N°. 7837. Miaaiiclag T September. A", 1885. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. feze (gourant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Nadat wy eenigen tijd geleden in de gelegenheid waren Strauss te hooren in „Zomerzorg", zal aan staanden Dinsdag weer een buitengewoon concert aldaar gegeven- worden. De Koninklijke Militaire Kapel zal in hare geheele sterkte alsdan een pro gramma uitvoeren, dat ons het schoonste belooft. Reeds Mendelssohn's „Hochzeitmarsch" en Beet- hovens „Symphonie Pastorale", de beide eerste nummers, zullen zeker eene groote aantrekkings kracht uitoefenen. Het zesde nommer van het pro gramma, „Hommage a Verdi", wordt bovendien voor het eerst uitgevoerd. Dit is het laatste concert dat in Zomerzorg's tuin gegeven wordt, en trok Strauss onlangs velen naar Zomerzorg, wy twijfelen niet of de op een oneindig hooger muzikaal standpunt staande Koninklijke Militaire Kapel zal de kunstliefhebbers van grootsche harmonie-muziek naar Zomerzorg doen stroomen. Het concert wordt gegeven ten voordeele van het Zieken- en Ondersteuningsfonds: „Onderlinge hulp" der Kapel en zal als zoodanig tevens voor velen eene niet minder welkome gelegenheid- zy'n om, tegelijkertijd genietende, eene gave op het altaar der liefde te offeren. De tentoonstelling van begonia's en andere planten, zoomede van afgesneden bloemen, bou- quetten, enz., te houden door de afdeeling Leiden en omstreken der Nederfandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantenkunde, welke Vrijdag a. s. te één uur door den eere-voorzitter, prof. Suringar, met eene toespraak zal geopend worden, belooft in belangrykheid niet voor die van 1882 te zullen onder doen, ja, deze in meerdere opzichten te overteffen. Naar de aanmeldingen te oordeelen, zullen de inzendingen toch niet alleen zeer lalryk, maar zeer belangryk zyn tevens. Als speciale Begonia tentoonstelling zal ze ongetwijfeld aan de verwach ting in ruime mate beantwoordenmaar de inzen dingen ook van andere planten zullen zoo talrijk zijn, dat het de vraag zal wezen in hoeverre de beschikbare ruimte toereikend zal zyn. Inzonderheid de inzendingen van afgesneden bloemen en verschillende daarvan vervaardigde voorwerpen: bouquetten, bloemstukken, kransen, enz. enz. zullen zeer talryk zyn en aan de hier voor speciaal genoodigde jury van dames, die door een deskundige wordt bijgestaan, werk genoeg geven. Naar wy vernemen, wordt Donderdag te 5 uren in het „Hotel VerhaafF' door het afdeelingsbestuur aan de heeren juryleden een diner aangeboden, waaraan door al de leden kan deelgenomen worden en waartoe zich dan ook reeds verscheidenen heb ben aangemeld. Matinées musicales en avondconcerten zullen er verder toe bijdragen om de tentoonstellingsdagen voor de leden met hunne dames tot feestdagen te maken. Ingevolge daartoe van geachte zyde tot ons gericht verzoek laten we hier alsnog eene opgave volgen van de deze week aan het Gymnasium plaats gehad hebbende bevorderingen: Van de 1ste tot de 2de klasse: A. Kist, W. Ph. De Eerens, A. A. Oudegeest, H. J. Wagener, J. A. G. Kuneman, W. A. Kuenen, N. A. L. Land, J. A. Van Leenhof, H. H. R. R. Heyrmans, S. E. Boorsma, G. G. Van der Hoeven, G. Aalbertsberg, J. H. Broese Van Groenou, J. W. Bremer en C. W. J. Heintz. Van de 2de tot de 3de klasse: L. L. M. De Bruyn, H. A. Van Oordt, Ph. S. Van Ronkel, P. Le Poole, R. J. Van der Heyde, L. J. O. Willinck, S. Van der Plas, L. H. Van der Horn Van den Bos, M. Kievit, F. H. Gerritsen, A. Graftdyk, W. Van Geer, W. G. Huet, E. L. Th. Hoogenstraaten, F. A. Th. Rhemrev, J. A. Van Dyk, A. De Stop pelaar en "W. Wybrands. Van de 3de tot de 4de klasse: N. H. Groen, C. J. De Jong, J. Vreugdenburg, J. A. Kist, J. Koning, P. C. Th. Van der Hoeven, P. A. Boorsma, H. P. Van der Horst, J. J. Modderman, J. B. "W. P. Roelants, A. H. Oort, J. G. Plate en A. W. Voors. Op eigen verlangen zal de leerling J. "VV. De Goeje nog één jaar de lessen der derde klasse volgen. Van de 4de tot de 5de klasseH. J. Coert, B. Formyne, A. C. M. Graafland, A. Druckor, J. Acquoy, H. J. Couvée, J. C. J. Bierens de Haan, J. C. Van der Lip, D. Mac Gillavry, J. C. M. Timmermans, P. H. Rosenstein, E. Van der Oudermeulen en J. H. De Roode. Van de 5de tot de 6de klasse: A. D. Wempe, P. J. Kromsigt, L. A. C. Kolff, Th. Pleyte en Ph. Scip. De Laat de Kanter. Morgen, Zondag, zal, by welwillenden afstand van ds. Van der Lip, de bevestiging van den be roepen leeraar der Ned.-Hervormde gemeente, ds. Oberman, plaats hebben door ds. Eykman, predikant te Groningen. Des avonds hoopt de bevestigde leeraar, mede in de Pieterskerk, zyne intrede in de gemeente te doen. De nieuwe vereeniging „Bouwkunst en Vriend schap" te Rotterdam heeft by acclamatie besloten een adres van gelukwensching te zenden aan het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", te Leiden, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. Beroepen is by de Chr.-Ger. gemeente te Ouderkerk aan den Amsiel de lieer J. Robbert, cand. te Leiden. Gedurende deze week zyn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 46 64 volwassen personen en van 8 10 kinderen. De Leldsche Gemeente-begrooting voor 1886 is hedenmiddag in druk verschenen. Gelyk reeds ge meld, bedraagt ze in ontvangst en uitgaaf 744,381. Wat de uitgaven betreft ontleenen we er heden het volgende aan. De jaarwedde van den burge meester is, ingevolge vroeger raadsbesluit, nu uit getrokken op 4500 in plaats van, zooals vroeger, op 3600 en de jaarwedde van den secretaris en ontvanger zyn van 3000 op 3600 gebracht. Voor den hoofdopzichter Looman bij de gemeente werken wordt weer eene verhooging van 100 voorgedragen, dus van 1400 op 1500; voor druk- en bindwerk wordt 100 minder berekend, dus 2000 in plaats van 2100. Behalve het gewone onderhoud van het Raad huis, worden nog de volgende buitengewone her stellingen noodzakelijk geacht: 1°. het vervolgen en voltooien der vernieuwingen van het leiendak 450; 2". het, vernieuwen van het plafond, het verven en behangen der kamer voor de patenten 110; 3°. het vernieuwen van de vloer in de ach tergang der woning van den concierge 90, en 4°. het wegnemen der verflaag van het gedeelte van den gevel van het Raadhuis, tusschen de stadhuis poort en de woning van den concierge, 900, be. nevens f 100 voor het verven van het houtwerk. Aangezien in 1886 gewone verkiezingen zuilen plaats hebben voor de Tweede Kamer en de Pro vinciale Staten wordt, in plaats van 200, nu een bedrag van 350 noodig geacht. Daardoor is ook voor de kosten van de kiezerslijsten en voor het uitoefenen der kiesverrichtingen 50 meer, dus f 150 uitgetrokken. Ten behoeve van het onderhoud van straten en pleinen is in plaats van 22,100, zooals voor het loopende jaar 21,790 benoodigd, o. a. tot ver betering der later op te geven straten, by open bare aanbesteding uit te voeren, 10,000, en tot het aanschaffen van 40 straatbordjes f 100. Het gewone onderhoud bedraagt 11,690. Omdat de stadsboeier eene belangrijke herstelling zal moeten ondergaan, wordt hiervoor 100 meer uitgetrokken, alzoo 800. Verder is 1400 noodig voor het aanschaffen van twee nieuwe vaartuigen in plaats van twee, die kostbare herstelling zouden behoeven en toch onvoldoende zouden wezen. Als rentegarantie voor het leggen van buizen der duinwaterleiding in sommige straten is 600 uitgetrokken; terwijl de post voor bydrage van de gemeente in de kosten van aanleg van de duin waterleiding nihil bedraagt, omdat voor 1886 geen bydrage meer wordt noodig geacht, ten gevolge van de toeneming van het aantal contracten. Voor het nu loopende jaar was nog 4000 rente-garantie noodig. De noodzakelijkheid is in het belang der open bare gezondheid reeds lang gebleken van het dem pen van de Zydgracht van het Levendaal tot de Zoeterwoudsche Singelgracht, waardoor onvermij delijk wordt de aanleg van riolen, beerputten, kol ken, riooltakken en waterloozingen. De kosten worden geraamd op 4200. De bestrating kan geschieden met oude keien van de geheel ver nieuwde straten en door de stadswerklieden. De jaarwedde van den commissaris van politie is, ingevolge koninklijk besluit, gebracht van ƒ2600 op 3000. Verder werden verhoogingen van ƒ100 voorgesteld voor den hoofdinspecteur en een inspec teur van politie die thans 1100 heeft, zoodat hunne jaarwedden respectievelijk zouden worden 1300 en 1200. Agenten die in den loop van 1886 een 3- of 6-jarigen diensttijd hebben bekomen, zullen mede eene verhooging erlangen, te zamen van 125. Aan het Utrechtsche Veer zal voor 375 een nieuw wachthuisje worden gemaakt. Wat de intrekking van het Rijkssubsidie voor de H. B.-S. voor meisjes betreft, hopen B. enWs. dat voor een volgend jaar de gewone subsidiën wederom op de Ryksbegrooting zullen worden gebracht. In- tusschen zou het wellicht toch overweging verdie nen om vóór de vaststelling der Ryksbegrooting aan de bevoegde machten een adres in te dienen. Voor het geval dat heit subsidie niet mocht worden hersteld, achten B. en Ws. met de commissie van toezicht evenwel eene verhooging van schoolgeld allerminst doeltreffend, omdat daarvan eerder ver mindering dan vermeerdering der ontvangsten het gevolg zou wezen, met het oog op het verminderend aantal leerlingen. Zelfs zyn er reeds stemmen opgegaan om het schoolgeld te verlagen, ten einde het aantal leerlingen en daardoor de inkomsten te doen toenemen. Gemengd N ieu w s. Eenige dagen geleden werd door vrouw P. aan het politiebureel alhier kennis ge geven dat haar broeder W. J. P. van haar eene portemonnaie, waarin ongeveer 80, zou hebben ontvreemd. Spoedig bleek het, dat P. zich met dat bedrag naar 's-Hage had verwijderd, waar hy weldra door de politie werd aangehouden om ver volgens naar hier te worden overgebracht. Nadat van een en ander proces-verbaal was opgemaakt, is hy ter beschikking van den officier van justitie te 's-Hage gesteld. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 313 zwembaden door heeren en 36 door dames. Temperatuur van het water 17° Celcius. Gedurende deze week zyn hier ter stede twee gevallen van roodvonk en twee van diphtheritis aangegeven. Sterfgevallen aan besmet telijke ziekten kwamen niet voor. Naar men met zekerheid verneemt, heeft de luchtreizigor Lhoste van zyn plan afge zien, om te Scheveningen met zyn ballon op te stijgen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1