Woensdag 19 Augustus. N°. 7821. A0. 1885, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenU10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseo- ren bniten de stad wordt /0.10 berekend. Offlclüele KennlsgevlBgen. PATENTBLAUEN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengl ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteerden wonende in de wijken I, II en III, over het dienstjaar 1885/86, bij het College van Zettere, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren en wel op Zaterdag 15, Maandag 17, Dinsdag 18 en Woensdag 19 Augustus e. k.terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd. 14 Aug. 1885. DE FREMERY, Weth.. 1°. Burg. PATENTBLADEN. De Burgemeester, hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden dat de patentbladen van koffie huis houders, slijters en tappers, dienst 1885/86, voor de wijken I tot en met IX, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, waarop ingevolge art. 25 (5e lid) der Wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad No. 34) moet blijken dat de helft van den aanslag over het dienstjaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op Zaterdag 15, Maandag 17, Dinsdag 18 en Woensdag 19 Augustus e. k., telkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastin gen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Aug. 1885. DE FREMERY, Weth. lo. Burg. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand ge steld een kohier van het patentrecht, dienst 1885/86, wijk 6, executoir verklaard den 14den Augustus jl., en her innert voorts den belanghebbenden a^p hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 18 Augustus 1885. DE FREMERY, Weth., 1°. Burg. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881, zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door WILHELM HOFFMANN een adres is ingediend om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein, in het perceel Hooigracht N". 47. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth., 1». Burg. 18 Aug. 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, IS Augustus. Zoowel in den omtrek van het sterfhuis, op den Onden Rijn, als op het kerkhof aan de Zjjlpoort was hedenmorgen eene groote menigte tegenwoordig bij gelegenheid der begrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. L. A. Desertine. Twee fraaie kransen van levende bloemen bedekten het lijkkleed, de een van de commissie der Ver- eeniging ter bevordering van geregeld Schoolbe zoek, van welke de overledene mede-oprichter was, en de suder van bet corps officieren der dd. Schatte? ij. Op de begraafplaats aangekomen, werden aldaar in de kapel allereerst de Katholieke kerkelijke lijfeplechtigheden vervuld, waarna de stoet met den geestelijke voorop en gevolgd door familie, regenten van het Wees- en Oudeliedenhuis, eenige verpleeg den daarvan, meisjes, jongens en bejaarden, zoomede de officieren der dd. Schutterij en andereD, zich langzaam grafwaarts voortbewoog, terwijl de kapel der Schutterij, in het midden der begraafplaats staande, onder leiding van den heer Locher, Beet hoven's plechtige „Marcbe fuoèbre" deed hooren. Toen men de groeve genaderd en de kist er in was neergelaten, eindigde hier de taak des geeste- i jken, en nadat deze zich verwijderd had, gevoegde de heer A. G. Hessels behoefte eenige woorden te wjden aan de nagedachtenis van den man, die wel den eervollen 76-jarigen leeftjd had bereikt, maar van wien men niettemin had gedacht dat hij nog vele diensten zon hebben kannen lewjzen. Eet mocht echter zoo niet zijD. Spreker schetste den overledene als een goed man, wel van den onden stempel, maar ook als een man die alles voor <lc maatschappij over had. Was hij als geneesheer nl geen volger van de hoogte der tegenwoordige wetenschap, hjj deed wat hij kon en wijdde zich geheel aan zjjne patiënten. Als mede-regent van het gesticht voor weezen en ouden van dagen heeft spr. hem eveneens leeren waardeeren, aangenaam in d n omgang als hij was en zorgende voor de taak die hem was opgedragen. Hij was een goed christen, die in schoone vervulling bracht: „Wat gij dun armen doet, hebt ge mij gedaan." Ook der schutterij, bij we'ke hij officier van gezondheid was, bewees hjj vele goede diensten, en dat deze door haar werden op prijs gesteld getuigden de aanwezigheid der officieren en de verhooging der plechtigheid door de gewjjde muziek. Spr. zeide daarvoor dank want Desertine was een man wiens nagedachtenis in eere zal blijven. Nauwelijks was de rede ten einde of Locher's kapel deed als in aansluiting daarmede nu Mendelssohn's aangrijpend „Wir sind so sanfte Ruhe" weerklin ken, gedurende hetwelk de familie en vereerders de kist met aarde bestrooiden, waarna een neef des overledenen den dank der achterblijvende betrek kingen betuigde voor de laatste hulde, bewezen aan zijn oom, wiens assche in vrede rustel Met de uitvoering van Mendelssohn's „Es ist be- stimmt in Gottes Rath" tot besluit, was ook deze treurige plechtigheid weder afgeloopen, welke zeer zeker op velen een diepen indrnk maakte. Bij de collecte voor de scholen met den bijbel alhier werd omtrent f 800 ingezameld. Te Utrecht verkreeg gisteren mej. A. C. M. J. Duyster, van Leiden, de akte Fransch (L. O.) De roeiers der tweeriemsgiek van „Njord", die bij den wedstrijd te Ostende den eersten prijs behaalden, zijn de heeren P. H. Damsté en J. B. A. Vreede, en de stuurman de heer P. Buys. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne fanctiën zullen uitoefenen als volgt: de commies 3de klasse E. W. Hillebrandt ten postkantore te Leiden; J. Schadee te 's-Gravenhage; J. E. A. Post Uiterweer te Leiden; de commiezen 4de kl.D. J. Braakenburg te Mid delburg; A. G. Van Oldenbarneveld, genaamd Witte TulÜDgh, te '8 GravenhageT. G. Koeken te Gouda C. G. A. Janssen te Leeuwarden, en de surnumerair J. M. Van Driessen Mareenw te Assen. Te Aarlanderveen is beroepen ds. P. H. Wiersma te Harmeien. In hare 29ste zitting heeft de Algemeene Synode der Nederl.-Hervormde Kerk de beraad slagingen hervat over de vraag of zij iets behoorde te verrichten, naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp tot verandering der Grondwet, voor namelijk betreffende bet 6de hoofdstuk en in het bijzonder art. 168 (volgens ontwerp art. 169), waardoor de rechten der kerk eenigszins zonden kunnen worden gekrenkt, daar de weg schijnt te zullen worden afgesneden om meerdere gelde lijke bijdragen nit 's lands kas voor de wisselende behoeften aan kinder-, school- en academiegelden, eD pensioeD voortaan te ontvangen dan zijn uitge keerd in een enkel genoemd dienstjaar (1884), waarin meer dan 260 predikantsplaatseo vacau" zijn. De ernstige diBCU86iën hierover gevoerd, leid den tot dezen uitslag, dat de vergadering de Synodaie Commissie machtigde, om, mocht de bovenge noemde opvatting blijken de juiste te zijn, zich namens de Synode deswege te gelegener tijd tot de Regeeriüg te wenden, terwijl, wanneer de loop der omotandigheden bij de behandeling der Grond wetsherziening dit eischt, de Synode ter buitengewone vergadering zal worden geroepen. Gisteren is op gevorderden leeftijd overleden de heer A. Hoek, genees-, heel- en verloskundige te 's-Hage, die tal van jaren de praktijk aldaar uitoefende, vooral vroeger als chirarg eene voorname plaats innam en ook na het neerleggen van zijne praktijk nog in bijzondere gevallen zijne diensten bleef bewijzen. Zijne hulp werd ook door den Koning ingeroepen bij de bevalling van zijne gemalin. De overledene was ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw en van den Gouden Leeuw van Nassau.' De heer C. H. Peters, rijksbouwmeester, architect van het nieuwe ministerie van justitie te 's-Gravenhage, is benoemd tot commandenr van de orde van Isabella la Catolica van Spanje. De 1ste luitenants der infanterie van het Indisch leger J. A. P. Grevers, C. T. Von Gensau, D. La Feber en J. W. Stoutjeedijk, alsmede de lste luitenant der artillerie van dat leger F. Cl Granpré Molière, die gedurende twee jaren gedeta cheerd zijn geweest aan de tweede afdeeling der krijgsschool voor officieren te 's-Hage, keeren in den loop van October a. s. naar Indië terug. Een briefschrijver uit de hofstad van de „Midd. Crt." bericht dat de pogingen, welke onder den minister Modderman zijn beproefd, om eene conferentie van vertegenwoordigers van verschillende mogendheden te beleggen, ten eiDde te trachten aan den handel in blanke slavinnen een einde te maken, door onze Regeering daartoe zjjn opgevat. De Regeering stelt thans pogingen in het werk, om met omliggende Staten overeenkomsten te treffen, die aan de „traite des blanches" paal en perk Btellen. Blijkens aanschrijving van het M. v. O. wordt voor Curasao gevraagd een lste luit. der inf., ten einde aldaar de fanctiën van adjudant van den gouvernour en van het garnizoen te vervullen. Het wetsontwerp tot wijziging van art. 4ff der Gemeentewet is, naar de „Maasb." verneemt, bij den Raad van State. Te Middelburg heeft gisteren de „Broeder schap van candidaat-notarissen" hare algemeene jaarvergadering gehouden. Zij werd bijgewoond door 23 leden. De aftredende leden van het hoofd bestuur, mr. C. E. Achterberg en W. Krabbendam, werden herkozen. De eerste is tot voorzitter voor het jaar 1885/86 gekozen. De volgende vergadering zal te Maastricht gehouden worden. Naar men verneemt, hebben zich voor de a. s. examens der Nederlandsche Toonkunstenaars- Vereeniging 33 candidaten om 34 diploma's aan gemeld; weldra zullen de examens te 's-Graven hage een aanvang nemen. De adelborst lste kl. A. Merkus wordt met intrekking zijner plaatsing aan boord van Zr. Me. schroefstoomschip „De Ruyter", met 26 dezer ge plaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord. De luitB. ter zee 2de kl. A. H. Hoekwater en H. Slot, respectievelijk gedetacheerd bij den torpedodienst der marine en bij de afdeeling Hydrographie aan het departement van marine,, znllen met den 21sten dezer onderling van betrek king verwisselen. De 'kapt.-luit. ter zee W. F. Blaauw wordt met 21 dezer gedetacheerd bij het dep. van marine en belast met de waarneming der betrekking van inspecteur van de artillerie der marine, en tevens aangewezen als lid der commissie tot het examineeren van zee-officieren en adelborsten. Bij beschikking van den minister van marine is de adelborst 3de kl., 3de afd., bij het Kon. Insti tuut voor de marine te Willemsoord, A. Tncker- mann, ter zake v»n lichaamsgebreken, op grond van het bepaalde bij art. 37 van het reglement voor gemeld Instituut, met den laatsten d. a. v. e?rvol nit den zeedienst ontslagen. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebbeD.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1