N°. 7848. Zaterdag- 19 September. A0. 1885. feze feourant wordt dagelijks, met uitzondering Yan rZon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Naar mon ons mededeelt, zullen onze stadge- nooten eerstdaags weer in de gelegenheid gesteld worden de Commissie voor Volksbijeenkomsten in haar nuttigon arbeid to stounen, hetzij door het koopen van eenige doorloopende bewijzen van toe gang a f 0.25, hetzij door het schenken van vrij willige bijdragen. "Wanneer wij ons herinneren hoe veel nuttige en aangename avonden door de Com missie aan hare bezoekers werden verschaft, meenen wij met volle vrijmoedigheid alle weidenkenden te mogen opwekken om de bereiking van het goede doel der Commissie door flinke finantieele bijdragen mogelijk te maken. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de theolo gische faculteit aan de Leidsclie universiteit, dr. W. C. Van Manen, zal den 23sten September zyn ambt aanvaarden met eene rede in het groot auditorium. Noordwijk's nieuwen burgemeester, mr. H. graaf van Limburg Stirum, is door eene commissie van ingezetenen, bij monde van dr. G. .J. Dozy, een adres aangeboden, voorzien van ruim 500 hand- teekeningen, waarin sympathie wordt betuigd met zijne benoeming. De heer Van Stirum, zeer getroffen door deze eigenaardige hulde, betuigde zijn dank en gaf de hoop te kennen dat een blik op dit adres hem steeds eene aangename herinnering mocht bljjven. De Nederlandsche commissaris-goneraal bij de Internationale Tentoonstelling te Antwerpen heeft aan de Regeenng medegedeeld dat, met het oog op eene wegens misstellingen noodzakelijke her ziening der in den Belgischen „Moniteur" geplaatste lijst van bekroningen, de officieele opgaven omtrent de Nederlandsche bekroonden op die tentoonstelling eerst kunnen worden bekend gemaakt nadat die her ziening zal hebben plaats gehad. St.-Ct De heer A. Van Zuylen, vroeger tooneelspeler te Rotterdam, daarna lid van het Hollandsche ge zelschap van den Parkschouwburg te Amsterdam, thans deel uitmakende van het gezelschap Bamberg- Charlier, opent 26 dezer een schouwburglokaal in „De Vereeniging" in de Warmoesstraat aldaar, waar in het Hollandsch vaudevilles en operettes zullen worden opgevoerd. De bedoeling is tegen een lagen prijs op alle rangen voor dit genre een volksschouw burg te verschaffen. Onder de 149 leerlingen van de Rijkslandbouw school te Wageningen, zjjn er uit alle provinciën des lands, behalve uit Drente. Na Gelderland, het welk alleen 63 leerlingen leverde, volgen Zuid- Holland met 21 en Noord-Holland met 13. Een aantal leerlingen, vooral van de afd. B, hebben Indië tot bestemming, terwyl het getal leerlingen uit Ned.-Indië afkomstig 26 bedraagt. Duitschland leverde één leerling. Naar het „D. v. N." verneemt, heeft de bur gemeester van Amsterdam vergunning gegeven dat de optocht der voorstanders van Algemeen Stem recht met muziek, banieren en verlichting aldaar zal plaats hebben hedenavond te kwart over achten. De optocht moet, wanneer de aangewezen v;eg is afgelegd, terstond worden ontbonden. De hoofdredacteur der „Katholieke Illustratie" heeft vanwege den Koning en de Koningin de be tuiging van HDr. welgemeenden dank ontvangen ivoor het feestnummer van dat tijdschrift, „waarin jzegt de brief de verjaardag van H. K. H. her- /dacht wordt op een wijze, uw tijdschrift geheel waardig." Het stoomschip „Leerdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 17 Sept. Lizard. Z. M. heeft den heer J. J. Van Heekeren, met 4 Oct. a. s., herbenoemd tot burgemeester der gemeente Sassenheim. Gemengd Nieu w s. Tydens het gisternacht in deze streken gewoed hebbend hevig onweder geraakten te Lisse vele beesten te water en werden b. a. by den landbouwer D. Scholten te Haarlemmer meer 6 schapen door den bliksem gedood, welke echter tegen die schade waren verzekerd by de Bosscher Maatschappy. Aldaar is ook een paard van L. v. d. Zon te water geraakt en verdronken (ver zekerd) een zes roeden berg hooi van J. v. d. Geer afgebrand, en geraakten insgelyks verscheidene schapen te water, waarvan er enkele verdronken. Het plan voor de groote betooging in Den Haag is vastgesteld. Er wordt een optocht gehouden door verschillende hoofdstraten; daarna eene vergadering gehouden in het Gebouw voor Kunsten en "Wetenschappen, alwaar eene motie wordt vastgesteld; vervolgens wordt deze motie, weder in optocht, gebracht naarden voorzitter der Tweede Kamer, zoo deze in Den Haag is. Ongelukkigerwijze is die gewichtige persoon a. s. Zondag nöch in de residentie, nóch in ons land, nöeh in Europa, nocli ergens te vinden, om de eenvoudige reden, dat er op den Zondag, die aan den derden Maandag in September voorafgaat, geen zoodanige dignitaris bestaat. Immers de voorzit ter wordt voor ééne zitting gekozen. Zaterdag wordt de zitting gesloten en eindigt dus de functie van den voorzitter, die hy niet weer aanvaardt vóór hy, na de heropening op Maandag, opnieuw door de Kamer op7de voordracht gesteld en dooi den Koning benoemd is. En tot zoolang zullen de betoogers met hunne motie wel niet blijven rond- loopen. RN.) In de Paulus-Potterstraat te 's-Gra- venhage kwam Donderdag-namiddag een huisbaas in eene zyner woningen de huur invorderen, ten bedrage van f 7. Hij vond de vrouw alleen thuis, doch er scheen geen geld meer in de schatkist te zijn. Daarover in toorn ontstoken, mishandelde hy de vrouw. Juist kwam toen de man te huis, die hem dit met slagen betaald zette. De eigenaar blies den aftocht, achtervolgd door den man en twee zyner buren nota bene tot op de Groote Markt, waar de politie zich met de zaak bemoeide en de huisheer het geluk had zich in een koffie huis te bergen. Een korporaal van het regiment grenadiers en jagers, geleider van een detachement groot verlofgangers van dat corps, is naby Veen- dam door een schok van den tram geworpen. Een wiel ging hem over een der voeten, waardoor eene belangryko kneuzing ontstond. Te Scheveningen kwamen weer een 20-tal schuiten aan met volle lading. De pryzen der pekelharing liepen van f 9.90 tot f 10.15 per kantje. De pryzen van de steurharing bleven onver anderd. Tot heden wacht men nog altyd de schuit van den reeder W. Den Duik, die van de eerste reis niet terugkeerde. Tusschen het scheepsvolk van twee reeders dreigde op twee schuiten die op het punt stonden te vertrekken, een vechtparty te ontstaan. De politie geholpen door de marechaussée, voorkwam dit door hare tegenwoordigheid. De kabel van een der schuiten werd beschadigd. In de gisteren gehouden correctio- neele terechtzitting van de rechtbank te Haarlem, stond terecht "W. Van de Putten, los werkman aldaar, een dergenen, die in den avond van 1 Sept. jl. zich hebben schuldig gemaakt aan het inwerpen van glasruiten. Twee getuigen bevestigden de be kentenis van den beklaagde, dat hy in eene kroeg in de Lange Begynenstraat eene ruit met een steen heeft ingeworpen. Het p. M., waargenomen door jhr. mr. A. J. Rethaan Kacaré, officier van justitie, lichtte zijn requisitoir toe en ging daarby na het geen de eerste aanleiding tot het tumult in de eerste dagen van September was geweest en het geen daarby was voorgevallen. Tot leering en af schrikking voor het vervolg meende spr. eene zeer strenge straf te mogen eischen tegen degenen, die op de daad waren betrapt, terwyl zoovelen uit den aard der zaak straffeloos die baldadigheden hadden kunnen bedryven. Hy requireerde daarom tegen v. d. P. eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maan den en f 25 boete, subsidiair 3 dagen, wegens op- zettelyke verbreking van afsluiting (artikel 456 Code Pénal). Uitspraak over 8 dagen. Eene andere zaak tegen A. Van Waveren, schil dersknecht, die voor hetzelfde feit was gedagvaard, werd 8 dagen uitgesteld. In dezelfde terechtzitting werd de zaak behan deld van den 14-jarigen W.Kruyer, beklaagd wegens het overklimmen van de schutting langs den tuin aan het Heerenhek, toebehoorende aan den heer D. Bakker aldaar, en het door middel van een mede- gebracliten bloempot ontvreemden van eenige bruine boonen in Augustus jl. Beklaagde was niet ver schenen, maar had reeds dadelijk by den commis saris van politie zyn misdryf bekend. Het bleek dat uit dien tuin reeds lierhaaldelyk vruchten waren ontvreemd. Het requisitoir luidde 14 dagen celstraf. Ook in deze zaak zal de rechtbank 24 September vonnis geven. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Java, dat op 10 Sep tember te Genua aankwam, vertrok eerst van daal den löden. De oorzaak van het oponthoud is het springen van een stuk yzer uit de smoorklep bij het gereedmaken tot vertrek op den 11 den, waar door veel stoom ontsnapte en een treurig ongeluk plaats had. De adsistent-machinist J. G. Hoynen werd name lijk gedood en de derde machinist A. PI. Scholl en de remmer J. Rous werden licht gekwetst. De be schadiging aan het schip was betrekkelijk gering en natuurlyk geheel hersteld alvorens het de reis vervolgde. Op den Amerongschen berg is dooi de jagers van graaf Bentinck een prachtige adelaar geschoten; het dier had een vlucht van 1.80 M. Als het Rijk, zooals wy mededeelden, van plan is aan de postboden ten plattelande trap- wagens te verstrekken, dan zal het toch den dienst daarmede moeten beperken tot die gemeenten, waarvan de besturen zoo welwillend zyn te veroor loven, dat zulke gevaarlyke voertuigen zich over hun grondgebied bewegen. Te Oldebroek zou de Ryks- velocipéde worden verbeurd verklaard. ArnhGrt.) Gisterochtend had op de Me r wede, naby de spoorbrug by Baanhoek, een treurig on geluk plaats. De 16-jarige schipperszoon, Adrianus Vugts, werd door de giek van zyn vaders vaar tuig in de rivier geworpen en verdween onmiddel lijk in de diepte. Zyn lyk is nog niet gevischt. Volgens telegrafisch bericht uit Nieuw-York kan er tusschen 19 en 21 dezer storm weder verwacht worden op de Engelsche, Fransche en Noordsche kusten. De „Industrial America" deelt mede dat de uitvinder van den eenwieligen spoorweg verzekert, daarmede gemakkelijk eene snelheid van 160 kilometer in het uur te kunnen bereiken. In de laatste zitting van de „Aca démie de Médecine," te Parijs, heeft de vermaarde Fransche geneesheer Féréol mededeelingen gedaan omtrent een zeer merkwaardig en zelden voorge komen ziektegeval. Sedert geruimen tyd behandelde hy een twintig jarig meisje dat aan zware zenuw-toevallen leed en hy had, ten einde voortdurend omtrent den toe stand der patiente op de hoogte te blyven, haar

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1