N°. 7849. A0. 1885. ^^aaiiclao- 21 @ej>teixil>ei'. i§eze jouraat wordt dagelijksmet uitzondering van cZon- en feestdagen, uitgegeven. )it nummer bestaat nit Drie Bladen. Leiden, 19 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COTJRANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieele Kennisgevingen. IBurgemeester en Wethouders van Leiden; I Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881, zoo- Is die nader is gewijzigd; J Brengen ter algemeene kennis dat door HEINRICH ROHE, IeEARD HERMAN MASSA en ELINA FREDERIKA WIL- ■elmina MEIJER, vrouw van Abraham Idenburg adres- ln zijn ingediend om vergunning tot verkoop van sterken frank in het klein, resp. in de perceelen Turfmarkt 12, langegracht 6 en Kraaierstraat 81 alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DB KANTER, Burgemeester. 18 Sept. 1885. E. KIST, Secretaris. Oproeping in werkelijken dienst. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des lonings in de provincie Zuid-Holland, van den 21sten agustus 1.1., A. N°. 2296 (2de afd.), Provinciaal Blad N°. 50 1 Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, de in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, |ereenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van het konink- besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad N°. 46), na nne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn ge- nden, op Donderdag den lsten October aanstaande werkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te fcrdcn gekleed en geoefend; ■dat zij zifch allen rechtstreeks naar hunne garnizoens- aatsen behooren te begeven; |en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de ■penen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij gemelden dag, vóór vier uren des namiddags, hunne corpsen zijn aangekomen. J Leiden, De Burgemeester voornoemd, '19 Sept. 1885. DE KANTER. De heer J. B. Wynstra alhier, heeft het voor nemen binnen eenigen tyd een door hem geschreven werk over de schermkunst het licht te doen zien, Zjjne bekwaamheid in dit vak zal een waarborg zjjn voor den goeden inhoud. - De matinée musicale, op Musis Sacrum ge geven voor de oud-leerlingen van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix," kenmerkte zich nog door een bijzonderheid, voor welker vermelding in ons vorig nummer ons de plaats en de gelegen heid ontbrak. In de pauze nl. der muziekuitvoering plaatste de heer J. J. Van Masijk Huiser Van Reenen, presi dent van het bestuur van Musis Sacrum, zich voor de banier en hield de volgende toespraak tot de feestgenooten „Het bestuur van Musis Sacrum heet u hartelijk welkom aan deze plaats. Het verheugt ons M. H. dat een deel van uw welgekozen feestprogramma op dit terrein ten uitvoer wordt gebracht; want van harte nemen wij deel in uwe feestvreugde en wenschen aan uw oud, doch niet verouderd, Genoot- chap nog vela kroonjaren toe. Dit wenschen wij nzonderheid, omdat Leidens burgerij ten volle over- is, dat uw Genootschap een zegen voor onze tad is. Gezegend de plaats waar eene schoone nrichting als M. S. G. haar eeuwfeest mag vieren. „In 't verleden ligt het heden; „in het nu wat ezen zal" zong een dichter. Wanneer deze woorden volkomene waarheid uitdrukken, waaraan oor ons niet getwijfeld wordt, dan gaat het door bestuurde Genootschap een blyde toekomst te eraoet. Dat uw streven op hoogen prijs wordt asteld, hebt gij mogen ondervinden door een ont togen telegram van onzen geëerbiedigden Koning r de tegenwoordigheid van Z.Exc. den Com- s des Konings en van andere hooggeplaatste WBohen, welke uwe feestviering bijwoonden. Maar alleen. Ook Leidens burgerij brengt u MS; hulde. Gaarne voegen wij ons gepaste hulde Hü- Heil u, die haren roem weet in eere te ouden. rotsch als een honderdjarige eik te midden het woud, staat uw Genootschap fier te midden i Leidens veste. Breed zijn zijne vertakkingen hoog zjjn kruin, edel zijne vruchten, want zijne vruchten is de wetenschap. Mogen velen zich in zijne schaduw komen nederzetten om te genieten van zijne vruchten, die voor velen ten zegen zijn geweest. „En ofschoon het van algemeene bekendheid is, dat uw Genootschap in zijn langdurig bestaan, zijne sporen ten volle heeft verdiend, en dat het daarom vele lauweren en hulde mocht inoogsten, toch gevoelde het bestuur van Musis Sacrum be hoefte om bij de vele door u behaalde lauweren eenen toe te voegen. „Wil dien aanvaarden, mijne heerenl" ging de spreker voort, terwijl hij een lauwerkrans over reikte, die met de Leidsche kleuren prijkte „en dien hechten aan de schoone banier, waarmede uw Genootschap gisteren verrijkt is geworden. „Heil het bestuur en de feestcommissie, heil het Genootschap en zijne oud-leerlingen en driewerf heil den grond waarop de school haar eerste levenslicht ontving." Daarna nam de heer A. Montagne Jzn., voor zitter der feestcommissie, het woord om den spreker te bedanken. Beide toespraken werden onder fanfares der muziek door de aanwezigen luide toegejuicht. Inmiddels hadden zich eenige leerlingen verwijderd om de nieuwe banier, waarmede gisteren door eenige jonge dames het Genootschap begiftigd is geworden, af te halen. Onder gepaste bewoordingen werd hierop door mej. Eigeman, presidente van het dames-comité, de lauwerkrans aan deze banier gehecht, waarop wederom fanfares zich deden hooren. Daarop nam de heer J. A. Yan Dijk, voorzitter van het Genootschap „M. S. G." het woord. Was het hem, zeide hy een waar genoegen, dat de pogingen van het Genootschap met zulk eene groote onderscheiding worden bekroond, hy meende echter den leerlingen nadrukkeiyk te moeten wyzen dat de lauweren, aan de nieuwe banier gehecht, nog verdiend moesten worden, en hy hoopte dat de thans geschonken lauwerkrans hun ten spoorslag mocht verstrekken om met yver te streven naar alles wat recht en schoon is. Nimmer moest door den leerling de zinspreuk uit het oog worden ver loren „hooger zy ons doel" (luide toejuichingen). Onder het spelen van een opwekkenden marsch werd daarop de banier, gevolgd door leerlingen en oud-leerlingen, over het terrein gedragen. Nadat nog door den „ouden Noest", op eene har- teiyke wijze, namens vele oud-leerlingen een woord van dank was betuigd zoowel aan het bestuur van „M. S. G." als aan eenige bijzondere personen, werd de banier, voorafgegaan door de muziek der stede- ïyke schuttery en gevolgd door de leerlingen en oudleerlingen, benevens door vele genoodigden, eerst naar „Concordia" en vervolgens huiswaarts gebracht. Gedurende deze week zyn dagelijks in de Stedelyke Werkinrichting alhier opgenomen van 49 66 volwassen personen en van 9 12 kinderen. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg is, ter voorziening in de nog steeds voortdurende predikantsvacature, een drietal opgemaakt, waarop geplaatst zyn deheeren J. P. Hattink te Harderwyk, C. Snel te Zuid-Beier land en E. Jansen Schoonhoven te Kamerik. De gemeente-begrooting van Woubrugge voor 1886 is den Raad aangebodende ontvangsten zijn geraamd op f 17,321,44 en de uitgaven begroot op f 17,321,44. De hoofdelijke-omslag is f 1100 minder dan over 1885. Tevens is het vergunningsrecht voor de uitoefe ning van den kleinhandel in sterken drank opnieuw geregeld en bepaald op f 7.50 per f 50 huurwaarde of gedeelte daarvan. Het getal vergunningen is zes, terwyl het maximum negen is, alzoo drie beneden het maximum by de drankwet bepaalt. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoer rechten en accynzen, dat, wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Koevorden, ontvangers en andere ambte naren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zy overigens be voegd zyn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 1 October a. s. by het departement van financiën kunnen aanmelden. De minister van justitie maakt bekend dat Anton Fein, wonende te 's-Gravenhage, nalatig is gebleven binnen den by artikel 9 der wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad No. 44) gestelden termyn de hem krachtens de wet van 20 Januari 1885 (Staatsblad No. 43) verleende brieven van naturalisatie aan het bestuur zyner woonplaats te vertoonen, onder aflegging der verklaring dat hy die naturalisatie aanneemt en dat die naturaüsatie dus krachtens eerstgemelde wet is vervallen. Ingevolge machtiging van de Regeering is, blykens het „Utr. Dbl.", tusschen den directeur van de Rijkspostspaarbank en den directeur van het Nederlandsch Werkliedenfonds eene regeling getrof fen, krachtens welke aan laatstgenoemden directeur zóóveel spaarbankboekjes, ten name van het fonds worden afgegeven, als noodig zyn ter uitreiking- aan de agenten van het fonds in de verschillende plaatsen. Op die boekjes, welke op duidelyke wyze van- de gewone spaarbankboekjes onderscheiden zyn, mogen, krachtens de daarin voorkomende bepaling, alleen inlagen, derhalve geen terugbetalingen plaats hebben. De kennisgevingen van inlagen van f 25 of hooger worden aan de directie van het fonds gericht. De boekjes worden jaarlijks, in de tweede helft der maand Januari, ter verificatie aan den directeur der Rykspostspaarbank gezonden. De terugbetalingen geschieden op een uitsluitend' daarvoor bestemd boekje, uitgegeven door het post kantoor ter plaatse, waar de directie van het fonds gevestigd is. Op dat boekje wordt mede de rente bygeschreven en het tegoed vastgesteld. Het stoomschip „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, vertrok 17 Sept. van Southampton; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 17 September Kaap Rocca; de „Voorwaartsjf, van Java naar Amsterdam, passeerde 17 Sept. Kaap St.-Vincent. Z. M. heeft met 1 Oct. benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Meppel J. C. W. Ising, te 's-Hage; - benoemd: met 21 Sept., tot burgemeester van Bunde J. J. Vossen; met 1 Oct., tot burgemeester van Delftshaven jhr. F. Yan Citters, en tot burgemeester van Midwolda S. Kiel, secretaris dier gemeente. Gemengd Nieu w s. Gedurende deze week zyn hier ter stede vier gevallen van roodvonk en één van diph- theritis aangegeven. Één persoon overleden aan diphtheritis. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 107 zwembaden door heeren en 7 door dames. Temperatuur van het water 15° Celcius. Omtrent de plaats gehad hebbende ongeregeldheden tusschen de equipages van twee visschersschepen op het strand te Scheveningen, meldt men nader Twee schepen, één van den reeder Den Breems en één van den reeder Tuyt, lagen ter afvaart gereed. Een der schuiten was een weinig te hoog op strand gezet en kon daardoor geen zee kiezen. Te recht of ten onrechte werd dit aan de equipage van de andere schuit geweten, waardoor twist ontstond.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1