Akte van Beschuldiging Woensdag 2 ^ej>teml>ei% A0. 1885. JEANNE MARIE L0RETTE, Leiden, 1 September. N°. 7833. feze /Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel bevattende de wegens moord op den Japanschen gezant SAKURADA. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1G regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. IN ZAKE CONTRA De niemve cursus der Hoogere Burgerschool voor meisjes alhier is heden geopend met 89 leer lingen, verdeeld als volgt: 5de klasse 10 leerlingen, 4de klasse 15 leerlingen, 3de klasse 21 leerlingen, 2de klasse 21 leerlingen en 1ste klasse 22 leerlingen. Het kohier der plaatselijk» directe belasting alhier, waarvan het belastbaar inkomen ƒ5,549,125 bedraagt, over welk bedrag 2.6 percent zal worden geheven, bevat 5692 aanslagen, en wel 5470 over een belastbaar inkomen beneden 5000, 151 van f 5000 tot 10,000, 52 van 10,000 tot ƒ20,000, 9 van 20,000 tot 30,000, 9 van 30,000 tot 40,000 en 1 aanslag van 55,000, van welke som de heffing 1391.20 bedraagt. Door den minister van binnenlandsche zaken is voor het tijdvak van 15 September 1885 tot 31 December 1886 benoemd tot adsistent voor de scheikunde aan de Rijks-universiteit te Leiden, de heer E. A. Klobbie, candidaat in de wis- en natuurkunde. In de heden te Zoeterwoude gehouden Raads vergadering werd het onlangs gekozen lid de heer J. Dingjan beëedigd en geïnstalleerd, en de heer C. Lagerberg tot wethouder-ambtenaar van den Burgerlijken Stand herbenoemd. Gelijk het leger een generalen staf bezit, zal binnenkort bij de marine een marinestaf worden opgericht. Die staf zal waarschijnlijk te 's-Graven- hage haar standplaats hebben. Tot nu toe onderhan delde de generale staf rechtstreeks met het marine departement. Voor het examen ter verkrijging eener akte in de Hoogduitsche taal zijn te Groningen 53 dames geëxamineerd, waarvan 28 geslaagd en 23 afgewezen zijn, terwijl 2 zich terugtrokken. Op vele plaatsen in ons land is gisteren de vjjfde jaardag van Prinses "Wilhelmina op bijzondere wijze herdacht. Te Utrecht, welke stad toch door den wielerwedstrijd reeds druk bezocht en vroolijk igestemd was, begon het eigenlijke volksfeest des middags. Een troep kinderen, feestelijk getooid en door muziek en banieren begeleid, trok door de stad naar het Oranjepark, waar volksspelen plaats hadden en waar 1400 voorwerpen verloot werden, die welwillend als prijzen waren geschonken. Op het Lucasbolwerk werd een volksconcert gegeven. In „Tivoli" was het stampvol; ook daar werd muziek gegeven, en er heerschte geestdrift. Men zong er de vaderlandsche liederen, en de tuin werd prachtig geïllumineerd. Het vuurwerk, ge leverd door de pyrotechnische fabriek (firma Ruysch), szorgde veel genoegen; niet het minst het stuk «r eere van de Prinses. In den Stadsschouwburg te Amsterdam werd ene kostelooze voorstelling gegeven, waartoe on- eveer 1000 kinderen waren uitgenoodigd en de ezen der verschillende gezindten. Opgevoerd werd het slot van Abcou" van Schimimfi. Aan de pupillenschool te Nieuw^rsluis werd de aS gevierd o. a. door mastklimmen, zakloopen, edloopen met hindernissenalles opgeluisterd door et fanfare-corps der school. Te Eindhoven werd een optocht gehouden en is e dag besloten met een bal-champ6tre. Den dag te voren werden daar de feestelijkheden geopend met een groot volksconcert, gegeven door de har monie „Apollo's lust." Zwolle vierde op de gewone wijze feest; want van den vliegerwedstrijd bij Katerveer is niets gekomen. Te Wageningen is, behalve door het uitsteken der vlaggen, de verjaardag gevierd door het houden van eene muziekuitvoering op het markplein en een optocht door de stad. Gistervoormiddag is graaf Yan Bylandt, 's Ko- nings gezant te Londen, in Den Haag gekomen. Ook de burgemeester is er van zijn verlof terug. Men meldt uit 's-Hage aan het „D. v. N." dat het opera-seizoen gisteravond is geopend met de voorstelling van „Faust." De zaal was vol. De heer Granier werd bij zijn binnentreden met warm applaus begroet; het orkest speelde fanfares en de volksliederen. Van de artisten maakte mme. Vieillaume als Marguérite den gunstigsten indruk, vooral in de derde akte en in de slotscène, welke gedeeltelijk werd gebisseerd. Ook de dugazon Clary voldeed zeer als Siebel. De tenor Maris als Faust bleek wel een wat zwak, doch smaakvol zanger. De ronde van Mephisto, den heer Villefranck, in de tweede acte, werd gebisseerd. Met leedwezen verneemt het „Hbl." het overlyden van een der meest geachte Amsterdam mers. De heer I. Eduard Teixeira De Mattos is op de terugreis van Londen, aan boord van de Vlis- singsche stoomboot, plotseling overleden. Als chef der bankiersfirma Gebr. Teixeira De Mattos verwierf hij eene groote vermaardheid. Als mensch en burger onderscheidde hij zich door vele deugden. Voor goede en nuttige doeleinden was zijn beurs steeds ruim geopend; ook de gemeente Baam heeft dat gedu rende vele jaren ondervonden. Bij de crisis van het vorige jaar stond de heer Teixeira vooraan onder degenen die handelend optraden en niet wanhoopten aan eene goede oplossing. De armen verliezen in hem een onvermoeiden weldoener. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 22 Aug. be droeg 18,640,696.01'/j bij de Nederlandsche Bank en 1.859,010.71'/, bij de betaalmeesters; te zamen 20,499,706.73. De 1ste luitenant J. Vos van het 3de bataljon regiment grenadiers en jagers, heeft aangevraagd om in aanmerking te komen voor eene detacheering naar Curagao. Door wijlen mevr. de wed. J. GosewehrSmith, te Oosterbeek (gemeente Renkum) overleden, is gelegateerd aan de diaconie der Herv. gemeente 500 en aan de kerkvoogdij aldaar de som van 300. Van het 5de bataljon 4de regiment infanterie te Gouda is een detachement, sterk 100 onder officieren, korporaals en manschappen, naar Naarden vertrokken, om aldaar in den garnizoensdienst te voorzien gedurende den tijd dat het 5de bataljon van het 7de regiment deelnoemt aan de fort manoeuvres. Heden is het 40 jaren geleden dat de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij de exploitatie aanvaardde van den, dank zij der bemoeiingen en offers van Koning "Willem I, aangelegden spoorweg van Am sterdam over Utrecht naar Arnhem. Van het per soneel, waarmede de Maatschappij die exploitatie be gon, zjjn 19 personen nog steeds aan haar verbonden, en wel vooreerst de heer J. C. s'Jacob, die bij de oprichting der Maatschappij tot haar secretaris en in 1875 tot directeur-thesaurier benoemd werd, en wijders de heeren J. Verloop Czn., ingenieur der Maatschappij; A. M. Buis, controleur; A. L. d'Ha- mecourt, administrateur der eigendommen; J. M. Kemps, agent en stationschef te 's-Gravenhage W. C. Löw, inspecteur van den loopenden dienst en werkmeester te Emmerik; J. Wildeboer, werk meester te Utrecht; de machinisten A. Van Boeyen en A. De Jong; de stoker H. Frank; de wissel wachter J. L. H. Achterberg; de stationsarbeider H. De Man; de ploegbazen J. DeGooyer enH. Vee- nendaal; de wachters H. Appel, W. Kraal en T. Merlijn, en de wegarbeiders B. Barneveld en E. Evers. (Hbl.) De deurwaarder-crimineel bij het gerechtshof te 's-Hage, de heer Pontier, heeft gisteravond aan Jeanne Lorette beteekening gedaan van de akte van beschuldiging. Naar de „A. Crt." verneemt, zullen prof. W. L. P. A. Molengraaff en mr. Josephus Jitta de Nederlandsche Regeering vertegenwoordigen op het Congres voor Handelsrecht te Antwerpen. De heer W. Stortenbeker, laatstelijk directeur van het departement van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Nederlandsch-Indië, is in het moeder land teruggekeerd en heeft zich te 's-Hage gevestigd. De Vereeniging tot verbetering van Armen zorg te Rotterdam heeft op een aantal plaatsen een biljet aangeplakt van den volgenden inhoud: „Er wordt geklaagd over toenemend gebrek aan werk. Dit is niet enkel een gevolg van vermindering van welvaart in de stad. Er is nog eene andere oorzaak. De toevloed van gezinnen van het platte land en uit andere steden vermeerdert het aantal werkzoekenden. Zjj vinden niet altijd werk, maar toch blijven zij hier wonen, ten nadeele der Rotterdamsche werklieden. Velen dreigen geheel te verarmen en ten laste te komen van de arm besturen. De Vereeniging tot verbetering van Armenzorg acht zich verplicht vreemde werklieden te waar schuwen, dat zij thans moeilijk op werk, zeker niet op onderstand kunnen rekenen. De Vereeniging zal dezen winter niemand onder steunen, die in den loop van het jaar te Rotterdam kwam wonen. Zij hoopt dat die maatregel zal bijdragen om den toevloed van onnoodige werkkrachten te stuiten." Prins Henri VII Reuss, gehuwd met de oudste dochter van prinses Sophie, groothertogin van Saksen- "VVeimar, wordt binnenkort te Amsterdam verwacht om zich onder behandeling te stellen van dr. Mezger. De „Bredasche Courant" bevat het volgende ingezonden stuk van prof. J. J. De Hollander: „Den 20sten Augustus jl. werd mjj van hooger- hand zonder opgave van de redenen de wensch medegedeeld, dat ik mijn ten vorigen jare inge diend, doch toen op aandrang van dezelfde hooger- hand ingetrokken, verzoek om ontslag thans zoude herhalen, en wel met zooveel spoed dat de zaak vóór 1 September, dat is binnen elf dagen, haar beslag konde hebben. Nu zoude het van mijne zjjde zeer onbeleefd zjjn geweest, indien ik aan dien heuschen wensch niet onmiddellijk had gevolg gegeven." Ten gevolge van het voortduren der cholera te Marseille, zullen ook de stoomschepen der „Rot terdamsche Lloyd", in plaats van genoemde haven, tijdelijk Genua aandoen, te beginnen met de „Soe- rabaia", 12 September a. s. van Rotterdam ver trekkende. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 31 Augustus te Padang; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 30 Aug. van Suez; de „W. A. Scholten", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 31 Aug. Scilly; de „Afrikaan", van Rotterdam naar Banana, pas seerde 30 Aug. het eiland Wight. Z. M. heeft A. B. Hesselink, te Varsseveld, met ingang van 1 October a. s., benoemd tot adspirant-ingenieur voor het stoomwezen; bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot paardenarts der 2de klasse,

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1