fj°. 7855. Maandag September. A0. 1885. feze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH jiflg DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1-40. Afzonderlijke Nommera0.05. G c cngd Nieu w s. Hedenmiddag omstreeks twee uren geraakte een met kout geladen timmermanswagen, getrokken door een jongen, in den Rijn bij de Visch- markt nabij de Koornbeurs. Ook de jongen geraakte te water, doch werd er weer door 2 personen uitge haald, terwijl daarna insgelijks de wagen op het droge werd gebracht. Vóór een en ander in den Nieuwen Rijn terecht kwam, was de wagen eerst nog door de uitstalling van een koopman in aar dewerk gereden. De jongen was pas 14 jaren. Men klaagt er dan ook over dat al te dikwijls door bazen aan jongens vrachten worden toevertrouwd, welke hunne krachten te boven gaan; want ook nu kon de jongen, van de brug afrijdende, den wagen niet tegenhouden. De Hollandse li e IJzeren-Spoorweg maatschappij is in hooger beroep gekomen by het gerechtshof te Amsterdam van het interlocutoire vonnis, den 9den dezer door de arrondissements rechtbank te Utrecht gewezen in het geding tus- schen haar en de Spoorwegmaatschappij Leiden Woerden, ter zake van de schadevergoeding, door laatstgenoemde verschuldigd wegens het medege bruik dat door haar van het station der Hollandsche Spoonvegmaatschappy te Leiden gemaakt wordt. Naar aanleiding van de jongste ont vluchting van een gevangene, heeft de minister van justitie, zoo deelt het „H. Dagblad" mede, gisterochtend, vergezeld van den heer L. J. B. Verschoor, inspecteur der gevangenissen, en van don heer J. F. Metzelaar, ingenieur-architect van de gevangenissen en rechtsgebouwen, het Huis van Arrest en Militaire Verzekering te 's-Hage geïnspecteerd. Als gevolg van deze opneming van het gebouw zullen belangrijke herstellingen moeten geschieden. De Maandag-avond uit de gevangenis ontvluchte Van Rysselberglie bevindt zich nog steeds daar ter stede. Gisteravond althans moet hij door een spoorwegwachter van den Rynspoorweg gezien zyn in den omtrek van het station op den Schenkweg, erwijl hij ook hedenochtend in denzelfden omtrek moet zijn waargenomen. Zijne kloeding wordt op egeven als te bestaan uit een bruin pilow broek ooals die in de gevangenis gedragen wordt, en een auwsluitend grijs jasje, terwijl hy een pot op het oofd had. Aan de politie is aangifte gedaan van e herkenning en er wordt thans een nauwkeurig nderzoek ingesteld in den omtrek van de plek, waar en hem gezien zou hebben, en in de richting van oorburg. Tusschen de equipage van twee cheveningsclie schuiten ontstond gisteravond ruzie, ij die gelegenheid werd een kabel van een der chuiten doorgehakt. De politie maakte een einde ~n het gevecht. Een hevige brand is gisternamid- ontstaan in een gebouw grenzende aan den oomschoorsteen van de beetwortelsuikerfabriek e Halfweg. Vooral in den aanvang liet hij zich Ier dreigend aanzien. De spuiten der gemeente o van Rynland werden de vlammen echter meester, och is het gebouw van den kalkoven geheel tgebrand. De eigenlijke fabriek is bewaard ge loven. De oorzaak van den brand is tot dusver et bekend. Sedert een paar dagen is men te msterdam in de Houthaven met een duiker aan ct visschen naar 214 balen graan, welke aldaar de zolderschuit, waarop zy geladen waren, zonken zijn. bisteren woedde over de gemeente evenbergen een hevig onweder; een drietal paar- fL welke voor een ploeg waren gespannen en "-hoorden aan den landbouwer C. Barel, werden door den bliksem getroffen en gedood. De ploeger werd bewusteloos gevonden. Uit de gestichten Veenhuizen en Ommerschans zijn zeven mannelyke gevangenen ontvlucht. Als een bewijs dat op het station Winterswijk een zeer druk verkeer is diene, dat gisteravond van lialfnegen tot des nachts halftwee vijf goederentreinen, waaronder twee extra-treinen, zijn vertrokken naar Amsterdam; drie treinen telden 50 wagens, de twee andere 60, allen beladen. Nabij Groningen te Exloërmond» wilde gisteren een jager zijn geweer afschieten, doch het sprong van elkander. Zijn arm werd ge heel verbrijzeld, zoodat hy onmiddellijk in het aca demisch ziekenhuis te Groningen moest worden opgenomen. De man zal het gemis van zijn arm te betreuren hebben. Te S milde ondervindt een voorge- kemen huweiyk vertraging, doordien de bruid als een mannelijk persoon is ingeschreven in de regis ters van den burgerlijken stand. Het hof te Leeuwarden heeft Pieter Pypker, te Weerdingermarken, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag, gepleegd op Tymen Luik, en hem, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 18 maanden celstraf. Een kind in de Rozenstraat te Gro ningen, een aanvallig meisje van 3 jaar, had het ongeluk, zich aan een pot met kokend water deer lijk te branden, met het treurige gevolg dat het den volgenden dag overleden is. In eene gemeente bij Bordeaux heeft de vrouw van een boer een harer stiefkinderen, een meisje van 2 jaren, met een pook zóó op het hoofd geslagen, dat het kind den geest gaf. De moordenares is gearresteerd. De schoener „Guardian Angel" is, bij Kaap Bellard kruisende, ten onderste boven geslagen, waardoor de geheele bemanning, met uitzondering van één matroos, verdronk. Deze, die zich aan het wrak vasthield, werd gered en naar Trepassey gebracht. Te Marseille is eene bende van val- sche munters gearresteerd, juist op het oogenblik dat zij de stad wilde verlaten. Een kind, dat een valsch vijffranksstuk had willen wisselen, was oor zaak van de arrestatie. Men nam 17,000 fr. in beslag. Te Oshkosh, in Wisconsin, gingen negen jonge meisjes en twee jongelieden, in dienst in eene lucifersfabriek aldaar, daar de spoorwegbrug over de rivier was opengedraaid en zy vreesdon te laat te komen, in eene boot, om naar de over zijde te roeien. In het midden der rivier kwamen zij in het zog eener sleepbootde schuit sloeg om en het elftal raakte te water; ondanks spoedig aangebrachte hulp verdronken de twee jongemannen en vier der meisjes. De soldaat Mathias Mayer, van de zevende compagnie van het derde regiment infanterie, te Augsburg in garnizoen, werd onlangs des avonds op de groote excercitioplaats op schildwacht gezet. Spoedig nadat hij zyn post betrokken had vielen onderscheidene schoten. Toen een onderzoek werd ingesteld, beweerde Mayer dat burgers op hem ge schoten hadden, maar het werd bewezen dat deze opgave een verdichtsel was. Er werd integendeel geconstateerd dat Mayer, louter uit moedwil, tot driemalen toe op een herberg had gevuurd, die op eon afstand van ongeveer duizend meters gelegen was. De schandelyke daad had, jammer genoeg, ern stige gevolgen voor eene arme familie, waarvan de broodwinner, de slotenmaker Steeb, sedert gerui- men tyd ziek te bed lag. Diens vrouw wilde, door een driejarig kind vergezeld, bier in de herberg halen, toen zij door een der schoten in den rug ge FRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- aeeren buiten de stad wordt 0.10 berekond. wond, doodelyk getroffen nederzeegzy stierf spoe dig daarna. De soldaat Mayer, die vroeger reeds herhaaldelijk bestraft was, stond bij zyne compagnie als een lichtzinnig mensch bekend. De dader bevindt zich in arrest; de overleden vrouw was 29 jaren oud en moeder van twee kinderen. Op den stoomtramweg te Bradford had verleden week een treurig ongeval plaats. Door een nog niet opgehelderd toeval stoof een der locomotieven, zonder machinist, uit de loodsen welke zich op twee mylen afstand van Bradford bevinden, en reed in duizelingwekkende vaart langs den sterk dalenden weg naar de stad. De machine verpletterde allereerst een rytuig, zoodat de daarin zittende personen en het paawi onmiddellyk gedood werden, terwyl een man, die zich in de nabyheid bevond, zoo zwaar werd ge kwetst dat hy reeds den volgenden dag stierf. Met onstuimige kracht bleef de locomotief voort snellen en bracht in de zeer druk bezochte straat de grootste ontsteltenis teweeg. Een tweede paard werd verpletterd en een lantaarnpaal en een ijzeren kolom werden verbryzeld. Ten slotte woelde de machine zich aan het trot toir vast, op slechts een voet afstand van een groot winkelraam. Verscheidene tramwagens met passagiers ontkwamen slechts met veel moeite aan eene botsing. Uit Nieuw- York wordt gemeld dat aldaar uit de zuidelijke staten een nieuw wereld wonder is aangekomen, dat bestemd schijnt een ongekend opzien te verwekken. Het is eene ebbenhout-kleurige negerin, wier stem en coloratuur gerust met die van de eerste prima-donna's van Europa kunnen wedijveren. De zwarte nachtegaal, mejuffrouw Nellie Cecily Broke, was verscheidene jaren kindermeisje in het huisgezin van een ryk grondbezitter en men be merkte dat, als zij de kleintjes in slaap zong, alle huisgenooten om haar heen kwamen staan, ten einde naar haar gezang te luisteren. Hare mees teres liet haar, gedurende eenige maanden, door den organist van een der kerken onderwijs geven in de grondbeginselen der muziek, en hare groote gaven brachten haar in weinig tyds zóó ver, dat zij van het blad kon zingen. De diva heeft reeds een impresario gevonden, dien zij zeer gunstige voorwaarden stelde, daar zij als belooning voor haar arbeid slechts aanspraak maakte op het eenvoudige negerkostje, ryst in water gekookt, en voor haar toilet slechts een of twee kostumes van de bontst mogelyke kleuren verlangde. Het is zeer te betwijfelen of de groote bescheiden heid dezer nieuwe ster van langen duur zal zyn. Weerbericht (medegedeeld door het Korf. Ned. Met. Instituut). Verwachting: veranderlyke wind, meest tusschen west en noord. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 11° Celcius 52° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 7° C. 44° F.; 'srnidd. 12 uren 10° C. 50° F.; 's namiddags 4 uren 12° C. 54° F. Het stoomschip „Edam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde Dover 25 Sept. CORRESPONDENTIE. Het scliry ven van C. G. C. moest tot ons leedwezen tot een volgend nommer blijven liggen. Leiden26 September. Heden aangevoerd: Tarwe 4hec toliter. Wintertarwe f 6.90 a f 7.50 Zomertarwe f 6.25 a f 6.80. Rogge 5 H. L. Winterrogge ƒ5.60 a f 5.80.Zomer- rogge f 5.30 a f 5.50. Gerst 4 H. L. Zomergerst f 4.60 a f 4.80 Chevalier-gerst f 5.50 a f 6.Haver 4 H. L. Zware Haver 3.50 a 4.—. Lichte Haver f 2.75 a f 3.20. Duivenboonen 1 hectol. f 7.25 a f 7.50. Paar- denboonen 1 hectol. f 5.70 a f 6.25. Boter: 8520 kg. Grasboter, lete qualit. l/t vat 58. a 64; Scheiboter 2de qualit. 1,4 vat f 50.a f 56 Grasboter late qualit. per kilogr. f 1.45 a f 1.60 Scheiboter 2de qualit. per kilogr. f 1.25 a f 1.40. Lange Zwarte Turf 15000 dubb. hectol., f 0.20 a f 0.22.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1