Dienstplichtigheid bestond er niet, want de knaap hielp zijn vader zonder eenige belooning en uit eigene kinderlijke bereidwilligheid, zonder dwang. Wel had de kantonrechter als wettig en over tuigend bewezen aangenomen dat de beklaagde zjjn achtjarig zoontje heeft „te werk gesteld", doch slechts o. a. ook om daardoor een half uur vroeger weer in zijn familiekring te kunnen zijn. Wij lezen heden in de „Ned. Spectator": „Pro Pudor!" Een stuitend en beschamend schouw spel leverde in de vorige en deze week de zaal van het gerechtshof in 's-Gravenhage op. Niet van de bank der beschuldigden. Daar zat eene verdoolde, maar een slachtotfer, zij het ook van eigen verkeerdheid maar meer dan toch van anderer ondeugd. Maar van de banken gevuld met zoogenaamde fatsoenlijke dames, oudere en jongere, geurend en schoongekleed, vermogend en in welstand, in weelde. En wat kwamen zjj, nieuwsgierig, geprikkeld, hunkerend bekijken, begluren, genieten? De marteling van eene jonge vrouw, gepijnigd tusschen misdaad, schuldbesef en de wereldsche gerechtigheid. Wat het hart van een man, een rechter zelfs smartelijk aandoet, kwamen zij hunkerend bezien, evenals de horden die voorheen popelden bjj het schavot waar halsrecht werd uitgeoefend. Hare kuische ooren schuwden de woorden en de onthullingen niet die bjj het ontblootend onderzoek geopenbaard werden. En zij krompen niet inéén van wee en deernis om eene genoote van haar geslacht, maar kwamen door de uitstalling van haar weelde, haar vrijheid, haar stand, hare sexe de pijniging der arme ver scherpen. De tranen der gevallene zullen haar smet kun nen uitwisschen, maar het elegante kleed der toe schouwsters bevlekken. Moge de openbare meening deze schaamteloos heid brandmerken." Zaterdag kwam in Voorburg tele- graphisch bericht dat de ontvluchte gevangene uit 's-Gravenhage zich vermoedelijk in die gemeente zou bevinden. Eene brutale aanranding, gepleegd in de onmiddellijke nabijheid van de kom, op eene fruitverkoopster, brengt men natuurlijk met den vluchteling in verband. Dadelijk aangewende pogin gen der politie bleven evenwel zonder gewenscht gevolg. Men meldt echter uit Delftshaven aan de „N. R. Crt." dat Van Rijsselberghe vermoed wordt zich in de omstreken van Delftshaven en Rotterdam, waar hjj gezien is, op te houden. De milicien d. D., vermoedelijke da der der verwonding van een jachtopziener des Konings te Baarn, is naar het huis van arrest te 's-Hage overgebracht. Twee korporaals der artillerie te 's-Hage zjjn veroordeeld door den krijgsraad ieder tot 2 maanden militaire detentie, wegens eerste desertie in tjjd van vrede, govolgd door arrestatie. Door den winkelhouder van het in de Kurhaus-galerij te Scheveningen bestolen maga zijn is f 200 uitgeloofd voor de aanwijzing der schuldigen of het verstrekken van inlichtingen, die de aanhouding ten gevolge hebben. Naar men mededeelt, bestaat bjj curatoren van den faillieten boedel Verschuur te Amsterdam het voornomen den bewaarder te Scheveningen aan sprakelijk te stellen voor de schade, veroorzaakt door den bekenden diefstal. Vrijdag, aldus meldt do „Goudsehe Crt.", had in het chemisch laboratorium van de Stearine-Kaarsenfabriek aldaar een treffend ongeval plaats. Bij het nemen van eene zekere chemische proef sprong eene flesch uiteen, waarvan de kokende inhoud den heer A. Geitel, sinds geruimen tijd a's scheikundige aan die fabriek verbonden, in het ga laat vloog en gedeeltelijk in zijne oogen terecl.t kwam. Behalve de vreeseljjke pijn daardoor ont staan, maakte de vrees dat de heer Geitel het ge zicht geheel of gedeeltelijk zou verliezen, dit ongeval tot een dat algemeene deelneming wekt. De onge lukkige is onmiddellijk naar Utrecht vervoerd om door de beroemde deskundigen aldaar geholpen te worden. Door den inspecteur van politie Strang en den agent van politie Van Asch te Delfts haven zjjn aldaar op den Ouden Binnenweg op hoeterdaad aangehouden Goseminus De Groot en Johannes Marinus Hildebrand, bijgenaamd „Poppe Jan", als verdacht van roof met goweldpleging op den zeeman M. F., die de verdachten vooraf op sterken drank en bier had getrakteerd. De roof be stond in het uit de zakken van F. stelen van om streeks f 8. De verdachten zjjn overbekenden der politie en justitie. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden in zake Bartholomeus Van Ommeren het vonnis bevestigd van de arrondissements-rechtbank aldaar, waarbij hij ter zake van hoon, smaad en beleediging van deh persoon des Konings tot één jaar celstraf is veroordeeld. De veroordeelde werd bij het verlaten van het Paleis van Justitie door eene groote menigte opge wacht en naar het telegraafkantoor geleid. In de Leidschestraat werd 6en rood doek ontplooid als vlag, en kwamen eenige groene kransen voor den dag om Van Ommeren te tooien. Eene talrijke politiemacht voor het Paleis van Justitie met de orde belast, werd ingetrokken toen de wandeling begon. Onderweg werden nog twee roode doeken als vlaggen aan stokken bevestigd, en nam Van Om meren in een rijtuig plaats, waarmee men hem, gevolgd door eene steeds dunner wordende menigte, naar het Volkspark reed om te vergaderen. (H.) De boerenplaats van H. Bjjmholt, bjj Delfzijl, is in de asch gelegd. Een groote voorraad koren verbrandde. Door eene onbekende oorzaak is ook de woning van den landbouwer W. Smit, aan het Boerendiep, benevens een gedeelte van den inboedel, waaronder een kalf en vier varkens verbrand. Huis en schuur waren tegen brandschade verzekerd. Te Fochteloo (Fr.) heeft de stroeper T. een anderen, zekeren V. V., doodelijk getroffen. T. loste een schot op V. V. in de meening, dat zich een haas in de nabijheid bevond. De toestand van V. V. is hopeloos. Een knecht van den houthandelaar J. C. Blunck in Wankendorf had het ongeluk door ee paard in het gezicht getrapt te worden, ten gevolge waarvan hem de onderkaak werd verbrijzeld. Aan twee Duitschers, een schoen maker Muller en een schrijnwerker Schneegans, die aan de onstuimige samenkomst in het Beursgebouw te Parjjs hadden deelgenomen, is het verder ver blijf Frankrijk ontzegd. Volgens telegram uit Kopenhagen is het Nederlandsche stoomschip „Rembrandt", van Dantzig naar Amsterdam, in aanvaring geweest met het stoomschip „Dannaborg." Eerstgenoemd schip bekwam geene, het laatstgemelde lichte schade. Volgens een later bericht uit Stok- holm viel een stellage in van een in aanbouw zijnd huis, waarop een aantal personen hadden plaats genomen om Christine Nilsson te hooren. Men telt 20 dooden en 200 gewonden. De beroemde zangeres is zoo geschokt door het vreeselijk tooneel, dat zjj heeft verklaard niet meer te willen zingen. Men vreest voor hare gezondheid. Van de slachtoffers behooren de meesten tot den werkenden stand. Een der gedooden was eene Duitsche dame. Het dorp Fettan (Zwitserland) is door brand vernield. Zestig huizen werden een prooi der vlammen. De Deensche stoomboot „Gorm,"kapt. Wrisberg, van Kroonstad naar Kopenhagen, met tarwe om order, is eensklaps lek geworden qn bjj Bornholm in 50 vaam water gezonken. De equipage is door de Engelsche stoomboot „Nero" opgenomen en te Kopenhagen geland. Toen zjj haar schip ver liet, stond er 15 voet water in. In het Annstrong-proces zjjnalle beschuldigden naar de assises verwezen voor de delicten welke hun ten laste worden gelegd, be halve voor dat tegen Booth en Coombe. Al de be schuldigden bljjven onder cautie voorloopig op vrije voeten. De beslissing der rechtbank in dit beruchte schandaalproces over de wegvoering van Eliza Armstrong, lokte krachtige toejuichingen uit van het ter terechtzitting aanwezige publiek. De advocaat der kroon Poland deelde mede dat hjj Stead mede vervolgen zal wegens het onwettige cliloroformiseeren van genoemde Eliza. BUITENLAND. Zwitserland. In Zwitserland is de verbittering tegen de Salu- tisten (de mannen en vrouwen die tot het „Leger des Heils" behooren) aan het toenemen. Te Zurich moest jl. Donderdag-avond de geheele politiemacht opkomen om een op hen beraamden aanval te be letten. Het volk had zich namelijk voorgenomen het lokaal waar zij vergaderden te bestormen, doch zjj werden gewaarschuwd en verschenen dus niet. Yoorloopig is het houden van hunne bijeenkomsten in bedoeld lokaal verboden. Itfilië. De procureur-generaal te Palermo, die sedert het begin der epidemie niet op zijn post is geweest, is ontslagen. Te Palermo zjjn weder 74 personen aan de cholera overleden. Te Nicolosi werden schokken van aardbeving gevoeld. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" zegtDe nieuwe samenstelling van het Turksche ministerie doet verwachten dat de Porte zal volharden bij het voornemen om in de tegenwoordige crisis met wjjsheid en voorzichtigheid en in overleg met de Europeesche mogendheden te handelen. Daarmede kan men zich niet anders dan geluk wenschen. Het blad bevestigt dat de heer Yon Giers Meran verlaat, om naar St.-Petersburg terug te keeren, en dat hij plan heeft om zjjn reis over Kopenhagen te nemen. Naar men te St.-Petersburg verzekert, hebben alle mogendheden het Russische voorstel aange nomen, om te Konstantinopel eene conferentie te houden tot regeling der Rumelisch-Bulgaarsche quaestie. Turkije. Het nieuwe kabinet wacht de beraadslagingen der mogendheden af, maar zet toch de toebereid selen voort, voor het geval dat zij handelend op treden mochten aanbevelen. De reserven in de Euro peesche provinciën en Smirna zijn opgeroepen. Het gerucht dat de Porte voornemens zou zjjn de staatsinkomsten, welke den fondsenhouders zijn afgestaan, in beslag te nemen, is ongegrond. So**viëu De openbare meening in Servië kan zich bjj voortduring niet vereenigen met eene uitbreiding van Bulgarije, zonder compensatie voor Servië. Er bestaat volkomen verstandhouding tusschen Rum e- nië, Servië en Griekenland, ten opzichte eener ge meenschappelijke handeling. De koning zal het bevel over het leger aanvaarden en waarschijnlijk Popovich tot chef van den staf benoemen. De omwenteling in Oost-Rumelië. De ingekomen berichten wettigen de onderstel ling, dat de Rumelisch-Bulgaarsche quaestie inder- minne zal geschikt worden, of althans de beweging zal worden gelocaliseerd. Het Agramsche blad „Sloboda" bevat van zijn correspondent te Philippopel de volgende beschrij ving van de omstandigheden, die de naaste aan leiding hebben gegeven tot de uitbarsting van den opstand „De gewelddadige inhechtenisnemingen waren in den laatsten tijd gaandeweg menigvuldiger gewor den; er bleef geen andere uitweg over dan de revolutie. De jongste maatregelen van de regeering tegen de Bulgaarsche onderdanen hebben echter de omwenteling bespoedigd. De gouverneur-generaal Krestovitch (ook wel Gravil-pacha genaamd) had tijdens zjjn verblijf te Konstantinopel scherpere maatregelen tegen de Bulgaren toegezegd. Nadat hjj van daar was teruggekeerd, werd hem door een geestelijke in de kerk eene verklaring ter hand gesteld, waarin de wenschen en grieven van de Bulgaarsche bevolking waren blootgelegd; deze openlijke demonstratie maakte op den gouverneur een zeer ongunstigen indruk. Inmiddels duurden de inhechtenisnemingen steeds voort; kapitein Ljubo- mistroff, die tot zijne soldaten eene rede had ge houden, werd ontslagen en over de grenzen gezet. Tal van gevangenen werden echter door opolceni (militie-soldaten) bevrijd, en hielden zich schuil te Philippopel. Eindelijk stelde Stojanoff het tijdstip voor de revolutie vast; de samengezworenen legden des nachts den eed af, als één man op te zullen staan en hun leven voor het vaderland op te offeren. De opperbevelhebber van de Oost-Rumelische militie, Nikolajeff, sloot zich terzelfder ure bij de beweging aan; het algemeene wachtwoord was: de eenheid van Bulgarije. Te Philippopel verkeerde men in dezen merkwaardigen nacht in de pijnlijkste onzeker heid er was geen tijd meer om de aankomst van de boeren, wier hulp men had ingeroepen, af te wachten. Zonder dralen werd daarop het regeerings- gebouw aangetast; de gendarmerie trok zich onmid dellijk terug. Gravil-pacha gaf van uit zijn bed de

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2