BUIT K NLAND. Frankrijk. De „Gaulois" hangt een somher tafereel op van den toestand der Franschen in Annam en Tonkin, die sedert De Courcy's optreden er vooral niet beter op geworden moet zijn. Naar het blad meent te weten, heeft het ministerie, dat van dit alles niet onkundig is, besloten 6000 man van het 15de nïgercorps naar Tonkin te zenden, maar eerst na de verkiezingen. Het verwachte verkiezingsmanifest van j>rins Napoleon is verschenen. Daarin zegt hij dat Frankrijk evenmin een herstel der Monarchie als hersenschim mige hervormingen begeert, en verwijt voorts den keizersgezinden dat zij zich in dienst der Bourbons hebben begeven en in zyne eigene familie opstand hebben aangestookt. Hy, voor zich, zegt de prins, zal zich buiten don verkiezingsstrijd houden, totdat men de noodzakelijkheid zal inzien om eene Con- stitueerende Vergadering bjjeen te roepen, waaraan het volk de opdracht verleenen zal om een hoofd van Staat te benoemen. Uit het door de politie ingesteld onderzoek is gebleken dat de revolverschoten in de vergadering ter beurze gelost werden door zekeren Jatan, een anarchist. Men doet alle moeite om hem op te sporen. Duïtschland. Uit Berlijn komt het bericht dat oen commissie van den Bondsraad zich heeft vereenigd met het voorstel om het invoerrecht op buitenlandsche petroleumvaten te verhoogen. Beeds met 1 Nov. zal deze bepaling in werking treden, evenwel met deze wijziging, dat die vaten vrij zullen blijven van de verhooging, welke tot wederuitvoer worden aangegeven. Men verwacht dat na deze wijziging de Bondsraad het voorstel zal goedkeuren. Het wetsontwerp tot het graven van een Noordzeekanaal door Holstein, tot verbinding van de Oost- en Noordzee, zal dezer dagen in den Duit- schen Bondsraad worden behandeld. Het ontworpen Kanaal zal de richting volgen van het Eider-Kanaal en zal een breedte hebben van 60 meter aan de oppervlakte, 26 meter op den bodem en een diepte van 8.5 meter. Niet alleen de grootste koopvaardij schepen, maar ook de pantserschepen der marine zullen dus van deze nieuwe verbinding gebruik kunnen maken. Italië. De Italiaansche „Tribuna" deelt mede dat de minister van oorlog bevel gegeven heeft, tiendui zend man gereed te houden. Het blad voegt er bij, dat deze troepen niet, gelijk wel eens geloofd werd, voor Tripoli bestemd zijn, maar alleen dienen moe ten, om de orde in Sicilië te handhaven. Ook koning Humbert zal naar Sicilië vertrekken. In de provincie Palermo kwamen Donderdag 173 ziekte- en 90 sterfgevallen aan cholera voor; in vier andere provinciën te zanten 14 ziekte- en 8 sterfgevallen. Gedurende twee dagen werden te Napels sterke schokken van aardbeving waargenomen. Het volk vluchtte uit zijn woningen. Men hoorde sterke onderaardsche geluiden. Spanje. De arrondissements-rechtbank te Madrid heeft graaf Solms gevraagd, of hij zich ook wegens de toegebrachte schade aan het Duitsche wapenschild en den vlaggestok civiele party dacht te stellen. De gezant antwoordde dat hij met herstel der schade tevreden was. Tui'liïje. Het ministerie te Konstantinopel is ontbonden. In het nieuwe kabinet hebben o. a. de volgende personen zitting: Kiamil-paotia als groot-vizier Saïd-pacha, thans gezant te Berlijn, voor buiten landsche zaken; Munir-pacha voor binnenlandsche zaken en Server-pacha voor justitie. Verder zyn benoemdtot president van den Raad van State, Adrifi-pachatot „efkares" (beheerder der moskeegoederen) Zihni-effenditot „mustéchar" (onder-secretaris van Staat) bjj het ministerie van buitenlandsche zakenArthin-effenditot eersten secretaris des sultans: Syreya-bey; tot gezant te Parys: Edhen-pacha, en tot gezant te BerlijnEssad- pacha, thans gezant te Parijs. Egypte. Uit Soeakim is te Cairo officieel bericht ontvangen dat Sennaar tegenwoordig de verzamelplaats is van talrijke opstandelingen, deserteurs enz. Sennaar, dat de gelieele strook belieerscht, heeft eene bezetting van tienduizend man. Tot ondersteuning van Kassala z\jn 15 Augustus zesduizend Abessiniërs vertrokken. Dc omwenteling in Rumelië. Het ontslag van Cantacuzene is aangenomen. Een kapitein der artillerie is benoemd tot minister van oorlog. De staat van beleg in Sofia is afge kondigd. De president van den ministerraad is aldaar uit Philippopel aangekomen. Het nemen van strenge maatregelen is door vorst Alexander gelast tegen al degenen, die weer moch ten trachten de orde in Macedonië te verstoren. Betreffende de houding des sultans is nog niets met zekerheid bekend. In den ministerraad, die te Konstantinopel werd gehouden, waren de gevoelens verdeeld. Een besluit werd niet genomen, maar men bepaalde er zich toe om voorloopig eenige bataljons van Adrianopel aan de grenzen samen te trekken, die begonnen zyn met de door de Bul garen vernielde Mustaphabrug te herstellen. De ongerustheid over het gebeurde in Rumelië is te Berlyn eenigszins bedaard. Men gelooft aldaar niet, dat zich eene groote crisis in het Oosten ont wikkelen zal. Vooral heeft het er een goeden indruk gemaakt dat de Sultan zich bepaalde tot een pro test, en niet onmiddellijk tot wapengeweld de toe vlucht nam. "Waarschijnlijk zal de vcreeniging van Bulgarije met Rumelië goedgekeurd, en eene nieuwe conferentie tot wijziging van het Berlynsche tractaat gehouden worden. Volgens de „Agence-Havas" echter is nog geen enkel feitelijk voorstel gedaan, ten einde eene over eenstemming te verkrijgen betreffende die vereeni- ging van genoemde landen. Evenwel wordt de voor- loopige gedachten wisseling ijverig voortgezet. De Russische regeering schijnt eenigszins het initiatief tot de onderhandelingen te hebben genomen. Het doel der mogendheden is weer eene nieuwe confe rentie bijeen te doen komen. Niettemin ontvangt het „D. v. N." van een zijner Londensche correspondenten het volgende bericht: „Te St.-Petersburg neigt zich de openbare meening meer en meer tot den oorlog. De czaar heeft den minister van oorlog per telegraaf last gezonden, om de plannen voor een veldtocht gereed te maken. Ik heb een onderhoud gehad met een bekend Rus sisch generaal, die mjj verzekerde dat Rusland aan de Porte den oorlog zou verklaren, zoodra deze Bulgarije aantastte. De czaar is vastbesloten, Bul garije te steunen." Van verschillende zijden wordt bevestigd dat de Turken een dorp in Oost-Rumelië hebben bezet, maar dat deze bezetting met eene schermutseling tusschen Bulgaren en Bashi-Bazoeks gepaard ging, blijft nog een gerucht. Algemeen blijft men ver trouwen dat de sultan eerst de beslissing der mo gendheden zal afwachten. Evenwel heeft hetTurk- sche ministerie eene aanmerkelijke wijziging onder gaan en daarom is men nog in het onzekere, wel ken invloed deze verandering op de houding des sultans zal hebben. Te Philippopel is een regiment Bulgaarsche cava lerie aangekomen en door de bevolking met groot gejuich ingehaaldvorst Alexander reed zelf aan de spits. De toerustingen worden in het geheele land voortgezet, maar de Mahomedaansche inwoners schijnen zich rustig te houden en worden ook niet gedeerd. De „Standard" ontvangt uit Berlijn de bevestiging van hetgeen de „Agence-Havas" meldt betreffende eene nieuwe conferentie tot regeling der quaestie. Zelfs zouden eenige mogendheden reeds hare toe stemming gegeven hebben. Latere telegrammen uit Philoppopel bevestigen dat de Turkscho troepen, na eene voorafgaande schermutseling met de Bulgaren, een dorp in Oost- Rumelië hebben bezet. Dit heeft eene geweldige agitatie onder de Bulgaren teweeggebracht. Men vreest voor bloedige represailles. Reeds zijn twee honderd Russische officieren, allen in uniform, op weg naar Bulgarije, te Bucharest doorgekomen, terwijl twee stoombooten uit Odessa met Russische vrijwilligers te Varna zijn gearriveerd. Particuliere depeches uit Rumenië maken mel ding van geruchten omtrent bloedige botsingen aan de Turksche grenzen tusschen Turksche troe pen en insurgenten. Van elders worden deze ge ruchten echter niet bevestigd. KOLONIËN. BATAVIA, 19 22 Aug. (Vervolg.) Do gewezen adsistent-resident van Meester-Cor- nelis, J. M. Van Merkesteyn, aan wien destijds een pensioen van slechts f 2250 's jaars was toegekend, is thans in het genot gesteld van een verhoogd pensioen van f 2340 's jaars. (Bat. Hand.\ De resident van Sumatra's Oostkust deelt mede dat den lsten dezer, des avonds te ongeveer acht uren, voor de monding van de soongi Sie Paré Paré (afdeeling Asahan) een sampan, waarin zich behalve de bemanning ook eenige Inlandsche passagiers bevonden, door een Chineesche zeeroo- versprauw is aangevallen. Een gedeelte der opva renden van de sampan wist te ontvluchtende overigen schijnen te zijn omgekomen. In den nacht van den 2den op 3den d. a. v. hebben vermoedelijk dezelfde Chineesche zeeroo- vers een aanval gedaan op Batoe bahra, speciaal op het huis van den Datoe aldaar. De Datoe is licht gewond geraakt, terwyl hem 1000 dollars ontroofd zyn. De aanvallers lieten 3 dooden op de plaats achter en moeten ook nog een aantal gewonden hebben bekomen. Aan een particulier schrijven van Atjeh, dd. 16 Aug., ontleent het „D. v. N." het volgende: „Daarby zy nog medegedeeld, dat wjj nog dezer dagen een aanval hadden op een patrouille voor de toko van mevrouw Scherrewitz, 's avonds om halfelf; twee soldaten werden ter plaatse gedood. Er zit een massa slecht volk en wjj zitten nu des avonds in de achtergalerij met gesloten deuren, daar een hevige aanval verwacht wordt. „De leger-commandant is hier en heeft reeds menig schot gehoord en menigen doode en gewonde gezien; een bevriend officier deelde my hedenmor gen mede dat er een vijfhonderdtal Pedireezen ge reed moeten zjjn in de buurt van Oleh-leh om dat te bestoken." Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den 2den luit. der inf. H. M. baron Collet d'Escury en aan den milit. apoth. 2de kl. N. De Graaf; idem, w. 15 jaren onafgebroken dienst- in Ned.- Indië, aan den apotheker 1ste kl. J. Van Selms. Bevorderd: Bij het wapen der inf.tot kapt. W. Klatt; tot lsten luit. F. J. Barthelemij, A. F. Boque en F. W. G. C. L. Steuptot luit.-kol. bij het wap. der artill. J. H. Wagener; tot late luit. J. W. Hoefman; tot maga- zijnm. 2de kl. (late luit.) J. J. Lo Boy. Ingetrokken; De overplaatsing bij het 1ste bat. van den kapt. J. F. F. Van Bloemen Waanders. Belast: Tijdelijk met het commando over het reg. cav., de majoor J. G. Martens. Hersteld: In activiteit boven de formatie bij het wap. der genie, de majoor op non-act. G. De Vos. Geplaatst: Als adjud. bij het 9de bat. inf. de 1ste luit. C. Van der Sehroeff, bij dat corps; bij het 17de bat., de 1ste luit. W. Puffius en de 2de luit. P. W. J. Van der Schoot; bij het hospitaal te Samarang, de 2de luit.-kwar- tierm. J. H. Stoltman; bij het gewestelijk magazijn van kleeding en uitrusting te Samarang, de 2de id. J. H. Bon- gaertsbij het hospitaal te Weltevreden, de offin. v. ge- zondh. der 2de kl. dr. E. C. H. Brands en W. M. Geill;bij het 8ste bat. de 2de luit. J. H. Rutten. Overgeplaatst: Bij de 5de afd., de kapt.-int. C. W. Van de Venals adjud. bij het 3de bat., de 1ste luit.-adj. H. A. L. Wichers; bij het 6de bat., de 1ste luit. M. F. Blaauw; bij het 12de bat., de late id. F. J. Anken; als adj. bij het 18de bat., de 1ste luit.-adj. M. Willemstijnbij het 15de bat., de 2de luit. A. J. H. W. Hanesenbij het garnizoensbat. in Atjeh en Onderh., de 1ste luits. J. R. Jacobs en G. A. Van Driel; bij het id. van Sumatra's Westkust de 1ste luit. L. P. Van Mourikbij het hospit. te Soerabaia, de kapt.-kwartierm. P. Brouwer; bij id. te Palantoengan. de 1ste luit.-kwartierm. J. A. 't Hooft; bij de intendance te Bandjermasin, de id. N. A. De Voogt;bij de id. te Batavia, de 2de luit.-kwartierm. W. F. H. Schoe- maker; de mil. apotheker 2de kl. P. v. Ede v. d. Pais bij het garn. te MeeBter-Comelis; de 2de luit. der inf. B. G. Boerman bij het 2de depot-bat. te Willem Ien de 2de luit. der inf. J. N. C. baron Van Heerdt bij het 18debat.; de o8'. van gez. 2de kl. dr. C. Th. Smit bij den geneesk. dienst te Samarang. Ingedeeld: De lste luits. der inf. B. Holland bij het 3de bat. en F, W. G. Nieuwland bij het 14de bat., de lste luit. C. M. E. B. C. v. Bosse en de 2de luit. der inf. V. L. J. Boijen en G. J. Lette bij het 2de bat.de lste luit. der inf. J. Hazenberg bij het 10de bat.; de tijdelijk off. van gez. 2de kl. F. A. Cremer bij het militair hospitaal to Soerabaia. Programma's van muziekuitvoeringen. Musis Sacrunj. Zondag 27 September, des namid dags te twee uren, door de stafmnziek van het 4de reg. inf., kapelmeester de heer H. A. Grentzius. lste afd.Kol. Marelie Militaire, Grentzius; 2. Ouverture „Festival," Lent- ner; 3. Valse „Dunce Souvenance," Waldteufel; 4. Pot pourri sur les motifs de l'Opéra „Le Domino Noir," Dunk- Ier. 2de afd.: No. 5. Ouverture „Romantique," Kéler- Béla; 6. Polka „Stefanie," Fahrbach; 7. „Les Rencontre?," Marche Potpourri, Dunkier; 8. Galop „Sana-Fa^on," Hitz. Oproeping in werk dijken dienst. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 21stcn Augustus 1.1., A. N°. 2296 (2de afd.), Provinciaal Blad N°. 50; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, overeenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van het konink lijk besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad N". 46), na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn ge* zonden, op Donderdag den lsteu October aanstaande in werkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoens plaatsen behooren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag, vóór vier uren des namiddags* bij hunne corpsen zijn aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2