^SWiS Maandag 17 Augustus. N° 7819. A\ 1883. FEUILLETON. DEINE-ME U. Deze Courant wcrdt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEID O. %2ÜP*r W&ÉT Pwm, A*p«* ?h fb PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Vaor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. 5) EETUWSCHE VERTELLING VAN J. J. CREMER. (Vervolg.) Doodneen, Gode zij dankdood was ze niet, maar toch, nadat Anneke ter deure was uitgesneld om het volk, dat met Geurt aan 't hoofd achter de kleine schuur aan 't mesten was, ter hulp te roe pen, en men met vereenigde kracht wel een half uur was bezig geweest om de oude van hare be zwijming te doen bekomen, opende zij wel de oogen, maar beval de dokter die, even als de burge meester, in allerijl door Geurt op 't Uiversnest was ontboden dat het volstrekt noodzakelijk was de vrouw terstond naar bed te brengen en met rust te laten, totdat hij droppels zoude bezorgd hebben welke zij dadelijk gebruiken moest. Terwijl de dokter zijn bevelen gaf, bleef de bur gervader niet stil. 't Was zijn plicht om terstond te onderzoeken, wie de persoon van Deine Woesting in dien toestand gebracht en tevens, wie had onder staan het kabinet los te, breken, waarvan het de duidelijkste sporen vertoonde. Na al hetgeen Geurt verhaalde, besloot de hulp officier van justitie, dat, óf. de persoon die in 't gei tenhok geslapen en zich in -allerijl uit de voeten ge maakt had, óf de jongman, die bij Deine werd gevonden en die zoo strak en akelig bleef kijken, de dader moest zijnmaar, luid snikkende viel Anneke voor den edelachtbaren man op de knieën, toen Paul met een schijnbare kalmte, tot aller verbazing had verklaard: dat hij alleen de schuldige en oanteijer van Deine Woesting gewêst was. „Bij Godneeda's onwoarriep Anneke, terwijl haar de tranen het spreken belemmerden. „Paulnee zeg dan dat 't n i e t is. Paul, hoe zou 't meugelik wêzen gij, die onderwêges nog van Deine-Meu as 't beste mins op de wereld hebt gesproken. Nee, nee, Paul het niks gedoan; as hie 't gedoan het, dan zie 'k eiges schuldig. Paull Paul 1 zeg dan dat ge rein zint, zeg dat die kerl 't gedoan het. Woarum zou'j liegen um 'n sraêrlap vrij te spréken. In weêrwil van Paul's verklaring, was zijne zelf beschuldiging bij nadere overweging, zoo ongegrond bevonden, dat een voorloopige inhechtenisneming zelfs door den burgemeester als geheel onnoodig werd be schouwd, terwijl de woorden van Deine, die nog den zelfden middag tot haar bewustzijn terugkwam, den jongen van alle verdenking onthieven, ofschoon zij volstandig bleef weigeren, den naam van hem te noemen, die haar laatste kracht gebroken en heur levens-avond, door schandelijk geweld, had verdon kerd. Deine-Meu had meer gevoel dan de meeste men- schen wistenwant, had de zoon zich gaarne voor den vader opgeofferd, z ij had de aanklaagster van haar vijand niet willen worden, van den man wiens kind ze lief had. Doch in weêrwil van Deine-Meu's grootmoedigheid viel de grijze booswicht, die zich door een overhaaste vlucht had pogen te redden, nogmaals in de handen der waakzame Justitie en zat hij, vier weken na het voorval op 't Uiversnest, weder achter de tralies en sloten, nog wachtende op de uitspraak der rech ters wat het loon voor zijn misdaad zou wezen. Was 't voorheen vroolijkheid op 't Uiversnest geweest, die vroolijkheid had voor een doodeiijk iets plaats gemaakt. Deine-Meu was erg krukkerig. Halve dagen was ze te bed en met de notaris had ze alles krek afgedoan, as of ze vuulde dat 't op 't eind liep. Paul had in den aauvang geen rust noch duur gt'bad. Gebukt onder het leed dat zijn vader ver- (.orzaakte, had hij den boer op gewild: went, h'e rneinde dat ielkeen hum d'r op oanzag. Deine's liefderijke en bemoedigende woorden had den hem wel is waar tot blijven gedwongen, matr toch, hij was niet meer 't geen hij geweest was. Niet vroolijk, niet handelend, niet kloek in 't werkenneen, hij kon zoo oakelig wit zien, en zoo somber henloo- pen, en zoo weinig éten, en, as Anneke hum toesprak, zoo beduusd kieken. WaaromOmdat Paul weldaden genoot van haar, die door zijn eigen vader ellendig en zwak werdomdat hij het kind was van hem, die door God en de menschen werd veroor deeld.Veroordeeld! „O God, wés hum genoadig 1" Anneke. ...7 Ja, ook zij zag er bleek en betrok ken uit. De goede, lieve Deine zoo anders as anders, zoo sukkelend en zwak, en Paul, de jong woar ze zoo zielsveul van hiew, zoo somber en stil 't was oakelik! Niet als vroeger keuvelde hij met haar over 't geen ze zoo gaarne hoorde. As ze kwam, dan liep ie vort, en as ze hum vroeg om te helpen in dit of in dat, dan deê ie 't wel, en dan zei ie wel, dat 't mooi of slecht wéér was, of dat 't loat, of vroeg, of koud, of werm was, maar van 't geen ze zoo gaarne hoorde, neen, daarvan sprak hij geen woord. Alles was veranderd, en, als ze 's avonds voor haar bedsteê geknield tot God sprak, dan gingen heur oogen dreng dicht, moar, nat gingen ze weer open. Alles was veranderd: deur spullen en dinksigheden had Geurt de bouwknecht ook weinig schik meer. Dat sombere en triestige is aanstekelijk en, was het vroeger nooit zijn gewoonte geweest om veel te zeg gen, Willem en de andere errebeijers hoorden nu bijna niets meer dan 't geen ze om te werken ver nemen moesten, en, eten en drinken deejen ze dus wel as 't tied was, moar oarigheid nee, dat had den ze ook niet. Alles was veranderd: Kees, de hond, gromde veul meer dan vroeger; misschien, omdat ie minder dik wijls door Anneke gepoetst werd en het dier de poets noodig had, of misschien omdat ze nooit meer zeejen „Woar is Kees dan, woar is de hond dan.'t Was alsof 't vee niet zoo vet wier as vroeger misschien, omdat het oog van den meester het beest vet maakt en 't oog van den meester weinig over 't vee liep. Alles veranderde, en zelfs de kallekoenen liepen zoo triesterig, misschien, omdat ze niet zoo als vroe ger, op tied d'r beheuren kregen. „Woar goa'j heer, Paul?" sprak Anneke op zekeren morgen toen zij den vriend reeds zeer vroegtijdig in zijn Zondagsche kleeding ontmoette,,'t Is toch geen merktdag in stad, of goa'j noar de B'sche karmis toe... Paul lachte pijnlijk, en stilstaande zag hij het meisje eenige oogenblikken zoo vreemdsoortig aan, dat Anneke er beduusd van werd, eerst de oogen nedersloeg, maar ze toen weder tot hem ophief en treurig zeide: „Och, Paul, 't is mien tegenwoordig zoo duuster." „Joa, Anneke, 't is mien ook duuster," antwoordde de jongman, ,,'t is mien zelfs dukkels zwarter as zwart. „En 'k weet soms eiges niet wóarum 't hart mien zoo sloan kan," hernam het meisje: „went Deine- Meu is wel krukkerig, moar arger is ze toch niet. en gij „Ikkezeide Paul. „Gij....!" herhaalde bet meisje, maar hokte en drukte het voorschoot voor hare oogen. „Nou, Anneke, wat zou 'k dan,...?" sprak Paul op een zoo zacht goedigen toon, dat Anneke geheel van streek raakte. ,,'k WeetnietPaul,'k weet niet," klonk het hokkend, „ge zint wel.... goed.... ge zint we)moarmoar „Schei uut, Anneke, schei uutsprak Paul gevoelig, terwijl hem mede iets vochtigs in de oogen kwam. „A'j zóó sprêkt, dan wor'k zoo roarzóó nou.... schei dan uut toch, en zeg wat oeschort?" „Och, Paulzie zie dat'j niet meerzint as vroegerda'j nooit meer sprêkt as.... vroeger, da'k gleuf, da'j allesalles vergêten hebt, en oe gang goat zonder woord of um te zien. „Vergêten, moar wat dan vergêten....?" sprak Paul, alsof hij niets begreep. „Mo'k mo'k 't dan zeggen snikte Anneke luider„Paulda'j mien losloat. da'jda'jda'j mien niet meer liefhebt. „Wat zeg ie!" riep Paul, wien deze beschuldiging pijnlijk door de ziel sneed, en op het meisje toetre dende en haar hand in de zijne nemende, zeide hij op hartstochtelijken toon: „Anneke, zou ie dat van mien denken maar eensklaps zich bezinnende, hervatte hij, terwijl zijne stem iets onuitsprekelijk droevigs bekwam„Anneke heur. Ik had oe lief as mien leven, en nog, zelfs nou nog, zou 'k moar neeAnnekeAnneke heur is'k zie in de letste tied strakker gewêst, da's woar, moar be- griep ie dan niet, dat mien 't gemoed ook voller as vol is. Anneke, zie'k dan niet de zeun van van 'n mins, die 't léven van oe meue, mien wel doenster, de goeije Deine, het geknot en geknakt zie 'k niet de zeun van 'n man, die 'k in 'n ander- deil van de wereld docht, en lief had umdat Deine- Meu leerde, en in den biebel steet, da'j oe vader en moeder zult liefhebben, moar die, in steê van dóar, in 't gevangenhuus zat? Zie 'k niet de zeun van 'n mins, die op stond van kwoad tot arger kwiem en die 'k giesteren oavend heurde"maar de goede jongen begon zoo luid en akelig te huilen, want de verschrikkelijke waarheid wilde hem niet van de lippendat zijn vader op een schavot zou worden te pronk gesteld. Anneke door deze uitbarsting verschrikt, bad en smeekte, dat Paul toch bedaren en spreken zoumaar Paul kon niet bedarenalleen nog pakte hij het meisje met beide handen om den hals, drukte haar eenige teedere kussen op de wangen, waarlangs tra nen biggelden; trok toen een papier uit zijn buis waarop een afscheid aan Deine-Meu geschreven stond, stopte het Anneke in de handen, en toen het meisje eenige oogenblikken later door het tranen floers heen, naar den vriend zag toenhe mel toen was hij er niet, en binnen niet, en boven niet, en in den bongerd niet, en niemand had 'm gezien, en Kees de hond kwam met de stert tusschen de been' 't erf op en jenkte, krek, as of ie met geweld noar huus was gejoagd. De middagzon van October bescheen ook de hoofd stad der provincie en lokte den stedeling naar buiten om nog een schoonen herfstdag te genieten, toen Paul Dissel de straten doorkruiste, niet wetende waar hij zich aan moest melden om tot de uitvoe ring van zijn plan te geraken. Hij liep. Mooie koetsen rolden langs hem heen, en 't was hem haast te veel om uit den weg te gaan wat schêlde't of 't over 't lief goeng. Mooie juffers en heeren met allerlei kleuren gin gen hem voorbij, en in de winkels waarop hij toe vallig den blik sloeg, zag hij geglinster en prachtigs meer as meermaor.'t gezicht dat hem uit vroegere dagen voor den geest zweefde, was hem heerlijker dan 't geen hij daar aanschouwde, en dat gezicht was: 'n Mooie zomeravond, toen hij onder den eik met klein Anneke op den bungel zat, en Deine-Meu bungelde. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1