N°. 7854. Zaterdag 26 September. A0. 1885. feze fëonrant wordt dagelijks, met uitzondering ras on- en feestdagen, uitgegeren. Zij, die zich met 1 October op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal September, October en November worden dan alleen de beide laatste maanden ad f 0.74 in rekening gebracht. Leiden, 25 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels/1.05. Iedere regel meer/ 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas» seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer C. H. Kindermann, geb. te Edam, bevorderd tot doctor in de klassieke letteren, met academisch proefschrift, get.: „Quaestiones de fabulis a Vergilio in Aeneide tractatis." - Aan de universiteit alhier is het candidaats- examen in de rechten afgelegd door de heeren M. B. H. Salomonson, D. Spanjaard en C. O. Segershet tweede natuurkundig examen door de heeren C. C. Vermaas en N. F. Elzevier Dom; het doctoraal examen in de rechtswetenschap door den heer S. Talma Stheeman. - De heer G. L. De Jong te Rotterdam heeft 'bedankt voor de benoeming tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Leiden. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. Zaterdag-morgen om 7.56 bezorgd zijn. - Benoemd is tot gemeente-secretaris van Graft ide heer S. Schultze te Oegstgeest. - Te Voorschoten is benoemd tot eersten onder ijzer aan de openbare school in het dorp de heer J. H. Brink, te West-Terschelling, en zulks ter ver hanging van den heer A. M. Van der Kroon, be- oemd tot onderwijzer te 's-Gravenhage. - De minister van binnenlandsche zaken heeft esloten dat op de hoogere burgerschool te Gouda ederom vrouwelijke leerlingen mogen worden [toegelaten. - Wederom is aan onze marine een verdien- telijk hoofdofficier door den dood ontvallen. De apitein ter zee T. C. Gobée, ridder der Militaire 'illemsorde 4de klasse, is te Soerabaia na een kortstondige ziekte overleden. Doorzijn geschriften, oowol op marine-, als op romantisch gebied, deed overledene zich van een zeer gunstige zijde kennen. - Het admissie-examen aan de Theologische chool te Kampen is gisteren door 11 van de 12 ndidaten met gunstig gevolg afgelegd, nl.C. B. avinck, J. Dekker, R. A. Dospanman, D. Koop- ans, A. Meyeringh, E. v. d. Meulen, W. H. osten, F. G. Petersen, A. Varekamp, J. Veenstra n A. Verburg. - Het stoomschip „Jacatra," van Amsterdam aar Java, vertrok 24 Sept. van Port Said; de Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, pas orde 24 Sept. Lizard; de „Soenda", van Amster- am naar Batavia, passeerde Point de Galle 24 Sept. 0 „Prins van Oranje", van Batavia naar Amster- am, vertrok van Port-Saïd 24 Sept. - De gewone audiëntie van den minister van stitie zal op Dinsdag a. s. niet plaats hebben. - Z. M. heeft goedgekeurd dat de burgemeester an Ambt-Hardenberg, G. A. Van Dijck, is benoemd t secretaris dier gemeente, en dat aan den bur- emeester van Nederhorst den Berg, J. J. Schotte- nk Gz., op zjjn verzoek, eervol ontslag is verleend s secretaris dier gemeenteaan Pierre Edmond e Reynier, geb. te Neu-Chatel, en Josef Temme, 0b. te Dellbrück in Westfalen, vergunning verleend 6 geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche schepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, nder voorwaarde, dat zij de wettelijke bepalingen mtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland iptelijk nakomen. Gemeu«;d Nieuws. Een brief, gesloten in een met gom dichtgemaakt couvert en jongstleden Vrijdag van uit 's-Hage naar Leiden verzonden, is niet aan het adres bezorgd en wordt alzoo vermist. Daarin waren gesloten twee bankbiljetten groot 25 ieder, gemerkt E. H. 6366 en G. H. 9104. De houders dier bank biljetten worden verzocht daarvan aangifte aan het politiebureel alhier te doen. De opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maat schappij (Haarlem Leiden) bedroeg in de maand Aug. f 6164.29 en het goederenvervoer f 721.08, zijnde over het totaal f 7.93 per dagkilometer. Wat de uitspraak betreft in het proces tegen Jeanne Marie Lorette kan nog het volgende worden medegedeeld: Zeer geruimen tijd vóór het uur, vastgesteld voor de zitting van het gerechtshof, was de geheele omtrek van het gebouw bezet door eene onafzien bare menigte, die door poütie, militaire wacht en marechaussees te paard in bedwang gehouden moest worden. De gereserveerde tribune was om halfdrie ge heel vol, zoodat niemand daarna meer toegang kon verkrijgen. Tal van dames, ook uit de hoogste stan den, waren op de voorste banken gezeten. De zetels voor de magistratuur en die der balie waren geheel bezet en ook deels aan dames afgestaan. Onderscheidene leden van het corps diplomatique woonden de zitting bp. Onder hen werden opge merkt de Oostenrijksche zaakgelastigde, prins Hohenlohe; de Spaansche zaakgelastigde, markies De Noualles, en de secretaris der Belgische legatie, De Moncheur. Om kwart voor drieën werd de publieke tribune geopend. Eene woeste menigte stormde met onstui mig geweld naar binnen; velen hadden sinds twaalf uren gewacht en moesten thans nog bjjna vechten om eene plaats te veroveren. Dringend en vechtend hoopte zich een veel talrijker publiek opeen, dan de tribune kon bevatten; de politie had de handen vol om de orde te handhaven en moest menigeen, die al te luidruchtig was, verwijderen. Precies om drie uren trad het Hof binnen. Eene doodelijke stilte verving het rumoer. De beschuldigde werd binnengeleid. De gevangonbe- waarster vergezelde haar ook thans. Zij was geheel in het zwart gekleed en droeg een zwarte voile over het gelaat. In de bank der beschuldigden zittende, ontdeed zjj zich van deze voile en bracht met de zwartgeganteerde handen den zakdoek aan de oogen. Zjj was zeer bleek en weende voort durend bij het hooren der motieven van 's Hofs arrest. Met luider stem, duidelijk en met den hem eigen ernstigen toon, las de voorzitter van het Hof dat arrest voor, dat door de beschuldigde staande werd aangehoord en welks lezing circa drie kwartier duurde. Haar op grond der ten laste gelegde en bewezen feiten schuldig verklarende aan moedwilligen man slag nam het Hof bjj de oplegging van straf ver zachtende omstandigheden in aanmerking, als den jeugdigen leeftijd. van de beschuldigde, welke reeds op haar 15de jaar haar moeder verloor, en den opgewonden toestand waarin zij door in den loop van den dag voorgekomen feiten vóór en tijdens het plegen der daad heeft verkeerd, en veroordeelde haar tot eene correctioneele gevangenisstraf voor den tjjd van> drie jaar. Bij het hooren van dit vonnis ontstond er onder het publiek sensatie. Het Hof veroordeelde haar verder in de kosten van het proces, desnoods invorderbaar bjj lijfsdwang; gelastte dat de ten processe voorhanden voorwer pen, die als overtuigingstukken -Hebben gediend, aan de eigenaars of rechthebbenden zullen worden teruggegeven, en beval tevens dat de revolver die bij de misdaad is gebezigd, onbruikbaar zal worden gemaakt. De Voorzitter maakte ten slotte aan de veroor deelde bekend, dat de wet haar drie vrije dagen toelaat, om desverlangd tegen het arrest in cas satie te komen. Onder onstuimig roepen van de tribunes, van „zitten! zitten!" werd de veroordeelde weggeleid, nadat zij zich het gelaat weder had bedekt. De President dreigde de zaal te doen ontruimen. Toen de veroordeelde halverwege naar het ver trek voor de gevangenen was teruggegaan, zonk. zij inéén; onmachtig werd zij door de bewaakster en de veldwachters weggedragen. Na eenigen tijd kwam zjj tot bewustzijn terug. Buiten de rechtzaal bleef een onafzienbare menigte- haar afwachten. Eerst een uur na de zitting werd zij per rijtuig naar de gevangenis vervoerd. Vooraf had zjj haar advocaat mr. Haas nog gesproken. Zjj zal, volgens het „Vad.", niet in cassatie komen. Gisteravond zijn bjj het terrein van het Paviljoen van wjjlen Prins Frederik, teScheve- ningen, hier en daar gevonden ledige étuis en flacons, waarvan do gouden doppen met grof geweld afge rukt waren. Deze voorwerpen werden herkend als her komstig te zjjn van den diefstal den vorigen nacht gepleegd in den winkel van goud- en zilverwerken en edelgesteenten onder de Kurhaus-galerjj. Volgens eene nadere omschrijving der vermiste voorwerpen, wordt de waarde van het ontvreemde nu geschat op 15,000. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Tot nog toe heeft men het spoor van- den uit de Haagsche gevangenis ontvluchten ge vangene Van Rjjsselberghe niet gevonden. Aan eene te Rotterdam wonende vrouw, die gescheiden loeft van haren man, is zegt de „N. R. Crt." door een onbekend persoon, vermoedelijk op last van den vader, een 2Yj-jarig kind ontroofd. De politie doet onderzoek. De rechtbank te Haarlem heeft gis- teren Van de Putton wegens opzettelijke verbreking van afsluiting, het ingooien van eene glasruit in de Lange Begijnenstraat, op 1 dezer, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en eene geldboete van f 25, subsidiair 3 dagen cel, en W. Krujjer wegens diefstal uit den tuin van den heer Bakker, aan het Heerenhek, door middel van overklimming, tot eene cellulaire gevangenisstraf van 14 dagen. Ten nadeele van de baronesse R., in een hotel te Amsterdam verblijf houdénde, is ont vreemd een rood zijden japon, rjjk geborduurd met gouddraad. Bij de politie is aangifte gedaan. Ook moeten aldaar op raadselachtige wijze bij eene aan den Arnstel wonende dame twee gouden oorknop pen met diamanten steenen zijn verdwenen. Men. zegt dat deze preciosa p. m. eene waarde van f 1000 hebben. Gistermorgen vertrok een wild han delaar van Groenloo met de Oosterspoor naar Zutfen, ten einde aldaar zijne waar te verhandelen. Met denzelfden trein werd het lijk zjjns vaders in een bagagewagen naar Zutfen overgebracht, die den vorigen dag aan het station Eibergen plotseling was doodgebleven. De zoon wist nog niets van het door hem geleden verlies. Dank zjj de komst van 12 huzaren is te Steenwijk de orde niet weder verstoord geworden. De krijgsraad van Servië is bezig met het vonnissen van een rooverbende, die van 47 moorden en 67 rooverjjen wordt beschuldigd. Het hoofd der bende alleen heeft 14 moorden voor zjjne rekening.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1