K°. 7S3I. Maandag 31 Augustus. A. 1883. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH T) A ItT.I A T). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Veor het incasse»- ren buiten de stad wordt 0,10 berekend. Ofllclêele Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden, op Dinsdag 1 Sept. 1885, des namiddags te drie uren. Punten ter behandeling 1». Beëediging en installatie van de toegelaten leden van den Gemeenteraad. 2'. Benoeming van een Wethouder. t 30. Idem van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 4°. Idem van leden ir. de vaste commissiên, als: a. drie leden van de Commissie van Financiën en uit dezen van den Voorzitter. b. twee leden van de Commissie belast met het ont werpen en herzien van de plaatselijke verordeningen testen wier overtreding straf wordt bedreigd. e. drie leden van de Commissie tot het ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordeningen betreffende de huishouding der gemeente en uit dezen van den Voorzitter. d. twee leden van de Commissie van Fabricage. 5°. Idem van twee Bestuurders van de Stedelijke Werk inrichting uit de leden van den Gemeenteraad. LEIOEN, 39 Augustus. In alle garnizoensplaatsen worden Maandag a. s. groote parades gehouden bjj gelegenheid van den vijfden verjaardag van ons Kroonprinsesje Wil- helmina. In deze week slaagden nog bij het notarieel examen: voor bet eerste gedeelte de heeren T. Scbeltema te Wateringen, L. V. M. H. Leclercq te Harlingen, C* M. Hammes te Andijk en J. M. Merckelbach te Harlingen; voor het tweede gedeelte de heeren M. A. Joosten te Medemblik en mr. H. Wiegman te Amsterdam. Ds. J. Herman De Ridder heeft het beroep naar de Rem-Geref. gemeente te Onde-Wetering aangenomen. Tot lid van den gemeenteraad te Rijnsater- woude is gekozen de heer W. Timmers, met 19 stemmen. Er zijn 40 kiezers, waarvan 37 zijn op gekomen. Op den heer P. Hofdijk waren uitgebracht 18 stemmen. Deze verkiezing is de herstemming tusschen genoemde heeren. De minister van justitie heeft bepaald dat aan ontslagen gevangenen, die binnen de vijf uren hunne bestemmingsplaats kannen bereiken, geen reisgeld meer zal worden verstrekt. Ingeval veergeld moet betaald worden, znllen zij daarvoor van het noodige worden voorzien. In de „Prov. Gron. Crt." wijst mr. S Menalda op de beteekenis van het bijvoeglijk naamwoord beusch, welke ten allen tijde geene andere was dan van wellevend, vriendelijk, beleefd, en ook als zoodanig in de woordenboeken opge- teekend staat, weshalve het eene groote bespottelijke taalkundige nieuwigheid mocht heeten van een heusch varken, in den geheel vreemden zin van een echt, wezenlijk varken te zien spreken. Zoo mogelijk, zegt mr. S. M., zagen wij in het „Nieuws v. d. Dag" dd. 21 Aug. 11., 3de blad, dat woord heusch op eene nog meer vermakelijke wijze te pas gebracht. Daar immers vinden wij in een overigens aangenaam en onderhondend geschre ven artikel over „Een gezelscbapsreis naar Londen", gesproken van eene „gruwelkamer" waarin voor handen waren „eene heusche galg en eene echte guillotine." Zou men bij het zien van dergeljjke onnatuurlijke vereeniging van twee woorden, welke zoo tegen elkander vloeken, niet moeten denken dat hij, die zich daarvan bedient, een slag van den molen weg had? Wie toch zou anders immer in de gedachte krij gen om het woord heusch aan het afschuwwek kend en terugstootend denkbeeld van eene galg te verbinden? Tot zulke taalkundige excessen laat men zich evenwel verleiden, bloot om als een „lion" te ver schijnen, die op de hoogte der taalkundige nieu wigheden is. Wij vragen na het vorenstaande wie nog langer voor heusch wenscht door te gaan wanneer een varken en eene galg ook als heusch gequali- ficeerd worden? Het jongste nummer der Katholieke Illustratie geeft in kleurendruk het portret van „'t lief zonne schijntje in 'sKonings huis", ons Prinsesje. De heer J. R. Van der Lsns wijdt een allerliefst 1 gedichtje aan onze Wilhelmina, terwijl de heer B Van Menrs zeer gemoedelijk in Noird-Brabantsch dialekt een „Grootje aon 't Prinsesje" doet zeggen 't geen haar op het hart ligt. Eveneens met het oog op haren aanstaanden vijfden verjaardag bezit dit nommer tevens een „Volkslied voor den Prin- Verder worden in de eerste maandeljjksche afleve ring van den 19den jaargang de tentoonstelling te Delft zoowel als de Antwerpsche tentoonstelling en het knrhaus te Scheveningen besproken. De hoofd redacteur, de heer H. A. Banning, geeft eene novelle „In 's levens maalstroom." De illustraties zjjn over het algemeen netjes uit gevoerd. Door den minister van koloniën zijn mrs. M. C. Rogge, G. Pinedo, I. J. Metzlar, J. W. Kool, H. P. Grobbee en J. W. Barkey gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië om in rechterlijke betrekkingen, - zoomede de heeren J. A. E. Van Daventer, L. C. Muller, mr. M. G. Smalt, A. A. Fokker, mr. E. Rijke, mr. J. C. Immink, J. E. Meyboom en mr. C. A. Koek om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. De heer J. Krause, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Natal (Brazilië), is als zoodanig door de Braziliaansche regeering erkend. De minister van oorlog hesft bepaald dat voortaan bij de militaire begrafenissen zooveel moge lijk geleiders en personeel zullen worden gekozen van de gezindte, waartoe de overledene behoorde. De inspectenrs en onderinspectenrs van politie te Rotterdam hebben zich, met het oog op de vele en vermoeiende diensten, die van hen gevorderd worden, tot den gemeenteraad gewend om eene ver hooging hunner jaarwedde. Naar men aan de „Maasbode" mededeelt, znllen honderden Nederlandsche oud-Zonaven van het Pauselijk leger aan de morgen, Zondag, te hon den internationale vergadering te Antwerpen deel nemen. De bijeenkomst geschiedt ter herinnering aan de oprichting van het Zonaven-regiment vóór 25 jaren en zal geleid worden door generaal baron De Charette, luit.-kolonel van het Panseljjk leger. Zr. Ms. gaffelschoener „Argus", commandant de luit. ter zee lste kl. W. M. E. Bervoets, kwam van zijn tocht, ter uitoefening van politietoezicht op de visscherij in de Noordzee, gisteravond weder te Nienwediep binnen. Zr. Ms. monitor „Cerberus" is, gistermiddag van de ter reede gehouden oefeniogen te Nienwediep bin nenkomende, door den sterken stroom misleid, tegen het aan wal vastgemeerd liggende fregat „Evertsen" aangeloopen, waardoor beide schepen eenige lichte averij bekwamen. OeateBCfd Nleawa. Voor het gerechtshof te 's-Hage ver schenen gisteren nog J. G. K., colporteur, en J. J. v. L., zonder beroep, beiden zonder vaste woon plaats en beschuldigd van schriftelijke bedreiging met brandstichting. De eerste bekende een brandbrief om f 50 aan den heer W. J., aan de Kaasmarkt te Rotterdam, te hebben geschreven, waardoor hij gehoopt had geld te bekomen; de ander kon niet ontkennen dat hij den brief na hem te hebben ge lezen aan den geadresseerde had bezorgd. Vervolgens stond terecht de 19-jarige A. J. v. M. uit Rotterdam, die tot zijn 18de jaar in een ver beteringsgesticht doorbracht, doch, eerst kort ge leden uit de gevangenis ontslagen, den 13den Joni jl. des avonds weer eene woning wist binnen te sluipen en nit eene kast een grijs pak kleeren, be staande uit jas, broek en vest, te ontvreemden, welk goed hij terstond aan een uitdrager voor f 2.50 verkocht. Het geld werd door hem verteerd. Het Hof deed in beide zaken dadelijk uitspraak en veroordeelde J. G. K. tot 8 maanden, J. J. v. L. tot 1 jaar en A. J. v. M. tot 6 maanden celfstraf. Een trenrig ongeluk heeft plaats gehad in de Kalverstraat te Amsterdam. Een jon getje van 12 jaar reed in een bokkenwagentje, viel er uit en werd overreden door een aankomend rijtuig met twee paarden, dat men niet meer kon inhou den. De knaap werd aan beide beenen zwaar gewond naar het gasthuis gebracht. De dame in het rijtuig viel van zich zelve bij het zien van het ongeval, doch kwam spoedig weder bij! Gisternacht hebben op den Zeedijk aldaar ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De politie maakte met behulp van twee huzaren aan het schandaal een einde. Twee personen werden verwond die ter verpleging naar het gasthuis werden vervoerd. In den korten Niezel werd bij eene arrestatie den politie agenten een stuk hout naar het hoofd geworpen. Gisteren kwam te Blokzijl een schip binnen met het treurige bericht dat een der opva renden bij het wenden voor de haven over boord was geslagen. Alle pogingen om den drenkeling te red den waren vergeefs. De ongelukkige is de scheeps- sjouwer Marten Bijlsma en was als loods met het vaartuig van Lemmer vertrokken. Aan de Vronwenpoortsbrug te Leeu warden had gistermorgen een schromelijk ongeluk plaats. Van een boerenwagen, waarin een land bouwer uit Stiens en eene vrouw, die onderweg er opgestapt was, schrikte het paard. Het geraakte op hol. Beide personen sloegen er af, met het ongelukkig gevolg dat de man eene gevaarljjke hoofdwonde verkreeg en de vrouw het rechterbeen boven den enkel brak. Nadat door dr. Kooperberg de eerste geneeskundige hulp was verleend, zijn beiden naar het ziekenhuis overgebracht. Men schrijft uit Assen aan het „D. v. N.": Tusschen de beide, hier verschijnende, oonranten zal, naar men verneemt, eene procedure aanhangig worden wegens beleediging. De „Nieuwe Prov. Drentscbe en Asser Courant" heeft nl. in een bijvoegsel aan hare lezers mede- deeling gedaan van de onthullingen der „Pall Mali" en dit tevens tegen 10 cents verkrijgbaar gesteld. Deze handeling werd in een ingezonden stnk (anoniem) ver van gunstig gecritiseerd en als vnil winstbejag aangednid, opgenomen in de „P. D. en A. Courant." Na moet de uitgever van eerstgenoemd blad dien van het laatste aangemaand hebben tot het noemen van den naam des inzenders, zoodat deze zaak ver moedelijk bij de Rechtbank aanhangig wordt gemaakt. Er is eene inschrijving geopend te Marseille voor de slachtoffers van de cholera. De Algemeene Raad stelde 50,000, de Kamer van Koop handel 10,000 fr. beschikbaar. Te Marseille zijn gisteren weer 28 personen aan de cholera overleden. Te Manchester is berioht ontvangen dat die ziekte zich ook vertoond heeft te Linea, op twee en een halve mijl van Gibraltar gelegen. Vijf gevallen, waarvan twee met doodeljjken afloop, deden zich reeds voor. De bevolking van Gibraltar is zeer geschokt. Menigeen weet zeker niet dat prins Von Bismarck een papierfabrikant is, en jaarlijks f 120,000 verdient met verscheidene papiermolens, waarover bij zelf de administratie voert. (N. v. d. B

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1