heer Steen kamp, en de hoofdinspecteur, de heer Hazenberg, werden op hun terugtocht naar het hoofdbureel door een hoop gepeupel tot aan de Spinhuissteeg gevolgd. Men zong allerlei schendliederen en ontzag zich niet steenen te werpen. Toen de beide heeren het bureel hadden bereikt, bleef de troep nog eenigen tyd daarvoor samenscholen, doch toen de politie zich niet buiten vertoonde, trokken allen langzamer hand af. Gisteravond is het testament geopend van mevr. Kleine. Daaruit blijkt o. a. dat hare erfgenamen slechts het vruchtgebruik hebben van hare geldelijke nalatenschap. ïelkens wanneer eene som vrijvalt wordt die gebruikt tot vorming en geleidelijke uit breiding van een fonds, genaamd het „Kleine-Fonds", waaruit aan oude of behoeftige tooneelisten hulp kan worden verleend. De koninklijke goedkeuring op de statuten van dit fonds is reeds gevraagd. Tot administrateuren zyn door mevr. Kleine be noemd de heeren A. C. Wertheim en J. L. Schut. Voor het fonds worden schenkingen en bijdragen aangenomen. Het stoomschip „Edam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 5 Oct. Lizard; de „P. Ca- land" vertrok 3 Oct. van Nieuw-York naar Rot terdam de „Soenda" arriveerde van Amsterdam te Batavia 3 Oct.de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Said den 5den en vertrok den 6den Oct.de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 3 Oct.de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 3 Oct.; de „Gelderland" vertrok 5 Oct. v. Padang n. Rotterd.de „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok 5 Oct. van Suez; de „Zaandam", van Amsterdam, arriveerde 2 Oct. te Nieuw-York; de „Noord-Brabant", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 5 Oct. van Port-Said. Z. M. heeft dr. B. Hagen, arts te Deli, be noemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuwden kapt. A. E. Mooijaart, van het 8ste reg. inf., op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2080 's jaars - benoemd by het 4de reg. tot lsten luit., den 2den luit. P. J. G. Schott, van het corps. Gemengd Nieuws. Binnen deze gemeente is het rood vonk als epidemisch heerschende verklaard. Het „Maandblad voor het onder w ij s inzonderheid voor de Bewaarschool" geeft in zyn derde nommer eene reproductie van een Grieksch A-B-boek, waarvan het oorspronkelijke wordt be waard in 's Rijks Museum van Oudheden alhier. Het is niet perceel No. 35, maar 33, dat by den brand in de Hoefstraat nogal brand- en waterschade bekwam en aan het perceel 31, waar het onheil ontstond, onmiddellijk grensde; niet het eerstgenoemde perceel, dat dank zy de flinke hou ding der brandweer en hoe dicht ook bij de hoog opstijgende vlammen gelegen, geheel vrij bleef. De oplichter, die zich onder den naam van dr. J. Brouwer als onderbibliothecaris der Leidsche universiteit in verscheidene plaatsen van Duitschland gelden tracht te verschaffen, is daarin te Frankfort a/M. geslaagd. Hij kwam daar bij een geleerde, wien hij verhaalde dat hem zijne porte feuille ontstolen was, met het verzoek, aan den Leidschen bibliothecaris om reisgeld te telegrafeeren. Even daarna kwam liy zeggen, dat het telegram niet noodig was, daar hy nog geld genoeg had om naar Heidelberg te komen, waar hij den bibliothe caris der universiteit kende, die hem wel helpen zou. Daar de Frankforter geleerde wist dat de Heidelberger bibliothecaris op reis was, bood hij zelf den oplichter 30 mark aan, die deze gretig aannam en verder niets meer van zich liet hooren. Bij arrest door den Hoogen Raad uit- gesproken, zijn verworpen de cassatievoorzieningen vanlo. K. v. d. B., commissionair in effecten te Hellevoetsluis, door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, ter zake van bedrieglyk bankbreuken2o. J. W. G. W., stoelen maker te 's-Hage, door hetzelfde gerechtshof ver oordeeld tot l'/i jaar eenzame opsluiting wegens medeplichtigheid aan eenvoudigen diefstal te Leiden en verzet tegen politie-ambtenaren. Te Boskoop geraakte door den har- den wind een schipper, die eene schuit met cement- stukken vervoerde, zoodanig onder de brug over de Gouwe beklemd, dat hij byna onmiddellijk een lyk was. Jeanne Lorette heeft aan den Koning vermindering van straftijd gevraagd, in cellulaire opsluiting te ondergaan. Te Rotterdam is een meisje van om» streeks vier maanden te vondeling gelegd voor het Luthersche weeshuis. Aan het commissariaat in de Witte-de-Withstraat worden inlichtingen gewacht. Te Amsterdam heeft zich gevestigd eene „Maatschappij tot Huwelijksverzekering", welke zich ten doel stelt uitkeeringen te verstrekken by het aangaan van een huwelijk en by de geboorte van kinderen. De commissionair in plaatsvervan gers en nummerverwisselaars, zekere B. te Amster dam, heeft zich dezer dagen uit de voeten gemaakt, zeer ten nadeele van een aantal milicien-plaatsver vangers der lichting 18Ê4, die in September met onbepaald verlof zyn vertrokken en thans hunne afbetaling wachtten. Deze manschappen, zoo schan delijk bedrogen, hebben zich thans tot de ouders der lotelingen, voor wie zij gediend hebben, ge. wend om vergoeding. Den lsten October i s d o o r e e n blik semstraal eene- dochter van den heer De W., die voor hare woning naar het onweder zag, totaal blind geworden, ten gevolge waarvan zy te Gronin. gen onder verpleging van den oogheelkundige, dr. Mulder, is gesteld. Te Stadskanaal heeft, ter gelegen- heid van de kermis, eene vechtpartij plaats gehad waarbij messteken werden uitgedeeld en een der vechtenden is gedood. By een brand te Baja (bij Pesth) zijn 300 ossen omgekomen. In eene fabriek te Pittsburg is ver- leden Yrijdag een stel van zes stoomketels ge- sprongen, waardoor zeventien mannen en knapen gekwetst werden en de fabriek werd verwoest. Twee der gekwetsten zyn sedert overleden. nUITKNLAND. Frankrijk. Wat den uitslag der verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden betreft, bevestigen de bladen van gisteravond dat de dag te Parijs in de vol maaktste orde is afgeloopen. De „Voltaire" zegt dat de uitslag der stemming eerst heden in zijn geheel zal kunnen beoordeeld worden. Uit de ontvangen depeches is echter nu reeds op te maken, dat de conservatieven in de nieuwe Kamer sterker zullen vertegenwoordigd zijn, dan in de vorige. Ziehier de berichten zooals die in volgorde wer den ontvangen, en waaruit men een eigenaardig overzicht van den gang van zaken krijgt: 1°. De uitslag der verkiezingen in 33 departe menten is thans bekend. De conservatieven schjjnen tot dusver 45 zetels te hebben gewonnen, doch de definitieve uitslag in het Noorden is nog niet open baar gemaakt en latere berichten kunnen de cijfers nog wijzigen. Er moeten 73 herstemmingen plaats hebben. 2°. De uitslag is bekend in 49 departementen, ongerekend het departement van het Noorden, waar die nog niet definitief is. De conservatieven win nen 36 zetels en verliezen er 4. Het aantal her stemmingen is tot dusver 116 in 25 departementen. In Eure zullen twee of drie herstemmingen plaats hebben. De hertog De Broglie staat in dit depar tement bovenaan de lyst der niet-gekozenen met 42000 stemmen, terwijl op den heer Develle (van de „Union Démocratique") 41000 stemmen waren uitgebracht. 3®. De uitslag der verkiezingen in Parys is in 51 afdeelingen van de 649 bekend. De heeren Bris- son en Allain-Targé staan bovenaan met 10,000 stemmen; dan volgen: Floquet, Lockroy, Barodet, Delaforge, Clémenceau en Paul Bert met 7000 a 9000. Calla, Hervé en Cassagnac (conservatieven) nemen de tiende, elfde en dertiende plaats in, met een gemiddeld aantal stemmen van 6000. De andere candidaten, die daarop volgen, zijn opportunisten of radicalen. 4°. Van 60 departementen is de uitslag bekend. De conservatieven winnen 44 zetels. Het aantal herstemmingen is 142. In het departement van het Noorden heeft de conservatieve lyst de meer derheid boven alle republikeinsche lijsten. Toch moet daar eene herstemming plaats hebben, omdat het verkregen cijfer niet het vierde gedeelte der ingeschreven kiezers bereikt. [Het verkrijgen van de volstrekte meerderheid is bij de tegenwoordige wyze van verkiezing slechts dan beslissend, als de candidaten minstens het vierde deel van het aantal stemmen, dat uitgebracht kan worden, op zich hebben vereenigd.] 5°. De uitslag van 79 departementen is bekend. De conservatieven winnen 84 zetels, indien men daarbij rekent de departementen van het Noorden en van Pas-de-Calais, waar zij de bepaalde meer derheid hebben, maar eene herstemming nog mogelijk is. 6°. Van 81 departementen is de uitslag bekend. Verkozen zijn: 165 conservatieven en 1'41 republi keinen van elke kleur. De conservatieven winnen 93 zetels en verliezen er vijf. Het aantal herstem mingen is 202. Op het oogenblik ontbreekt nog de uitslag van Seine-et-Oise, Haute-Garonne, Rhóne, Tam-et-Garonne en Loire.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2