N°. 7845. Woensdag l.C> Septeml>ei*. A0. 1885. §eze <gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ia era- Meren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De heeren D. Boer en Zonen, eigenaars van den Edrooten Koninklijken Bazaar te 's-Gravenhage, hebben an het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden beschonken een Japansch bronzen beeld, hoog acht en dertig Centimeter, voorstellende een rund in liggende hou- ling op een kussen van lotusbloemen. Het rund is poorzien van halster en staartriem. Schrijlings is laarop gezeten een buddha, gekleed in een loshan gend gewaad dat in breede plooien tot op de voeten nederhangt; de rechterhelft van het bovenlijf is bntbloot. De rechterhand is opgeheven ter hoogte {ran de borst, terwijl de ring- en middelvingers rpet Sen duim vereenigd, de pink en wijsvinger opge I stoken zijn. De linkerhand ligt geopend in den schoot, en heeft in den palm eene opening ter be vestiging van een voorwerp. Het voorhoofd is van [het Buddha-teeken voorzien, het haar gekroesd en boven op het hoofd eindigende in eene verhevenheid. Aangezien de Buddhistische plaatwerken van i Rjjks Ethnographisch Museum omtrent deze figuur geen uitsluitsel geven, is het gevoelen ingewonnen ran den heer' De Milloué, directeur van het museum voor vergelijkende godsdienstkennis van den heer ïuymet te Lyon, die, hoezeer erkennende dat deze figuur hem nog niet is voorgekomen, naar analogie ran andere voorwerpen de volgende uitlegging geeft De menschelijke figuur op het rund gezeten is takya-muni, in de houding der onderwijzing, zooals rordt aangetoond door de wijze waarop hij zijne Rechterhand houdt; in de linkerhand heeft hij een- ïaal de patra of bedelnap gehouden. Met het rund is waarschijnlijk een stier bedoeld, |en daardoor eene der benamingen van den buddha uitgedrukt, namelijk die van de stier der wet, stier der menschheid, om aan te duiden Ide kracht en de voortreffelijkheid zijner wijsheid len wetenschap. Dikwijls wordt Qakya-muni afge beeld op een leeuw gezeten, om soortgelijke redenen. Door den minister van staat, minister van bin- Inenlandsche zaken, is aan den schenker de dank betuiging der regeering aangeboden. De minister van buitenlandsche zaken is, na I een verblijf van viK weken in Zwitserland, in Den |Haag teruggekeerd. De heer J. Bell, gezant der Vereenigde Staten I van Amerika, is van zijne buitenlandsche reis mede I in de residentie teruggekeerd en wederom in het „Hotel den Ouden Doelen" afgestapt. Sedert de opening van het badseizoen kwamen te Scheveningen 5103 vreemdelingen met 402 be dienden aan; op 13 Sept. 1884 waren er gelogeerd geweest 5838 vreemdelingen met 486 bedienden. Waarschijnlijk wordt met 30 September het bad seizoen gesloten. Zaterdag 19 Sept. a. s. vertrekken, naar men aan het „Utr. ügbl." uit Apeldoorn meldt, de Koning en de Koningin naar de residentie en zullen waar schijnlijk 1 October het paleis „Het Loo" weder betrekken. Daar het gebleken is dat de visschers neg niet algemeen bekend zijn met het voorgeschreven sein tot het vragen van gemeenschap door een Nederlandsch visschersvaartuig met een Nederland- schen oorlogsbodem en omgekeerd, worden reeders en eigenaren van visschersvaartuigen er door den minister van waterstaat, handel en nijverheid in hun belang aan herinnerd, dat dit sein bestaat uit twee vlaggen: de nationale en eene andere, onder elkander geheschen, de nationale vlag de bovenste. Eenige weken geleden berichtte de „Middelb. Crt." als uit de meest vertrouwbare bron fee heb ben vernomen, dat den 6den September jl. ingevoerde beperking van den Zondagsdienst voor de postkan toren, met dienzelfden datum ook voor de Rijks telegraaf zou worden vastgesteld. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, zegt de „Arnh. Crt.", dat tot heden van dien maatregel niets bekend is geworden. Ruim 1'/, jaar geleden gaven wij een eenvoudig en doeltreffend middel aan de hand om den Zon dagsdienst der Rijkstelegraafambtenaren aanmerke lijk te verminderen, „zonder evenwel de openstel ling der kantoren te bekorten," namelijk op Zon en feestdagen den prys der telegrammen te ver drievoudigen. By dezen herhalen wy dien raad. De „Noord-Brab." verneemt dat mr. Yan Baar, het geacht Kamerlid, zoodanig in beterschap toe neemt, dat er vooruitzicht bestaat dat hy in de e. k. week de vergaderingen der Staten-Generaal zal kunnen bijwonen. De weleerw. heer Jac. Yan Heyst uit Rozen- daal, bisdom Breda, is reeds op weg naar „Maison Currée" om zich aan de Afrikaansche missie te wijden. Deze jeugdige en ijverige priester is de eerste Nederlander, die zijne diensten heeft aan geboden aan Z. Em. den kardinaal Lavigerie. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 12 dezer bedroeg bjj de Nederl. Rank f 17,224,584.00% en bij de betaal meesters 2,114,055.91 te zamen ƒ19,338,639.91'/,. Het stoomschip „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, arriveerde 14 Sept. te Southampton; de „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 14 Sept. Lizard. Z. M. heeft, met ingang van 1 Oct. a. s., benoemd bij het departement van oorlog, tot hoofd commies den commies mr. W. J. Wintgens, en tot adj.-commies den eersten klerk .T. Van Ling, beiden van dat departement; den heer M. Simon Gz., lid van den raad van toezicht op de spoorweg diensten, benoemd tot lid der permanente militaire spoorwegcommissiemet ingang van 20 Sept. a. s., aan J. O. Meyer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Yriezen- veen; met 1 Oct. a. s. benoemd tot opzichter 2de kl. bij de Rijkstelegraaf P. J. H. De Jager, thans adsp.-opzichter by dien dienst. Gemengd Nieuws. In verband met li et vin den van het lijk van een man onder de spoorwegviaduct te Rotterdam, is thans nog een vrouwspersoon op last der justitie aangehouden en in bewaring ge bracht. Er bevinden zich thans drie personen in hechtenis, wier aanhouding met die zaak in ver band staat. Gistermorgen, zoo verhaalt de „N, R. C.," vloog een hond, met het schuim op den bek, den sigarenwinkel van Weinthal binnen aan den Coolsingel te Rotterdam, en van den winkel de trap af in de kelderverdieping, waar het woe dende dier alles omverliep en ten onderste boven smeet. De verschrikte bewoonsters riepen de hulp der politie in, die de keuken binnendrong en den hond met de sabel afmaakte. Persoonlijke ongeluk ken zyn daardoor voorkomen. Te Deventer viel Zondag een fabrieks arbeider op het onverwachts op den openbaren weg een kleermaker aan. Hij bracht hem verschillende sneden in het aangezicht toe, en sneed hem een gedeelte van den neus en van het oor af. Twee rijksveldwachters kwamen den gewonde ter hulp, waarby de woestaard een hunner met het mes coor de hand en daarbij twee pezen afsneed. De aanvaller was ook gewond. Hij had sneden in de hand en miste een vinger, welke wonden zouden zijn veroorzaakt doordat hy in het mes, waarmede hy gemelde personen verwondde, is gevallen. De kleermaker en de rijksveldwachter zijn ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. De dader is gevangengenomen. De officier van justitie uit Zutfen is in den loop van den dag te Deventer ge komen ten einde een onderzoek in te stellen. De reden, waarom de in het tucht huis te Leeuwarden gedetineerde Wolters, is bege nadigd, is naar men verneemt, zyn gezondheids toestand, in verband met zyn lioogen leefty'd. Wol ters is 76 jaar oud, werd sedert zyne opneming in het tuchthuis verpleegd in de ziekencel, eniydt thans aan eene sleepende ziekto, welke, volgens geneeskundig getuigenis, zijn herstel hoogst onwaar- schynlyk maakt, terwijl langer verbiyf in het tucht huis zyn dood zeker zou verhaasten. Naar men weet, is zijn broeder, die tot correctioneele gevan genisstraf was veroordeeld, reeds in de gevangenis overleden. In een brief uit Athene aan de Lon- densche „Standard" wordt gemeld dat de toestand der Christenen in Epirus zoogoed als onhoudbaar geworden is. De door hen bewoonde dorpen worden door Albaneesche deserteurs geplunderd; alle inge zetenen, die door de boosdoeners in staat geacht worden om een losgeld te betalen, worden mee- doogenloos weggevoerd. Buitendien worden den Chris tenen door de Turksche overheid zware heeren diensten en byzondere belastingen opgelegd; velen verlaten dan ook het land en willen de bescherming der Oostenryksche overheid inroepen. Ook nemen vele Albaneesche notabelen, uit vrees voor de heer- schende anarchie, de wyk naar Bosnië. In vele yzerfabrieken van Pennsyl vania, welke gedurende eenigen tijd gesloten waren,, is de arbeid hervat. Uit de gevangenis van Rysel is een' gevangene ontsnapt, die aan de ontvluchting van Loevestein doet denken. Hy is namelyk in een kist het gebouw uitgedragen, welke door eenige gevan genen, die timmerlieden van beroep zyn, vervaar digd was. De ontsnapte moet vele medeplichtigen hebben. Den 3den September heeft het in de omstreken van Nyküping (Zweden) zóó sterk ge vroren, dat kleine waterputten met ys bedekt waren. En uit Katrineholm wordt geschreven dat de velden wit zagen van de ryp en de thermometer 2° wees. Een Belgisch bruidegom, die op het punt stond naar Parys te vertrekken, ten einde- een huwelijksreisje te maken, ontving van zyne- bruid de mededeeling dat zij van plan was zich voor eene waarde van eenige duizenden franken aaa kant te omwikkelen, in de hoop door den verkoop daarvan de kosten van de reis goed te kunnen maken. De bruidegom was niet erg gesticht met dit gevaarlyk plannetje en vestigde er de aandacht op, dat er douanen en eene vrouwelyke inspecteur aan het grensstation waren, die een onbegrypelyk goeden neus hadden by het doorsnuffelen van reizi gers. Hij sprak daarover langen tyd, maar zyne bruid praatte het hem uit het hoofd en beloofde haar plan op te geven, maar natuurlijk verborg zy de kant toch, zonder hem er iets van te zeggen. Toen de trein de Fransche grens naderde, bedacht de echtgenoot, dat indien zyne vrouw nu niet onderzocht werd, zyne vrees dan als ongegrond zou bespot worden en zyn prestige in het huwe- lyksleven voorgoed verloren zou zyn. Dat was niet wenschelijk, en het beste was wel dat hy het uiterste zou doen om zyne onfeilbaarheid te bewyzentoen de trein nu stopte te Troquelines- en de reizigers uitstapten, verliet hy even zyne bruid en fluisterde een douane in het oor: „Ik ge loof dat u kant zult vinden als u die dame daar onderzoekt." De beambte wenkte even en de geluk kige bruid werd uitgenoodigd in de kamer der vrou welyke inspecteur gevisiteerd te worden. Ze werd bleek en stotterde, maar werd medegenomen en vijf minufeen later hoorde men een geluid, als van

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1