de voeten wegbrak. Eenige oogenblikken daarna was hp een lyk, ten gevolge van inwendig bekomen kneuzingen. Door eene onbekende oorzaak heeft te Nieuwland (Z.-H.) een hevige brand gewoed, waardoor de kapitale hofstede van J. V. en een huis, bewoond door vjjf gezinnen, in de asch zijn gelegd. Alles was laag verzekerd. Yoor de betrekking van koster en organist te Schildwolde wordt een musicus verlangd in het bezit van de akte voor de Fransche taal, op een salaris van f 400. Dit zal zeker wel de eerste plaats in ons land zijn, welke zich op deze wijze tracht te voorzien. Te Maastricht heeft een persoon, die lijdende was aan verstandsverbijstering, getracht zjjne woning in brand te steken. Reeds was een bed aan het branden, toen de buren toeschoten en het vuur bluschten. De ongelukkige is naar het gesticht „Calvariënberg", afd. krankzinnigen, over gebracht. Te Vrees wijk is de kermis afgeschaft. De oploopen van werkelooze arbei- ders te Hoerenveen hebben aan B. en Ws. der gemeente Schoterland aanleiding gegeven tot de volgende uitnoodiging aan de ingezetenen: „Burgemeester en wethouders van Schoterland, overtuigd, dat vele arbeiders in deze gemeente zonder werk zjjn en daardoor in zorgvolle omstan digheden verkeeren, noodigen de ingezetenen uit om, zooveel hun doenlijk is, door werkverschaffing in dezen toestand verbetering te brengen. De toe stand der arbeiders in deze gemeente verergert met den dag; enkelen lijden nu zelfs honger." In den afgeloopen nacht heeft het in den Achterhoek van Gelderland zoo hard ge vroren, dat alle te veld staande gewassen zware schade hebben geleden. Frans Stoenbeek of Steen hardt, bak- kersknecht, geboren te Rotterdam, 23 jaren, klein van postuur, donker uitzicht, met kneveltje, gekloed m bruinen geruiten broek, zwart zijden pet en rijgschoenen, wordt verdacht van misbruik van vertrouwen en heeft heimelijk zijn dienst te Am sterdam verlaten. Opsporing wordt verzocht. Men s c h r ij f t uit Zwolle aan het „D. v. N." dat de Prinsesjesdag aldaar alles behalve prettig is afgeloopen. Terwijl de muziek der stede lijke schutterij op de markt eenige stukken uit voerde, verzamelde zich eene ontzettende massa menschen, die, onder luid getier en geschreeuw, tot een optocht overgingen en hun hart in ver schillende straten lucht gaven. De Thorbeckegracht had het kwaad te verduren. Ruim 30 grooto en kleinere ruiten werden met steenen ingeworpen. Voornamelijk was het gemunt op spiegelruiten op Bljjmarkt, in de Koe- en Walstraat en andere ge deelten der stad, welke eenvoudig met straatkeien vernield werden. De politie is ijverig in de weer. Arrestatiën hebben plaats gehad. Voorzorgsmaat regelen voor volgende avonden werden genomen. Enkele maanden geleden waren de redacteurs van het „Maandblad der Vereeniging tegen de Kwakzalverij" door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot het betalen van eene schadeloosstelling van f 3000 aan iemand te Maastricht, wiens handelingen zij hadden gemeend te moeten afkeuren. De rechtsgeleerde adviseurs oordeeldon deze zaak niet vatbaar voor cassatie en zoo moest de genoemde f 3000, benevens nog een niet onaanzienlijk bedrag aan interesten en kosten, betaald worden. Dit behoefde echter niet door de redacteurs per soonlijk te geschieden, want de „Vereeniging tegen de Kwakzalverij" had in eene algemeene vergade ring besloten al de kosten, die uit de procedure mochten voortvloeien, voor hare rekening te nemen. Ongelukkig bezat echter de Vereeniging, toen de betaling moest geschieden, geen geld in kas; al hare inkomsten gebruikt zij gewoonlijk om exem plaren van het Maandblad te laten drukken en gratis onder het publiek te verspreiden, zoodat de rekening in de laatste jaren zelfs met een nadeelig saldo sloot. Goede raad was duur. Tot eene verhooging van contributie te besluiten scheen minder gewenscht. Het bestuur beproefde toen of niet geheel onge dwongen, alleen door vrijwillige bjjdragen van de leden, de vereischte som of ten minste een groot gedeelte daarvan, kon bijeengebracht worden. Thans kan de redactie van genoemd Maandblad berichten dat deze poging inderdaad is geslaagd. Mede door de hulp van loden der Vereeniging in de grooto steden, waar door hunne zorg lijsten ter inteekening hebben gecirculeerd, is zonder eenigen drang, alleen door vrijwillige bijdragen die de leden boven hunne gewone contributie stortten, eene som van ongeveer f 2200 bijeengebracht. Dit is nog niet al wat er noodig is, maar ten minste een zeer groot deel er van, en het nog ontbrekende meent men zal zonder veel bezwaar uit de gewone inkomsten van volgende jaren wel kunnen bestreden worden. Het stille gehucht Midlaren, aan alle Groningers bekend, is gisteren vóór midder nacht het tooneel geweest van eene vreeselijke ramp. Door eene tot nog toe onbekende oorzaak is het huis van den herbergier en slager Jacob Stel, mede bewoond door Kroese, tot den grond afgebrand, evenals een nabijzjjnd huisje, ook aan Stel behoo- rende en bewoond door den machinist van de Zuid- laarder boot. Drie kinderen van Stel zijn in de vlam men omgekomen. De oude en hulpelooze vader, sedert weken ernstig ongesteld en op den rand van het graf, werd wakker en bemerkte het onheil. Ofschoon zijne stramme leden hem den dienst bijna weigerden, had hjj toch nog de kracht zjjne huis- genooten te wekken. Een meisje, ternauwernood de kinderschoenen ontwassen, greep, toen zij den brand zag, haar broertje van zes jaren, dat nog te bed lag. Doch de vlammen sloegen om haar heen en verbrandden haar de oogen. Zij het dientengevolge het jongske vallen, dat jammerlijk omkwam, evenals zjjn zusje van acht en zijn broertje van tien jaren. Het meedoogenlooze vuur hield eerst op te woeden, toen er niets, niets meer over was gebleven. Do arme slachtoffers hebben alles, alles verloren. Eene koe, een schaap en twee varkens werden ook eene prooi van het vernielend element. "Werkzaam als ze waren, trachtte ieder het zijne bjj te brongen om het gezin in stand te houden, ook de oudste zoon, die voor een paar jaren door een ongeval het gebruik van zijne linkerhand-verloor, nu tijdens de ramp afwezig was en zijne spaarpenningen, onge veer f 165, moest verliezen. De ellende is met geen pen te beschrijven; terwijl bovendien gefluisterd wordt van kwaadwilligheid, die in het spel zou zijn geweest, hetgeen het onheil nog treuriger zou maken. (P. G. C.) Te Brussel is zekere Louis Laurent Janssens, 36 jaren oud, met zijne vrouw, Marie Helst, in hechtenis genomen, beschuldigd van voor eene som van 400,000 fr. aan effecten gestolen te hebben, ten nadeele van de moeder des eersten, die er bij de politie aangifto van deed. Tn Monster is een jongetje van 6 of 7 jaren door een stoomtram overreden en gedood. De vader bevond zich te 's-Hage met eene schuit groenten. B ij het rangeeren te Almeloo van den personentrein van Enschedee naar Zwolle had de voerman Ten Tije het ongeluk onder het post- rijtuig te geraken, waardoor hem de rechterhand werd verbrijzeld. In Spanje zijn Maandag 1086 per sonen aan cholera overleden. Sedert het optreden der cholera tot den 21sten Augustus zijn in dit geheele land 156,077 ziekte gevallen en 61,521 sterfgevallen aan deze ziekte voorgekomen. Te Toulon zijn gisteren 13 sterfgevallen aan cho lera aangegeven. Een ernstig ongeluk heeft dezer dagen plaats gehad te Daidlsh, eene kleine bad plaats in South Devon. De kinderen van de families, die daar de zomermaanden doorbrachten, wandelden als naar gewoonte tusschen de rotsen, toen plot seling een der zandsteenenrotsen, waaronder de kinderen speelden, instortte en in een oogenblik allen bedolf. Een paar heeren, die aan het baden waren, ijlden terstond te hulp, maar van de zes personen, waaruit het gezelschap bestond, werden drie geheel verbrijzeld en drie zwaar gekneusd te voorschijn gebracht. Omtrent het reeds verleden week medegedeelde vinden van een lijk te Mentz, lezen wjj thans in een der bladen het volgende meer uitvoerige bericht: Te Mentz is de gansebe bevolking vervuld van een afgrijselijken dubbelen moord, welke daar Woensdag-nacht gepleegd is. Donderdag-ochtend vonden eenige werklieden een groot pakket, aan een vlot gebonden, in het water liggen. Bij onder zoek bleek de inhoud daarvan te bestaan uit den enkelen romp van een man, wiens hoofd, armen en beenen waren afgezaagd. Deze romp was ge wikkeld in een bruinen regenmantel, en in de nabijheid vond men op den oever nog een boeze laar, een handoek en een rooden lap. Het gerucht van deze vreeselijke vondst verspreidde zich snel door de stad, en weldra waren vele honderden menschen toegestroomd, te gelijk met de politie, die het ljjk naar het hospitaal vervoerde ter ge rechtelijke schouwing. De doctoren schatten den verslagene op 27- a 28-jarigen leeftijd, oordeelden de amputation met groot overleg en zelfs met zekere anatomische kennis te zjjn geschied en vonden in de longen eene aanzetting van kolenstof'. Deze laatste bevinding voerde tot- de veronderstelling dat de vermoorde een kolenschipper zou geweest zijn, en weldra meldden zich twee kolenschippers aan, wier broeder vermist werd, nadat hjj den vori- gen dag met eene som gelds in den zak verschillende herbergen bezocht had. Des namiddags echter verspreidde zich nogmaals eene akelige mare door de stad. Eene vrouw was aangifte komen doen van het zonderlinge verschijn sel, dat aan de bjj uitzondering gesloten deur van een harer trapburen zich sporen van bloed vertoon den. De politie verschafte zich toegang en vond nu in de kamer van den bedoelden buurman het lijk eener vrouw, met bloed overdekt, op bed liggen, terwijl bovendien verschillende bloedplassen en zelfs een pot vol bloed gevonden werden. Blijkbaar had eene ware slachting plaats gehad. Men veronder stelde derhalve dat ook het in den Rijn gevonden lijk herkomstig zou zijn uit deze woning; te meer omdat de échtgenoot der vermoorde vrouw, de schoenmaker Wothe, alsook een andere, in hetzelfde huis wonende schoenmaker Herbst beiden verdwe nen waren, 't Was overigens bekend dat Wliote 2'/, en Herbst 9 jaar tuchthuisstraf achter den rug hadden, terwijl ook vrouw Wothe's levensgedrag zeer ergerlijk was. Men onderzocht de kamer van Herbst en vond daar diens achtergelaten kleeren met bloed, gedrenkt. De veronderstelling lag nu voor de hand dat Herbst de dader was van den dubbelen moord, te meer wijl de regenmantel, waarin de romp gewikkeld was, werd herkend als aan vrouw Wothe behoord te hebben, terwijl ook de roode lap een stuk behangsel uit hare kamer bleek te zjjn. De politie stelde nu alles in het werk om Herbst machtig te worden, en werkelijk mocht haar dit nog denzelfden nacht gelukken te Lauben- heim, van waar hij Vrijdag-ochtend naar Mentz werd terugbracht, terwijl intusschen ook de daglooner Kranches, met wien hij een benedenvertrek vlak onder Wothe's kamer bewoonde en die voorgaf van niets te weten, achter slot en grendel was gebracht. Herbst, bij de lijken zijner slachtoffers gebracht, legde eene akelige onverschilligheid aan den dag, doch bleef hardnekkig alle schuld loochenen. Een slager, die dikwijls in gezelschap van Herbst gezien is, wordt van medeplichtigheid verdacht. BUIÏENLA1VD. De „Matin" deelt een onderhoud mede van haren berichtgever te Londen met majoor Kitchener, waarin deze ten stelligste de verhalen van den tolk Selikovitch logenstrafte en als zijne overtuiging uitsprak dat Olivier Pain tusschen Omdurman en El-Obeid aan de koorts overleden was. De bericht gever verklaart dat de heer Kitchener een vriend van Frankrijk is en in 1870 bij het Loire-leger, tegen de Duitschers dienende, zwaar gekwetst werd. De heer Brisson, minister-president en minister van justitie, zal aan de procureurs-generaal eene circulaire richten, ten doel hebbende het bestrijden van het uiten van zedelooze kreten op de publieke wegen. Te Abbeville heeft gisteren de begrafenis van admiraal Courbet veel deelneming verwekt. Van 's morgens af bewoog zich eene groote menigte langs de met rouwflours rijk bedekte gevels. Alle winkels waren gesloten. Een groote lijkstoet, waarbij zich o. a. aansloten de familie van wijlen den admiraal, autoriteiten, muziekcorpsen en verschil lende corporaties, was op het kerkhof. De lijkdienst duurde ongeveer twee uren. Het geheel was zeer aangrijpend. België. De „Moniteur" is gisteren begonnen met het publiceeren der officieele lijst van bekroningen, toegekend door de verschillende jury's, op deAnt- werpsche tentoonstelling. De lijsten, vroeger ge geven door verschillende bladen, die de „Moniteur" vóór wilden zijn, waren niet juist en volledig, het geen in de laatste 24 uren wel aanleiding gaf tot teleurstellingen en verrassingen. De Belgische industrie treedt eervol uit den strjjd.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2