jg»s voor zjjno vrouw, die, naar men zegt zonder eenige ernstige aanleiding harerzijds, door den politieman op ruwe en beleedigende wijze werd toegesproken. De agent ging tot handtastelijkheden over en bracht met de handboeien, die hij als wapen gebruikte, den werkman een zoo hevigen slag op het hoofd toe, dat de man zwaar gewond werd. Na een dag of drie onder geneeskundige behan deling geweest te zijn, werd de gekwetste overge bracht naar het Ziekenhuis, omdat eene operatie noodzakelijk werd geacht. Die operatie heeft plaats gehad, maar Vrijdag-avond is de man overleden. Men verneemt dat de zaak in handen van de justitie is. De verslagene was ongeveer 30 jaren oud en kinderloos. Een troepje opgewonden personea te Amsterdam hebben Zaterdag-avond getracht het hulpbureel van politie op het Rembrandtplein te bestormen. Straatsteenen en andere zware voor werpen werden tegen den hoofdingang geworpen, terwijl een paar glasruiten het moesten ontgelden. Het gelukte der politie na een uitval met getrokken sabel de menigte uiteen te doen gaan. Toen het volk, een weinig bekomen van den schrik, zich, na zoo ruw een uitval, weder begon te verzamelen - toen openden zich de sluizen des hemels en het standje verdronk in een plas regen. De eerste uitval der politie had echter tamelijk veel opschudding gemaakt. Wat zich bergen kon, nam de toevlucht in het café „Mille Colonnes." Dit geschiedde echter met zooveel passie, dat eenige tafeltjes en stoelen voor den druk der menigte be zweken, zoodat men pannekoeken, eieren met znur en een „halve gedraaide" in broederlijke of zus- terljjke eendracht dooreen zag zwemmen. Een be diende van dit café kwam in minder liefelijke aan raking met de sabel van een agent. De man bloedde, maar ook deze ramp werd overkomen. In het binnengasthuis zijn 's nachts vier personen opgenomen, die bij de oploopjes in verschillende deelen der stad verwondingen hadden gekregen. De diamanten der millioenenjuf- frouw. - Voor omstreeks drie jaren geleden liep het gesprek van den dag over den kolossalen dief stal van diamanten, van welke een winkelier in de Ealverstraat te Amsterdam de dupe en Jannetje Struik, alias de „Millioenenjuffrouw", de daderes was. De waarde der toen ontvreemde diamanten be droeg omstreeks f 115,000, zegge „honderdvijft en duizend gulden", en geen wonder dat de bedrogen koopman een arrangement met zijne crediteuren moest treffen. Hjj vroeg en verkreeg bij de recht bank te Amsterdam voorloopig surséance en hangende zijn verzoek bij den Hoogen Raad om de definitieve te verkrijgen, maakte hij eene schikking met zjjne crediteuren, waarbij bepaald werd dat hij 70 pet. direct zou voldoen en het saldo „wanneer hij de goederen, gebleven in handen van Jannetje Struik of de waarde daarvan ad honderdvjjftien duizend vjjfhonderd vijf en zeventig gulden mocht terug bekomen." Zooals men weet, werden de meeste der gestolene voorwerpen, doch geenszins alle, gevonden en aan den eigenaar teruggegeven. Een der verkoopers had nauwelijks vernomen dat de winkelier de meeste der gestolen voorwerpen had terugontvangen, of hij vroeg het saldo van 30 pet. of voor zijn deel vijftienduizend gulden. Hierop werd hem geantwoord, dat hij geen recht had om dit saldo te vorderen, dat het terugont- vangene wel het grootste deel van het gestolene bedroeg, doch dat tot heden niet alle voorwerpen en zeker ook niet tot een bedrag van f 115,575 was terugontvangen. Vandaar een proces. De rechtbank te Amsterdam omhelsde bij haar vonnis het gevoelen van den gedaagde, beslissende, dat hij alleen daa zou verplicht zijn het saldo uit te keeren, wanneer hjj de goederen of de waarde ad f 115,575 had terugbekomen; dat dit niet was geposeerd en daar in confesso was, dat niet alle goederen waren terugbekomen, den eischer zijn eisch moest worden ontzegd. Voor den eischer werden de pleidooien gevoerd door mr. H. J. Van Lier en voor den gedaagde door mr. Rud. B. Benjamins, advooaten te Am sterdam. Gisteravond ontstond brand bij den bouwman K. in den Rubroekpolder te Kralingen. Een schelf ODgedorscht koren werd een prooi der I vlammen; de woning en verdere hooibergen bleven i gespaard. Aan het koren, dat niet geassureerd was, is een schade van ongeveer f 400. Naar men zegt, j moet de brand ontstaan zijn door kinderen, die onvoorzichtig met lucifers omgingen. Tegen een Fries uit Sloten, die, wegens dronkenschap in verzekerde bewaring ge steld, den vloer van zijoe gevangenis vernielde „om wat te doen te hebben", is voor het gerechtshuf te Leeuwarden 2 maanden celstraf geëischt. De luchtreiziger Lhoste is gister namiddag om vier uren in gezelsohap van den heer Michiel Rijnders weder te Dordrecht met zijn lucht ballon opgestegen. Een half uur later had te Lage» Zwaluwe de nederdaling plaats. De reis werd door goed weder begunstigd. Te Olst werd door een zwaren vracht wagen een aanvallig vijfjarig knaapje overreden, ten gevolge waarvan het kind na eenige oogen- blikken overleed. Te Finkum (Fr.) is een 70-jarige grijsaard van een wagen met stroo geladen gevallen en onmiddellijk dood gebleven. Men meldt uit Steenwjjk dat te W i 1- lemsoord (Steenwjjkerwold) gedeeltelijk is afgebrand de Israëlietische pastorie, sedert een jaar onbewoond. De belendende synagoge is behouden. Oorzaak onbekend. De politie doet onderzoek. Het schip „British Statesman", van Calcutta naar Demerara, is bij Sand Head vergaan. Zes personen werden gered, de kapitein en 20 man kwamen om. De „Haddingtonshire", van Astoria naar Liverpool, is bij San-Francisco vergaan. Slechts 1 man aan boord werd gered, 18 verdronken. Dieven drongen de kerk Sain t-P a u 1 te Nlmes binnen, braken alles open en ontvreemdden wat zij aan waarde konden vinden. Eene gevaarlijke rooverbende, die de Italiaansche provincie Avelline onveilig maakte, is gepakt. Het hoofd Simone, die door een van zijne bende was gewond, is stervende. In de maand Juni had te Peressa- dowka, in het Russische gouvernement Chersson, het volgende voorval plaats: De voortdurende droogte werd door de boeren van het dorp aan drie oude vrouwen toegeschreven, die als heksen bekend stonden, en zij werden daarom ten stadhuize ontboden, kregen streng bevel om hot den 17den Juni te laten regenen, en men deed haar middelerwijl een bad in de rivier nemen, van welke handeling men veel gunstigs verwachtte. De 17de Juni kwam, maar het regende niet; de heksen werden weder naar het stadhuis gesleurd en de burgemeester zeide barsch„Waarom regent het niet? Het is vandaag de 17de! Jullie hebt den regen behekst." „Ja", zeiden de vrouwen, die pleizier in haar heksenrol begonnen te krijgen, „het is waar, wij hebben den regen behekst, maar met u moet nog heel anders gehandeld worden tot straf dat je ons in de rivier hebt gegooid. Je zult heelemaal geeo regen meer te zien krijgen." Deze woorden hadden eene ongekende uitwerking. De boeren werden niet toornig, maar baden de vrouwen met tranen in de oogen, om toch asjeblieft medelijden te hebben en het te laten regenen. „Wij laten geen druppel vallen", zeiden de vrou wen hardnekkig, „er is niets meer aan te doen, want wij hebben den geheelen regenvoorraad aan den berg Athos verkocht." Thans werd het volk echter boos en begon de vrouwen te bedreigen; de dames werden bang en wezen eindelijk de plek aan, waar de eigenlijke tooverkracht verborgen was. De burgemeester nam getuigen mede en begaf zich naar de woning van eene der vrouwen, waar men in eene kachelpijp twee met vet besmeerde vijlen en een hangslot vond. De opgewondenheid kwam tot bedaren, maar de regen blsef uit. Al de boeren spreken thans met groote verachting het woord „Athos" uit en zeggen: „wij hebben te laat iets aan de zaak gedaan, At hos zal ons onzen regen nu niet meer teruggeven." BUITENLAND. Frankrijk De storm over Rocheforts artikelen in de „In- transigeant" schijnt geen gevolgen te hebben. Ten minste bet agentschap Havas, dat vaak officieuze mededeelingen der Fransche regeering openbaar maakt, verklaart dat de Fransche perswet geen vervolging gedoogt wegens beleediging van andere I regeeringen of hare vertegenwoordigers, tenzjj de i beleedigde dit verlangt. De Fransche regeering was dus niet bevoegd om eene vervolging in te stellen tegen de „Intransigeant", omdat de Engelsche ge zant zich niet heeft beklaagd en dit naar alle waar- schijoljjkheid ook niet zal doen. Te Marseille kwamen Zaterdag 46 sterfge vallen aan cholera voor. Te Marseille werden van af Donderdag-avond tot Vrjjdag-avond jl. 118 sterfgevallen geconstateerd, waarvan 73 aan de eholera. De „Télégraphe" bevat de volgende mede- deeling: „Naar aanleiding van de beweringen van den heer Selikowitsch heeft de Fransche regeering hare diplomatieke en consulaire agenten instructiën doen toekomen, om een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den dood van Olivier Pain; van het resultaat dezer onderzoekingen zal de regeering hare houding tegenover Engeland in deze quaestie laten afhangen." Of deze mededeeling juist is, laten wij daar, zegt de „Köln. Zeitung"; aan den anderen kant is men echter van meening, dat Olivier Pain zijne rechten als Fransch onderdaan verloren heeft, omdat hjj tot het Mahomedanisme is overgegaan en dienst heeft genomen in het leger van den Mahdi. De telegraaf-conferentie te Berljjn hield Zaterdag eene openbare zitting, welke vijf uren duurde. Nadat de afgevaardigde voor Frankrijk namens de commissie een verslag had uitgebracht, dat van veel zaakkennis getuigde, werd tot het aannemen van een uniform tariefstelsel besloten. Van 25 Staten stemden 21 vóór. De vier overige onthielden zich van stemming, in afwachting van nadere instructiën. Geene enkele stem tegen werd uitgebracht. Oosten rijk, Rusland, Engeland en Frankrijk stemden met Duitschland. De Duitsohe regeering heeft op de vertoogen van het Madridsche kabinet ter zake van de Caro- linen-eilanden geantwoord met de verklaring, dat Duitschland slechts aanspraak maakt op die eilan den, waarop Spanje geen uitgemaakte rechten bezit. Spanje. Volgens berichten nit de Kanarische eilanden weigeren de plaatselijke autoriteiten, door de geheele bevolking gesteund, schepen uit Spanje afkomstig in de havens toe te laten. Donderdag kwam de nieuwbenoemde gouverneur aan met eene kanon neerboot uit Cadix, vergezeld door een klein deta chement troepen. Men verzette zich niet tegen zijne ontscheping, doch zoodra hjj aan land was gekomen, begonnen er oproerige manifestatiën van erostigen aard. Het volk wierp den gouverneur en diens ge leide met steeoen en met voetzoekers; een der officieren van het gevolg werd daarbij gewond. Al de plaatseljjke autoriteiten hebben hare be trekkingen nedergelegd. Overal heerscht spanning en ontsteltenis. De bevolking is zoo bevreesd voor de cholera, dat zij in grooten getale vlucht van de knst naar het binnenland. Egypte, De Egyptische rogeeriug heeft een telegram ont vangen, waarin melding wordt gemaakt van een grooten moord, welke te Berber heeft plaats gehad. De bevolking, die gebrek had aan levensmiddelen, maakte zich van de schatkist meester. De Moedir (gouverneur) van Dongola is te Cairo aangekomen. Hjj verklaart van gevangenen, die uit de handen van den Mahdi waren ontsnapt, te hebben gehoord dat onder de opstandelingen, ng den dood van hun aanvoerder, groote oneeDigheid heerscht. De Moedir gelooft niet, dat er spoedig in Soedan een nieuwe Mahdi zal opstaan; volgens hem zou de eerste uitbarsting van fanatisme waar- scbjjnljjk in Algerië plaats hebben. Turkije. Uit Konstantinopel wordt geseind dat sir Henry Drummond Wolff Zaterdag-morgen het quarantaine- station heeft verlaten en een onderhoud met den heer White had. Des namiddags zon hjj zich naar de Porte begeven voor de olficieele bezoeken aan den grootvizier en Assira-pacba. De „Morning Post," het officieuze orgaan van de Engelsche regeering, beweert dat het verblijf van sir Henry Drummond Wolff te Konstantinopel gee nerlei vijandige beteekenis heeft, noch in eenig verband hoegenaamd staat met de hangende ge schillen tusschen de kabinetten van St.-James en St.-Petersburg. De zending zal een gemakkelijk en snel verloop hebben, voegt de „Morning Post" er bjj, indien slechts de Porte bet gewicht wil erkennen, dat het tegenwoordige Kabinet hecht aan de oplossing der Egyptische quaestie, overeenkomstig de rechten van Turkije en de gewettigde belangen van de overige mogendheden.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2