natuurlijken aandrang tot zelfbehoud en acht hij niet strafbaar omdat agenten met dit afranselen niet zouden hebben gehandeld „ter uitvoering van bevelen of bevelschriften van het openbaar gezag" (art. 209 C. P.) De beklaagde beschreef overigens uitvoerig de wijze waarop hij door de politie was toegesproken. Uitspraak Dinsdag a. s. Daarna had zich te verantwoorden Mozes .Jas, 27 jaar oud, koopman van beroep, beschuldigd van op 24 Aug. op of nabij het Thorbecke-plein met een steen te hebben geworpen, ten gevolge waar van de agent van politie Brouwer aan den pols werd verwond. Niettegenstaande de ontkentenis van den bekl., achtte het O. M. de schuld bewezen en requireerde het een jaar celstraf. Tegen Jan Frederik Glazelap, 19 jaar oud, zee man van beroep, die op 24 Aug. zich verzet zou hebben tegen zijne arrestatie, requireerde het O. M. 2 maanden celstraf. Eindelijk werd tegen den 28-jarigen huisschilder Jacob Kok veroordeeling tot een jaar celstraf ge- requireerd, ter zake van het werpen met een steen, in den avond van 24 Aug., ten gevolge waarvan een agent van politie aan het been werd verwond. Uitspraak over 8 dagen. Aan het „Vad." wordt medegedeeld dat te Nieuw-York eene groote diamantfirma gefail leerd zou zijn, waarby vele Amsterdamsche diamant handelaren zijn betrokken. Een der soldaten, te Deventer in garnizoen, had gisteren by de schietoefeningen het ongeluk zich door de hand te schieten. De. man zal waarschijnlijk dat lichaamsdeel moeten missen. Gisteren heeft een opperman te Deventer zijne vrouw zoodanig mishandeld, dat zij naar het krankzinnigengesticht moest worden gebracht. De brave huisvader werd in hechtenis genomen. Do hofstede van den heer V. d. B. te Hoomsterzwaag is met byna geheel den inboedel een prooi der vlammen geworden. Vier koeien en twee kalveren kwamen by den brand om. Tusschen Gildehaus enOldon z a a 1 is gisterochtend, volgens het „Utr. Dbl.", op de spoorbaan gevonden het deerljjk verminkte lijk van een arbeider der S.-S.-Mij., welke door den zooge- naamden „badtrein" in den nacht van 6 op 7 dezer moet overreden zijn. Waarschijnlijk heeft de onge lukkige zich op den spoorweg te slapen neergelegd, in afwachting van genoemden „badtrein," bij wel ken hij zijn dienst had te prestoeren. Een hevige brand heeft te Nantes de groote „magasins de nouveautés" van Marx in de asch gelegd. Men schat de schade op 5 millioen fr. Er hadden bij het blusschen en door het in storten van een muur ongelukken van personen plaats. Eene afschuwwekkende misdaad is te Basys by Dusseldorf gepleegd. De arbeidersweduwe Kruse hoeft een harer kinderen met een zakdoek geworgd en het lykje in het bosch gelegd, waar hot nog dienzelfden dag gevonden werd. De 15- jarigo zoon der vrouw en hare 17-jarige dochter hielpen hunne moeder by dit gruwelstuk. De heer Duncan, tandmeester te Parijs, klaagde dezer dagen zjjn knecht, Prosper Vaugan, aan, omdat deze, toen hij nog slechts weinige dagen in zyn dienst was, zijn boeltje had gepakt en stilletjes was weggeloopen. De knecht, oen knaap uit Bretagne en die er vry snugger uitzag, bracht, tot zijne verontschul diging, het volgende in het midden „Den geheelen tyd, mynheer de commissaris, dien ik by mijn patroon doorbracht, is er geen enkele patiënt gekomenhij dwong mij echter om den geheelen dag in de nabijheid van het raam op jammerlijke wijze te schreeuwen, opdat de men- schen op straat zouden gelooven dat hij iederen dag wel duizend kiezen trok. Als ik een oogonblik ophield, omdat ik schor van het schreeuwen werd, riep hy dadelijk„Schreeuw, kerel, of ik geef je een paar oorvegen." De heer Duncan was op in het oog loopende wyze verlegen over deze mededeeling van zijn :knecht en moest nog de spotachtige opmerking van den rechter hooren: „Onder deze omstandig heden kan ik my best begrijpen, dat de man het hazenpad koos; hy zal terecht bevreesd zijn ge weest dat gij de misleiding nog wel eens grooter luidt kunnen maken, door hem ook een paar kiezen uit te trekken!" Het „Journal des Inventeurs" bevat eene mededeeling omtrent eene nieuwe toepassing van den telephoon. Wanneer men op een afstand van zeven af acht meter tvree yzeren staven plaatst, die, doormiddel van een koperen draad, die met caoutchouc of gutta percha omwonden is, met een telephoon verbonden worden, geeft dit laatste instrument door een dof geraas minstens twaalf uren van te voren te kemien wanneer er een storm in aantocht is. Komt de storm dichterbij, dan hoort men een geluid alsof het tegen vensterruiten hagelt; iedere bliksemstraal veroorzaakt een klank in den tele phoon alsof een steen tegen de trilplaat geworpen wordt. De veranderingen in de weersgesteldheid brengen allerlei karakteristieke geluiden teweeg, die, door een geoefend oor, gemakkelijk van elkander te onder scheiden zyn. Zeer waarschijnlijk zullen de geleerden verbete ringen en wijzigingen aanbrengen, waardoor het nieuwe weersvoorspellings-apparaat goede diensten zal kunnen bewyzen. BUITENLAND. Dai t sic hland. Naar uit Neu-Strehtz van don 7den September wordt gemeld, was de optocht ter eere van het 25-jarig regeerings-jubileum van den groothertog zeer schitterend. Verschillende vereenigingen namen er aan deel. De koopman Wallert bracht voor het slot des hertogs een toost uit. De hertog, die op het balkon kwam, antwoordde van daar. Op het exertitieplein hadden volksfeesten plaats. Alle deel nemers aan het feest werden vorstelijk onthaald. Het „Berliner Tageblatt" ontvangt van zyn particulieren correspondent te Brussel het volgend telegram„De koning der Belgen zal tegen het einde van September naar Berlijn gaan, om het sluiten eener leening voor den Congo-staat, op de beurs aldaar voor te bereiden." Groot-Britanuië. De gisteravond ontvangen Engelsche bladen be vatten eenige berichten uit Soedan, welke vermel ding verdienen. Te Soeakim zyn opnieuw geruchten in omloop over den dood van Osman Digna. Deze had een onderhoud met een zevental sheiks, die hy trachtte te overreden om tegen Engeland handelend op te treden. Er ontstond een twist, waarbij hy doodge schoten werd. De „Daily News" zegt: Onze correspondent te Cairo bevestigt deze tijding. Hij meldt verder dat de stammen, die Kassala belegeren, elkander aan vielen, en de hoofdsheik werd doodgeschoten. De stam, die daarbij de overhand had, bood toen aan om gomeene zaak met het garnizoen te maken. De Spaansch-Duftsche quaestfe. Ondanks de verzoenende verklaringen der Duit- sche regeering schijnt de anti-Duitsche beweging in Spanje nog voort te duren. Ten minste volgens de jongste berichten heeft niet alleen de politie te Madrid weer eenige ongeregeldheden moeten tegen gaan, maar is zelfs te Valencia het wapenschild van het huis van den Duitschen consul afgerukt en de vlaggestok gebroken, terwijl ook weer mel ding wordt gemaakt van eene anti-Duitsche mani- festie te Saragossa. De „Köln. Zeit." waarschuwt echter tegen der gelijke berichten. „Telegrammen uit Madrid - aldus wordt aan het Keulsche blad uit Parys geseind komen hier zeer weinig, daar alle depeches behalve die der gezanten aan de censuur worden onder worpen. Duitsche consulaten schenen, o. a. te Valencia, aangevallen te zijn, en op een herhaling van dergelijke feiten kan men zich voorbereiden, maar alle sensatieberichten worden zonder eenige critiek door de op straat verkochte bladen ver spreid, zoodat men deze mededeelingen, evenals die over den staat der onderhandelingen, met groote voorzichtigheid moet aannemen." Behoudens deze berichten, waaruit blijkt dat de anti-Duitsche beweging, gelyk te verwachten was, niet in eens kan onderdrukt worden, schijnt de staat van zaken niet ongunstig te zijn. De Duitsche kanonneerboot „litis" is van Yap naar Singapore vertrokken, zonder op het eiland troepen achter te laten. Koning Alfonso geniet te Madrid nog steeds het vertrouwen en de onderhandelingen worden op vriendschappelyken toon voortgezet. Er bestaat dus nog alle kans, dat deze een goeden uitslag ople veren, ook al blyft volgens een telegram uit Madrid van gistermorgen 11 uren het ministerie, de geheele natie en een deel der pers eene scheidsrechterlijke beslissing als beleedigend voor Spanje verwerpen. Te Madrid worden de straatschreeuwers in massa opgepakt en achter slot en grendel gezet. De correspondent van de „Temps," een der be trouwbaarste berichtgevers, telegrafeert dat koning Alphonso in den Ministerraad zich nadrukkelyk ver zette tegen elke overylde beslissing en tegen het afbreken der diplomatieke betrekkingende koning zeide, dat hjj vast vertrouwde, dat Duitschland geen schikking zou weigeren, eervol voor de beide naties. Dezelfde correspondent meldt dat de koning van België of de keizer van Oostenrijk zou worden aangewezen als scheidsrechter. De berichten van generaal Velasco, op 25 Augus tus vertrokken met den last om het eiland Yap weder in bezit te nemen, worden te Madrid met groote spanning te gemoet gezien. De koning maakte ook gisteren zonder geleide een rytoer door de stad, waarby hij zelf de teugels der paarden hield. Hy werd overal met blijken van eerbied begroet. Eene kleine wanordelijkheid op de Puerto de! Sol te Madrid werd door de politie onderdrukt. De regeering brengt eene nota, in antwoord op die van Duitschland, in gereedheid. Men gelooft dat de scheidsrechterlijke uitspraak, door Duitschland voorgesteld, onnoodig zal worden. De Duitsche gezant heeft gisteren bij de Spaanscke regeering officieel eene klacht ingediend over de be- leediging, waaraan het Duitsche gezantschap is blootgesteld geweest. Men dacht dat het Spaansche kabinet nog gisteren zou antwoorden. Telegrammen. PARIJS, 8 September. Een bericht, als zou ge neraal Courcy plotseling krankzinnig zyn geworden, s, naar de heden verschenen bladen melden, niet 'door de regeering ontvangen. Eene bevestiging of wederlegging er van moet dus worden afgewacht, De te Parijs vertoevende Spanjaarden zullen den 29sten September, den verjaardag der revolutie in 1868, eene particuliere vergadering houden, tot- de bijwoning waarvan alle nationaliteiten zullen worden uitgenoodigd. Te Toulon kwamen gisteren 12 sterfgevallen aan cholera voor. De vertegenwoordigers der Duitsche vereeni gingen te Parys maakten heden by vorst Hohen- lohe hunne opwachting om hem geluk te wenschen met zyne benoeming tot stadhouder der Duitsche rykslanden Elzas-Lotharingen en om hun leedwezen over zijn vertrek uit Parijs als gezant te kennen te geven. Vorst Hohenlohe nam de uitnoodiging tot een afscheids-diner, dat te zijner eere den 19den September zal gegeven worden, aan. MADRID, 8 September. José De Posada-Herrera, een bekend Spaansch staatsman, is overleden. PARIJS, 9 September. De heer Brisson, minister president, heeft by gelegenheid van een feestmaal, met het oog op de verkiezingen georganiseerd, eene lange redevoering gehouden, waarin hy beweerde dat de taak van de nieuwe Kamer vóór alles zou bestaan in hervorming van het belastingstelsel. Over de buitenlandsche politiek sprekende, zeide de heer Brisson dat de Republiek streeft naar vrede, gepaard met waardigheid. Hy drukte den wenscli uit dat de koloniale expeditiën spoedig geëindigd mogen zijn, doch wees er op, dat de expeditie naar Mada gascar nog niet was afgeloopen. Er bestaan nog eenige moeilijkheden, die echter niet onoverkome lijk zijn. LONDEN, 9 September. De „Times" ontvangt uit Madrid het volgende berichtKeizer Wil helm heeft eergisteren rechtstreeks aan koning Alfonso getelegrafeerd dat het geenszins in zijne be doeling ligt, noch ooit daarin heeft gelegen, om Spanjes rechten te krenken; hij zou niets doen, waardoor het koningschap in eenig opzicht benadeeld kon worden. Dientengevolge zal hij Yap doen ontruimen, alle aanspraken op de Carolinen opgeven en Spanjes souvereiniteit erkennen, mits deze zich feitelyk ge toond hebbe. De „Standard" deelt uit St.-Petersburg dd. 8 September mede, dat de Britsche regeering de Rus sische voorstellen betreffende den Zulfikar-pas for meel heeft aangenomen. De getroffen regeling zal onmiddellijk bij protocol worden vastgesteld. MARSEILLE, 9 September. Gisteren zijn hier acht personen aan de cholera gestorven. PARIJS, 9 September. Volgens eene depeche van generaal Courcy, gedagteekend Hué 8 Sept., kan de chelera in Tonkin als verdwenen worden be schouwd, met uitzondering van Phoelan-Thoeong- Te Hué hebben zich eenige gevallen voorgedaan;

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2