Vrijdag 21 Augustus. A". 1885. Pit nummer bestaat uit Twee Bladen. K°. 7823. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Met 1 September begint een nieuw kwar taal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nointuers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17\. Grootere letters naar plaatsruimte. Vaor het iucassea- ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Offldbele Kennisgevingen. Vergadering ran den Gemeenteraad ran Leiden, op Vrijdagj 21 Amg- 1885, des namiddags te drie uren. Punten ter behandeling s 1°. Onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemde leden van den Gemeenteraad. 2°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de Jon gensschool der 2de klasse. (105) 3°. Verzoek van K. Benjert, om ontslag als tweede onder wijzer aan de Jongensschool der 2de klasse. (102) 4°. Idem van F. J. G. W. Leers, om ontslag als lid der Commissie van Toezicht op de scholen voor middel baar onderwijs. (104) 5°. Idem van mp. H. Ter Haar Bz., om ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerscholen. (107) 6°. Voorstel tot wijziging van de verordening regelende het getal enz. der leeraressen en leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (107) 7°. Idem betrekkelijk de verhuring van het IJklokaal. (101) 8°. Kohier der Plaatselijke Directe Belasting dienst 1885 met suppleloiren staat van begrooting. (109) 9°. Voorstel tot verhooging van het kapitaal dèr gemeente in de Bank van Leening. (111) 10*. Rekening over 1884 van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude- Mannen- en Vrouwenhuis. (99) 11°. Idem van de Stedelijke Werkinrichting. (100. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee kohieren van de personeele belasting, dienst 1885/86, wijken 6 en 7, 8 en 9, resp. executoir verklaard den 17den en den 18den Augustus jl., en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 Augustus 1885 DE FREMERY, Weth., 1°. Burg. LEIDEN, 20 Augustus. Aangezien voor de tegen hedenmiddag uitge schreven gemeenteraadszitting geen voldoend getal leden aanwezig was ten einde besluiten te kunnen nemen (er waren er maar 13, in plaats van 14, wier tegenwoordigheid minstens vereischt wordt) kon de vergadering niet doorgaan. De volgende zitting werd daarom door den heer De Fremery, als waarnemend voorzitter, bepaald op morgennamiddag te drie uren. Tegenwoordig waren nu de heeren De Fremery, Hartevelt, Bool, Juta, Van Dissel, Zaayer, Kerstens, Van Hoeken, Le Poole, Kaiser, De Goeje, Was en Van Wensen. Uitvoerige brieven van de heeren Van der Keilen en Goddefroy, hedenmorgen ontvangen, laten, helaas, niet den geringsten twijfel meer over omtrent den dood van den heer D. D. Veth. Zijn lijden en sterven is daarin met de grootste nauwkeurigheid in alle bijzonderheden beschreven. Hij overleed werkelijk den 19den Mei en wel aan de rivier Kala-Kanga (tusschen Benguella en Hnmpata), waar de reizigers goed water en eene geschikte kamp plaats gevonden hadden. De leider der Nederlandsche expeditie naar de binnenlanden van Afrika is dus als slachtoffer der wetenschap gevallen. De moedige natuuronderzoeker bereikte slechts den 35-jarigen leeftijd. Treft vooral zijne ouders en verdere betrekkingen de tijdiDg zwaar dat hij, die hun zoo dierbaar was, in den vreemde gebleven is, het vaderland verliest in hem een der weinige mannen, die zelfs hun leven voor de weten- sohap en den roem huns lands veil hadden. Sommige bladen maken er melding van dat Veth op gewelddadige wijze om het leven zou zijn ge komen. Zonder reeds nu in bijzonderheden te treden, kunnen we die meening evenwel beslist tegenspre ken. Hij werd door koortsen en dyssenterie aange tast en daardoor ernstig ziek. Naar wjj vernemen, heeft de heer S. A. Van L< er, candidaat-arts te Groningen, zich bekend ge maakt als de schrijver van het antwoord op de coor de faculteit van geneeskunde der universiteit alhier gestelde prijsvraag, welk antwoord door de f icnlteit eene eervolle vermelding is waardig gekeurd. De verbouwing en vergrooting van de bewaar school in de Groenesteeg, waarvan heden ten Raad- huize dezer gemeente de openbare aanbesteding plaats vond, is gegund aan den Iaagsten inschrijver, den heer A. Verhoog Jzn., timmerman alhier, voor f 7944. Ingekomen waren 15 biljetten en de hoogste in8ohrjjving bedroeg f 9649. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Edatn", van Amsterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrjjdag-avond te 10 uren bezorgd zijn. De batterijen van het 2de reg. veld-artillerie nit Leiden en 's-Gravenhage, die onder bevel van den commandant van dat corps, den kolonel A. M. Mazel, sedert 31 Juli jl. in het kamp bij Oldebroek schietoefeningen hebben gehouden, hebben die leger plaats verlaten en zijn gedeeltelijk per spoor en gedeeltelijk marcheerende, heden in hunne garnizoe nen teruggekeerd, De vergadering van onderwijzers, in Znid- Holland aan normaalinrichtingen verbonden, zal in Ootober gehouden worden. Eenige stellingen omtrent bet onderwijs in de Ned. taal zijn door den heer Van Dijk, van Leiden, en eenige stellingen omtrent het onderwjjs in vormleer door den heer Bonman, van Amsterdam, gegeven. Belangstellenden zijn uit- genoodigd om hunne op- of aanmerkingen omtrent die stellingen vóór 1 Oct. aan gemelde heeren mede te doelen. Voor de akte Hoogdnitsche taal (lager onder wijs) is te Groningen toegelaten de heer T. C. Scheer, van Leiden. De akte voor het Fransch (lager onderwijs) werd te Utrecht behaald door mej. M. Blanken, ook van Leiden. Beroepen is te Rijp ds. L. Van Langeraad te Nieuwveen. De heer J. W. A. Regt, van Waddingsveen, verlaat in de volgende week het vaderland om zich aan de Congo te vestigen en aldaar werkzaam te zijn op de factorij der Ned. Afrikaansche Handels- vennootschap te Banana. De Staatscourant van heden bevat het ver slag omtrent de verwachtingen van den oogst van 1885 in de provincie Zuid-Holland, wat betreft het Westland, Voorne en Putten, Goedereede en 0?er- flakkee, de Hoeksche Waard, Alblasserwaard en de Vijf Heerenlanden. De aandaoht van belanghebbenden wordt ge vestigd op eene aankondiging in de Staatscourant, volgens welke jongelieden, die voor eene der zeventien bij den Artillerie-cursns opengestelde plaatsen in aanmerking willen komen, den wensch daartoe) onder overlegging van de in de Staatscourant ver melde bescheiden, vóór den 25sten Augustus aan het departement van oorlog moeten hebben kenbaar gemaakt. Onder deze bescheiden behooren o. a.lo. het getuigschrift, van met voldoenden uitslag ia 1884 of in 1885 hot eind-examen eener Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus te hebben afgelegd- 2o. het bewijs van in de wiskundige vakken bij dat examen te hebben voldaan. Door den koning der Belgen ie de heer J. J. Van Kerkwijk, lid onzer Tweede Kamer en onder voorzitter van het dezer dagen te Brussel gehouden spoorwegcongres, benoemd tot commandeur der Leopoldsorde. De Unie-collecte heeft te 's-Hage f 3149.94 opgebracht. De bisschop van Haarlem heeft benoemdden heer F. W. Van der Pigge tot adsistent teZeven- h<> enden heer H. Vorkotter tot kapelaan te Leid- i-e endam; den heer W. C. C. Albers tot adsistent te Bodegrave; den heer C. J. B. Olifiers totkape lam te Leimniden. De Koningin heeft f 1000 toegezegd voor het ziekenhuis te Apeldoorn, waarvan binnenkort de aanbesteding zal plaats hebben. Dr. Van Tienhoven zal ons land vertegen woordigen op het Medisch Congres te Antwerpen* In de gisteren te Amsterdam gebonden gemeen teraadszitting wees mr. Jitta op een schandelijk misbruik op de Groentemarkt, dat trouwens alge meen bekend was en dat tot een voorwerp van onderzoek van gemeentewege zal worden gemaakt namelijk het besproeien of drenken der groenten met stinkend Prinsengrachtwater, om de groenten een beter aanzien te geven. De Regeering heeft, naar het „N. v. d. D." meldt, bepaald dat de winterdienst op de spoor wegen dit jaar bij wijze van proef den lsten Octo ber zal aanvangen. Door den minister van oorlog is met ingang van 1 Augustus 11. aan den hulpschrijver bij de constrnctie-magazjjnen te Delft,W. F. Honbolt, eervol ontslag verleend en in diens plaats benoemd de gepensionneerde sergeant van het 2de reg. infanterie C. J. Van Duinen. Iemand, die onbekond wenscht te big ven, heeft f 1000 geschonken aan de Hervormde Diaconie te Kampen voor haar bestedelinghnis. Onder den titel „Les musiciens Néerlandais en Espagne dn douzième au dix-hnitième siècle" heeft de heer E. Van de Straeten onlangs - naar het Gent8che „Volksbelang" mededeelt - een boek voltooid over den invloed der Nederlanders cp de ontwikkeling der muziek in Spanje. De schrijver heeft zijne bronnen voornamelijk bestudeerd in d» archieven van Brussel, Rjjsel, Dijon, Simancas, Madrid, Barcelona, enz. Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam Daar Java, arriveerde 19 Ang. te Port-Said; de „Prins Frederik" vertrok 19 Aug. van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Wilhelmina" arri veerde 19 Aug. van Amsterdam te Batavia. Bljjkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. schroefstoom- schip „Tromp", onder bevel van den kapt. ter zee K. A. Stakman Bosse, in den voormiddag van 19 dezer St.-Vincent verlaten ter voortzetting der reis. Aan boord is alles wel. De officier van administratie 1ste kl. J. J. Vau den Berge, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft den adsp.-ing. der marine K. F. Koning, met 1 Sept., bevorderd tot ingenieur 2de klasse; - benoemd tot notaris binnen het arr. Alk maar, ter standplaats de gemeente Alkmaar, M. Gonverne, thans notaris te Bergen- aan A. H. Mommers, met 25 Aug., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Grave. Gaaaagd Nloawa. Bij de gisteren te Wassenaar ge- honden harddraverij met paard en sjees, waarvoor 18 deelnemers waren, is de prijs van f 80 behaald door de bruine merrie „Truitje" van A. W. De Hees, te Wassenaar, berijder de eigenaar; de 1st» premie van f 60 door de bruine merrie „Marie" van J. C. De Graaf, te Voorschoten, berijder G. J. De Graaf, en de 2de premie van f 40 door den bruinen ruin van de wodnwe P. Van Steyn, te Ycorschoten, berijder haar zoon P. Van Steyn. De harddraverij had plaats aan den Katwijkschen weg en werd, evenals de tentoonstelling, ook bij-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1