hoegrootheid in ponden sterling en niet in roebels is uitgedrukt. Sommige nieuwsbladen hebben alzoo abussievelijk roebels vermeld. Op aanwijzing van een burger zp door de Leidsche politie jl. Zaterdag-avond aange houden twee alhier niet te huis behoorende per sonen, die, in eenigszins beschonken toestand ver- keerende, zich schuldig maakten aan bedelarjj in vereeniging. Zij zjjn naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht. Een woord van lof mag niet onthou den worden aan gemelden burger, door wien de aan houding van die bedelaars is mogelijk gemaakt, daar zulks in vele gevallen niet altijd even gemak kelijk is, aangezien lieden, die zich aan bedelarij schuldig maken, dit veelal bedekteljjk doen, om zoodoende de politie te ontloopen. Eveneens zijn gisteren door de politie alhier aan gehouden twee alhier niet te huis behoorende per sonen, die in beschonken toestand op de straat spek takel maakten en waarvan aan den één bleek dat hjj nog 14 dagen cellulaire gevangenisstraf te goed had, wegens verbreking aan afsluiting. Te dier zake is hij dan ook heden naar de gevangenis te 's-Gra- venhage overgebracht. Gisternamiddag omstreeks vieruren had het 4-jarig dochtertje van zekeren M. op de Oranjegracht alhior het ongeluk van de trap der eerste verdieping te vallen, waarbij de ouders al spoedig tot de treurige ervaring kwamen dat het kind een armpje gebroken had. De vader begaf zich echter terstond met het kind naar het academisch ziekenhuis, waar het de noodige heelkundige hulp ontving. Twee personen, die wel wat te veel dan behoorlijk was aan Bacchus hadden geofferd, geraakten Zaterdag-avond, of liever 's nachts, te water, de een in den Yliet en de ander in het Levendaal. Door tijdig toegeschoten hulp werd voorkomen dat zij de aan hun heilige bewezen eer met den dood bekochten. Te Rijp wetering is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 11. een groote hooischelf, toe- behoorende aan Jacobus Van Benten, verbrand. De oorzaak van den brand is tot heden onbekend. Omstreeks elf uren begon de brand, welke weldra door de nog op de been zijnde kermisgasten werd ontdekt. De spuit, welke spoedig aanrukte, heeft den ganschen nacht gewerkt, vooral om de wonin gen van vijf gezinnen, in welker onmiddellijke nabijheid de schelf was opgesteld, te beveiligen, hetgeen dan ook gelukt is. Het hooi was niet ge assureerd. De heer H. R. Van M a a s d ij k te Kat w ij k aan Z6e behaalde den eersten prijs op den heden te Utrecht gehouden wielerwedstrijd. Omtrent het uit Zo eter meer met de noorderzon verdwenen paartje meldt men ons nader het volgende Sedert eenige maanden woonde te Zoetermeer op grooten voet zekore heer v. IJ. met eene dame P. W. Onlangs trouwde een broeder van den lieer v. T.J. te Rotterdam. Om bij de bruiloft tegenwoordig te zijn, begaf hjj zich des avonds derwaarts, met belofte aan mejuffrouw W. om den volgenden morgen te elf uron terug te komen. De laatste maakte van deze gelegenheid gebruik om ook eens uit te gaan. Zij liet zich 's avonds per rjjtuig naar Rotterdam brengen, natuurlijk met het doel om vóór den heer v. JJ. weer thuis te zjjn. Deze keerdo echter onverwachts reeds 's nachts om één uur terug en vond niomand thuis en de deur gesloten. Hjj wist echter spoedig binnen te komen en begaf zich ter ruste, totdat 's morgens te drie uren mejuffrouw W. met eene harer vrien dinnen arriveerde en niet weinig schrikte toen zjj bemerkte dat v. IJ. al thuis was. Na verscheidene malen vergeefs te hebben gebeld en verzocht om binnengelaten te worden, begaf zij zich naar hare buurman M., teneinde dien haar nood te klagen. Van IJ. woigerde echter de deur te openen, tenzij zjj alleen binnenkwam en hare vriendin liet vertrekken. Ten slotte dreigdo mej. W. hem dat zij zich zou verdrinken en na nogmaals vergeefs te hebben aangeklopt, sprong zjj werkelijk in de vaart. De hoer v. IJ., die dit hoort, springt haar na. Op het hulpgeschrei waren spoedig eenige buren toege schoten, die beiden op het droge brachten. Eindelijk mochten zjj dan binnenkomen en na verloop van eenige uren waren zjj samen weer gezellig aan hot varen. Men begrijpt welk eene sensatie deze waterkuur in het dorp teweegbracht. Dezer dagen is de heer v. IJ. opnieuw het onder werp der gesprekken. Nadat hjj hier bij eenigen geld geleend heeft en bij anderen onbetaalde rekeningen heeft achtergelaten, is hij eensklaps met mejuffrouw W. vertrokken en tot heden nog niet teruggekeerd. Zijne schuldeischers beginnen zich ongerust te maken en twijfelen aan zijne soliditeit. Het is te hopen dat ook dit geval even goed afloopt als het eerste. Een Zaterdag-avond uit het krank zinnigengesticht te 's-Hage ontvluchte mannelijke verpleegde is den volgenden nacht te Delft terug gevonden. De ongelukkige had aan de hand eene verwonding, welke hjj zich vermoedelijk bij het klimmen over muren toegebracht had. Naar men verneemt, is tegen den hulponderwijzer J. W. te Eibergen proces-verbaal opgemaakt wegens hot op school mishandelen van een joDgen. (Vacl.) Op de gistermorgen van Queensboro te Vlissingen aangekomen mailboot „Prinses Elisa beth", is een passagier, een heer uit Amsterdam, op de reede van Vlissingen door eene beroerte ge troffen en plotseling dood gebleven. Gistermorgen is te Muidorberg in de nabijheid van het kerkhof door den stoomtram een man overreden, die de onvoorzichtigheid had zich tusschen de waggons te wagen, terwijl de trein nog in beweging was. Ernstig is hjj gekwetst. De burgemeester der gemeente Lopik (Utrecht) wenscht te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Paulus Morel, volontair ter secretarie zjjner gemeente, ongeveer 23 jaren, fat soenlijk voorkomen, donkerbruin haar, klein kne veltje, bleek aangezicht, grijze oogen, vlug in zijne bewegingen, gekleed met donkerbruin phantasie- kostuum (Colbert), blauw vest, puntschoenen, witten stroohoed of zwarten phantasiehoed. Den 21sten Aug. jl. is hjj heimelijk uit die gemeente vertrok ken en vermoedeljjk naar het zuiden des Rijks, via Breda, gereisd. Te Apeldoorn is de woning vail J. W. Siep, door onbekende oorzaak, geheel afgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd, terwjjl van den inboedel veel gered is. Door eene onbekende oorzaak is ook de woning met den geheel en inboedel van R. Mennega te Eekst totaal verbrand. Niets was tegen brand schade verzekerd. Ook is gisteravond te Soestdijk door eene onbe kende oorzaak de groote boerderij van J. Van Wou denberg geheel afgebrand. Men verneemt dat alles verzekerd was. Eene torpedoboot, die deze week een proeftocht in de haven van Pillau deed, kwam in botsing met eene sloep en sneed deze letterljjk middendoor. De drie matrozen, die in de sloep waren, konden zich gelukkig redden. Reeds heeft men te Civita Vecchia tien verkoolde lijken gevonden onder het puin der in de lucht gevlogen fabriek van vuurwerken. Te Hermannstadt in Hongarjjo kre gen eenige artilleristen en infanteristen twist met elkander. Een soldaat werd gedood, 17 werden gewond. De, sneltrein van Parjjs naar Bou logne derailleerde bjj Caffiers. Elf coupé's werden beschadigd en een aantal reizigers werden, gelukkig licht, gewond. Te Londen stond dezer dagen Elisa Aston, eene dide-en-twintigjarige naaister, die reeds onderscheidene malen wegens diefstal gestraft was, voor het gerecht. Een groot aantal getuigen werd gehoord en toen de dievegge, nadat het vonnis was uitgesproken, weder naar haar cel werd teruggebracht, viel een der leden van de rechtbank hare bijzondere dikte op. Hjj deed zulks een cipier opmerken en weldra kwam deze met drie fijn geslepen kristallen karaf fen terug, die, als naar gewoonte, met limonade en water gevuld op de tafels in de zaal hadden ge staan, ten einde den rechters tot verfrissching te kunnen dienen. De sluwe dievegge had die karaffen zeer behendig onder hare kleederen weten te verbergen. BUITENLAND. Frankrijk. De „Justice" heeft Zaterdag-avond een telegram uit Abbeville ontvangen van den volgenden inhoud „Te Abbeville heerscht groote ontsteltenis. Tusschen den burgemeester en den bisschop was overeenge komen, dat het stoffelijk overschot van admiraal Courbet door de geestelijkheid zou worden ontvan gen op het voorplein vato de kerk St.-Wulfran Ondanks deze afspraak heeft echter de geestelijk heid, met den bisschop aan het hoofd, zich in op tocht naar het station begeven. Zoodra zij daar aankwam, trok zich de burgemeester met don gemeenteraad onmiddellijk terug, en liet de gees telijkheid in het station achter." Duitschland. Uit Berlijn wordt aan de „Gazette Diploma tique" geschreven dat vorst Hohenlohe, de nieuwe stadhouder van Elzas-Lotharingen, zjjn bestuur zal aanvaarden met een maatregel, krachtens welken alle Franschen, die in de rijkslanden verblijf hoilden en gevestigd zjjn, zoo spoedig mogelijk het Duitsche grondgebied moeten verlaten. De toon der Duitsche pers wordt steeds hef tiger jegens Spanje. Enkele Duitsche bladen be weren dat de manifestaties in Spanje grootendeels het gevolg zijn van Fransche ophitsing en door de Spaansche republikeinen worden aangemoedigd, ten einde hun plannen te bevorderen, terwijl de „Koln. „Zoit." ronduit den minister van buitenlandsche zaken beschuldigt, dat hjj door middel der officieuze pers het vuurtje aanstookt. De „Köln. Zeit." prijst dan ook zeer het ver standig inzicht van koning Alfonso, die ten minste voor de demonstraties in militaire of officieele kringen een stokje heeft gestoken. Wat de histo rische feiten betreft voegt het Keulsche blad er bij kan van Spanjes onwrikbare rechten geen sprake zjjn. Wanneer dus Spanje zoo verblind is om den aangeboden scheidsrechter niet aan te nemen, noch door onmiddelljjke onderhandelingen met Duitschland eene schikking wil zoeken, dan zal Duitschland bij zijn recht blijven en Spanjo de vriendschap der Fransche republiek gunnen. Spanje. De „Liberal" en de „Union" verzekeren dat te Madrid eene officieele depeche is ontvangen, waarin gemeld wordt dat Spaansche schepen bezit hebben genomen van het eiland Yab en de Palaos-groep (Carolinen-eilanden), zonder daar een Duitsch oor logsvaartuig, noch eene Duitsche vlag te vinden. Dit bericht heeft te Madrid veel genoegen verwekt. De anti-Duitsche manifestatiën duren intusschen voort. Vrijdag zjjn in Spanje 3539 choleragevallen aangegeven, waarvan 1230 met doodelijken afloop. De opgaven uit verscheidene provinciën ontbraken nog. De directeur van het republikeinsch blad „El Progreso", die te Madrid gevangen zat wegens pers delict, is uit de cellulaire gevangenis gevlucht naar Frankrijk. G root-T ïi-itmiiiii". Lord Harrington, zjjne kiezers te Waterford, Lan cashire, toesprekende, gaf als zijne meening te kennen dat geen partjj zal toestemmen in de eischen van Pamell, indien deze mocht blijven volharden bij zjjne onmogelijke vorderingen en het Engelsche Parlement zoo lastig blijft vallen om zjjn zin te krijgen. „Men zal het middel vinden", zeide hjj, „waar door het vereenigd Parlement, vertegenwoordigende het vereenigd Volk, zijn volstrekt veto zal uit spreken over voorstellen, die noodlottig zijn voor de intigriteit en de welvaart van het Rijk." Te Dublin is een herbergier overleden, die een millioen pd. st. naüet. Hij heeft die grooten deels vermaakt aan 29 katholieke liefdadige instel lingen te Dublin. Uit Aden wordt aan de „Temps" getelegra- plieerd dat een Engelsch oorlogsschip van daar naar Ambado is vertrokken, om aldaar de Engelsche vlag te hjjschen. Ambado is eene onzijdige haven in het gebied der Somales, aan de kust van de Golf van Tadsehoerah, en eene hoofdplaats voor het karavanen-verkeer tusscheu Harrar en Schoa. Sedert eenigen tjjd liep het gerucht dat Frankrijk het voornemen koesterde, om deze streek te bezet ten; dit was den Engelschen ter oore gokomen, weshalve zij zich thans haasten het nog onbezette gebied in bezit te nemen. Turkiie. Sir Henry Drummond Wolff is Zaterdag dooi den sultan in audiëntie ontvangen. Hij las een eigenhandigen brief van koningin Victoria voor, waarin de hoop wordt geuit dat Turkije on Groot- Britannië steeds in vrede en vriendschap zullen leven. De koningin geeft verder de hoop te kennen dat zij met medewerking van den sultan een einde zal kunnen maken aan de in Egypte bestaande verwikkelingen en een staat van zaken zal geves tigd worden, evenzeer bevorderlijk aan de rechten van den sultan, als aan hot welzjjn van het Egyp-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2