De Leidsehe Studenten-Roeivereeniging heeft dus daarom nu een harer schoonste prijzen behaald, omdat hare oude tweeriemsploeg ook te kampen had tegen de sterkste ploeg van Frankrijk. De firma Lein te Parijs had de lichtste giek vervaardigd, waarin zeer geoefende roeiers reeds 35 prijzen behaalden. Dezen werden thans geslagen door de roeiers van „Njord." Vandaag roeit dezelfde ploeg van „Njord" weer te Brussel. Even buiten de voormalige Koepoort, aan de Heerenstraat, ontstond hedenmorgen een begiD van brand, en wel in een der vergaarbakken van vuilnis! Ofschoon de vlam zich vrij fl'nk ver spreidde, werd het vuur toch nog door een paar emmers water in zijn voortgang gestuit. Men schrijftons van heden uit Ka t- wijk aan ZeeIn de afgeloopen week werd de verschvisscherij nog uitgeoefend met ig schuiten, welke wegens harden wind te vroeg moesten aan komen. Zij besomden van f 30 tot 80 in 3 dagen. Van de haring visscherij zijn aangekomen: schipper Jb. Haasnoot, reederes wed. H. Schade Van Doom, met 180 kantjes pekel-, 9 ton steurharing en 12,000 stuks; zoomede schipper C. v. d. Plas Dz., reeder Meerburg, met 250 kantjes pekelharing. Er werd besteed voor steurharing in tonnen 9 per kantje, an voor stenrharing 13 a 14 per 1000. De pekelharing werd nog niet afgeslagen. In den laatsten tjjd kwamen de po litie te Rijnsburg gedurig klachten ter oore van grootere of kleinere diefstallen van te veld staande gewassen of van rijp wordend ooft. Den ijverigen veld wachter Knoop aldaar mocht het in den nacht van Zaterdag op Zondag gelukken een tweetal personen, C. P. en J. H., in handen te krijgen, terwijl zij bezig waren in een afgesloten boomgaard peren te stelen. Het gestolene, 1/4 HL ruim, werd door hem in beslag genomen. Tegen de overtreders is proces verbaal opgemaakt. Verleden week brak te Oude-Wete- ring een brand uit, welke vreeselijke gevolgen bad kunnen hebben. De hooiberg van den heer C. Van Berkel stond eensklaps in lichterlaaie. Aan de zjjde, waar de wind op aanwoei - en die was tamelijk sterk, - bevond zich de woning van den eigenaar, en eene andere, bewoond door een drietal huisgezinnen, zóó nabjj, dat er ternauwer nood iemand kon passeeren. Een voorbijvarend schipper kon de slapende be woners gelukkig nog intijds wekken, en spoedig was de spuit van Oude-Wetoring op de plaats des onheils, weldra ook gevolgd door die van Roe- ïofarendsveen. De wakkere brandweer had, niettegenstaande de zuigpomp van de Oude-Weteringsche spuit bezweek en het water met emmers in de perspomp moest aangebracht worden, het geluk den brand tot het hooi alleen te beperken en verder gevaar af te wenden, ofschoon de vuurvonken tot zelfs over de breede Wetering vlogen. Over de oorzaak is men nog in het onzekere, ofschoon men gist dat een geweerschot, 's avonds om acht uren in de nabijheid gelost, door middel van de smeulende prop, het ongeval heeft veroor zaakt. Intusschen doet de politie ijverig onderzoek. Hot hooi was niet tegen brandschade verzekerd en broeiing kan, volgens onzen berichtgever, de schuld zekerlijk niet dragen. Te Haarlemmermeer is een l'/i j a rig kind van den landbouwer J. nabij Hoofddorp, spe lende te water geraakt en verdronken. Een werkman van den beer P. K., aan den Aalsmeerderweg, genaamd Petrus Van Meel, oud <50 jaren, is uit een koornberg gevallen en was onmiddellijk een lijk. In een hooiberg van denlandbou- wer D. te Stompwijk is brand ontstaan door het broeien van het hooi. Met behulp der brandspuit, •welke het vuur bedwong, en een aantal rappe ban den, die den barg „uitgooiden", is nog veel van het hooi gered kunnen worden. Zaterdagnacht liep de agent van politie vierde klasse S. in half slapenden toestand in het water van den Z.-Buitensingel te 's-Hage en werd daaruit als lijk opgehaald. S. was de onvermoeide kostwinner voor eene vrouw en 4 kinderen, terwijl het vijfde ieder oogen- blik te gemoet gezien wordt. Het reeds vroeger vermelde vonnis, togen de Ifaagsche huzarenofficieren door den krijgs raad geveld, is thans door het Hoog Militair Gerechts hof goedgekeurd en nitgesprokon. Iemand heeft den prachtigen jacht- hond van jhr. V. Cl. te Joure een oor afgesneden. Ondanks de ijverigste nasporingen der politie is het nog niet gelukt den wreeden dader op te sporen. Nabij het station Ede is een huis, bowoond door twee gezinnen, tot den grond toe afgebrand. Yan den inboedel werd weinig gered en ook een geit kwam in de vlammen om. De brand schjjnt ia den schoorsteen ontstaan te zijn. Alleen het buis was verzekerd. Ook onder Drachten zijn twee boerenhuizingen afgebrand. In de eene zijn 7 kalveren, één veulen en één varken omgekomen. Ook is eene aanzienlijke party hooi eene prooi der vlammen geworden. Hooi- broeiing schijnt de oorzaak van deze ramp te zijn. Te Standdaarbuiten (N.-B.) zijn twee aan elkander gelegen huizen met een gedeelte van den inboedel in korten tjjd door brand vernield. Men vermoedt dat de brand in den schoorsteen is ontstaan. Alles was verzekerd. Een hevige brand brak ook in Reyerskop tusschen Harmeien en de Meern uit. De hofstede van J. Baars werd in de asch gelegd. Naar men verneemt, was alles verzekerd. Een Sliedrechtsch arbeider, werk zaam op eene baggermaohino onder Sliedrecht, werd zeer ernstig gewond, doordien hij een vreeselyken slag van de lier tegen het hoofd kreeg. Ofschoon dadelijk geneeskundige hulp werd verleend, bestaat er weinig kanB op levensbehoud. Het gerechtshof van Melun, recht sprekende in hooger beroep, heeft den horloge maker Pel - die in eersten aanleg wegens vergif tiging ter dood was veroordeeld - gestraft met levenslange tuchthuisstraf. De jury had wel is waar het schuldig uitgesproken, doch verklaard dat er verzachtende omstandigheden aanwezig waren. Te Tourves, in Frankrijk, heefteen landbouwer in een aanval van razernij zijn kind, een paar maanden oud, in stukken gesneden. De vreeselijke brand welke te Philip- popel heeft gewoed, kostte aan twee personen het leven; 45 huizen werden verwoest en de schade wordt op niet minder dan 4,050,000 Turksche ponden geschat. Zaterdag zijn te Marseille 61 sterf gevallen aangegeven, waaronder 34 aan de cholera. Dienzelfden dag zijn in Spanje 4522 cholera gevallen aangegeven, en bezweken 1727 personen aan die ziekte. Daarvan kwamen 46 gevallen (17 met doodelijken afloop) voor te Madrid en 42 ge vallen (29 met doodelijken afloop) in de provincie Barcelona. Te Las Vegas, in Nieuw -Mexico, brandde Zaterdag-avond jl. het Montezuma-hotel geheel af. Aangezien het slechts een houten gebouw was, werd het binnen een zeer kort tjjdsverloop door het vuur verteerd. Acht logeergasten kwamen in de vlammen om; den overigen gelukte het zich te redden. De veroorzaakte schade wordt op driehon derdduizend dollars begroot. Bij do gemeenteraadsverkiezingen te Béoévente (Italië) hebben ernstige ongeregeldhe den plaats gehad. Men raakte zelfs op verschillende plaatsen slaags. Een priester werd gedood. Slechts de gewapende macbt kon de orde herstellen. Het krankzinnigengesticht te Leyme, in Frankrijk, is bet tooneel geweest van een treu rig voorval. Een der opgeslotenen, de heer Bouys- savy, door een vlaag van razernij aangetast, door liep de gangen van het gebouw, luidkeels roepende dat men hem dooden zou. Gekomen voor de cel van een zijner ongelukkige lotgeuooten, met name Parèl, vond bij in hem een gewillig helper om zijn heilloos plan te volbrengen. Parèl nam hem bij zijn nek en wurgde hem zonder genade met zijn hemd en den zakdoek dien Bouyssavy hem tot hetzelfde doel gaf. Toen de nachtoppasser de ronde deed, vond hij den ongelukkigen Bouyssavy reeds ontzield aan een vensterstang hangen in de cel van Parèl. Er heeft eene uitbarsting plaats gehad van den vulkaan de Cotopaxi, in Equador, waardoor het dorp Chimbo geheel verwoest is. Het aantal dooden is nog niet bekend. KOLONIE IX- BATAVIA, 8—11 Juli. (Vervolg.) Overal in en nabij Bantam hoort men tegen woordig van Sskam, den stoutmoedigen roover en moordenaar, die eenige weken geleden, ten aan- schouwe van tal van hoofden en inlanders, Raden To-na tot frikadel heeft gehakt en nog vrij rondloopt. Do verhalen over dezen bloeddorstigen en ver moteion schurk nemen allerlei gedaanten en pro- porties aan. Do legende begint zich aan zijn persoon te hechten. De wonderbaarlijkste dingen worden van hem verteld Hij is in de oogen der inlanders reeds een Fra Diavolo. Zoo zegt men van hem, dat hij onlangs eene bende, die op hem afgezonden was, op de brutaalste wijze heeft verschalkt, door de kleedjj van een inlandsch hoofd aan te trekken en met een van zijn bende, als inlandsch politie-oppnsser verkleed, degenen die naar hom zochten te gemoot te gaan, die hem dan ook ongehinderd en met alle betoi- gingen van eerbied lieten passeeren. In een particulier schrijven wordt gezegd dat iemand te Tjikande in den nacht van den 5den dezer een bezoek heeft gehad van den beruchten Sakara, die hem met moord bedreigde, indien men hem, Sakam, geen geld gaf. Honderden bij honderden Bantammers trekken uit om den gevreesden man op te sporen. Dat de vent, op Italiaanscbe manier onder de bevolking en zelfs onder de hoofden, zjjne hand langers heeft, is vrjj zeker, en voor zulk complot- teeren is geen gewest geschikter dan juist Bantam, welks inlandsch bestuur, op weinig uitzonderingen na, uit rapaille bestaat. Ronduit wordt maar gezegd, dat de regent Sakam niet wil laten vangen, althans niet levend. Sakams volgelingen zjjn, volgens de laatste be richten, alle weg, omgekomen of gevlucht. Den laatste er van heeft men, terwijl hij ziek was ten gevolge van een wond door een slang toegebracht, neergeschoten. Over de tegenwoordige verblijfplaats van Sakam zelf, verkeert men eenigszins in het onzekere. Som migen beweren dat hij thans in 't Krawangsche zwerft. Anderen gelooven, dat hij nog in Bantam is en maken nog iederen dag of Dacht jacht op hem. De Regeering had reeds lang krasser in deze zaak behooren op te treden. De resident van Bantam doet reeds lang ruim zijn plicht, eD meer dan dat. Doch de Regeering i3 de eenige, die het juiste en afdoende middel in de hand heeft, om nl. kortaf de hoofden met ontslag te dreigen, als de misda diger niet binnen zes weken dood of levend uitge leverd is. Dat zou helpen, en een zeer slecht werkend voor beeld ware daarmede de wereld uit. Ook zou het niet kwaad zijn, als de Regeering toondo ware verdiensten op prijs te stellen en ontluikende talenten te willen ontwikkelen, door bv. den jongen en dapperen ambtenaar B. Sohagen Van Soelen, die ten vorigen jarede afd. Mr. Cornelis van een geduchten moordenaar bevrijd heeft, in commissie te stellen om Sakam te vangen. (J.-B.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie z.jn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ingetrokken: De plaatsing bii dea dienst der Batav. Havenwerken van den opz. 3de kl. J. Krom, met bep. dat bij bij zijn corps ternggevoerd en bij de directie werkzaam gesteld zal worden. Geplaatst: Bij den dienst der Batav. Havenwerken de opr. lste kl. L. Van der Tas. Overgeplaatst: Van de hoofdplaats Cberibon naar Doeta- roatie, de adsp.-ing. N. W. Van Doeabnrgh; van Rangkas- betoog naar Tjilegon, de opz. lste kl. A. N. Pieters; van Tjilegon naar Riouw, de opz. 2de kl. W. H. Van PoetereD; van Deli naar Pekanbaroe, de opz. 2de kl. H. J. Van Roosmalen. Ontslagen: Bij den post- en telegraafdienst, eervol w. ziekte, van de verdere vervnlling der betrekking van kantoorchef 4de kl. te Moeara-doewa, de commies 2de kl. J. Diephnis, en hem overgeplaatst naar Cberibon; eervol, van de verdere vervnlling der betrekking van kantoorchef ode kl. te Neira (Branda), de commies 3de kl. H. Weenink en bem overgeplaatst naar Soe- rabaia; eervol vau de verdere vervnlling der betrekking van kantoorchef 5de kl. te Edi, de commies 3de kl. G. L. Schalt! en hem overgeplaatst naar Pekalongan. BUITENLAND. Frankrijk De heer Ristelhueber, Fransch codsuI te Tien- Tsin, is Zaterdag te Marseille aangekomen en heeft den authentieken tekst van het tractaat met China medegebracht. Het stuk, verzegeld in een rol van gele zijde, en omwonden door gouden koorden, be vindt zich in eene doos van rood lak, ingelegd met paarlemoer en gesloten met een gouden slot. Deze doos is weder geplaatst in een kistje van sandel hout, rijkelijk met snijwerk versierd en omgeren door een kastje van metaal. De Jodenvervolgingen in Algiers hebben zich verleden week herhaald, en wel in die mate dat de Joodsche bevolking het noodig heeft geacht, eene deputatie van vier personen naar Parijs te zenden, ten einde bij de Fransche regeering klachten daar over in te dienen. Zij werd door den president van den Ministerraad ontvangen, die haar beloofd hoeft de strengste maatregelen te zullen doen nemen, icgeval de vervolgingen mochten voortduren.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2