N°. 7857. ^Voeii^dai»- 30 ^èptember. A0. 1885. i§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. jjet vyfde Hoofdstuk (Departement van Bin- enlandsche Zaken) op de Staatsbegrooting voor bet volgende jaar bedraagt f 10,980,361 of minder *aa voor 1885 1,056,482. Die uitkomst is ver regen omdat voor de uitvoering van de artt. 45 en 49 der wet tot regeling'van het lager onder is f 600,000 minder kan geraamd worden, en voor de afwending van het gevaar waarmede be smettelijke veeziekten den veestapel bedreigen, voor i 250,000 minder kan uitgetrokken worden dan voor 1885 is toegestaan, wegens den gunstigen toestand met betrekking tot de besmettelijke long ziekte. Ook voor verschillende andere uitgaven is eene lagere raming verkregen. Deze kleinere ver minderingen bedragen te zamen 275,127.34. De behoeften van den dienst vorderen voor sommige artikelen verhooging. Die verhoogingen bedragen te zamen 68,645.34. Wat het hooger onderwijs betreft, is voor de drie ryks-universiteiten gerekend op de verhooging van jaarwedden, waarop in 1886 enkele hoogleer- aren, krachtens het Kon. Besluit van 2 Februari 1879 (Stbl. No. 29), aanspraak zullen krygen. In het getal der hoogleeraren aan de ryks-uni- versiteit te Leiden wenscht de minister, ook naar aanleiding der wet van 15 Juni 1883 (Stbl. No. 75) althans voor 1886 geen verandering te brengen. Daarentegen is uitbreiding van het personeel der beambten noodig: lo. met een (tweeden) conservator bij de biblio theek voor de handschriften 2o. met een (tweeden) adsistent by de natuurkunde; 3o. met een conservator by de mineralogie en Tegenover de voorgestelde uitbreiding van het personeel staat, dat do betrekking van amanuensis bij 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie, waaraan een jaarwedde van 1000 was verbonden, sedert 1 Juli 1884 is opgeheven. Voor aanvulling en uitbreiding der verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwijs, buitengewoon toezicht, reis- en verblijfkosten, voor administra tieve, huishoudelijke en andere uitgaven wordt een gezamelyk bedrag van 178,222 aangevraagd. Meer is noodig o. a. 6600. Door de verbouwing en inwendige vertimmering van het Natuurkundig Kabinet zyn thans, behalve de vroegere lokalen, voor het natuurkundig onderwys beschikbaar ge steld drie nieuwe zalen en drie werkkamers. Om deze van de gewone hulpmiddelen voor natuurkundig onderwijs te voorzien, is voor ééns eene uitgaaf van 5400 noodzakelyk. De belangrijke uitbreiding, welke deze inrichting heeft ondergaan, vordert daarbij verhooging van het gewoon subsidie met f 1200 en alzoo tot 4490. Utrecht: Het getal der hoogleeraren blijft onver anderd. Ook ten aanzien van het personeel der beambten en bedienden wordt ditmaal geen uit breiding voorgesteld. Materieel. Wegens kosten voor aanvulling en uit breiding der verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwys, voor administratieve, huishoudelgke en andere uitgaven wordt 77,650 aangevraagd. GroningenIn het getal der hoogleeraren wordt ook hier geen wijziging voorgesteld. De éénige verandering in het personeel der beambten en bedienden be staat hierin, dat sedert 1 Mei 1885 de betrekking van amanuensis bij de botanie is opgeheven. Materieel. Wegens kosten voor aanvulling en uit breiding der verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwijs, voor administratieve, huishoudelijke en andere uitgaven wordt een bedrag van ƒ37,600 aangevraagd. Ten einde aan reizigers van stations op hare Amsterdamsche lijn gedurende den a. s. winter- dienst gelegenheid te geven des avonds nog de stations op de lyn Leiden Woerden te bereiken, is door de directie der Nederlandsche Rijnspoorweg maatschappij bepaald dat zoodanige reizigers naar Waarder, Bodegrave, Zwammerdam, Alfen, Hazers- woude, Zoeterwoude en Leiden, per trein 23 of 123 vertrekkende (welke treinen gedurende dien dienst geen aansluiting in Woerden zullen hebben), zonder bijbetaling over Utrecht zullen mogon reizen om van daar de reis met trein 334 naar hunne be stemming voort te zetten. Ingevolge de wet tot fixatie der uitkeering van het personeel aan de verschillende gemeenten zal ten goede komen aan: Delft ƒ61,377.61, Dor drecht f 100,229.17'/,, 's-Gravenhage ƒ644,865.911/,, Rotterdam f 496,097.55, Schiedam 43,342.81 en Leiden 6,677.94'/,. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ten opzichte van een verzoek om een deel van het Bierstekerspad te royeeren van den legger der wegen en voetpaden der gemeente Rynsater- woude, volgnummer 13 van den legger der wegen en voetpaden der gemeente Rynsaterwoude in dien zin gewyzigd dat daarop het Bierstekerspad voor komt met eene lengte van 37 meter en verder als op het extract van den legger is omschreven, en ten opzichte van het bestuur van den Munni- kenpolder om den Munnikendykschen weg van den legger der wegen en voetpaden der gemeente Leiderdorp te royeeren, verklaard dat er geen ter men bestaan om aan adressant? verzoek te voldoen. Ds. M. Hoog te Voorschoten komt voor op het alphabetische twaalftal voor predikant te Brielle. Het behoort ongetwijfeld tot de uitzonderin gen dat men er in den vreemde toe medewerkt, om het publiek opmerkzaam te maken op Neder landsche literatuur. Geschiedt dit echter, dan mogen wij het aan een woord van waardeering niet laten ontbreken. Het in beschaafde kringen in Duitsch- land, het buitenland en de koloniën algemeen be kende weekblad voor politiek, literatuur, wetenschap en kunst „Das Echo" drukt in zijn laatste nommer een Nederlandsch gedicht af, „Zonsopgang aan de Zeekust", door P. B. onlangs in de „Spectator" openbaar gemaakt. De redactie van „Das Echo" maakt deze dich terlijke ontboezeming tot het onderwerp van een prijsvraag. Zij leidt de prijsvraag in met de woor den: „Wy maken hiermede een gedicht in de Nederlandsche taal openbaar, hetwelk wat kracht van taal en wat schoonheid der beelden betreft, tot de voortreffelyksten behoort." Voor de beste ver taling stelt genoemde redactie als prys een jaar gang van Schorer's uitmuntend „Familienblatt", in een lederen prachtband, ter beschikking (de jaar gang ter keuze van den bekroonde). Wij hopen dat onze met het Duitsch vertrouwde landgenooten niet zullen nalaten deze poging der redactie van het te Berlijn verschynendé „Echo" te schragen. De Koning en de Koningin zullen aanst. Don derdag naar het Loo terugkeeren. Gisteren zijn de paarden, rijtuigen en verder materieel van het koninklijk staldepartement derwaarts vervoerd. De directie van de Fransche Opera heeft, naar de Haagsclie bladen melden, als fort-tenor geënga geerd den heer Montbert (van Lyon) en als eersten baryton den heer Reudant (van Bordeaux). De 1ste luit. Nierstrasz van het reg. grenadiers en jagers is eervol ontheven van de betrekkingen van waarnemend adjunct-chef van den staf en adjudant van den commandant der 1ste divisie infanterie, tjjdelijk door hem bekleed. De kapt. der mariniers J. L. Cadet wordt met den laatsten Oct. a. s. ontheven van de waarneming der betrekking van adj. by den commandant van dat corps, en die betrekking met 1 Nov. d. a. v. opgedragen aan den kapt J. B. Verhey. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 27 Sept. Aden; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, arriveerde 28 Sept. te Southampton; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Aden 28 Sept. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal a. s. Donderdag niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer Jan Van Beers, leeraar in de Nederlandsche taal en letteren aan de nor maalschool te Antwerpen, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: met ingang van 1 Oct. a. s. aan B. D. Filet, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Yersekeden kapiten L. H. C. Van der Sluys Lehr, van het 2de reg. veld-art. op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1560; benoemd tot griffier by de arrond.- rechtbank te Heerenveen mr. S. A. Hulst, thans substituut-griffier bij de arrond.-rechtbank te As sen; benoemd tot officier van justitie by de arrond.- rechtbank te Dordrecht mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, thans substituut-officier van justitie bij genoemde rechtbank. Gcmenard Nieuws. De Leidsche s t u d e n t e n - roei vereeni- ging „Njord" zal den 5den October a. s. een onder- lingen wedstryd houden. Aanstaanden Donderdag middag zal op het Schuttersveld tusschen de novitii een criquet-concours plaats hebben. In den verloopen nacht werden de bewoners van het dorp Voorschoten gewekt door het luiden der brandklok. Ten huize van v. H. op de Elslaan was een hevige brand in de stalling uitgebroken. Door spoedig aangebrachte hulp van de brandspuiten der gemeente, welke bleken in besten staat te zijn, bleef de brand tot de stalling bepaald. Een aangrenzende hooitas en daarbij staande hooimijt vatten geen vlam, ook door de richting van den wind beveiligd. Ook het woonhuis bleef gespaard. Een paar Haagsclie heer en, van Lei- den terugrijdende, werden, toen zij aan het Huis ten Deyl even ophielden, door een vijftal zich daar bevindende personen ernstig mishandeld. Vad Door het 2de bataljon van het reg. grenadiers en jagers zal heden eene nachtelijke velddienstoefening worden gehouden. Men verneemt dat noch de procu reur-generaal, noch de veroordeelde in cassatie gekomen zyn tegen het arrest van het Haagsche gerechtshof in zake den moed willigen doodslag op den Japanschen zaakgelastigde Sakurada. Volgens de „Amst. Crt." berust Jeanne in de uitspraak en zal ze ook niet beproeven om in een smeekschrift aan den Koning vermindering van straf of gratie te verzoeken. Wel is het haar voornemen om den minister van justitie te vragen de straf te mogen ondergaan in eenzame opsluiting. Immers, zou er voor bp ar wel eene zwaardere straf denkbaar zyn dan gedu rende drie jaren in de gevangenis te 's-Boseh (waar vrouw Jut ook is) te moeten verblijven in gemeen schappelijk verkeer en dagelijkschen omgang met het vrouwelijk uitvaagsel der maatschappij? Verleden Vrydag bracht Lorette's vader haar een bezoek in de gevangenis te 's-Hage. Het was een hartverscheurend tafereel Te Voorburg werd eene oude vrouw zoodanig door een der paarden van een rytuig ge trapt, dat zij bewusteloos neerviel. Zij werd in eene nabyzynde woning binnengedragen, waar haar de noodige hulp verleend werd. Te Geldersch-Venendaal kreeg zekere S. bij het afvillen van een aan miltvuur gestorven

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1