den geheelen inboedel en een achterhuis afgebrand. Alles was verzekerd. Door het prov. gerechtshof te Arn- hem is thans uitspraak gedaan in de zaak van den bekenden wonderdokter Sirie uit Bennekom, tevens veearts, die, naar men verzekert, steeds een aantal patiënten ontvangt uit verschillende deelen des lands. Door de arrond.-rechtbank was hij tot 183 dagen celstraf veroordeeld, na reeds vroeger voor een dergeljjk feit gevangenisstraf te hebben onder gaan. In hooger beroep veroordeelde het prov. ge rechtshof hem, met bevestiging van het vonnis, tot 1 maand celstraf. Nadat eenige personen te Baarn in hechtenis waren genomen, die verdacht werden op den jachtopziener des Konings aldaar te hebben ge schoten, heeft gisteren een jong veld-artillerist te Eemnes bekend het schot te hebben gelost. Hjj is gevankelijk naar Utrecht vervoerd. De toestand van den jachtopziener, wien 13 hagelkorrels (geen kogel) uit het hoofd zijn gehaald, boezemt nog steeds zorg in. Een boosaardige zoon. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terechtgestaan J. O. V., oud 21 jaron, werkman aldaar, omdat hij zijne moeder geslagen en verwond heeft. Zjj maakte bezwaar om tegenover haren zoon den eed af te leggen; maar deelde mede dat hij na den eten was gaan slapen en zjj hem op zijn verzoek zou wekken, als het tijd werd om naar werk te gaan. Hij sliep vast, omdat hij, zonder dronken te zijn, te veel gedronken had. Zjj riep hem driemalen en beurde zijn hoofd op; maar toen werd hjj boos, schold haar uit voor „oude smp," duwde haar met het hoofd tegen de vensterbank en sloeg haar by herhaling in het gezicht, zoodat zjj bloedde. Vroeger had hij haar al eens toegevoegd„kon ik mijn hart maar eens aan u koelen, was je mjjn oude moer maar niet." Bekl. ontkende; hij heeft zjjne moeder alleen vastgehouden en toen wilde zjj hem bjjten. De buren hadden het echter wel anders gezien. De subst.-off. van justitie, mr. E. M. v. Baum- hauer, requireerde zjjne veroordeeling tot 1 jaar celstraf. Het Duitsche jacht „Blitz" is gister nacht aan de Kobbergronden (Kattegat) in aanvaring geweest met het Engelsche stoomschip „Auckland", dat terstond gezonken is. Van de bemanning van laatstgenoemd vaartuig is nog niets bekend. KOLONIËN. BATAVIA, 1—8 Aug. Uit het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van 8 tot en met 21 Juli jl., blijkt dat de spoorwegbrug bij Lampermej en de bouw der ves tingwerken Ketapan Doea, Lambaroe en Lampermej nagenoeg voltooid zijn. Eenige hoofden hadden zich den 8sten Juli aan boord van de „Bromo" begeven, waar zjj beloof den dat op onze vestingen niet meer zou geschoten worden. Den 17den echter werden zij toch beschoten. Aan onze zijde werden in het afgeloopen tjjdvak geen verliezen geleden. In de Onderhoorigheden is de rust op de Oost kust nog niet hersteld. - Van den resident der Zuider- en Oosterafdee- ling van Borneo is het volgonde telegraphisch be richt ontvangen: „Banjermasin (4 Augustus). Op politiek gebied geene bijzonderheden. Cholera te Banjermasin epi demisch heerschende." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de commies 2de kl. bij den post- en telegraafdienst N. C. Vlaanderen. Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, het lid in den Baad van justitio te Batavia mr. J. J, Schneither. Benoemd: Tot lid in den Raad van justitie: te Batavia mr. A. D. H. Heringa, te Soerabaia, mr. H, Schuijten. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. meer dan 15 jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, aan den ing. 2de kl. bij den waterstaat en 's lands burg. op. werken, H. Ypes. Departement van Oorlog. V o r 1 e e n d Een 2-jarig verlo n. Europa, w. ziekte, aan den kapt. kwartiermeester bij de mil. adm. L. Maurer en aan den lsten luit. der inf. L. E. W. Seek. Bevorderd: Tot majoor bij het wapen der cav., de ritm. op non-act. J. G. Martens. Ingedeeld: De 2de luits. der inf. E. Kroef en E. R. C. K. Hetschko bjj het 4de depot-bat., de 1ste luit. der inf. W. Puflius en de 2de luit. der inf. P. W. J. Van der Schoot bij het 17de bat., de 2de luits.-kwartiermeester J. H. Stolt- man en J. H. Bongaerts te Samarang, A. F. F. W. De Lassasie te Willem I en F. Luderus te Padang-Pandjang. De 1ste luit.-adjudant H. A. L. Wichers bij het 3de bat, inf., de 1ste luit. der inf. F. J. Anken bij het 12de bat., de 2de luits. der inf. W. S. N. Van Bockom Maas en P. Schcf- felaar Klots bij het 14de bat., de 2de luit. der inf. A. J. H. W. Hanssen bij het lódo bat., de 1ste luit. der inf. A. Von Bose bij het garns.-bat. van Atjeh en Onderh. Ontslagen: Eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, w. voort durende ongeschiktheid voor den actieven mil. dienst in Ned.-Indië met behoud van recht op pensioen, de off. van gez. lete kl. dr. J. C. W. Fischer. Eervol uit Zr. Ms. mil. dienst w. volbr. diensttijd met beh. van recht op pens. de luit.-kol. der cav. F. H. Van Boddien en de majoor van dat wapen I. B. Van Michalofski. Bepaald: Dat het aan den kapt. der art. K. E. Reek, wegens 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië ver leend 2-jarig verlof n. Europa, wordt beschouwd als te zijn verleend wegens ziekte. Overgeplaatst: De kapts.-intendant C. W. Van de Ven naar Batavia en D. Hasselaer naar Makassaren de kapt.-kwartierm. P. Brouwer naar Soerabaia. De 1ste luit.-adj. M. Willemstijn bjj het 13de bat. inf. Geplaatst: de offn. van gez. 2de kl. E. C. H. Brands en W. M. Geill bij het mil. hosp. te Weltevreden. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van de „Leeuwarden" op de „Soembing" als oudste off., de luit. ter zee 2de kl. J. H. Van Hoogstraten; van de „Hydro- graaf op de „Leeuwarden," de luit. ter zee 2de kl. J. F. B. Van Dijk; van de „Soembing" op de „Hydrograaf," de luit. ter zee 2de kl. W. A. Moutonvan de „Leeuwarden" op de „Benkoelen," de luit. ter zee 2de kl. F. E. baron Mulert; van de „Benkoelen" op het wachtschip te Batavia, de luit. ter zee 2de kl. P. J. Serlévan de „Banda" op de „Koningin Emma der Nederlanden," de off. van adm. 2de kl. P. Van Teutem. Vergunning verleend: Om te repatrieeren aan den off. van adm. lste kl. D. A. Van der Laan. BUITENLAND. Frankrjjk. Te Lyon is de gemeenteraad op heftige wijze in zjjne werkzaamheden gestoord. In eene vorige zitting had het lid Bartholino een voorstel gedaan tot het verleenen van subsidie aan de werklieden zonder werk. Hij herhaalde dit thans en de maire verklaarde dat het dagelyksch bestuur dit niet kon overnemen, toen een vierhonderdtal werklieden de zaal binnendrongen, roepende„Leve de Commune Weg met den gemeenteraad! Pak ze op!" De zitting werd geschorst, agenten deden de zaal ontruimen, maar vijftienhonderd werklieden bleven voor het gebouw schreeuwen en „Qaira" zingen, tot de gendarmerie te paard het plein voor het stadhuis schoonveegde. De „Justice" verneemt dat Kamer en Senaat tusschen 15 en 20 December in congres te Ver sailles zullen bijeenkomen, om over te gaan tot de verkiezing van een president der Fransche Republiek. Iluitsehland. De „Reichsanzeiger" bevat het den 4den Sep tember jl. door graaf Solms aan den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken medegedeelde be richt van den rijkskanselier, dat den 31sten Augus tus 11. op de Carolinen talrijke Duitschers waren, die nooit iets van de souvereiniteits-aanspraken van Spanje hadden vernomen. Het onbeheerde gebied is voor Duitschland en Engeland, niet echter voor Spanje van belang. Eene poging, door den Spaanschen consul in 1874 gedaan, om ambtelijke maatregelen ten aanzien van de Carolinen te nemen, is toen door Engeland en en Duitschland van de hand gewezen, zonder dat Spanje toen zijne aanspraken heeft doen gelden. Ook nu nog is de Duitsche regeering bereid de aan spraken van Spanje te onderzoeken en, wanneer dit onderzoek geen gunstig gevolg heeft, zich te onder werpen aan de scheidsrechterlijke uitspraak eener bevriende mogendheid. -- De internationale telegraafconferentie te Ber lijn heeft gisteren, bij eerste lezing, het ontwerp- reglement voor Indië aangenomen. Japan en Brazilië legden thans definitieve verklaringen af, betreffende de tariefvermindering bij de overzeesche correspon dentie. Het voorstel van Duitschland aangaande de telephoon werd met geringe wijziging goedgekeurd. De laatste lezing zal waarschijnlijk aanstaanden Maandag plaats hebben. Heden komen de commis- siën bijeen, ter beraadslaging over de laatste ver klaringen der kabel-maatschappijen, betreffende de tariefvermindering bij het telegraafverkeer over den Oceaan. Spanje. Van gistermorgen elf uren wordt gemeld dat in geheel Spanje rust heerschte. In officieele depeches wordt gemeld dat de com mandant van de Duitsche kanonneerboot „litis", op 7 dezer met den Duitschen consul en den gouver neur der Philippijnsche eilanden, te Manilla aan kwam en daarop de reis naar Singapore en Hong kong voortzette. Het Spaanscho stoomschip „Velasco" is ter reede van Yap aangekomende Spaansche consul zal daar blijven. In den gistermorgen onder voorzitting des konings gehouden kabinetsraad werd beraadslaagd over de nota, welke nog heden door de Spaansche regeering naar Berlijn zou gezonden worden. Deze nota is, naar men zegt, in vriendschappelijke bewoordingen vervat; de regeering doet de gronden uitkomen waarop de Spaansche aanspraken op de Carolinen- eilanden berusten, en vraagt erkenning der Spaan sche rechten. De ministerieele „Epoca" stelt voor dat de regeering het wapenschild van het Duitsche gezant schapshotel vrijwillig en onder de gebruikelijke for maliteiten weder zal laten aanbrengen. Telegrammen, FREDERIKSHAVEN, 10 September. De botsing tusschen het Britsche stoomschip „Oakland" (niet „Auckland") met het Duitsche adviesjacht „Blitz" geschiedde door eene verkeerde manoeuvre der „Oak land" welk schip onmiddellijk zonk. Van de equipage, uit 17 man bestaande, zijn slechts 2 man gered. De „Blitz heeft geen schade bekomenook werd niemand op dien bodem gekwetst. KARLSRUHE, 10 September. Keizer Wilhelm kwam heden om 12 uren hier aan. Aan het station werd hij begroet door de groothertogelijke familie en alle waardigheidsbekleeders van het hof en den Staat. Over den geheelen weg van het station naar het keizerlijk slot werd de keizerlijke familie door de dicht opeengepakte menigte met gejubel begroet. De keizer zag er frisch en gezond uit.' KÖNIGSTEIN (Taunus), 10 September. De kroon prins van Zweden en prins Nicolaus van Nassau zijn hedenmiddag hier aangekomen. ST.-PETERSBURG, 10 September. Naar de bladen hier melden zal in het volgend jaar de verbinding tusschen de baan Rostow-Wladikawkas en de Tif- lische baan hersteld worden; dan wordt dus Trans- kaspië direct met den noordelijken Kaukasus ver bonden. PARIJS, 10 September. De opgewondenheid te Lyon duurt voort; de gisteren gehouden vergade ring van arbeiders, waarin zeer heftige redevoe ringen gehouden werden, besloot het Syndicaat aan te sporen om binnen vijf dagen antwoord te geven op de door de arbeiders gestelde eischen. Heden trekken de werkeloozen door de straten en ver langen de opening van nationale werkplaatsen. Hedenavond wordt weder eene arbeidersvergadering gehouden. Aan de „Temps" wordt van heden uit Madrid gemeld: „Het heden in den ministerraad vastge stelde antwoord op de Duitsche nota tracht de rech ten van Spanje op de Carolinen-eilanden aan te toonenhet behandelt buitendien de voorvallen die sedert het ontstaan der oneenigheden hebben plaats gegrepen, en dringt er opnieuw op aan dat Duitsch land, in aanmerking genomen de ongunstige ont vangst die het voorstel van een scheidsgerecht bij het volk genoten heeft, de souvereiniteit van Spanje langs staatkundigen weg zal erkennen. Koningin Christine zal met hare twee dochters en de zusters des konings heden te Madrid aankomen. Het hof zal in de hoofdstad blijven. MARSEILLE, 10 September. Heden zijn hier zeven personen aan cholera overleden. WINNIPEG, 10 September. Het hof van appel te Manitoba heeft het beroep van Louis Riel, den bekenden aanvoerder van de jongste onlusten in Canada, van de hand gewezen en het doodvonnis van de rechtbank bevestigd. Waarschijnlijk zal het vonnis den 18den September worden voltrokken. ST.-PETERSBURG, 11 September. Het (Russische) „Dagblad van St.-Petersburg" maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk de drie ljjnen der Groote Maatschappij van Russische Spoorwegen, ill. de Warschau-baan, de Nicolai-baan en de Nischni- baan, in het aanstaande jaar onder het beheer van de Kroon geplaatst zullen worden. PARIJS, 11 September. Gisteravond is te Lon den het Engelsch-Russisch protocol betreffende de Afghaansche grens geteekend. Een depeche uit Madrid van gisteren te 5 uren 's namiddags meldt dat de orde feitelijk volkomen hersteld is en zich in de gemoederen eene neiging tot bevrediging openbaart. LEIDEN, 11 §eptember. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingwind van zuid tot west. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 14° Celcius 58° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 12° C. 54° F.; 'smidd. 12 uren 13° C. 56° F.; 's namiddags 4 uren 12° C. 54° F. Vanwege het Vrouwenbond tot verheffing van het Zedelijk Bewustzijn wordt een adres aan de

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2