il nummer bestaat uit Twee Bladen. N", 7859. Vrijdag 2 October. A0. 1885. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 October. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. ledurende de maanden Juli, Augustus en Sep- Ler van dit jaar werd 'sRjjks Museum van jiurlyke Historie alhier bezocht door 2960 leonen. Onder bevel van de luitenants ter zee 2de Isse W. P. A. M. Kluit en P. A. R. Hennequin trokken heden 202 jongens van de Kweekschool }r Zeevaart alhier naar de opleidingsschepen te sterdam en Rotterdam. (er vervanging van bovengenoemde officieren den de luits. ter zee 2de klasse W. P. Cool- en W. Noordujjn bij de Kweekschool gedo leerd. |)e nieuwe cursus vangt thans aan met een getal 1115 jongens. De Indische mail per stoomschip „Prins van ïje" wordt 3 dezer alhier verwacht. Op de begrooting van Binnenlandsche Zaken ^eder eene subsidie van f 5000 aan de Leidscbe ifikschool voor Bewaarschoolhouderessen voor bid. Er bestaat gelegenheid tot verzending der ispondentie naar Noord-Amerika, door middel het stoomschip „Edam", van Rotterdam ver- Ikende. Ten postkantore alhier moeten de brieven I uiterlijk Vrijdag-avond om 10.18 bezorgd zjjn. Men verzoekt ons de beleefdheid, allen, die, door hunne tegenwoordigheid, hetzij door fegenwoordiging, of door het zenden van eenig pbetoon, zich geroepen gevoelen de laatste eer ewijzen aan het stoffelijk overschot van Neer- groote tooneelspeelster, mevrouw M. J. Kleine- nan, uit te noodigen daarvan uiterlijk Zater- avond a. s. schriftelijk mededeeling te doen het sterfhuis, Nieuwe Looierdwarsstraat 12 te (terdam. plechtige ter-aarde-bestelling zal plaats vin- op de Oosterbegraafplaats, op nader te bepalen fen uur. I Voor de directie der Ned. Rijnspoorweg-Maat- ppij heeft de opening plaats gehad van de irijvingsbiljetten voor de levering van200,000 r. fijn voerhaver, 275 hectol. duivenboonen en 00 kiiogr. stroo. De laagste inschrijvers waren [haver, W. A. Dopheide te Groningen en J. P. hiemstra te Utrecht, beiden voor f 8.34 de fcilogr.voor duivenboonen, J. A. de Heus, te In, voor f 8.85 de 100 kilogr., en voor stroo, Ie Groot, te Zevenhuizen, voor f 21.80 de 1 kilogram. |De minister van waterstaat heeft aan de de Kamer inlichtingen gezonden op het nader van den gemeenteraad van Haarlemmermeer opheffing van het telegraafkantoor aldaar. I minister doet uitkomen dat hij zich heeft ptst op het standpunt dat de minister niet bevoegd, maar verplicht is de niet door eene |of een algemeenen maatregel van inwendig Br bevolen uitgaven achterwege te laten als, pijn gevoelen, de daarvan te verwachten voor tegen die uitgaven niet opwegen. De minister, ordee! dat dit ten aanzien van het telegraaf- ®r te Haarlemmermeer hot geval was, heeft pnd het telegraafkantoor alleen dan te mogen and houden, als de uitgaven niet uitsluitend ste van het Rijk kwamen. I eisch, aan het gemeentebestuur gesteld, om b' der uitgaven te dragen, of te waarborgen T °Pt)rengst eene zekere som zou bedragen, j>ii hierdoor gewettigd. tot dusverre genoegen was genomen met kon bezwaarlijk een hoogere waarborg wor- eischt. Evenmin een lagere, daar reeds bij dien waarborg de finantieele opoffering, die de in standhouding van het telegraafkantoor te Haarlem mermeer eischt-, den minister grooter voorkomt dan het voordeel, dat door het voortbestaan van dat kantoor wordt verkregen. Op de voordracht voor hoofd aan de openbare lagere school te Noordwjjkerhout zijn geplaatst de heeren J. J. Ten Have te Voorburg, Sasburg te Velzen, Wuyster te Noordwijkerhout en Spruyt te Dordrecht. De commissie uit de Tweede Kamer met den voorzitter aan het hoofd, heeft gisteravond omstreeks acht uren het Adres van Antwoord op de Troonrede, Z. M. den Koning aangeboden. Zjj werd op de ge bruikelijke wijze in rijtuigen van de vergaderzaal naar het paleis geleid. De hoofdwacht bracht haar op het Buitenhof het gebruikelijk eerbetoon en in de vestibule van het koninklijk paleis was een eerewacht van greriadiers, die bij de intrede en het vertrek der commissie het eeresignaal liet hooren. De Koning en Koningin hebben hedenochtend om 9 u. 15 min.de hofstad verlaten ten einde tot het laatst van dit jaar op het buitenverblijf „Het Loo" te vertoeven. De Koning geleidde het Prinsesje aan de hand in den salonwagen, alwaar Hunner Majesteits heveling zich voor het vensterglas zette en de menigte, bezijden den koninklijken trein ge schaard, allervriendelijkst groette. Aanstaanden Zaterdag 3 October zal het vijf en vijftig jaren geleden zijn, dat de zoo alge meen geachte predikant bij de Ned /Hervormde gemeente te 's-Gravenhage, dr. C. E. Van Koetsveld, den 'Evangeliedienst (te Westmaas) aanvaardde. (H.) De Koning ontving volgens het „PI Dgbl." eergisteren den burgemeester van Amsterdam, den heer Van Tienhoven, in audiëntie. Ongeveer ander half uur bleef Z. M. met den burgemeester con- fereeren. Naar de „A. C." verneemt, is onze landgenoot de heer A. L. H. Obreen te Parijs, benoemd tot ridder der orde van Isabella la Catolica. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 27 Sept. van Djeddahde „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 1 Oct. Dungeness; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Genua 1 Oct. de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Padang 29 Sept; de „Zeeland" arriveerde 30 Sept. van Rotterdam te Batavia. Z. M. heeft bij het departement van financiën benoemdtot referendaris, den hoofdcommies F. Van Hieletot hoofdcommies, den commies E. A. Canneman; tot commies, den adjunct-commies J. Oorthuystot adjunct-commies, de eerste klerken J. Anjema, R. A. Rodenburg, A. G. A. Elias Schorel en W. J. Schraagen; met 1 Oct. benoemd tot telegrafist 2de kl. E. A. R. Stockx, W. J. Geerling Jr., L. Vlaanderen en J. H. Peek, allen thans leer ling-telegrafist; B. Van Dijck en J. Andriessen, beiden thans telegr. 3de kl.mejn. J. W. Kooiman, P. J. G. Vennik, P. Klaasen, E. A. Bongenaar, J. M. De Bruyn en G. Bos, allen thans leerling-tele grafist; F. Benckhuizen en G. H. Stotjjn, beiden thans telegrafist der derde klasse; mej. C.F.Was hington Taylor, J. C. Pull, J. Bruce, mej. J. L. Ten Gate en mej. A. E. Theunisse, allen thans leerl.-telegrafist; W. A. Moelker, thans telegrafist der derde klasseM. Van 't Vlie en A. W. Banting, allen thans leerling-telegrafist; G. J. Van Dam en P. A. Wolswijk, beiden thans telegrafist der derde klasse; A. Noltée en J. A. Wagenvoorde, beiden thans leerling-telegrafist; G. Van Mechelen, thans telegrafist der derde klasse; J. Mensen, J. Jansen en J. V. Gnodde, allen thans leerling-telegrafist; R. J. Van Bork, thans telegrafist derde kl.; G. C. Bar, thans leerling-telegrafist. Gemengd Nieuws. Van geachte zijde wordt ons de op merking gemaakt, dat we in ons vorig bericht be treffende het kinderfeest van Zaterdag-avond, aan het kunstvermogen van onzen landgenoot den heer Ockhuysen niet voldoend recht deden wedervaren. Zeker, als goochelaar heeft hy reeds lang zjjne sporen verdiend, maar gelijk ieder weet, die vroe ger een van zijne voorstellingen bijwoonde, is „goo chelen" niet het eenige, ook niet het beste van wat hij heeft aan te bieden. Zijne bekende licht beelden vormen wel het meest interessante deel zijner vertoeningen, en naar wij met zekerheid vernemen, zullen deze ook wederom op het pro gramma de hoofdrol vervullen. Des te beter voor onze jongeluitjes. Ter eere van het gouden echtpaar Labree doen de geburen in de Lange Raamsteeg heden de vaderlandsche driekleur van hunne wonin gen wapperen. Wegens bedelarij is tegen een niet alhier te huis behoorend manspersoon, genaamd L. P., proces-verbaal opgemaakt, terwijl hjj daarna naar de gevangenis te 's-Gravenhage is overgebracht. De opperman J. v. B., laatst wonende te Leiden, die voor de heden gehouden zitting van het gerechtshof te 's-Hage andermaal was opge roepen om zich te verantwoorden wegens de hem ten laste gelegde vernieling van eens anders roerend eigendom, werd, daar hij ook nu niet was ver schenen, wederspannig verklaard aan de wet. Hedenmiddag is oen knecht van de Katwijksche boot, tusschen het Haagsche Schouw en de Yink, toen hjj een hek op de boot wilde plaatsen, met dat hek te water geraakt, met het noodlottig gevolg dat hij is verdronken. Te Voorschoten heeft een ingezetene, die zijne belasting voor het houden van een werk hond nog niet betaald heeft, omdat hjj is aange slagen voor het houden van een pleizierhond, in het begin dezer week een militair thuis gekregen. Het eene pleiziertje wordt dus met het andere beloond. Aan de „Meuse" wordt gemeld dat de straf van -Jeanne Lorette zou worden gewijzigd in anderhalf jaar celstraf en dat zij morgen, Vrij dag, aan het gewone gevangenis-regime zal worden onderworpen. Niet alleen de door mr. Haas, haar verdediger, gedane stappen, door den procureur- generaal mr. Van den Bergh gesteund, maar ook een adres van onderscheidene Haagsche dames aan de Koningin gericht, zouden den minister van justitie de belofte hebben doen geven in dien geest te handelen. Ook ons, zegt het „Vad.", kwam een gerucht ter oore als het bovenstaande bericht. Daarbij was in- tusschen sprake van een adres aan den Koning om wijziging van straf of gratie en het heette dat de minister van justitie, door bovenstaanden aan drang er toe bewogen, en ook door een adres van eenige aanzienlijke dames te Molenbeek St.-Jean en Mechelen, zijn steun had toegezegd in den vorm van voorspraak en advies aan den Koning tot wijziging der straf. Het „Vad" zegt voor de juistheid niet te durven instaan. Gisternamiddag omstreeks halfvier ontstond te 's-Hage in een door een koekbakker bewoond perceel aan de Voldersgracht brand, welke zich in den beginne zeer ernstig liet aanzien. Toch hadden binnen het half uur de waterstralen van een brandspuit den brand onderdrukt. De schade laat zich nogal belangrijk aanzien. Huis en inboedel zijn tegen brandschade verzekerd. Het gerucht liep te Amsterdam dat door eenige lieden, tot een complot behoorende, bij een winkelier daar ter stede vuurwapenen waren

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1