N°. 7842. Zaterdag 13 September. A". 1885. feze <iCourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 September. LEIDSC DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/' 0.17L Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De volgende week viert het Genootschap,, Mathesis Fcientiarumi Gentrix" alhier zijn eeuwfeest. Is zulk een feest op zich zelf reeds eene bijzon derheid, zoodat het alleszins met eere mag herdacht Worden, hoeveel te meer reden bestaat daartoe niet, nu het eene inrichting betreft, welke zooveel goeds en zooveel nuttigs binnen onze veste heeft gesticht. j Niemand toch zal dit aan eenige bedenking willen of kunnen onderwerpen. Daarom dan ook getoond dat wij'het bezit van zulk eene inrichting in ons midden op pry's stellen Dat kan men op vele wijze doen. Wij stellen er échter slechts ééne voor, nl.om de vlaggen op de bekende feestdagen van de woningen der inge zetehen alomme te doen wapperen! —i. Gedurende dezen zomer werd in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eenige malen ten tooneele gevoerd „Michaël Strogoff," naar den romaq van Jules Verne voor het tooneel bewerkt doot den heer Ch. De la Mar. Het tooneelgezelschap van het Salon des Variétés van de heeren Boas, Judels en Van Biene oogsttq voor de opvoering van het stuk veel lof in van! bevoegde beoordeelaars. j Ieder weet hoe boeiend Verne zyne verhalen maakti en waar, zooals hier, de overzetting goed is, mag met zekerheid worden verondersteld dat „Michaël! Strogoff' volkomen waard is om gezien te worden. Goede kostumes en decoraties, optochten en goede' muziek geven aan het stuk eene groote aantrek kelijkheid, zeggen de Amsterdamsche bladen. Velen zullen dan ook zeker van de gelegenheid profiteeren en het „drama a grand spectacle"1 Zondag-avond in de Stadszaal gaan zien. Naar het „H. Dagblad" meldt, heeft te 's-Gra- venhage op de algemeene begraafplaats eene een voudige doch aandoenlijke plechtigheid plaats gehad. Het gold de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. H. Van Hamel, emeritus-predikant der Waalsche Hervormde kerk, laatstelijk voor de gemeente te Leiden. Namens deze werd, bij ontstentenis van den eigen predikant, den heer Chavannes, die verhinderd was tegen woordig te zijn, door diens Haagschen ambtgenoot, ds. Bourlier, in uitnemend gekozen woorden, op treffende wijze hulde gebracht aan de beminnelijke eigenschappen en de onvermoeide werkzaamheid van den overledene, die tegelijkertijd een man van vaste geloofsovertuiging en een man van vrede en liefde geweest was, en die door zijne stichtelijke prediking, door zijn gemoedelijk onderwijs en door zijn hartelijken omgang zoo velen, vooral te Leiden, tot steun en troost mocht zijn. Namens de compag nie der Leidsche vrijwillige jagers van 1830 her dacht ds. Oort, predikant te 's-Hage, den trouwen kameraad van voorheen, die eenmaal zonder ophef, maar vol moed en geestdrift, de wapenen voor het vaderland had aangegord, en die later in den groo- ten strgd voor godsdienst en Christendom dien zelfden oenvoudigen ijver en tegenover zijne vrien den die zelfde trouwhartigheid had aan den dag gelegd. Namens de Wijkvereeniging voor Evange lisatie „Uw Koninkrijk kome" - het gansch bestuur was aan de groeve vereenigd sprak nog jhr. A. C. Th. Gevers een woord van dank en hulde aan „den edelen grijsaard" die de ziel dier vereeniging geweest was, terwijl de oudste zoon van den over ledene, prof. Van Hamel, van Amsterdam, allen dankte voor de hartelijke, maar in alle opzichten zoo verdiende hulde, aan den beminden vader bewezen. Door den minister van oorlog is bepaald, naar aanleiding van het kon. besluit van 16 Juli jl., hou dende wijziging der regelen omtrent de benoeming van burger geneeskundigen tot reserve-officier van gezondheid, dat de gelegenheid tot het doorloopen van een cursus in de vakken, sub A, van voor schreven besluit genoemd, voor hen, die later tot eene benoeming als reserve-officieren in aanmerking wenschen te kunnen komen, zal worden openge steld aan de militaire hospitalen te Amsterdam, te Leiden, te Utrecht en te Groningen, en dat tot den cursus kunnen worden toegelaten zoowel artsen als aanstaande artsen, de laatsten echter alleen, voor zoover zy reeds bevoegd zjjn tot het afleggen van het practisch arts-examen. Beroepen is te Noorden, ds. M. H. Bolkestein, te Hierden. Gisteravond is in ruim 59-jarigen ouderdom overleden mr. Johannes Pols, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden en lid van den Haag schen gemeenteraad. De Kerkoraad der Ned.-Herv. gemeente te 's-Hage heeft zich bij adres tot den burgemees ter gewend, mot verzoek om terug te komen op het besluit, waarbij aan bet „Bond voor Algemeen Stemrecht" toestemming is verleend tot het hou den van een optocht op Zondag 20 Sept. a. s. De Kerkeraad, zonder in eene beoordeeling te treden van het streven van het Bond, grondt zjjn verzoek op het feit, dat door bedoelden optocht de Zondag op treurige wyze zal worden ontheiligd, wat in strijd met de bestaande Zondagswet is en tot niet geringe schade van de geestelijke belangen der ge meente moet strekken. In de zitting van den Rotterdamschen gemeen teraad van gisteravond werd o. a. medegedeeld, dat voor de uitgeschreven leening van 1,500,000 was ingeschreven voor f 8,466,100. Overeenkomstig het advies der commissie van financiën stelden B. en Ws. voor de cours voor de uitgifte te bepalen op lOOï6/100 pet. met pet. provisie. De Raad veroenigde zich hiermede. Wat het adres der werkeloozen betreft, dat dezer dagen werd ingediend, inhoudende het verzoek om werk, vereenigde de Raad zich bij acclamatie met het afwijzend pread vies, verklarende dat de gemeente niet bij machte is in het gebrek aan werk te voorzien. Het stoomschip „Samarang," van Java naar Rotterdam, vertrok 10 Sept. van Suez; de „Voor waarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Sept van Genua; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 10 Sept. te Genua; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Sept. .van Suez. Z. M. heeft de volgende pensioenen verleend, als aanmevrouw A. M. A. Scholten, geb. Ras, wed. van dr. J. H. Scholten, in leven hoogl. aan de Rijks-universiteit te Leiden, f 1000; dr. P. J. Yeth, hoogl. aan de rijks-universiteit te Leiden, f 4000dr. J. J. Prins, idem f 3000dr. J. F. G. of G. F. W. Baehr, hoogl. aan de Polytechnische school te Delft, f 3000G. Schouten, hoofd eener openb. lagere school te Strijen (Zuid-Holland), ƒ1117 H. J. Bos, hoofd eener openb. lagere school te Badegrave (Z.-H.), f 334J. A. Yeenendaal, onderw. aan de o. 1. s. te Kruiningen (Zeeland), f 152; J. M. Nijland, hoofd eener o. 1. school te Groot Lin den, gem. Linden (N.-Brabant), f 549; M. J. M. Dullburg Schlief, hoofd eener o. 1. school te Slie- drecht (Z.-Holland f 900; H. C. E. Staverman, hoofd eener openbare 1. sch. te Honswijk, gem. Tuil en 't Waal (Utrecht), f 414; - met ingang van 1 Oct, a. s., benoemd tot notaris binnen het arrond. Arnhem, ter standplaats Didam, mr. P. Kok, cand.- notaris aldaar. Geniensd Nieu w s. Gisteravond sloegen twee korpen raals, zeker nog verhit door het overdag gehouden spiegelgevecht aan den Leidschendam, eenige Voor burgers met de blanke sabel. Deze klommen eerst op een wagen, maar daar niet veilig, sprongen zy op het tweetal los en ontwrongen een hunner zijn wapen, dat in handen gesteld werd van een agent van politie, die tegen de vechters proces-verbaal heeft opgemaakt. Gisteren is te Haarlemmermeer a f- gebrand eene arbeiderswoning nabij de boerderij van de heeren gebr. Van der Beek, IJweg P 11. Door het opleggen van zeilen, die nat gehouden werden, en later met de spuit vaii Nieuw-Vennep, is men er in geslaagd de boerderij, verscheidene graanbergen en schelften te bewaren. De oorzaak van den brand is onbekend. Als een bewijs hoe voortreffelijk de dienst der Haagsche tramways geregeld is, kan het volgende dienen, door het „N. v. d. D." mede gedeeld. Een tram stond op een wissel te wachten op een anderen, die van den tegenovergestelden kant moest komen. Hoe lang men echter wachtte, de wagen kwam niet. De ongeduldig geworden passagiers dwongen den conducteur om eens te gaan zien waar de andere tram bleef, daar zij geen plan hadden tot den avond te blijven wachten. De conducteur ging heen en kwam eenigen tyd latei- terug met de boodschap dat de lang verwachte tram op den volgenden wissel stond te wachten. Binnenkort zal, mede voor hetge- rechtshof te 's-Gravenhage, terechtstaan de Schie dammer, die twee maanden geleden een doodslag pleegde. De beschuldigde, A. M. Veringmeier, koper slager te Schiedam en aldaar geboren, is pas 22 jaren. Te Scheveningen is het treurig be richt ontvangen dat de matroos Arie Spaans, varende aan boord van de haringschuit „Dina Cornelia," schipper J. Roeleveld, is overboord geslagen en ver dronken. Alle pogingen om hem te redden bleven vruchteloos. Gistermidddag ontstond brand in de droogkamer van de loodwitfabriek der heeren G. Trinel Zonen, op den Kattensingel, te Gouda, die in een paar uren geheel gebluscht was. Gisterochtend is één der waggons van den IJsel-tram, welke om elf uren van Oude water naar Haastrecht vertrok, dicht by Goe-Jan- Verwellesluis tegen een boom aangekomen. De waggon ontspoorde daardoor en werd geheel ver brijzeld. Gelukkig waren de passagiers juist uit den waggon gestapt, zoodat er geen ongelukken konden plaats grijpen. Een werkman, A. M. Leenderts ge naamd, die te Rotterdam in het ruim van een schip viel en zich daarbij ernstig aan het hoofd kwetste, is aan de gevolgen overleden. Hij was een oppas send huisvader, 42 jaron oud, en laat eene weduwe met 6 kinderen achter. Hedenmorgen heeft de havenpolitie te Amsterdam uit het IJ bij den steiger van de Meppeler boot het in ontbinding verkeerende lijk van een onbekend man opgehaald. Het is naar het politie-bureel aan de Oudebrug gebracht. Toen te Amsterdam in de Czaar- Peterstraat twee vrouwen, waarvan de eene een emmer met kokend water naast zich had staan, met elkander stonden te praten, had een klein kind het ongeluk voorover in den emmer te vallen en kreeg het zulke hevige brandwonden, dat men voor het leven van het kind vreest. Gisternacht woedde te Win sum en omstreken een hevig onweder. Eene groote boeren- behuizing van den heer H. Broekema te Pieter- buren werd door den bliksem getroffen en stond weldra in lichterlaaie. Het gebouw, met al de daarin aanwezige granen, brandde tot den grond af. Op meer plaatsen werd brand gezien. Door het inslaan van den bliksem is ook te Oud-Vroenhoven, naby Maastricht, een huis met

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1