N" 7880. Zaterdag 29 Augustas. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Maandag zal een aanvang worden gemaakt niet het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal JuniAug. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den Uitgever aangenaam zijn, indien de quitan- ties op vertoon worden voldaan. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Vaor het mcassea- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 28 Augustus. Bij beschikking van den minister van binnen- land6che zaken is aan dr. B. J. Kouwer, op zijn I verzoek, met ingang van 1 Sept. a. 8 eervol ont slag verleend als adsistent in het ziekenhuis aan de Rjjks universiteit alhier. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „W. A Scholten", van Rottordam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen, Zaterdag-ochtend, te 17.56 bezorgd zijn. Volgens het Weekblad van minder courante of I iocoarante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aand. Ejjnl. stoomtram niet gevraagd en aangeb. totƒ25; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 777/» pot. en aangeb. tot 80 pet; de aand. Rijnl. stoomtram aangeb. tot 80 pet. en gevraagd tot 65 [pet.; de aandeelen Koninklijke Ned. Grofsmederij [te Leiden aangeboden tot 125 pet. en niet gevraagd [de aand. Leidache Duinwatermaatschappij gevr. tot 115 pet.; de aand. Leidsche Broodfabriek gevr. tot 190 pet.de aand. Usel-Stoomtramweg-Mjj. aangeb. [tot 15 pet. en niet gevraagdde 0'oligatrën N.-Z.-H. Stoomtramweg-Maatschappij aangeboden tot 100 pet., doch niet gevraagd; de aandeelen straatweg en j vaart Gonda-Bodegrave gevraagd tot 16 pet.; de oblig. studentensociëteit „Minerva" te Leiden noch aangeboden noch gevr.; de obligatiën der geldlee- ning ten laste der gemeente Katwijk noch aange boden noch gevraagd; de obligatiën ten laste der gem. Leiden (1882) gevraagd tot 98 pet. en niet aangeboden. Met een extra-trein van de Holl. Spoorweg- maatschappij, welke morgenmiddag ongeveer kwar tier over vieren aldaar aankomt, zullen de troepen, behoorende tot het garnizoen te 's-Gravenhage, die aan de manoeuvres nabij Hellevoetslnis hebben deelgenomen, in de residentie terugkeeren. Onlangs is gemeld dat eene omwerking van de Gemeentewet aanstaande was. Tbaos kan worden I medegedeeld dat de door den minister van binnen- landsche zaken ontworpen wijziging van verschil lende bepalingen der Gemeentewet - het plaatselijke belastingstelsel als onderwerp voor latere herziening [hiervan uitgezonderd - zijn departement heeft ver- I laten en weldra de Volksvertegenwoordiging zal be- I reiken. De voorgestelde veranderingen raken de voor- schriften nopeDS de toelating der Raadsleden; de Ivereischten voor het lidmaatschap van den Raad, I mitsgaders omtrent bet honden der vergaderingen [van den Raad en van Burgemeeeter en Wethouders Izonder het vere'ischte aantal leden, ook wanneer [deze stelselmatig wegblijven; in verband waarmede look gedacht zou zijn aan uitbreiding van don eeds- I inhoud voor de leden. De Kon. Vereeniging „Het eerefeeken voor Ibelangrijke krijgsverrichtingen" te 's-Hage raooht [weder het genoegen smaken van twee dames, die |*ls donatrices tot de Vereeniging zijn toegetreden |de som van f 25 te ontvangen. Naar het „Vad." verneemt, zal de heer Voitus [Van Hamme als impresario zijn gelnk beproeven. |Hij is te dien einde te Weenen om met de Keizer lijke Opera te onderhandelen over het optreden |'»n Albani aldaar (in de Dnitsohe taal). Naar men verneemt, heeft prof. De Hollander, Ihoofd van onderwijs voor de geschiedenis, aardrijks- ku de, land- taal- en volkenkunde van Ned.-Iadië D de verschillende talen aan de Kon. Mil. Aoademie 'e Ure ia, zijn eervol ontslag aangevraagd, na ruim 42 jaren daaraan verbonden te zijn geweest. De 2de luit. W. L. Overduin, van het 5de reg. inf., is op zijn verzoek met ingang van den Isten Oct. a. s., overgeplaatst bij het éde reg inf. en aldaar ingedeeld bij de 1ste comp. 1ste bat. te Delft. In do Staatscourant van beden is opgenomen een kon. besluit van 26 Juli 1885 (Stbl. No. 168), tot Vaststelling van gewijzigde bepalingen ter voor koming van aanvaringen op zee. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Saïd 27 Aug. en zou den volgenden dag de reis voort zetten. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft met 15 Sept. a. s. benoemd tot directear van het Rijkstelegraafkantoor te Hn:sen, B. D. Buningh, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Zwartslnis. G«M«ngd Nleawa. Aanstaanden Dinsdag zal weder een pleiziertrein voor derde-klasse reizigers loopen van Leiden, Alfen, Bodegrave en Harmeien naar Arnhem en terug. Op de paardenmarkt te Zoetermeer waren aangevoerd 421 paarden, zijnde 105 meer dan het vorige jaar. De prjjzen waren niet hoog en de handel was gering. De rechtbank te 's-Hage veroor deelde heden de ex-dienstbode van den advocaat- generaal jhr. De S. L. aldaar tot ééoe maand cel- gevangenis, wegens het ten nadeele van haren meester in loondienst outvreemden van een lap biefstuk en eene geringe hoeveelheid thee, niet bestemd voor de keuken. De luttele waarde van het ontvreemde gold voor de rechtbank als verzachtende omstandigheid. Eenige arbeiders van het landgoed „Zorgvliet," aan den Onden ScbeveniDgschen weg, hebben gisteren eene vreemde vondst gedaan. Bij het graven van een vijver in het znidoosteljjk ge deelte van de buitenplaats, stieten zij op een vnren kist, welke bij onderzoek het geraamte van een volwassen man bleek te bevatten. Zoover men weet, werd die grond nooit tot begraafplaats gebruikt. Door de politie te Rotterdam is gan gehonden en naar de cellulaire gevangenis over gebracht, een persoon, die dezer dagen bij eene familie aldaar, door bedreiging getracht heeft geld machtig te worden, o. a. door voor te geven aan een lid van die familie intertijd geld geleend te hebben. Reeds vroeger was diezelfde persoon ge arresteerd, doch door verzet van de zijde van het publiek was bij ODtkomen. De gearresteerde is een oude bekende bij politie en justitie. Eenige dagen vroeger is door de politie daar ter stede ook nog aaDgchonden en mede naar de cel lulaire gevangenis overgebracht, een gevaarlijk per soon, die des nachts in de Weste Wagenstraat met het doel om te stelen eene groote spiegelruit van eeo winkel verbrijzelde, doch in het stelen ver hinderd werd doordien twee politie-agenteo, niet ver van daar surveilleerendo en het verbrjjzelen hoe rende, op eens toeschoten en hem grepen. Naar het bareel gebracht, bleek dat hij dezelfde persoon was, die te Leiden onder gelijke omstandigheid diefstal bad gepleegd in een horlogemakerswinkel en het gestolene te 's-Gravenhage te gelde had gemaakt. Door de politie te Haarlem zijn a au- g'houden en naar het huis van arrest overgebracht twee meiden, oud 19 en 22 jaren, die zich in eon I igement, waarin zij hun introk hadden genomen, hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld en ««"'ge gonden voorwerpen. Uit Amsterdam: Een man had oen ju en een broek van een zijner kennissen geleend om daarmee te kannen uitgaan. De mindere ge neigdheid van den eersten om deze voorwerpen terug te geven, gaf op den Zeedjjk aanleiding dat beiden handgemeen werden, de eigenaar van jas eu broek bijgestaan door zjjoe vrouw. Deze beiden schoorden eerst hnn tegenstander de kleederen van het lichaam en sloegen hem toen zoodanig, dat hij bewasteloos neerviel. De vrouw trok toen een haarspeld nit de haren en bracht hem daarmede nog wonden in het gelaat toe. Een paar omstan ders brachten den man naar een apotheek. Op de Kromboomsloot ontstond ook een hevige twist tusschen een man en eene vrouw, waardoor beiden handgemeen werden. Insgelijks met een haarspeld bracht het vronwtje haar tegenstander twee diepe wonden in het gelaat toe. Een heer, die de sinds weken verschenen huur in een hois in de O. Z. Armsteeg kwam invorderen van eene daar woonachtige vrouw werd door deze minder aangenaam bejegend. Eindelijk verzocht de vrouw den man boven te komen, ten einde be taling te erlangen. Toen hij de trap opging, wierp zij een stuk ijzer zoo hevig op zijn hoofd dat bij bewusteloos nederstortte. De buren brachten ook hem naar een apotheek waar bij werd verbonden. De bekende volksdichter Meyer liep gisteravond in de Hoogstraat, om als altijd de zanglnstigen van nieuwe liederen te voorzien. Een man nam een liedje van den onden zanger, doch wilde wegloopen zonder betalen. Hij werd nog bjjtjjds door Meyer gegrepen; doch deze, niet zoo krachtig meer als de jonge man, die zich danig verweerde, moest weldra den trouweloozen kooper loslaten. Toen echter kreeg hij hulp. De vlnchtende werd door verscheidene personen nit het volk achtervolgd en toen hij in een nabijzijnden sigarenwinkel de wijk had genomen, voorspelden de verwoede uitroepen zijner vervolgers hem geene vriendelijke ontvangst, zoodra hij weer op straat zou zijn. De sigarenwin kelier wilde hem evenwel niet lang in hnis houden en zoo viel bij in de handen van Meyer's vrienden, die hem op den Kloveniersburgwal een zoo stevig pak slaag gaven, dat hij bewusteloos bleef liggen. Een paar medelijdende voorbijgangers brachten hem thuis. Politie was bij dit geval niet aanwezig. Bij het oploopje van Woensdag-avond sprong een man bij een der charges op het Rokin van angst te water; hij werd met moeite op het droge gebracht. Gisteravond was het volkomen rustig in de hoofd stad. Een troepje personen bleef met eene volharding, eene betere zaak waardig, naar den Dam kijken, maar er was niets te zien. Hedenmorgen omstreeks elf uren brak te Amsterdam een uitslaande brand nit in de Govert Flinckstraat 132, in welk perceel beneden een vergulder van gaaoruamenten zijne werkplaats heeft. Het benedengedeelte is geheel uitgebrand en de eerste verdieping heeft veel brandschade be komen. De oorzaak is het vlamvatten van poets lappen, die te dioht bij een spirituslamp lagen. Er zijn drie muntbiljetten van f 10 in een kistje in het vuur verloren gegaan. Een en ander was tegen brat d chade verzekerd. Twaalf Dordtsche jongens zijn, onder geleide van den redacteur van het „Handelsblad van Dordreoht en Zuid-Holland," naar de wereld tentoonstelling van Antwerpen vertrokken, leder zal bij zjjne terugkomst eene beschrijving van al hetgeen hjj gezien heeft moeten geven. Aan twee machinisten bij de staats- 1 spoorwegen zijn, volgens het „XI. D,", gratificatiën.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1