Hot onderzoek van de Indische begrooting voor 1886 is in de afdeelingen van de Tweede Kamer ten einde gebracht. De Belgische minister baron d'Anethan heeft heden voor eenige weken Den Haag verlaten. Ge durende zijne afwezigheid zal baron d'Erp als zaak gelastigde optreden. De minister van oorlog is blijkens de Vesting- begrooting van plan het volgend jaar voornamelijk voort te arbeiden aan de stelling van Amsterdam. Het fort te IJmuiden zal dan voltooid worden. Dr. N. Van de Wall, leeraar aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Amsterdam, is, blijkens een bericht in de „Arnh. Crt.", te Arn hem overleden. Dr. Van de Wall was als man van wetenschap, o. a. door het tijdschrift „De Natuur", algemeen bekend. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, vertrok 2 Oct. van Suezde „Noord- Holland", van Java naar Rotterdam, passeerde 2 Oct. Dover; de „.Jacatra", van Amsterdam naar Java, vertrok 2 Oct. van Djeddah. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip „De Ruyter", onder bevel van den kapt. ter zee jhr. T. E. De Brauw, in den morgen van 1 dezer, te Aden aangekomen en zou in den avond van ■dien dag weder van daar vertrekken. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft benoemd tot lid der commissie van administratie over het vereenigd huis van arrest en van provoost te Haarlem, mr. A. W. Thöne, auditeur-militair in het vierde militaire arrondissement aldaar; - de volgende pensioenen verleend, als aan: W. F. G. L. Elhorst, onderwijzer te Sprang, van 331 'sjaars; E. L. S. H. Van Roosmalen, wed. B. Maré, hoofd der openb. meis jesschool te 's-Hertogenbosch, van 479 's jaars Th. Stom, onderwijzer te Amsterdam, van f 467 'sjaars; W. Degenhardt, hoofd der openb. lag. school te Amsterdam, van f 1747 'sjaars: J. B. Koehorst, hoofd eener openbare lagere school te Lattrop, van 520 'sjaars; E. Zuidema, hoofd eener openbare lagere school te Uithuizen, van 900 'sjaars; M. Brouwers, onderwijzer te Gre- venbicht, van f 207 'sjaars; - aan den heer A. L. H. Obroen, te Parijs, verlof verleend tot het aan nemen der versierselen van ridder der orde van Isabella la Catolica, hem door den koning van Spanje geschonken. 15 TJ T K N Tj AIV 1). r>uita>clila.nd. De „Köln. Zeit." verneemt uit Berlijn dat de Rumeensche minister-president Bratiano zich gis teren naar Friedrichsruh heeft begeven voor eene conferentie met prins Von Bismarck. Hot doel van zijne reis is om bekend te worden met de denk wijze van Duitschland en Oostenrijk over de ge beurtenissen op het Balkan-Schiereiland, en zich te vergewissen dat uit de veranderingen in die streken geen nadeel, van weikon aard ook, voor Rumenië zal voortspruiten. De heer Bratiano zal waarschijnlijk reeds heden Friedrichsruh weder verlaten, om over Weenen naar Bucharest terug te keeren. Italië. De laatste clioleraberichten uit Palermo zijn niet bepaald ongunstig te noemen; het sterftecijfer, of schoon op zich zelf niet onbelangrijk, is echter in -de laatste dagen niet toegenomen. Het bezoek van koning Humbert aan de geteis terde stad is voorloopig uitgesteld. Z. M. heeft aan het gemeentebestuur van Palermo getelegrapheerd dat gewichtige redenen van staatkundigen aard, die volgens het oordeel zijner raadslieden de tegen woordigheid des konings in de hoofdstad noodzake lijk maken, hem hebben genoodzaakt van dit. bezoek af te zien. Tegelijkertijd hoeft do koning eene som van 100,000 fr. ter beschikking van den burge meester gesteld. Deze koninklijke depeehe werd in de straten van Palermo aangeplakt, en maakte op de bevol king een diepen indruk op zulk eene buitengewone milde bijdrage, uitsluitend ten behoeve van de slachtoffers der epidemie, had blijkbaar niemand gerekend. Op het eiland schijnt thans alle3 vol maakt rustig. De houding des konings draagt te Rome de algemeene goedkeuring weg; zelfs de organen der oppositie prijzen de gehechtheid aan de constitutie, waarvan de vorst, niet minder dan van zijne persoonlijke milddadigheid, bjj deze gelegen heid blijk heeft gegeven. De „Uniono" deelt mede dat paus Leo XITI, nadat hjj de uitnoodiging had aangenomen om als bemiddelaar tusschen Duitschland en Spanje op te - treden, het onderzoek der quaestie heeft opgedragen aan eene commissie, samengesteld uit de kardinalen Jacobini, Laurenzi, Czacki, Ledochowski, Bianchi, Parochi en Monaco la Valetta. Als secretaris zal mgr. Moeenni werkzaam zijn. In plaats van Koning Humbert zal thans de hertog van Aosta naar Palermo gaan om de cho- leralijders te bezoeken. Op vier Engelsche schepen in de haven van Napels zijn choleragevallen voor gekomen. Gr ï-oo t-ISrita nnïë. Lord Shaftesbury is Donderdagmiddag om twee uren te Folkestone overleden. Anthony Ashley Cooper, lord Shaftesbury, was in 1801 geboren. Hij werd lid van het Parlement in 1826, was onder Peel (1634 35) eerste lord der admiraliteit en werd in 1851 pair. Lord Shaf tesbury was ijverig in de weer voor de arbeidende klasse (o. a. door zijn 10 uren-wet). Hij was het hoofd der Evangelische partij, president van het Bijbelgenootschap en van de Evangelische alliantie In de laatste jaren werd hjj ook in het buiten land meer bekend door zijn kloeken strjjd tegen het anti-semitisme. Ook als schrijver heeft lord Shaftesbury naam gemaakt: zijne artikelen in de „Quarterly Review" over industrieele en maatschappelijke vraagstkken hebben indertijd zeer de aandacht getrokken. Engeland verliest in hem een zijner beste burgers. In Engeland worden gelden verzameld ter ver dediging van den heer Stead, redacteur der „Pall Mall Gazette", in de zaak Armstrong. Door een enkel persoon is voor dit doel eene bijdrage van 5000 pd. st. toegezegd. GrricBenlnncl. Uit Athene wordt gemeld dat Griekenland zich ernstig op den oorlog voorbereidt en niet in de vergrooting van Bulgarjje zal berusten. Thans staan reeds 23,000 man aan de grens gereedmet expres- treinen wordt daarenboven de reserve naarLarissa en Arta vervoerd. Admiraal Kanarie neemt het opperbevel der vloot op zich. Wanneer de Kamers weer bijeenkomen, zal tot de mobilisatie van de twee andere klassen der reserve overgegaan worden. De gezanten rieden in een gemeenschappelijk onder houd den heer Delyannis gematigdheid en voorzich tigheid aan. In den Piraeus verwacht men twee pantserschepen om het eskader in het Oosten te versterken. Tim-lcije. Edhem-pacha aarzelt om de betrekking van gezant te Parijs aan te nemen, met het oog op zijn leeftijd (hij is 65 jaar oud) en zjjne zwakke gezondheid. Het stoomschip „Dolmabagtche" is van Kon- stantinopel naar Smirna vertrokken, om troepen voor Salonika in te schepen. B usland. In don Kaukasus wordt geklaagd over talrijke benden Turksche roovers, die uit do dorpen in de buurt van Erzerum komen, en het land tusschen Kars en de grens onveilig maken. De „Kars Ga- zette" zegt dat verscheidene roovers Turksche uniformen dragen en dringt er op aan dat de Russen de benden met kracht zullen vervolgen, desnoods op Turksch grondgebied. Bij Smyrna is een jong Engelscliman, Charnaud genaamd, door roovers gevangengenomenzjj eischen negen duizend pond losgeld. Hij schrijft dat onder de roovers Christenen en Muzelmannen zijn, en zij, wanneer de autoriteiten hen vervolgen, hem zeker het hoofd zullen afslaan. Aan de Golf van ïsmidt is ook een bekende rooverhoofdman met zijn bende de schrik der streek. Bulgarjje. Uit Kopenhagen wordt geseind dat de czaar bjj de komst der Bulgaarsche deputatie te Fredens- borg, aldaar niet aanwezig was. De deputatie had toen gedurende één uur een onderhoud met den heer Von Giers, en verliet daarop Fredensborg. Uit Sofia wordt gemeld dat volkomen rust in Rumelië en Bulgarjje blijft heerschen. Talrjjke Duitsche officieren, thans op disponibi- liteit, hebben aangeboden om onder vorst Alexander -dienst te nemen. Gavril pacha, de afgezette gouverneur van Ru melië, is op vrjje voeten gesteld en naar Konstan - tinopel vertrokken. Een gedeelte van het garnizoen van Widdin zal spoedig te Sofia komen. Men ziet hierin een bewijs van de verstandhouding, welke met Servië en Bui garije bestaat. Te Phillippopel bevinden zich thans vijf Bul gaarsclie regimenten onder een broeder van vorst Alexander, en de vrjjwilligercorpsen, die aan den strjjd aan de Schipka-passen deelgenomen hebben Bjj het binnentrekken marcheerden naast den l,e. velhebber een orthodox-Grieksch geesteljjke, met de sabel omgegespt. Blijkens een telegram uit Philippopel zond de regeering een delegatie naar Konstantinopel, om met de Porte en de vertegenwoordigers der groote mogendheden van gedachten te wisselen. Tclejjraniinen. KOPENHAGEN, 2 October. Het barkschip „Britiscli Merchant", kapitein Vanselow, uit Dantzig, strandde gisteren bij Harbooere. Eene scheepsboot met 13 per sonen sloeg om, waardoor 7 personen verdronken, terwijl de anderen door eene reddingsboot gered werden. ROME, 2 October. Gisteren zijn in de stad Palermo 65, in het overige van Italië te zarnen 17 personen aan de cholera overleden. PARIJS, 2 October. Rusland trekt, naar men hier verneemt, troepen in Bessarabië te zamen. LONDEN, 2 October. De Duitsche gezant graaf Münster had heden een langdurig onderhoud met lord Salisbury. MADRID, 2 October. Koning Alfonso is weder geheel hersteld. De officieele courant zal van heden af geene cholera-berichten meer mededeelen, daar de ziekte te Madrid als geweken te boschouwen en in de provinciën sterk aan het afnemen is. LONDEN, 2 October. De daling van de effecten beurs is volgens telegram uit Nieuw-York, daaraan te wijten dat de makelaarsfirma William Heath Co. gefailleerd is. LONDEN, 3 October. De Servische gezant heeft gisteren, bjj gelegenheid van het feestmaal op Mansionhouse, verklaard dat, wanneer de vrede in het Balkan-schiereiland bewaard mocht blijven, dit voor een aanzienlijk deel te danken zal zjjn aan I de verstandige en gematigde houding van lord Salisbury, wiens optreden van groote helderheid en vastberadenheid, doch tevens van onmiskenbare deelneming voor Servië en de naburige staten ge- tuigt en op de Servische regeering een diepen indruk hoeft gemaakt. BELGRADO, 3 October. Koning Milan, heden de Skouptchina openende, zeide dat Servië's houding getoond heeft, hoezeer het den vrede wenschtetotl zijne binnenlandsche ontwikkeling. „Heden", zoo luidde het in de Troonrede, „is nogI steeds de vrede noodzakelijk, maar ook, dat's lands I hoogste belangen gewaarborgd worden. Daartoe I verlangen wij uwe medewerking." Koning Milan eindigde met te zeggen, dat de Balkanlanden gelijksoortige rechten hebben, welkeI niet in den wind geslagen mogen worden. KOPENHAGEN, 3 Oct. Het gerucht loopt dat I keizer Aloxander de Bulgaarsche deputatie heden-1 middag te Fredensborg zal ontvangen. BERLIJN, 3 October. Bij de afrekeningskantorenl der Duitsche Rjjksbank is in September verrekend! voor een bedrag van Mark 979,230,000. BERLIJN, 3 October. (A.) Duitschland erkent del geldigheid der bezetting van het eiland Yap doorl de Spanjaarden. Spanje staat aan Duitschland dal vrije vaart en den vrijen handel op de Carolinenl toe, en tevens het recht om daar kolenstations aan! te leggen. De bemiddeling van den Paus is thans onnoodig* daar het conflict is bijgelegd. LEIDEN, 3 October. Weerbericht (medegedeeld deer het Kon. NedJ Met. Instituut). Verwachtingwestelijken wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 1- Celcius 54° Fahrenheit hedenmorgen om S ureij 10° C. 50° F.; 'smidd. 12 uren 14° C. dl F.; 's namiddags 4 uren 13° C. 56° F. In de eerste vergadering der „Maatschnppl voor Nederlandsche Letterktmde" te Leiden isprwj dr. H. Kern tot voorzitter voor het jaar 1885/S9 gekozen. Na de stroomen regens van hedennacht el 's morgens, klaarde de lucht gelukkig op en gal ze in den middag zelfs helderen zonneschijn, Zl>j dat het weinige, waarmede men den Ontzet 'hJ thans herdenkt, nog kon plaats hebben. Daarvan onafhankelijk was het bespelen van li*!

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2