Intusschen hebben da standjes ook tot comisch- tragiscbe scènes aanleiding gegeven. Zoo b. v. ver weet op den O.-Z.-Voorburgwal eene vrouw haar echtgenoot dat hij naar den Dam was geweest om eens rond te zieD, waarbij hij niet anders kon oploo- pen dan sabelhouwen. De echtgenoot repliceerde, waarop zijne wederhelft zoo boos werd, dat zij een paar haarspelden uit haar coiffure trok en daarmee het aangezicht van haar echtgenoot merkbare ken- teekenen toebracht. De man greep toen de vrouw op en wierp haar tegen de straatsteecen, waardoor zij eene ernstige wonde aan het hoofd bekwam en bewusteloos naar hare woning werd gebracht. Ook in de P'etor-Jakobstraat vochten eene vrouw en een man. De laatste heeft van zijne tegenpartij eene diepe snede over het gelaat gekregen. Nadat de president van hethofte 's-Bosch gisteren aan den tot levenslange tucht huisstraf veroordeelden moordenaar Timmermans had meegedeeld, dat de veroordeelde 3 dagen tijd had om, als hij zich door dit arrest bezwaard gevoelde, daarvan in hooger beroep te komen en de zitting had gesloten - gaf beschuldigde, die bljjkbaar in zijne zelfde kalme stemming verkeerde als tijdens de terechtzittingen, te kennen dat hij tegen dit vonnis protesteerde. Onder Amerongen zijn in één gezin drie personen aan besmettelijke keelziekte overleden. Uit Delden w or d t van 2 5 Au gu s t u 8 gemeldGisteravond circa tien uren werd de hulp der politie ingeroepen tegen den alhier woonachtigen B., naar aanleiding van grove mishandelingen, die hij zijne vrouw deed ondergaan. Het kermen der vrouw, ten gevolge der vuistslagen, welke haar echtgenoot vooral op het hoofd toebracht, maakte politie-hulp noodzakelijk. Bij de komst der politie had hij juist een geladen pistool gegrepen, dat hem afhandig werd gemaakt. Na op bevel van den burgemeester voorloopig in verzekerde bewaring te zijn gebracht, is hij heden ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Almeloo. Herhaaldelijk misbruik van sterken drank schijnt tot deze droevige zaak aanleiding te hebben gegeven. Het 12-jarig dochtertje van den postbode Tijbuis te Voorst, dat met hare ouders naar de Brummenscbe kermis reed, had het onge luk van den wagen te vallen en daarbij haar been te breken. De eerste geneeskundige hulp werd te Brammen verleend. Aan de „Vlaardingsche Courant" werd dezer dagen geschreven dat de Hollandsche haring thaas zeer goedkoop is. Haring is een waar volksvoedsel, een uitstekend voedingsmiddel tegenwoordig. De qualiteit laat vooral dit jaar niets te wenschen over. Wat daar over onlangs in sommige bladen is gezegd, is een bericht van een onkundige, een slecht onderrichte, die meent dat haring niet best is, omdat.de prijs er van laag is Het tegenovergestelde is het gevalde zee levert nog overvloed van jonge vette soort, namelijk maat jesharing; er is nog geen spraak van kuit- of homzieken, die overrijp en droog zijn. Deze maat jesharingen worden tot spotprijzen aan den man gebracht; de overvloed van goeden gezonden haring, niet de geringheid van hoedanigheid, is oorzaak dat hij goedkoop is. Evenmin toch kan men zeggen dat de boter, de kaas en suiker enz. nu slechter zijn dan ze vroeger waren, omdat die nu goedkoop zijn. Daarbij is de weersgesteldheid thans vrij gunstig. Verleden jaar werd in den ongemeen heeten zomer beduidend meer, niet slechts pekelharing, maar ook versohe ongekaakte steurharing aangevoerd, en aangezien de bokking, waartoe deze laatste te rooken bestemd was, ook weinig aftrek destijds had, vond men aan de kustplaatsen goed dezen aan den wal nader te kaken, in tonnen of kleine vaatjes verpakt naar Amerika ten verkoop te zenden, alwaar echter deze waar van zeer gering gehalte miest afgewezen en zelfs ten deele weggeworpen worden. Vandaar het valsche bericht, dat evenzoo de ronde gedaan heeft, dat Hollandsche haring in slecht fust(P) in Amerika geweigerd is. Voor het tegenwoordige alzoo is de groote hoe veelheid maatjesharing de oorzaak dat de volle ook op even zeldzaam lagen prijs staat. Op de qualiteit is niets af te wijzen. De gebruikers zullen dit genoegzaam erkennen, en wanneer de aanvoer uit zee van de maatjes gaat ophouden, dan wordt zeker een hoogere marktstand van den vollen te gemoet gezien, hetgeen voor de Reederijen hoogst wenscheljjk en noodzakelijk is. Gistermorgen om 9 uren begon voor het hooggerechtshof te Leipzig de behandeling in cassatie van het proces van L;eske, den moordenaar van den politieraad Rumpfif, te Frankfort. Na beraadslaging van een half uur werd de cassatie verworpen. In een gebouw naast netstedelijk weeshuis te Keulen brak gisternamiddag om vier uren op den zolder brand uit, die eerst bemerkt werd toen de vlammen het dak uitsloegen. De brand weer was spoedig aanwezig en trad flink op; in een uur was zij den brand meester, die slechts het dak vernield had. Het weeshuis was in geen groot ge vaar, daar het minstens 15 meters van het neven gebouw afstaat. Het vuur verbreidde zich spoedig door oud papier, wascbgoed, dat te drogen hing; enz. Men gel soft dat de brand door een schoorsteen veroorzaakt is. De correspondent van de „Pester- Lloyd" te Karlsbad vertelde onlangs het volgende omtrent een eerste onderhoud dat Yon Bismarck met dokter Schweninger had: „Wat den vorst bewoog den geneesheer te con- sqlteereD, weet ik niet; maar zooveel is zeker dat hij hem liet roepen. De dokter liet zich door den rijkskanselier diens lijdensgeschiedenis vertellen en deed, toen bij gereed was, allerlei vragen. Aanvankelijk gaf Von Bismarck bereidwillig ant woord; maar toen er geen einde aan het vragen kwam, werd hij van seconde tot seconde ongedul diger en gaf aan zijn ongeduld ten slotte met de barsche opmerking lucht: „Vraag niet zooveel!" Op vasten, volstrekt niet onderdanigen toon, ant woordde Schweninger: „Zeer goed, Durchlaucht, wanneer ge echter genezen wilt worden zonder dat men u iets vraagt, moet ge een vee-arts laten komen die geneest zonder te vrageD." De vorst was sprakeloos van verbazing over het onbeschofte antwoord en wierp den geneesheer een woedenden blik toe, die er echter volstrekt niet door van streek geraakte. Er volgde eene tamelijk lange pauze en toen zeide de vorst zeer kalm: „Als het dan niet anders kan, vraag dan in 's hemels naam verder, maar ik ver wacht dan ook van u dat ge u als geneesheer even hoogst bekwaam znlt toonen als in qualiteit van lomperd." Telegrammen. (Zie de Buitenlandsche Berichten in het 2de Blad.) MADRID, 26 Augustus. De Militaire Kring, waar van generaal Salamanca voorzitter is, is op laBt der regeering gesloten. De voornaamste steden van Spanje hebben zich verbonden tot eene anti Duitsche manifestatie te Madrid. MARSEILLE, 26 Augustus. Heden kwamen hier 27 oholera-gevallen met doodelijken afloop voor. LYON, 26 Augustus. De manisfestaties van de wevers duren voort. Eenige fabrikanten hebben be scherming der politie gevraagd en gekregener worden ernstige onlusten gevreesd. LONDEN, 26 Augustus. De secretaris van finan ciën, de heer Henry Holland, is benoemd tot vice president van den Raad van onderwijs. KOPENHAGEN, 26 Augustus. De koning van Griekenland is hedenvoormiddag bier aangekomen en werd aan het station door den kroonprins ontvangen. KONSTANTINOPEL, 26 Augustus. De sultan heeft gisteren den nieuwbenoemden gezant van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, den heer Cox, in audiëntie ontvangen, ter overreiking zijner gele ofsbrie ven. Sir Henry Drummond Wolff wordt heden of morgen in audiëntie ontvangen. ROME, 26 Augustus. Een telegram aan de „Agenz:a Stefani" uit Zanzibar van heden meldt dat het Italiaansche schip „Aviso Barbarigo," met kapitein Cecchi aan boord, de onderzoekingen aan den mond van de Juba-rivier, ten voordeele der handelspolitiek, voortgezet heeft. De kapitein heeft eenige dagen vertoefd in de havens Dnrnford en Kisimayo, bij den mond der Juba, en is daar door de, van den sultan van Zanzibar afhankelijke, hoof den zeer vriendelijk ontvangen. MADRID, 26 Augustus. De „Liberal" beweert dat het eene nationale schande zou zijn met eene arbitrage in zake de Carolinen-eilanden genoegen te nemen. Spanje heeft souvereiniteitsrechten op dezen archipel, eo deze souvereiniteit moet worden verdedigd, eerst door de diplomatie, en anders des noods door de wapenen. Spanje zal nooit een duim breed van zijn nationaal grondgebied afstaan. PARIJS, 26 Augustus. De lijkdienst voor adrni raai Courbet had hedenmorgen aan boord van j „Bayard" plaats. De lijkkist werd daarop ontschee en naar het station gebracht om naar Parijs t zorgd te worden. De admiraals Dupperré en Krant spraken eenige woorden uit naam van het legere de vloot. Te Toulon stierven sedert gistermorgen 1 personen aan de cholera. PHILADELPHIA, 26 Augustus. Het stoombaj gervaartuig „Beaufort" van Greenock, in Schotland dat weleer uitgegaan was, om op de kust van Zuid-Carolina phosphate te baggeren, is op de terugreis van Savannah naar Greenock den Ssten dezer ter hoogte van de Bermudes in een orkaan met man en muis verongelukt. Er waren 10 per. sonen aan boord. Het vaartuig was een der groot- sten in zijne soort en had eene waarde van 150,000 dollars. LONDEN, 27 Augustus. De „Daily News" ver- neemt dat sir Charles WarreD, speciaal-commissarij van de Engelsche regeering in Bechuanaland, door den minister van koloniën is teruggeroepen. ÜKIDKN, 87 Augustus. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Red. Met. Instituut). Verwachting: wind van noord totoaat. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 10° Celsius 50° Fahrenheit; hedenmorgen om 8uren 13° C. 56° F.; 's midd. 12 uren 18° C. =66° F.; 's namiddags 4 uren 17° C. 64° F. Ten gevolge van de onlangs gewijzigde Ge meentewet is voor de gemeente 's-Gravenhage voor 1886 op geen hoogere uitkeering te rekenen dan van f 649.930.74, zijnde 4/3 gedeelte der Rijks- personeele belasting, naar de gemiddelde zuivere opbrengst gedurende de 3 laatste dienstjaren genoteo. In vergelijking met de geraamde opbrengst van het loopende jaar lijdt de gemeente een verlies van ruim f 68,000. De opbrengst van de heffing wegens drankver gunningen is jaarlijks stijgende en voor 1886 ge schat op f 51,000. Aan pensioenen, toelagen en wachtgelden heeft de gemeente te voldoen f 42,440.41. De bevolking van Den Haag wordt vermeld thans te bedragen 134,552 zielen. De gepensionneerde kolonel der infanterie L, Sweemer, die, sedert hij den militairen dienst had verlaten, te 's Hage woonde, is gisteravond over leden. Hij was ridder der orde van de Eikebroon. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal in het hoofdkiesdistrict Dokkum (vacature-Attema) zjjn uitgebracht 1921 geldige stemmen. Gekozen werd W. J. Van Wei deren baron Rengers, oud-lid der Kamer, met 1168 stemmen. Jhr. mr. A. M. De Savornin Loh- man, advocaat-generaal te 's-Hage, had 733 stemmen. In de afgeloopen week slaagden in het nota rieel examenvoor het 1ste gedeelte de heeren J. P. Waalbens te Oldeberkoop, J. F. Lubbe te Alkmaar, G. A. Van Everdingen te Heerenveen; voor het 2de gedeelte de heeren: Th. A. Goddard te Rotterdam, R Gerbensma te Langeweer, H. N. De Wilde te Utrecht, J. Klink te Voorburg, A. J. H. Sax te Roermond, mr. A. E. J. baron Van Voorst tot Voorst te Elden bij Arnhem, A. Van Weel te Zuidland en A. J. M. Schermer te 's-Gra venhage. De opbrengst der Rijkstelegraaf bedroeg in Juli jl. f 92,074.13'/, tegen f 94,402.30»/, in Juli 1884. De zeven eerste maanden van het loopende dienstjaar wijzen evenwel op eene hoogere opbrengst dan over gelijk tijdvak in 1884. Het detachement licht- matrozen der Kon. Ned. marine, dat naar Oost-Indië zal worden overgevoerd, zal bestaan uit ongeveer 150 man, en den 30sten September a. s. derwaarts vertrekken per stoom schip „Prinses Marie." Het stoomschip „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Rocca 26 Aug.; de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, passeerde 26 Aug. Dover. Z. M. heeft voorloopig voor het tijdvak van 1 Sept. 1885 tot 31 Augustus 1886, tot ondersteu ning in hunne studiën, van Rijkswege een beurs van f 800 verleend aan de studenten bjj de Rijks universiteit: te Leiden: P. Molenbroek, in de wis- en natuurkunde, en J. H. Leopold, in de letteren en wijsbegeerte; te Utrecht: A. J. A. Vermeer, in de godgeleerdheid; K. H. Btyen, in de rechtsge leerdheid, en J. E. Millard, in de letteren en wijs begeerte; - met 15 Sept. benoemd tot directeur van het Rijkstelegraafkantoor op Vlieland E. Van Bo-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2