N°. 7823. Maandag, 224- Augustus. A0. 1883. Pit Dammer bestaat nit Twee Bladen. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- Met 1 September begint een nieuw kwar taal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. LEIDSOH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. V«or het incassea- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIDEN, 23 Augustus. Het was voor het eerst dat de Unie-collecte dit jaar te Leiden langs de hnizen plaats had. Er werd ge collecteerd ƒ791.14, terwijl de collecte in den 's avonds gehouden Dank- en Bedestond voor het Christelijk Onderwijs nog 132.21'/, opbracht, zoodat de ge- heele opbrengst 923 35'/, bedraagt. Wie van nabij met de Leidsche toestanden bekend is, zal met ons zegt de „Holl." - overtuigd zijn, dat deze opbrengst boven verwachting boog is. Zoo ergens, dau is het te Leiden waar, dat de voorstanders van de vrije Christelijke School bijna uitsluitend gevonden worden onder den kleinen burger en den minderen man. En bjj de vele duizenden, die in Leiden zelf jaarljjks worden saamgebracht tot onderhond der vier bestaande Christelijke Scholen, offerde men nu nog ruim 900. Waarlijk, wij hebben stof tot dank. Bij de examens in het Fransch I. o., te Utrecht, is met gnnstigen uitslag geëxamineerd mej. H. W. Bays, van Leiden. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 4760 volwasser personen en van 810 kinderen. De rekening der gemeente Leiderdorp over 1884 bedraagt in ontvang 16,715.41 en in uitgaaf 16,529.05, sluitende derhalve met een batig saldo van 186.36. Door den Raad der gemeente Woubrngge is vastgesteld de navolgende aanvulling op art. 82 der algemeene Plaatselijke Politie-verordening van den 12den December 1871, t. w. „De hoofdbrandmeesters, brand- en onderbrand- inoesters en de dienstplichtigen zoo bij de brand spuiten als bij de brandwachts, zijn bovendien ge houden, om elk in zijn rang of betrekking op te treden en te helpen, zooals door de hoofden der spniten en brandwachts, op order van den burge meester, zal bevolen wordenzullende zjj zich niet mogen verwijderen van de plaats van den brand, of vóórdat de oefening met de spuit of spuiten zal zijn afgeloopen; alles op straffe der boete bij art. 105 der verordening bepaald en vastgesteld." Op art. 140, welk artikel aangevuld is, als volgt: „De onderhoudsplichtigen der kaden en beschoei ingen langs de Woudwatering, zullen die in goeden staat moeten onderhouden, elk voor zoover zijn eigen dom strekt en niet mogen laten vervallenalles op straffe der boete van minstens tien tot vijf en twin tig gulden, onverminderd het bepaalde bij art. 180 der Gemeentewet." Deze aanvulling treedt dadelijk na de afkondi ging in werking, ingevolge het bepaalde bij art. 171 der gemeentewet, als zijnde spoedeischeod; de overige artikelen der gezegde verordening blijven van kracht. Afkondigiog is gedaan den 4den Augus tus 1885. De collecte ten behoeve voor eene school mot den Bijbel, in de Herv. Kerk te Katwijk aan Zee gehouden, bedroeg 110; in de Chr.-Geref. Kerk werd 23.40 geoollecteerd: alzoo te zamen 133.40. De heer D. Van der Werff, onderwijzer aan de openbare school te Zwammerdam, verkreeg te Breda de akte als hoofdonderwijzer. Evenals het vorige jaar heeft de Raad der gemeente Zevenhuizen den dnnr der kermis aldaar bepaald op 3 dagen, nl. Woensdag, Donderdag en Vrijdag vau de eerste volle week in September. Vóór eenige jaren duurde die pret daar een ge- bee e week. Bjj het corps rijdende artillerie en de drie regi- mei ten veldartillerie zjjn de met groot verlof zgnde miliciens van de lichting van 1882 onder de wape nen gekomen tot het deelnemen aan de najaars- oefeningen. De Synode, thans te 's-Gravenhage vergaderd, heeft definitief vastgesteld dat op de kerkeraden de verplichting rnst om binnen vier weken een be wijs van zedelijk gedrag aan catechisaaten, die in eene aodere gemeente wenschon aangenomen te worden, af te gevec. Weigeren zij zulks, dan moeten zij hunne weigering met redenen omkleeden. Doen zij dit niet, dan zal hieruit worden opgemaakt dat er geen bezwaar tegen inwilliging van het hun gedaan verzoek bestaat. Ka voorlezing van een paar rapporten werd ook aan de orde gesteld de uitvaardiging van een schrijven aan do kerkeraden der garnizoensplaatsen, betreffende het lichtvaardig aannemen tot lidmaten van miliciens, eene uitvaardiging, waartoe in eene vorige vergadering was besloten. Aan den heer Perk was opgedragen een ontwerp in gereedheid te bren gen. Dit ontwerp werd voorgelezen en met een parige stemmen goedgekeurd. Hierna kwamen in behandeling de rapporten der commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen, het eene betreffende het voorstel van den heer Van Harmsen v. d. Beek om een hnlppensioenfonds voor predi kanten-weduwen te stichten; het andere van de heeren Douwes, Houwink en Perk, strekkende om te voorkomen dat een predikant een Dieuw beroep aanneemt, zoolang de openbare kennisgevingen, be doeld in art. 72, al. 3 en 4 regl. vacaturen, niet geschied zijn, tenzij hij voor de eerste beroeping heeft bedankt. Het eerste voorstel werd als niet tijdig, overeenkomstig het advies der gemelde com missie, verworpen. Wanneer de zaak gewecscht wordt, door een zeker aantal predikanten, zal de Synode ter gelegener tijd er op terngkomen. Overeenkomstig het advies dier commissie werd het tweede voorstel aangenomen. De minister van justitie heeft voor het publiek de gelegenheid opengesteld tot de bezichtiging van de cellulaire gevangenis te Scheveningen, tegen betaling van een entreegeld, waarvan de opbrengst ten bate komt van het Nederlandseh Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. Bij de posterijen zijn aangesteld tot adsistenten, werkzaam bij het hoofdbestuur, de heeren H. Hoevers en F. Aberson. In de volgende week zullen de erfgroothertog en de erfgroothertogin van Saksen-Weimar Scheve ningen verlaten en de terugreis naar Duitschland aannemen. Tot meerderen waarborg tegen insluiping der cholera uit Marseille en de Spaansche havens, zul len voortaan de te IJmuiden binnenloopende, door cholera besmette schepen, en die komende uit be smette haveos, behalve door den quarantaine dokter, ook nog door den geneesk. inspecteur worden ge ïnspecteerd, terwijl de barak tot ontvangst van c'noleralyders te IJmniden in gereedheid is gebracht. Bij den nieuwen gouverneur van Suriname be staat, naar aan bet „N. v. d. D." medegedeeld wordt, het voornemen in hot huishouden der kolonie be langrijke bezuinigingen aan te brengen. Die bezui nigingen zouden o. a. worden verkregen door eene nieuwe indeeling van het land waarbij één district zou worden opgeheven, en vermindering van uit gaven ten behoeve van het Bouwdepartement. De heer Emil Fischer zal, blijkens een be richt in de „K. R. Crt.", in September a. s. met dan operazanger Adolf Robinson en diens eohtge- uoote in Nienw-York voorstellingen gaan geven. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Genua 21 Aug. du „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 21 Aug. Dungeness; de „W. A. Scholten", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 21 Aug. Dover. Z. M. heeft met 1 Sept. a. s. tot burgemeester der gemeente Kampen benoemd mr. L. W. Ebbinge, met toekenning van eervol ontslag als bnrgemees- ter der gemeente Hoogeveen; - met 15 Sept. a. s. tijdelijk in dienst gesteld als adj.-directeur van het Rijksgesticht Yeenhoizen No. 1, mr. J. H. P. Gallóe, beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-rechtbank te Amsterdam; - voor het tijdvak van 16 Aug. jl. tot en met 31 Dec. a. s., tot hoofdopzichter in 's Rijks krankzinnigengesticht te Medemblik benoemd A. J. J. Bottema, te Tiel, gepensionneerd onder officier der infanterie van het Oost-Indisch leger. Gemengd Nieuwa. Gedurende deze week zijn hier ter stede twee gevallen van roodvonk en één van pokken aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Hedenmiddag te ongeveer ha 1 fn had alhier een droevig ongeluk plaats. Een turf schipper met zijn schip liggende aan den Kouden Hoek, bij de Havenbrug, kreeg plotseling eene bloedspuwing, terwijl hij bezig was met het ver- koopen van turf. Onmiddellijk ging men om genees kundige hulp uit, doeh vóór deze ter plaatse kou zijn was de man reeds dood. Hierdoor zijn twee nog betrekkelijk jeugdige kinderen plotseling ge heel ouderloos, daar hunne moeder reeds vroeger over leden was. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 535 zwembaden door heeren en 48 door dames. Temperatuur van het water 18° Celcius. Nader blijkt dat bij de harddraverij te Wassenaar de 1ste premie van 60 is behaald door de wed. P. Van Steyn te Voorschoten en de 2de premie door J. C. De Graaf, mede aldaar. Van den trein van den Holl. spoor? weg, die om 10.55 uit Rotterdam vertrekt, brak gisterochtend tusschen Rotterdam en Schiedam een koppelschroef van een der waggons, waardoor het achterste gedeelte van den trein bleef staan en de locomotief met een paar wagens voortsnelde. De machinist bemerkte het ongeval echter spoedig en stoomde terng. Na eene kleine herstelling en een oponthoud van een kwartier vervolgde de trein zijn weg. Uit Rotterdam wordt gemeld dat de vermoedeljjke dader van den belangrijken diefstal van jnweelen en gouden damessieraden, niet minder dan 24 stuks, aldaar gepleegd in den nacht van 16 op '17 dezer, ten huize van mevr. de wed. Hotz, aan den Westersingel, in handen der justitie ia en dat tegen hem bevel tot gevangenhouding door de rechtbank is verleend. Het is een Duitschêr, die daags vóór den diefstal uit Brussel was gekomen. Naar de A m s t e r d a m s c h e bladen melden heeft het Donderdag-middag tegen 3 aren zoo sterk op den Amstelveenschen weg gehageld, dat 's avonds te 9 uren de hagel op sommige plaat sen nog een voet dik lag. De hagelsteenen waren zon groot als een kleine knikker en tot groote klom pen aaneengevrorea. De luchtreiziger Lhoste is gister- uamiddag om kwartier vóór vieren te Dordreoht met zijn ballon opgestegen en om halfzes te Gilzen neergedaald. De heer Micbiel Rjjnders, nit Amster dam, was zijn reisgenoot. Een talrijk publiek woonde de vulling en opstijging bij. Gistermiddag ging de heer K. D. Az., te Weatzaan, met oen zijner zoons en eene dochter

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1