Pape aldaar, wegens het onbevoegd uitoefenen van een tak der geneeskunde. Hij maakt de menschen wijs dat by kanker kan genezen en weet van de lichtgeloovige menigte nogal aardig te profiteeren. De luchtreiziger Lhoste is gister- namiddag om vier uren ongeveer, onder begunsti ging van schoon weder, uit den tuin van het Feest gebouw te Rotterdam met zijn ballon „De Vlieger" opgestegen. Na eene hoogte van ongeveer 1800 meter bereikt te hebben, is hij te Sliedrecht neer gedaald. Des avonds kwam hy behouden te Rotter dam aan. Hedennamiddag zal hy om vier nren wederom opstijgen. Een talrijk publiek was by de opstijging tegenwoordig. Ter gelegenheid van de wedrennen, Maandag en Dinsdag a. s.; zal Lhoste aan den Bergweg te Rotterdam met zijn ballon omhoog gaan. Omtrent het onweer, dat te Zaan dam woedde, schryft men nader: De bliksem sloeg in den pelmolen „de Bootsman," staande in het Oostzijderveld. Van de zeven werklieden, die in den molen bjjeen waren, werd een door den blik sem getroffen en nit hnn midden in een hoek ge slingerd, waar hy bewusteloos neerviel. Toen hy weder bijgekomen was, gevoelde hy eene buiten gewone hitte aan het lichaam; by onderzoek bleek dat hy hevige brandwonden had bekomen, doordien zijne kleederen vuur hadden gevat en smeulden. Zjjne kameraden verleenden hem natuurlijk ter stond de noodige hulp, doofden het vuur, voerden hem in een schuitje naar zyne woning en riepen den bijstand van den geneesheer in. Aan den molen is weinig beschadigd. Aan den pelmolen „De vier Gebroeders," bijge- niamd „De Poort," insgelijks staande in het Oost zyderveld, werd wel een man, zekere Klaver, ge troffen, maar niet gedood. Hy bevond zich op de stelling en werd daar bewusteloos neergeworpen, doch kwam spoedig weder by en bleek toen geen ander letsel gekregen te hebben, dan eene kleine wonde aan het been. Voorts werden nog getroffen de pelmolen „De Traanroeier" en de oliemolen „Het Honigvat." Van laatsgenoemde werd ééa der roeden opengespleten. Gistermiddag viel de opperwacht meester E., van het lste reg. huzaren te Deventer, van zyn paard, waardoor hy zich ernstig bezeerde. Men schryft nog aan het „D. v. N." De ontzettende ramp, die Donderdag jl. te Raams- donk door den brand werd teweeggebracht, biedt een treurig schouwspel aan. Over eene uitgestrekt heid van p. m. vijf minnten, ziet men aan de oost zijde van dat dorp niets dan pninhoopen en roo- kende en smenlende hooi- en graanhoopen, waar- tusschen zich hier en daar een gebonw, met pannen gedekt, verheft, dat de woede der vlammen heeft kunnen doorstaan. Men rekent dat er meer dan 500,000 KG. hooi is verbrand, behalve het verlies van den geheelen oogst by hei, die in de ramp deelden, en die by sommigen van rogge, tarwe en haver zeer aanzienlijk was. Ofschoon er krachtig gewerkt werd en de militairen uit Geertruidenberg vooral hun uiterste best deden om het voortwoeden der vlammen te stniten, was de felle westenwind steeds tegen, waardoor dan ook op verschillende plaatsen tegelijk de vlammen uitsloegen en er aan geen blussehen te denken viel. Bijna tot aan de grens van Waspik heeft de vernieling aangehouden. De schade wordt op ruim f 200,000 geraamd. In den laatstentyd worden te Rot terdam weder herhaaldelijk pogingen tot inbraak ge pleegd; gisternacht weder op twee plaatsen. Wel had men ditmaal weinig succes, doch niettemin maant de politie de burgerjj tot voorzichtigheid aan. BUITENLAND. Spanje. Het is waar dat de Duitschers een der Carolinen- eilanden hebben bezet. In den gisteravond gehouden Ministerraad werd besloten aan de Dnitsche regeering om opheldering te vragen. Twee oorlogsbodems zyn van Manilla naar de Carolinen-eilanden vertrokken om de reohten van Spanje te handhaven. Donderdag kwamen in Spanje 3955 cholera gevallen voor en 1281 sterfgevallen; hiervan te Madrid 48 gevallen en 88 sterfgevallen. Te Sevilla had een klein oproer plaatsde cava lerie dreef de groepen uiteen. Eenige personen ont vingen kneuzingen; de orde is hersteld. Men merkt op dat in Spanje de ziekte in het Zuiden en Oosten veel sneller voortgang maakt, dan in het centrum en het Westen. In de aan Portugal grenzende provinciën komen bijna geen gevallen voor. Oroot-Britannië. De laatste zitting van het Parlement werd gis teren door eene koninklyke commissie gesloten. In de redevoering der koningin werd gezegd dat de dood van den Mahdi vermoedelijk het vervul len der plichten, welke H. M. door de omstandig heden jegens den souverein en het volk van Egypte waren opgelegd, gemakkelijker zou maken. De koningin zou daarom haar pogingen niet opgeven om het bestnur en de goede orde in dat land op vaste grondslagen te veBtigen. De betrekking van Engeland met de andere mogendheden dragen een vriendschappelijk karakter. De onderhandelingen met Rnsland over de gren zen van het grondgebied van den Emir van Afgha nistan, Engelands bondgenoot, worden nog steeds voortgezet. De koningin hoopt dat zij weldra een voldoenden nitslag zullen opleveren. Intusschen neemt de regeering de noodige maat regelen, ten einde de Noord-Westelijke grens van Indië in voldoenden staat van tegenweer te brengen, omdat zonder afdoende verdedigingsmiddelen de welvaart en de rast der onderdanen in Indië van tijd tot tijd verbroken en verstoord zouden kannen worden. Het overige der redevoering was gewijd aan bin- nenlandsche aangelegenheden, welke niet van alge meen belang zyn. Van de zending van sir Drummond Wolff werd geen melding gemaakt. In het Lagerhuis heeft lord Churchill verklaard dat hy niet geheel zonder hoop is, dat de nog be staande moeilijkheden van het Afghaansche vraag stuk weldra uit den weg zullen zyn geruimd. Met betrekking tot den toestand in Soedan wordt nader in een telegram uit Cairo aan de „Daily News" gemeld, dat onder de volgelingen van Osman Digma eene ontevredenheid heerscht, welke wel eens tot opstand zou kunnen overslaan. Telegrammen. BERLIJN, 14 Augustus. De gezondheidstoestand des keizers is nu in alle opzichten bevredigend. De keizer denkt binnen eenige dagen naar Berlijn te gaan. De staatssecretaris Bötticher en de onder staatssecretaris graaf Herbert Von Bismarck zullen spoedig hier terugkomen en hunne werkzaamheden weder hervatten. WEENEN, 14 Augustus. De moeder van den koning van Spanje, Isabella, is heden hier aange komen om eenigen tijd te vertoeven bij de aarts hertogin Elisabeth. PARIJS, 14 Augustus. De ministers van oorlog en van binnenlandsche zaken vertrekken Zondag morgen naar Le Mans. De minister van oorlog, Campenon, zal bij de onthulling van het gedenk- teeken voor Chancy eene rede houden en daarna naar Parijs terugkeereo; alleen de minister van binnenlandsche zaken zal het feestmaal bijwonen. De Freycinet vertrekt Maandag naar Zwitserland. PARIJS, 14 Augustus. Latere berichten verzeke ren dat het cjjfer der slachtoffers bij den Christen- moord in Tonkin sterk overdreven is. Het bedraagt niet 10,000, doch in geen geval meer dan eenige honderden. De aangerichte slachting blijft niettemin afschuwelijk. BUCHAREST, 14 Augustus. De officieele „Moni- teur" noemt de berichten van de „Indépendance Ronmaine," over eene leening van 155 millioen, welke de regeering voornemens zou zyn in het buitenland nit te schrijven, alsmede de tijdingen dat eenige ministers voor dat doel op reis zouden zjjn geweest, lonter verzinsels. BERLIJN, 15 Augustus. AAls aanlegplaats van de Duitsche mailbooten is Vlissingen definitief gekozen. ALEXANDRIE, 15 Augustus. De uitbetalingen der schadeloosstellingen zullen morgen aanvangen en vóór bet einde der maand zjjn geëindigd. LONDEN, 15 Augustus. De heer Edward Stan hope, tot dusver vice-president van den Privy- Council, is benoemd tot president van den Board of Trade, en zal als zoodanig zitting hebben in het kabinet, ter vervanging van den hertog van Richmond, die benoemd is tot minister van Schotland. LEIDEN, 15 Augustus, Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: wind van west tot noord. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 14° Celsius 58° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 nren 14° C. 58° F.; 's midd. 12 uren 15° C. =60° F.; 's namiddags 4 uren 18° C. 68° F. Hedenmorgen had op de begraafplaats aan de Groene6teeg eene eenvoudige, maar daarom niet minder indrukwekkende plechtigheid plaats. Het stoffeljjk overschot werd er in het familiegraf bij gezet van wijlen onzen stadgenoot den heer J. Godefroy. Eene aanzienlijke schare getuigde door hare tegen woordigheid van de zoo innige deelneming. Toen de treurige stoet, op den doodenakkor aan gekomen, zich grafwaarts bewoog, sloten zich daarbij o. a. aan leden der vrij metselaars-loge „LaVertu", bij welke de overledene den graad van organist be kleedde. De vijf fraaie en groote kransen, waaronder vier van levende bloemen, waren eene zichtbare hnlde van naaste betrekkingen, leerlingen en vereerders van den heer Godefroy, die in de mnzikale wereld tal van vrienden en als organist der Pieterskerk zooveel bewonderaars telde. Toen de kist onder eene doodsche stilte in de groeve was neergelaten, wer den ze tnet een vijfden van immortellen vermeerderd. Overeenkomstig het verlangen van den overledene geschiedde zijne begrafenis in allen eenvoud, dus geheel in den geest van zijn geheele leven. Er werd daarom ook niet gesproken, al gevoelden enkelen er ook behoefte toe. Alleen betuigde de heer G. M. Kosters, zwager van den overledene, namens de familie, den innigsten dank voor de ook te dezer plaatse zoo ruim be toonde belangstelling in het geleden treffend verlies. Na bloemen in het graf gestrooid te hebben, ging men heen, in de overtuiging een trouwen echt genoot, een liefhebbenden vader zijner kinderen, al zjjn er ook enkele dezer verre van hier verwij derd, een degelijken vriend en een goed burger te hebben achtergelaten. Naar men weet, heeft de alhier bestaande Vincentius-Vereeniging het voornemen eene loterij te houden. Met genoegen vernemen we dat ze voor dit weldadig doel reeds een aantal prijzen heeft ontvangen, zoowel van bekenden als onbekenden. Niettemin is natuurlijk toezegging of toezending van neg meerdere voorwerpen, welke als prijzen kun nen dienen, geenszins onwelkom. Blijkens eene in dit nommer voorkomende advertentie zal het der commissie aangenaam zijn als zij die vóór 10 Sep tember a. s. mocht ontvangen. Tevens zij herinnerd dat er ook nog loten ver krijgbaar zjjn, door het nemen waarvan ieder even eens naar zijn vermogen kan medewerken om deze loterij, geheel ten bate der armen, zooveel mogeljjk te steunen. Gedurende den maaltjjd, dien de firma J. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten gisteren aan haar personeel te Katwijk a/Zee aanbood, werden verschillende toosten gedronken, welke getuigden van de goede verstandhouding tusschen patroons en werkvolk. De mededeeling van een der heeren Van Kempen," dat voortaan ook een pensioenfonds het aantal economische inrichtingen, aan de firma verbonden, zou verrijken, werd met gejuich begroet. Een ziekenfonds, een weduwenfonds en een spaar bank-hulpkas waren er reeds. Beroepen is te Aarlanderveen de heer P. H. Wiersma, predikant te Harmeien. Gedurende de maand Juli werden 101 per sonen voor den Indischen militairen dienst aange nomen en wel 70 Nederlanders, 23 Duitschers, 5 Zwitsers, 2 Belgen en 1 Oostenrijker. Z. M. heeft dr. F. B. Trosee, schoolopziener in het arr. 's-Hertogenbosch en directeur der Rijks kweekschool voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch, benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. KOLONI EIN BATAVIA, 8—11 Juli. Van den resident der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo is, onder dagteekening van 4 dezer, het navolgende telegram ontvangen: „Aanvoerder Doesoensche opstandelingen in Ka- poeas, Pangeran Soleiman, afgemaakt door Dajaksch hoofd Mangkoe Tangkoei. Soleiman's volgelingen gevlucht. De resident van Besoeki deelt mede dat in dessa Pakissan, district Wonosarie, afdeeling Bon- dowoso, zoomede in enkele dessa's van het district Soekokerto, afdeeling Djember, een lichte asch- regen is gevallen, vermoedelijk afkomstig van de Raoen, welke vulkaan ook een dof gerommel van verhoogde werking blijk had gegeven.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2