N°. 7836. Zaterdag 5 ej>tenil> ei% A0. 1885. feze tgourant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. I 3 September 1885. DE FREMERY, Weth., lo. Burgem. Leiden, 4 September. I bouw heeft besloten een adres te richten aan den minister van binnenlandsche zaken ter verkrijging eener zoodanige wijziging van de Vogelenwet dat de vervolging van sommige vogelsoorten, welke thans door hun groot aantal schadelijk voor den andbouw zijn, niet langer strafbaar is. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 ragel8 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekond. Officieel*; Kennisgevingen. FATEIHiTBLADElV. De Burgemeester, hoofd van het Bestuur der gemeente Bc-iden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteerden wonende in wijk IV, I over het dienstjaar 1885/86, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op I vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks Ides namiddags van één tot drie uren, en wel opYrijdag 4, Zaterdag 5, Maandag 7 en Dinsdag 8 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onaf gehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afge- gegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, [die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zon- I der meer. Leiden, De Burgemeester van Leiden, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2de alinea der Verordening van 11 Novem ber 1880, regelende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. i van 1881); Brengen ter algemeene kennis, dat de inschrijving van I nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 3de en 4de klasse zal plaats hebben van 7 tot en met 19 September J e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brande- wijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags 'van halfnegen tot negen uren en des namiddags van hall'twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namid dags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der open bare scholen van de derde klasso in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse N°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijnKaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse N°. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Visch- brug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse N°. 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en westen ligt van de lijn: Kaiser straat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboeter steeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoog straat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwars gracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth., 1*. Burg. 3 Sept. 1885. E. KIST, Secretaris. Mr. H. Cr. Gordon, alhier, heeft in de zitting van den Hoogen Raad van heden den eed als advo caat en procureur afgelegd. - De Indische mail per stoomschip „Lombardy" wordt 7 dezer alhier verwacht. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Schiedam", van Rotterdam ver- trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden, Vrijdag-avond, om 10.18 be zorgd zijn. - Tot wethouder der gemeente Rijnsburg is herbenoemd de heer K. Van Delft. - Tot onderwijzer aan de Rijksnormaalschool te j Katwijk is benoemd de heer H. J. Bokhorst, hoofd eener openbare school aldaar. - De rekening der gemeente Stompwijk over 1 1884 is door den Raad dier gemeente voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 17,622.02'/j, in uit- I gaaf op f 16,917.91 en alzoo met een goed slot van f 704.11»/,. - De Raad der gemeente Veur heeft de ge- I meente-rekening over 1884 voorloopig vastgesteld I in ontvangst op f 13,087.32'/, en in uitgaaf op f 12,810.06; zij sluit mitsdien met een batig saldo I van f 277.26'/,. - De afdeeling Waddingsveen, Zevenhuizen en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Land- Tot bestuurslid dier afdeeling is gekozen de heer A. Van Bergen, te Waddingsveen, en tot afgevaar digde ter algemeene vergadering de voorzitter der afdeeling, de heer P. C. Stoop. In de gemeenteraadszitting van Aarlanderveen is de gemeentebegrooting voor 1886 aangeboden, waaruit bleek dat de lasten f 2000 lager zjjn voor gedragen, en zulks in weerwil dat de stichting van een Gemeentehuis in de begrooting begrepen is. Tot de lessen aan de Rijks-Kweekschool voor onderwijzers te Haarlem zijn met ingang van 1 Sept., onder het genot der gewone Rijks-toelage, o. a. toegelatentot het tweede studiejaar M. Baarda, van Haarlemmermeer; tot het eerste studiejaar Th. H. M. Spruitenburg, van Haarlemmermeer, en E. C. Houbolt, van Benthuizen. Toezegging Yan beroep naar de Evang.-Luth. gemeente te Middelburg is gedaan aan dr. J. H. Gunning J.Hz., predikant te Bennebroek. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de tegen woordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten Zaterdag 19 September a. s., des namiddags te drie uren. De minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, is gemachtigd zich op het voormelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in.ver- eenigde zitting der beide Kamers de vergadering in 'sKonings naam te sluiten. De Kamer van Koophandel en fabrieken te Delft heeft besloten een adres te richten aan de administratie der H. IJ.-S.-Mij, daarbij te wijzen op het ondoelmatige der tegenwoordige regeling, vooral en onder meer op het groote ongerief dat kinderen en hulpbehoevenden door hunne betrekkingen niet in of uit den trein mogen geholpen worden, en alzoo aan genoemde a'dministratie te verzoeken daarin verandering te willen brengen. Naar wij vernemen, zal te gelijk met de Indische begrooting eene wet tot verhooging van invoerrechten op verschillende artikelen en eene wet tot verlaging of afschaffing van verschillende uitvoerrechten worden ingediend. (Vad.) Gisteren herdacht de heer T. P. Yan Albarda Jelgersma, med. doctor te Workum, onder vele blijken van belangstelling, den dag waarop hij vóór 50 jaren de praktijk aanvaardde. Voor 15 plaatsen als surnumerair der dir. bel. enz. waarvoor in November het vergelijkend examen wordt afgenomen hebben zich, naar het „D. v. Z.-H." meldt, 110 liefhebbers aangemeld. Het stoomschip „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 3 Sept. Doverde „Gel derland" arriveerde 2 Sept. van Rotterdam te Bata via de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Saïd 3 Sept.; de „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 2 Sept. te Pauillac. Z. M. heeft aan den heer A. Greshoff, agent der Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap te Boma, vergunning verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Koninklijke militaire orde der Ontvangenis van Onze Lieve Vrouwe van Villa Vigosa, hem door den koning vanPortugal geschonken. Gemengd Nieu w s. Werd in ons vorig nommer melding gemaakt van eene collectie van 62 dessins voor fan- taisie-wollen-dekens, bij den heer De Wilde op den Nieuwen Rjjn liggen er thans nog honderd méér voor de winkelramen ter bezichtiging. By den heer C. V., te Zegwaard, zjjn uit het land eenige stukken van een ploegtuig ontvreemd, welke daar in de tuigenkast waren geborgen. Het bericht van het „Vaderland," dat Jeanne Lorette bij de voorlezing (sic) der akte van beschuldiging flauw zou zijn gevallen, wordt door de „Haagsche Crt." weinig meer dan een mopje genoemd. Ambtshalve toch wordt de akto van beschuldiging aan een beschuldigde eerst op de terechtzitting voorgelezen, maar bij de beteeke- ning dier akte ingevolge art. 145 Strafvordering geschiedt dit niet. Wel wordt den beschuldigden afschrift van de beteekende stukken overhandigd of gelaten. Dat Jeanne Lorette by die gelegenheid zou zijn flauw gevallen is niemand bekend en ook den volgenden dag, nadat zij de akte had gelezen, was zy zeer kalm. Een 70 buiten werk zijnde personen in Den Haag hebben gisteren gezamenlijk een tocht gemaakt door verschillende straten. Na en vóór de wandeling legerden zij in het Malieveld. Uit Haarlem wordt van gisteravond gemeld dat, evenals den dag te voren, ook nu weder vele menschen op 'de been warenpatrouilles hu zaren doorkruisten de stad, maar er hadden geene ongeregeldheden plaats. De maatregelen door den burgemeester van Zwolle uitgevaardigd de vervroegde sluiting der her bergen, enz. blijven tot nader order van kracht. Ook de huzaren blyven voorloopig aldaar. Eene vrouw en een man, in de Willem straat te Amsterdam woonachtig, werden gisteren handgemeen. De vrouw greep, om zich te ver dedigen, een ketel en sloeg daarmee den man op- het hoofd en in den nek, waardoor hy op beide plaatsen gewond werd. Een heer, die in de Warmoesstraat in een rijtuig stapte, geraakte met de hand tusschen het portier, toen dit door den koetsier werd dichtgeworpen. Een zijner vingers werd verpletterd. Geneeskundige hulp was onmiddellijk noodzakelijk. Onder het opschrift „Voor den com missaris," bevat het te Amsterdam verschijnende „Dbl. v. Ned." het volgende In een politiebureel stonden dezer dagen eene buitengewoon dikke vischvrouw en een zeer mager man en barbier voor den commissaris, om zich te- verantwoorden wegens een burengerucht, waarvan zy de oorzaak waren. Het volgende gesprek vond plaats. Commiss. Heb jy dien man uitgescholden? Vrouw. God bowaarme? Ik heb alleen, omdat hy altjjd zjjn vuil zeepsop op myn gootplank gooit, gezegd: „Laat dat staan, magere kribbenbijter." Commiss. Ei! en verder? De man invallend. Toen heb ik natuurlijk gezegd „voor jou, dikke rolpens?" De vrouw invallend. Uwé begrijpt toen hy rol pens zei werd ik nijdig, ik ben een veel te fat soenlijke vrouw om my door zoo'n Spaansch riet te laten verdeclineeren. Wat denkt zoo'n leelijke droogstok wel? Die sn-tschraper zegt alles wat voor zyn mond komt; de heele buurt weet dat hij een magere brutale zwiepkanarie is, meneer de commissarisAls u die kale slierspersie beter kende zou u wel weten dat een fatsoenlijke vrouw zich door een schuimslikker zooals hij, niet komman deeren laat. Eeuwig en altijd gooit die snoeten schrabber zyn vuil zeepsop op myn gootplank en toen ik hem er wat van zeg, begint hij te schelden, 'tls om razend te worden! Maar ik laat me niet door zoo'n lat, zoo'n baardvilder veraffronteeren. Daar kon ik dagwerk van hebben als ik naar de pijpen van zoo'n uitgeklopt mouwvest, zoo'n drogen zeepsmeerder wou dansen. Dat nooit meneer de commissarisEer dat ik me door dien uitgemergelden scheerriem, dien doorgebroken hengelstok laatver- schandaliseeren moet er heel wat anders gebeuren. Zoo'n misselijke stokvisch met O-beenen durft mij rolpens noemenZou je zoo'n platgeslagen puitaaï, zoo'n haarsnijder met angst niet in zyn nek nemen? Hé! Hé! Hé! je zou hem niet eens kunnen vast houden, daar is die akelige zeepmug veel te mager

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1