BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. Gemengd Nienwi Men schrijft van den 25sten uit Noord- wijk aan Zee: Heden was het een der weinige warme zomer dagen, waarnaar men vooral bij een verblijf aan zee zoozeer gehaakt had, maar voor onze stille badplaats was het een dag van treurigheid, 's Na middags omstreeks 4 uren is een ruim twintigjarig jongeliug, de heer E. uit W., letterlijk onder het oog van alle aanwezigen op het strand, bij het baden, verdronken. Hoewel niet kunnende zwemmen, had het slachtoffer, in weerwil van herhaalde waar schuwingen van den badknecht, de treurige ge woonte steeds zoover mogelijk in zee te gaan. Gisteren nog had laatstgenoemde hem gezegd, dat, als hij niet wilde luisteren, hij liever niet meer moest komen baden, en heden ook wenkte de bad knecht hem nog terug, om hem, ondanks de kalme zee, nogmaals op het gevaar opmerkzaam te maken, indien hij zich zoover waagde. Hij sloeg den raad in den wind en bekocht weldra zijoe roekeloosheid met het leven. Hoewel onmiddellijk de dreg bij de hand was, kon dit noch iets anders meer baten, daar de drenkeling in een oogwenk verdwenen was. Gedurende ongeveer twee uren is er tevergeefs naar het lijk gevisoht. (N. R. C.) Gisteren hadden te 's-Gravenhage de aangekondigde wedstrijd in het schoonrijden, met paard en chais, en harddraverij plaats. Het was fraai weder en zoowel de tribnne als de lanen ter weerszijden van den weg langs het Boorhuis waren goed bezet en er heerschte buiten en binnen de afrastering die vroolijke opgewektheid, welke de feeeten der Landbonw-Maatschappjj, afdeeling's-Gra venhage, ook bij vorige gelegenheden kenmerkte. Voor het schoonrijden waren 20 paarden inge schreven en opgekomen. Door de jury, bestaande uit de heeren P. J. LaDgeveld uit Amsterdam, J. De Koning uit 's-Gravenhage en M. De Kat uit Hillegom, werd de eerste prijs toegewezen aan de zwarte merrie van den heer Jb. De Yos uit Pat- tershoek, gereden door den eigenaar; de tweode aan den schimmel van den heer S. Hulselman uit 's-Gravenhage, eveneens door den eigenaar bestuurd. Voor de harddraverjj waren 12 paarden inge schreven. De prijs werd behaald door de „"Willetn III" van den heer P. Brommer te Alkmaar, ge reden door A. Koster; do eerste premie door de „Vitesse" van den heer A. Van Aardenne te Batavia, gereden door A. De Koning, en de tweede premie door de bruine merrie van den heer G. M. Lang- hout te Hazerswoude, gereden door den eigenaar. Uit Keulen werd van den 21sten dezer aan het „Berliner Tageblatt" gemeld: „Eod geheimzinnige zelfmoord houdt de politie alhier bezig. In een groot reBtanrant-garni heeft zich hedenmorgen een voornaam Hollander doodge schoten. Eene oorzaak tot dien zelfmoord its niet bekend. Ook heeft men in de laatste dagen geen enkele omstandigheid waargenomen, welke den ongelukkige tot zalk een besluit aanleiding zon kannen gegeven hebben. Naar men zegt, moet de treurige daad het gevolg zijn van eene liefdeszaak. Tnsschen de Hollandsche en Keulsche politie wor den nog telegrammen gewisseld om de identiteit van den zolfmoordenaar te bewijzen. In zij a brieven- tasch vond men o. a. ook eene belangrijke som gelde." Aan hetzelfde blad meldt men dd. 23 Augustus „De Hollander, die zich eergisteren in eene restau ratie hot leven benam, is een Hagenaar en heet jbr. Ch. De Gijselaar. Hij is resident van Peka- longan, op Java. De ongelukkige had in Januari 1884 wegens zijn Biechten gezondheidstoestand een tweejarig verlof gekregen, en had zich gedurende dien tijd verloofd met eene dochter van een der hooge spoorwegbeambten te Keulen. Do terugkeer naar Java was hem door den doktor sterk afgera den, zoodat hij reeds bij de Hoilandsohe regeering ootslag uit zijne betrekking hnd gevraagd. Eenige dagen geleden kwam hij weder te Keulen aan, met bet plan om zijne bruid bekend te maken met zijne slechte gezondheid, en de verloving af te breken. Den 20sten dezer kocht hij 's middags eene revolver bij een wapenhandelaar aldaar. Den avond bracht hij in eene vroolijke stemming, in den kring zijner toekomstige schoonouders door, zonder iets te doen vermoeden van den zwaren strijd, dien hjj inwendig streed. Den volgenden morgen maakte hij een eind aan zijn leven door een revolverschot tegen den slaap te lossen. Verscheidene familio'eden van den ongelukkige, die ongeveer 40 jaren oud was, zijn gisteren uit Den Haag hier aangekomen. Het lijk zal morgen te Keulen worden bijgezet." Het verslag van den chef der Lon- densche politie, sir Edmund Henderson, over 1884, dat dezer dagen verschenen is, ia een lijvig boekwerk. Er blijkt uit dat de politie op 31 December 1884 uit 12,880 manschappen bestond en wel uit 25 com missarissen, 637 inspecteurs, 1067 brigadiers en 11,151 minderen. Ontslagen werden 671 dienaren, waarvan 127 vrijwillig het corps vorlieten. De hoofdstad neemt steeds in omvang toe; in 1834 werden niet minder dan 22,945 nieuwe huizen gebouwd, en de nieuwe straten en pleinen hadden eene uitgestrektheid van 46 mijlen. Misdaden en dronken schap zijn in het afgeloopen jaar afgenomen. Wegens dronkenschap werden 25,737 personen gearresteerd, waarvan velen zich ook aan verschillende overtre dingen hadden schuldig gemaakt; 3022 personen werden gevangengenomen wegens verzet tegen de politie en 12,418 wegens diefstal. Het totaal bedrag der gestolen goederen bedroeg 108,406 pond sterling. Bij 1157 gevallen van inbraak bleek, dat die in ledig staande of onbewaakte huizen hadden plaats gevonden. Door de politie werden 27,984 deureo en ramen openstaande aangetroffen. Als vermist werden bij de politie aangegeven: 14,478 kinderen beneden den leeftijd van tien jaren en 3938 volwassenen; hiervan werden 8485 kin deren en 821 volwassenen door de politie en de overigen door andere personen aan hunne familie leden teruggegeven, met uitzondering van 74 vol wassenen, die zelfmoord begingen en 8 kinderon en 121 volwassenen, die niet te vinden waren. Het aantal lijken van ben die niet bekend wer den, beliep 54. Door overrijden kwamen 127 personen om het leven (tegen 106 io 1883); gekwetst werden daaren tegen 3952 (tegen 5552 in het vorige jaar); 16,283 onbeheerde honden werden opgepakt, 1694 er van werden opgevraagd en de overigen aan het hoii- denasyl afgeleverd. Een moord en eene poging tot zelf moord van den moordenaar worden gemeld uit Abing don. Eene vrouw met name Sarah Willoughby werd door haar man met een kolenbamer op het hoofd geslagen en bleef op de plaais dood. Bij het ver hoor werd geconstateerd dat de man bedreigingen had gedaan tegen zijne vrouw dat bij haar ook eenigen tijd geleden had gedreigd en tevens dat bij reeds voor vijf jaren dwangarbeid had doorgemaakt voor een moordaanslag op haar. Toen de vermoorde met een buurman sprak kwam Wilioughby daarbij en vroeg of ze mee ging wandelen. Ze weigerde echter waarop hij seide: „Ik zal je dat van avond inpeperen." Kort daarop liep een van de kinderen de straat op roepende dat vader met een hamer moeder op het hoofd had geslagen. Toon de buren in huis kwamen zagen zij een vreeselijk tooneel. De vrouw lag dood neer met een gat boven op het hoofd en naast haar de man met eene diepe snede in den strot. De vloer was met bloed bedekt en naast de lichamen lagen de kolenbamer en het scheermes waarmede beide euveldaden waren begaan. Hoewel geheel bewusteloos bleek de man toch nog te leven en werd hij naar het Radcliffe-Infirmary te Oxford gebracht. Gedurende den nacht deed hij alle mogelijke pogingen om het verband van zijn hals te schuiven en de wond weder te openen, maar bij werd daarin verhinderd door de oppassers. Zijn toestand was volgens het laatste bericht zoo gunstig mogelijk. BUITENLAND. FrankrijU Volgens de „Liberté" hebben de kabinetten vue Londen en Parijs verscheidene nota's gewisseld in zake Olivier PaiD, waarbij Engeland in zijoe ver klaringen eene groote mate van welwillendheid toonde; ook zou, sedert het optreden van het minis terie Brisson, de wederzijdsche verhouding ten op zichte van het Egyptische vraagstuk merkbaar zijd verbeterd. De „Télégraphe" laakt in een blijkbaar door den heer De Freycinet geïnspireerd artikel de heftig heid van Rochefort tegen Engeland; zij noemt diens onbekookte uitvallen hoogst onverstandig en in strijd met de traditiën der Fransche wellevendheid. De „Figaro" verzekert dat Louise Michel, wie* gezondheid zeer geschokt was, op last van een dokter, onder toezicht der politie, een maand haar cel te Saint-Lazare verwisselde met een Rtil hotel te Royat. Behalve door de politie werd zij verge zeld door eene pleegzuster. Dultschluud. In officieuze kringen te Berlijn beschouwt men de volksbewegingen io Spanje naar aanleiding van de zaak der Carolinen-eilaDden als republikeinscbe demonstraties tegen het koningschap van Alfonso, welke van Duitsche zijde niet als „van politieke beteekenis" moeten worden opgevat. De berichten aangaande het inroepen der scheidsrechterlijke uit spraak van eene derde mogendheid zijn tot nu toe geheel zonder officieole bevestiging gebleven. Volgens een particulier telegram evenwel uit Brussel aan het „Berliner Tageblatt", is werkelijk de heer Del Bal, Spaansch gezant aldaar, Dinsdag met eene vertrouwelijke zending des konings naar Ostende vertrokken. Volgens geruchten uit officieuze bron, zou van Spaansche zijde aan koning Leopold de scheidsrechterlijke beslissing in het conflict betref fende den Carolinsn-arcbipel worden opgedragen. „Ondanks de agitatie", schrijft men weer van andere zijde aan de „Frankf. Zeitung", „welke te Madrid heerscht, is men te Berlijn blijkbaar vast besloten, deze aangelegenheid hoogst kalm en op schijnbaar tegemoetkomende wijze te behandelen. Inmiddels hebben verscheidene Berlijnsche firma's reeds brieven van Spaansche handelsvrienden ont vangen, waarin gedreigd wordt met eene soort „strike" der Spaansche handelswereld tegenover de Duitsche fabrikanten en kooplieden." Italië. Te Milaan werd Zondag eene meeting gehouden, op het getouw gezet door de republikeinscbe partij, met het doel om te protesteeren tegen de koloniale politiek der regeering. Signor Maffi, lid van de Kamer van Afgevaardigden, veroordeelde in krasse bewoordingen de bezetting van Massowah, en ver-, klaarde dat de neigingen der Italiaansche soldaten niet gericht waren op Afrika, maar veeleer op de Julische Alpen. Onmiddellijk na het uitspreken dezer woorden verscheen een inspecteur van politie, die mot ontruiming dreigde, indien de spreker op deze wijze voortging. Daarop werd eene motie goed gekeurd, waarin werd aangedrongen op terugtrekking der Italiaansche troepen uit Massowah. Egypte. De troepen, die te Alexandrië verleden Maandag werden ingescheept, maar op ontvangen tegenbevel Dinsdag niet vertrokken waren, hebben gisteren de reis naar Engeland aanvaard, ingevolge nienwe bevelen der Engelsche regeering. Tni-lvije. In een telegram uit Konstantinopel, dd. 26 Aug., aan de „Köln. Zeit wordt over de zendiog van sir Henry Drummond Wolff nog het volgende ge zegd: „De bijzondere gezant van Groot-Britannië heef: niet in last een bepaald aanbod, of een ver zoek van welken aard ook te doen. Hij komt een voudig met het doel om de „diplomatieke stroo mingen" te onderzoeken, de gevoelens van den sultan Abdnl-Hamid te leeren kennen, en te weten te komen, of en in hoever de sultan over een of ander punt eensgezind met Engeland denkt." v»n 20 tot en met 26 Ang. BEVALLEN A. M. De Wolf geb. Mieremet D. H. P. Wakkaar geb. Wilde D. A. M. Swinkels geb. Meyl Z. A. Daalmeijer geb. Harleman Z. C. Mieremet geb. Lambooy D. S. -VL Areutaen geb. Britten Z. C. Vijlbrief geb. JaD6en D. J. Tnreuhont geb. Erades Z. M. W. v. Kleef geb. Deierkenf Z. M. C. v. Leenwen geb. v. Helden D. M. F. Nagglas geb Sommeling D. H. M. Plasmeijer geb. Rietbergen ij. F. C. Harteveld geb. Frankhnixen Z. A. Jacobs geb Kros D. S. v. d. Berg geb. Briejer D. Kejier geb. De Koning Z. C. S. v. d. Lelie geb. Weijere U. C. C. De Haas geb. Leget Z S. M. Pin geb. Mon- tncne D. E. Sloos geb. Abspotl D. M. C. Zirkzee geb. Rozecaaal Z. GEHUWD: J. De Beunje jtn. en J. C'. Walle jd. A. Bedier «ett. gesch en A. ME. Van Eeten jd. A.J.Olivier ju), en J. Vijlbrief jd. G. H. Massa jm. en C. M.J. Coster id. A. Koornhof jm. en S. Van den Bor jd. GVEitLEuEN P. Crama geb. Chival V. 48 j. H. M. Bekoop D. S4 j. T. Kraymel Z. 8 m. J. Cederhout M. 50 j. J- Zandvliet M. 52 j. J. Vennik AL 45 j. C. Springer W. 72 j. K. Van Rooden Z. 20 j. A. Van Uonkeiaar geb. Bouwman V. 65 j. B. G. Sondera Z. 9 d. M. Van Dissel geb. Van der Linden D. levenl. -~ H. Van der Linden Z."8 ra. M. J. Cooke geb. Van Gnlik V. 41 j. H. Hniaert Z. 26 j. M. Crama D. 25 j. S. Snot M. 66 j. J. Springer Z. lm. S-Snijders D. 3 m.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2