i verbaal van 25 Juni 1883 pachter is geworden, zich grondende op onvoorziene omstandigheden, dat de inwilliging daarvan in strijd is met het beginsel van openbare verpachting en alzoo zou in de hand werken de roekelooze inschrijvingen, welke by de naleving der voorwaarden moeite en zorg veroor zaken, maar dat tevens daaruit een onbillijkheid zou geboren worden jegens de overige inschrijvers, die wellicht op zulke onvoorziene omstandigheden heb ben gerekend. Het beroep op een onlangs genomen gunstig be sluit ten aanzien van don aannemer der openbare gemeente-gebouwen duldt geen toepassing, omdat daarbij van eene in het oog loopende vergissing bleek, waardoor dan ook niet tot eene verandering der aannemingssom, maar tot ontbinding van het aannemingscontract door de commissie werd ge adviseerd. Op dien grond acht de commissie zich nu ver plicht voor te stellen op het request van P. Van TJlden afwijzend te beschikken. B. en Ws. kunnen zich met dit advies vereenigen. Ook geven deze in overweging de gevraagde gedeelten sloot langs den Hoogen Rijndijk ter dem ping in eigendom af te staan aan A. J. Rjjshouwer en A. N. C. Van Hees, onder de door do commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden. Naar aanleiding der ingediende adressen stellen zy tevens voor restitutie te verleenen, aanlo. J. H. Bik, wegens vestiging in de gemeente met 1 Sept. jl., voor een leéïling dor Jongensschool 1ste klasse 15), over de maanden Juli en Augustus ten be drage van 10. 2o. J. J. Commerell, wegens vertrek uit de gemeente met uit. Augustus voor «en leerling der Meisjesschool 2de klasse 3), een leerling der Jongensschool 2de klasse 3) en een leerling der Leerschool 3), over 3e maand Sept. ten bedrage van 3 3o. dr. W. C. Van Manen, wegens vestiging in de gemeente met September jl., voor eene leerlinge der Meisjesschool 1ste klasse (f 11.25), een leerling der Jongensschool 1ste kl. 11.25) en twee leerlingen der Leerschool 6), over de maanden Juli en Augustus ten bedrage van 9.50, alsmede aan laatstgenoemden adressant te kennen te geven dat krachtens de bestaande be palingen ook by vestiging in de gemeente tusschen- tyds voor do Hoogere Burgerscholen het volle school geld verschuldigd is. In de Raadszitting van den 9den Juli 11. is door den heer Donner de vraag ter sprake gebracht of het besluit van Burg. en Weths., waarbij aan den eervol ontslagen gemeente-arcitect den heer Schaap, een pensioen is toegekend van 2000, berekend naar een veertigjarigen diensttijd en eene jaarwedde van 3000, wel in overeenstemming is te achten met de verordening van 4 December 1884 (Gembl. No. 5). De twyfel grondde zich op de omstandigheid, dat bij zyn diensttijd is mede- gerekend do tijd gedurende welken hij als lid van de brandweer, waarbij hy verschillende betrekkin gen waarnam, bij de gemeente is werkzaam ge- woest, ofschoon hij als beambte bij de brandweer geen vast traktement genoot, maar alleen eene belooning, afhangende van de uren werkelijk en dienst bij brand of exercitiën met de spuit. De discussie over die vraag heeft toen tot geene beslissing geleid; er werd slechts besloten om de behandeling der zaak uit te stellen tot eene volgende vergadering, opdat een ieder zich nader op de hoogte zou kunnen stellen. Daarlatende tot welke beslissing die nadere be handeling zal leiden, zijn de heeren Bool en Buys, die indertijd met den heer Cock, die thans afwezig is, hebben uitgemaakt de commissie aan welke de samenstelling der aangehaalde pensioen-verordening was opgedragen, van oordeel dat omtrent eeno richtige uitvoering dier verordening geen twjjfel mag bestaan en deze in elk voorkomend geval terstond voor de 'toekomst moet worden uit den weg geruimd. Zij hebben daarom eene wijziging ontworpen, welke naar hunne meening dat doel zal verzekeren. Naar hun inzien mag de tijd, gedurende welken eene betrekking is waargenomen, waaraan geen vast traktement was verbonden en waarvan dan ook geene bijdragen voor het pensioen werden gestort, nimmer deel uitmaken van den diensttijd, die vereischt wordt om aanspraak op pensioen te geven, tenzij dit door eene uitdrukkelijke be paling is voorgeschreven. Ten einde daarom in den vervolge aan de ver ordening eene toepassing te verzekeren, die op dit punt tot geen vorderen twijfel aanleiding kan geven, wenschen de heeren Bool en Buys dat II van artikel 2 der verordening worde gelezen als volgt „Als zij gedurende veertig jaren een of meer ambten of bedieningen der gemeente hebben waar genomen, die aanspraak op pensioen geven en over de daaraan verbonden bezoldigingen, hetzij krach tens de verordeningen van 13 Januari 1876 (Gembl. No. 1) en 19 April 1877 (Gembl. No. 1), hetzy krachtens deze verordening, voor hun pensioen hebben bijgedragen." Ze geven daarom in overweging tot deze aan vulling der pensioenverordening te besluiten. Aanstaanden Donderdag-middag om twee uren houdt de Raad dezer gemeente weer eene vergade ring, waarin de hiervóór medegedeelde ingekomen stukken zullen worden behandeld. Omtrent de grondwerken, noodig voor het rasee ren van een gedeelte Raamland gelegen buiten de Utrechtsche brug, onder Zoeterwoude, waarvan de openbare aanbesteding op 28 September 1885 plaats vond, doch de gunning 8 dagen werd aangehou den, is thans besloten het werk te gunnen aan W. A. Van Nieuwkerk alhier, voor de som van ƒ1594. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ4444. Voor het mathematisch-literarisch examen alhier hadden zich weer aangemeld 7 candidaten. Afgewezen werd er één; terwyl toegelaten zijn de heeren J. C. Kuypers, te AmsterdamA. S. Van Zuydam, te Haarlem; J. F. Oortgysen, te Helder; L. Do Jong, te Utrecht; H. A. Van der Weerd en W. F Kroes, beiden te Amsterdam. Prof. P. Van Geer alhier is opgetreden als lid der redactie van de „Vragen des Tyds." Beroepen is by de Ned, Hervormde gemeente te Halle bij Zelhem de heor J. Draaisma Azn., cand. te Leiden. Gedurende het 3de kwartaal van dit jaar zyn bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier in dienst getreden 106 jongens. Gedurende de tweede helft der maand Juli zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: T. Westerop, mej. E. Huygens, Van Lochem, Amsterdam; Feerikus, H. Van Schaly, A. De Gunst, M. Do Klerk, 's-GravenhageH. J. Plantfeber, Leiden; mej. Oosthoek geb. Kruy, Oudshoom; N. De Buiter, mej. A. Jorrissen, Rotterdam; G. v. Es, Westwoude; J. H. Kesten verder aan J. v. d. Wallen, wed. Dijkslag geb. Wintjerijn, niet vermeld. Briefkaarten: Teeuwen, AmsterdamSophie Blok - poel, 's-Gravenhage; W. Kuite, Haarlem; mej. Otgaar, niet vermeld. Verzonden geweest naar Duitschland: Kieper, Flensburg; Ch. Vallo, Koningsberg; Marie Bruins Hoffman, Oldehberg; E. Frankloff', niet vermeld; naar Engeland Alex Verlieijen, Vorginie Wichering, Londen; naar Frankrijk: Mme. Tardont geb. Kaar semaker, Parys. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 41, 20.50, 4.20 en 2.15; de laagste 40, 20, 3.90 en 2.05. Door het gemeentebestuur van Utrecht is ten dienste der gemeentereiniging aldaar aanbesteed de levering van 35,000 kilo stroo en 80,300 kilo haver. Minste inschrijvers waren de heeren J. Van Hey- ningen, te Haarlemmermeer, voor 22.99 per 1000 kilo stroo, en de heer J. De Heus, te Leiden, voor 8.35 per 100 kilo haver. Blijkens de statistiek der geboorten en dei- sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Juli 1885, bedroeg het aan tal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Hertogenboscli 32.57Arnhem 24.45Dordrecht 25.45; 's-Gravenhage 19.82; Rotterdam 21.10; Amsterdam 22.37Middelburg 17.38; Utrecht 27.83; Leeuwarden 20.64; Groningen 25.17; Maastricht 24.84; Leiden 18.58. Gemengd N ieuws. De brand, welke in den nacht Yan Zaterdag op Zondag omstreeks halftwee in de Leidsche lederfabriek, in de Hoefstraat alhier, uit brak, had in betrekkelijk korten tijd het geheele houten gebouw met het daarin aanwezige leder in de asch gelegd. Groot was natuurlijk de schrik van mej. M., in het aangrenzende perceel, toen zij door het een of ander uit haren slaap ontwaakte en naar het raam ging om te zien wat er gaande was; bij het op halen van het gordjjn sloegen de vlammen haar als het .ware in het. gezichtze vloog van hot reeds brandende raam terug, greep haar slapend kind uit het bed en riep om hulp, waarop de beneden I buren en de heer v. d. B., eveneens door het onkel uit hunnen slaap gewekt, kwamen toeschieten I Intusschen was bij den heer v. G., waar I brand ontstond, alles nog rustig. Aangezien mej tot in den voornacht aan het werk was geweest oir I eene bestelling leder, ter waarde van 2500, verderB klaar te maken en welke men gisteren had wilir.r,B verzenden, waren de bewoners in hunnen eersten! slaap. Na het inslaan van het keukenraam out I waakten ze, nog niet wetende wat er aan de ha: q was. Bij het binnenkomen vond men mej. v. I nog te bed; in een sprei gewikkeld werd zjj hetB huis uitgedragen. Het woonhuis zelf bekwam weinig brand-, maarB des te meer waterschade; ook hetgeen vernieldI werd, is niet onbelangrijk. Toen we gistermorgen het I huis van binnen bezochten, zagen we een mahonie-1 houten kast waarvan de deuren, en een dito tafel I waarvan stukken af warenschilderyen, hanglamp' I gaskronen enz. enz. waren aan gruizelementen: jn één woord, het geleek eene ruïne, ongerekend het I water dat in de kamers stond en waardoor de klee- I den door het huis dreven. Het aangrenzende perceel, No. 35, heeft van hot I vuur ook nogal schade bekomende kroonlijst, de I kozijnen en ramen, benevens deuren zyn geheel I verkooldwat het meubilair betreft, daarvan is niet I veel verbrand, alleen gordijnen, eenig goed, hetwelk I op de plaats hing, en verdere kleinigheden, maar I door het veelvuldige water dat ook in dit perceel I kwam, is ook daar waterschade geleden. Ten gevolge I van het vele water dat in de kamer stroomde, was 1 men genoodzaakt een gat in den zolder te maken, I waardoor het water naar de benedenwoning liep. I waaruit men intusschen het huisraad had gedragen. Ten einde het veelvuldige water, hetwelk in de I Hoefstraat stond, te doen verdwynen, was men des I nachts genoodzaakt om op verschillende plaatsen den grond op te breken. De eigenlijke oorzaak van den brand is onbekend. Er is in de fabriek een kachel, welke gestookt wordt voor het drogen der vellen én waarvan waarschijnlijk op de eene of andere wijze een vonk is ontsnapt en terechtgekomen in iets dat tot i smeulen is overgegaan. Alleen de koopmansgoederen waren geassureerd; de inboedel, waaraan zooveel schade is geleden, niet. Gisteren werden bovendien nog vermist: vier bankbiljetten van 100 en zes zilveren lepeltjes. De duinwaterkraan in de Raamsteeg, welke door J. Labree, die dezer dagen zijn 50-jarig jubilé vierde, spoedig was aangeschroefd, gaf het eerst water; daarna volgden de stoombrandspuit en de verdere stadsspuiten. Gisteren wemelde het op den Yestwal, van waai de vernieling het best te zien was, den geheelen dag van nieuwsgierigen. T e r w ij 1 de openbare viering van Lei- dens ontzet op de Beestenmarkt besloten werd met eene muziekuitvoering der schuttery-kapel, waarbij eene talrijke menigte tegenwoordig was en nu en dan bengaalsch vuur werd ontstoken, waren in de Stadszaal honderden schoolgaande kinderen ver een igd. Reeds van vijf tot zeven uren was er een ander gedeelte der jeugd geweest. Ze werd er van wege het gemeentebestuur onthaald op chocolade, krentenbolletjes en taartjes, welke natuurlijk zeer veöl aantrekkingskracht haddendoch het meest aantrekkelijk schenen wel de werkzaamheden van den lieer Okhuyzen, niet enkel zijne goochel- en andere behendige toeren, maar vooral zijne dissol- ving-views, waarby men onder zooveel meer anders, zag het portret, standbeeld en woonhuis van Van der Werf, de portretten van den Koning, de Koning in en het Prinsesje; afbeeldingen van het stad huis en de Vlietbrug enz. Men had aan het geheel een zooveel mogelijk nationaal karakter gegeven, en hoe zeer dit op het .jeugdige gemoed der kleinen werkte, bleek niet het minst uit de vaderlandsche liederen, die ze herhaaldelijk by het aanschouwen van het een of ander aanhieven. Het was een lust om hen in de pret, die ze hadden, te zien en in de gelukkige uiting van hun geluk te hooren. Door den Koning is aan den mi 1 i- cien H. P. Jansen van het 2e reg. veldartillerie, de bronzen medaille, met loffelijk getuigschrift, toegekend, wegens het met- levensgevaar redden I van een drenkeling uit het Rapenburg te Leiden. De arrondissements-rechtbank te 's-Hage j veroordeelde heden den Leidenaar, die in drift met i een bijl een veldartillerist een lichte hoofdwond toe bracht, tot 7 dagen Celstraf. Tegen een boer uit Hazerswoude, die in den

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2