eiober 1885: t§eze jouraat wordt dagelijks, met aitzoaderiag van (gon- en feestdagen, uitgegeven. I Viering ïan den Gedenkdag van Leiden's Ontzet. Leiden, 2 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1-40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere lettere naar plaaternimte. Voor het inaaa- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Officioele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren- •(■u ter algemeene kennis dat op 3 October a. s., den ge- ienkdag van Leiden's Ontzet, muziekuitvoeringen zullen ats hebben des namiddags van twee tot vier uren op ie Koombeursbrng en des avonds van acht tot tien uren de Beestenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEE, Burgemeester. 2 Oct. 1885. E. KIST, Secretaris. lop In een eenvoudig getouw, van buiten zonder lenigen praal, op de Hooglandsche Kerkgracht, wordt thans de akker der liefde bearbeid op eene wijze welke wel de aandacht verdient. Genoemd gebouw is de zetel van de alhier ge vestigde afdeeling der bekende Vereeniging van den Heiligen Vincentius a Paulo, wier doel het is e armen te steunen en wèl te doen waar ze kan. Voorzeker eene schoone taakmaar voor de uit voering waarvan ze tevens de medewerking en onder- leuning der meergegoede stadgenooten behoeft. Blijkbaar ontbreekt het haai' daaraan niet. Immers, ten einde de kas der Vereeniging, waarvan de bodem zoo langzamerhand zichtbaar werd, weer wat te vullen, besloten de beheerders jer van eene loterij op het getouw te zetten, waarin deelneming tegen billijken prijs zou opengesteld worden. Maar voor zulk eene loterij zijn tot prijzen geschikte voorwerpen noodig! Ook die zouden er komen, zelfs talrijker en van neer zyden dan men verwacht had; want eene tot dezen en genen gericht, werd met inge nomenheid, en daarom moestal ook onder begeleiding pan bet een of ander, voor het doel gaarne be stemd, beantwoord. Zoodoende heeft men ongeveer een vierhonderd Voorwerpen bijeengekregen, vormende eene ver- ameling, welke alleszins mag in oogenschouw ge- fiomen worden. Bovendien, ook hiermede offert men seder op het altaar der liefde, want er wordt, poch slechts eene kleine, entrée geheven. In twee inéénloopende zalen vindt men voor werpen van allerlei, maar ook van kostbaren aard, net verschillende bestemming; o. a. een keurig potenhouten schrijfbureau, een schommelende luier- een brons-marmeren pendule met coupes, [roote en kleine kunstbloemen, prachtige boek- en ames-handwerken (b. v. een beddesprei door een pefdezuster tijdens de verpleging van een zieke in ar vrijen tijd vervaardigd), schoone staalgravures, jen aantal kunstwerken van terra-cotta, quivre eb, earariscli marmer, albast en nog zoo veel meer bier niet kan genoemd worden, maar almede |oor huishoudelijk gebruik, voor sieraad van kamer Jf salon of voor andere doeleinden geschikt is. Wij kunnen de commissie niet anders dan geluk lenschen met de schoone uitkomst, waarmede zij Me bemoeiingen heeft bekroond mogen zien, en pnschen haar toe dat de finantieele resultaten, K>r het van de hand zetten van nog meer loten or deze meestal kostbare prijzen, andermaal de loon op het werk mogen zetten. I Tevens zij hier opgemerkt dat aan de eigenlijke P'orij nog verbonden is eene tombola (zonder nieten), parvoor wel kleinere, doch mede niet onaardige ijzen zijn beschikbaar gesteld. De „Vox Studiosorum" van heden bevat eene edige ljjst der candidaat-leden van het Leidsche Mentencorps. Daarop komen voor in de rechten 92, geneeskunde 32, philosophie 3, godgeleerdheid 4 letteren 6, te zamen 137 novitii. i Daarenboven hebben zich bij den rector-magnificus [og doen inschrijven, maar niet als leden van het dentencorpsin de rechten 2, geneeskunde 20, philosophie 1, pbarmacie 3, godgeleerdheid 1 en letteren 7, te zamen 34 nieuwe studenten. Het totaal der nieuw aangekomenen bedraagt dus 171. De inauguratie der 137 novitii zal plaats hebben a. s. Donderdag-avond om acht uren in de Stadszaal. Aan de universiteit alhier is het candidaats- examen Jin de godgeleerdheid (tweede gedeelte) af gelegd door den heer C. G. M. Quack, dat in de Nederlandsche letterkunde door den heer Ph. Busse- maker, het doctoraal examen in de godgeleerdheid door den heer H. Y. Groenewegen, het examen voor den Indischen dienst door den heer W. F. Haase. De heer H. J. Yan der Sluys, tegenwoordig onderwijzer aan de Christelijke school voor meer uitgebreid lager onderwijs op de Hooigracht alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de diaconieschool No. 1 te Amsterdam en heeft die benoeming aan genomen. Wjj vestigen de aandacht onzer lezers op het concert van de Eerste Hongaarsche Knapen-Kapel, dat Maandag in de Stadszaal zal worden gegeven onder leiding van den heer Traniek. Te Schevenin- gen ondervonden de jeugdige musici veel bijval. Ter viering van den gedenkdag van Leidens ontzet zullen morgen weer muziekuitvoeringen plaats hebben: van twee tot vier uren op de Koornbeurs brug en van acht tot tien uren op de Beestenmarkt. Yan de zeven candidaten voor het mathema tisch-literarisch examen, dat alhier wordt afge nomen, werden er twee afgewezen. Niet opgekomen waren er ook twee. Geslaagd zijn de heeren A. L. Huisman, te Utrecht; M. B. Christiaanse en I. .T. Yan den Berg, beiden te Leiden. Door den kerkeraad der Herst. Evang.-Luth. gemeente te Amsterdam is ter vervulling van de vacature voor een predikant het volgende drietal opgemaakt: ds. J. E. Schroder, Evang.-Luth. pred. te Arnhem; ds. C. A. Evelein, id. te Leiden, en ds. P. Yan "VVijk, Herst. id. te Enkhuizen. De heer M. J. Wuyster, onderwijzer te Noord- wijkerhout, is hedenmorgen benoemd tot hoofd dei- school aldaar. De kerkeraad der Herv. gemeente te Ter Aar heeft tot predikant beroepen ds. Leenmans, pred. te Sloten, in Friesland. Voor de Utrechtsche Zendingsvereeniging is namens wijlen mej. G. Yan der Lee te Alfen a/d. Rijn een legaat ontvangen, groot f 4000. Het wederantwoord des Konings op het adres van Antwoord van de Tweede Kamer, luidt aldus „Mijne Heeren! Gaarne vereenig ik Mij met den wensch, dat de gewichtige arbeid, die de Vertegen woordiging wacht, bevorderlijk zal zijn aan 's lands belangen, en Ik verzoek U, Mijne Heeren, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal dank te zeggen voor haar adres van antwoord." De Maatschappij „Apollo" te Amsterdam heeft zich aangeboden, de begrafenisplechtigheid van mevr. Kleine te regelen. Dit vereerend aanbod is door de nabestaanden met groote ingenomenheid aangeno men. De heeren Jac. Grader en Louis Bouwmeester zjjn door „Apollo" aangewezen zich met de leiding te belasten. De samenkomst van allen, die van den stoet deel wenschen uit te maken, is bepaald aan den Stads schouwburg, welke dien dag gesloten blijft, om van daar naar het sterfhuis te gaan. Onderscheidene corporatiën en particulieren hebben zich reeds aangemeld. Een zeer bekend en geacht oud-gezagvoerder van de Maatschappij „Nederland", later wal-kapitein van de Maatschappij „Insulinde", de heer R. Berkel- bacli Van den Sprenkel, is - naar het „N. v. d. D." meldt gisternacht onverwacht overleden. Zaterdag jl. zijn, naar de „Maasbode" bericht, twee Nederlandsche missionarissen, leden der con gregatie van den H. Joseph te Milthill, de heeren F. Westerwoudt en A. ReifFert, beiden van Amster dam, naar Rome vertrokken. Tot den 29sten September 11. waren er bij den rector van het Utrechtsche Studentencorps 52 novitii ingeschreven. Het stoomschip „W. A. Scholten," van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 2 Oct. Dover; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde to Genua 1 Oct.de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Genua 1 Oct.; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 1 Oct.; de „Utrecht," van Rotterdam naar Java, vertrok 1 Oct. van Southampton; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 2 Oct. te Southampton. Gemengd N o tl w S. Voor een onzer stadgenooten, J. Labree, geëmployeerde bij de Leidsche brandweer, was het gisteren een heuglijke dag, daar hem bij gelegenheid van zijne vijftigjarige echtvereeniging door opperbrandmeesters, brandmeesters en onder brandmeesters bij monde van den directeur enden president een souvenir werd aangeboden, bestaande uit een prachtig gouden remontoir met inscriptie, voor de trouwe plichtsbetrachting gedurende een reeks van jaren. Blijkbaar aangedaan aanvaardde de jubilaris het geschenk, met den wensch dat het hem gegeven moge worden, nog jaren die betrek king te vervullen. Gisteravond omstreeks zes uren bracht eene koe, welke zich van het touw losge rukt had, waaraan ze was vastgebonden, in den omtrek van den Nieuwen Rijn heel wat ontsteltenis teweeg. Nadat ze, achtervolgd door hare geleiders, een paar straten doorgehold had, kwam z(j op eene stoep te vallen, waarbij zjj met den kop in eene ruit te recht kwam, bjj den heer v. H. in de Korenbrugsteeg. Inmiddels achterhaald, werd ze eindelijk tot staan gebracht. Ook hedenmorgen wist een stier zich van een boer, van de markt komende, los te rukken, waar door h\j op de Haarlemmerstraat een veeren wagen ten onderste boven en een kinderwagen geheel stuk sloeg. In Katwijks duinen wordt heden door de studenten-scherpschuttersvereeniging „Pro Patria" voor alle novitii een onderlinge wedstrijd gehouden. „Arena Studiosorum" houdt Dinsdag avond om 9 uren in het gymnastieklokaal op de Pieterskerkgracht een groenen-concours. In de burgerlijke zitting van de arrondis- sements-rechtbank van heden werd pleidooi gevoerd in zake den eisch van den burgemeester van Leiden, als zoodanig optredende voor die gemeente tegen W. Van der Meer c. s. te Zoeterwoude. De vordering strekt: tot betaling van f 2-516 wegens verschuldigde tolpacht. Het instellen van deze vordering berust op eene tusschen partijen op 20 Maart 1882 gesloten pacht» of huurovereenkomst tot heffing van tolgeld en andere rechten voor den overgang van den Vliet en het gebruik van het jaagpad tusschen Delft en Leiden. In April 1882 kwam op den Vliet een stoomsleop- bootdienst in werking, welke onvermijdelijk d& inkomsten van den pachter, den gedaagde Van der Meer, moest doen dalen. Met de toeneming van het aantal schepen, ondergingen die ontvang sten dan ook eene aanzienlijke vermindering, om dat de meeste schippers die hun vaartuigen door stoombooten lieten slepen geen trekkracht, over» zetveer en gebruik van het jaagpad te betalen hadden, omdat de «toombooten gratis passeerden. De pachter deed zijn beklag en vroeg vermin»

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1