iV. 7817. Vrijdag 14 Augustus. A0. 1885. FEUILLETON. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DEINE-ME U. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor tiet mcassea- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. 4) BETUWSCHE VERTELLING VAN J. J. CREMER. (Vervolg.) En toen hoorde de man verder een gestommel met het koperen melktuig en verder de woorden van Paul: „Loat 'r nou ééne melkdern kommen, die 'r zoo helder en kloar as Anneke uutziet," en verder Anneke's woorden na eenige oogenblikken stilte „Schei out Paul! ge wordt mien als te astrant af;" en daarop van hem„Och mien snuupertje 'k wor ook hoe langer hoe gekker," en eindelijk op eenigen afstand nogmaals de stem van Paul„Geurt, ge mot zoo stond moar is zien, of die zuuplap zien roes het uutgesloapen." „Die zuuplapbromde de man in 't geitenhok. „Paul, Deine WoestingVerrechtig, 'k zie op 't Uiversnes t." Ja, hij was op 't Uiversnest. Hij had er heen gewild, de beschonkene, maar de drank was hem de baas geweest en, waar hij had willen binnengaan, was hij binnengedragen. Een half uur later zeide Geurt tot de boerin, dat de kerl, die zien roes uut had, Deine 'n oogenblikske allinnig wou spréken." „Gêf 'm 'n kwartje en loat 'n goan," zeide Deine. „llie steet 'r op um ou te spréken," antwoordde Geurt. „Doe 'r 'n botteram bij," hernam Deine, „en loat 'm goan; zeg 'm, dat ie dankboar mot zin da'k 'm giesteren oavend liet ophoalen." Geurt trok de schouders op en ging. „En ik zeg ou dan, da'k 'r spréken wil," klonk het eenige oogenblikken later voor de kamerdeur, en eer dat Geurt 't gebêteren kos, stond de kerl uut het geitenhok vlak veur de toafel woaroan Deine zat; veur Deine die in den biebel las. Al was Deine-Meu in d'r één en zeventigste jaar, haar gezicht had ze nog best, en toen ze den vreemde dus aanzag, kon ze een: „Is 't meugelikniet weêr- houden, want, in den haveloozen man met de ver glaasde oogen en den ruigen baard, had ze aanstonds Pauls vader, Teunis Dissel herkend. „Teunis! Teunis! is 't meugelik!" herhaalde de oude vrouw. „Gij hier.... is 't meugelik! is 't meu gelik „Joa, 'k zie 't verechtig eiges," zeide Dissel, „en 'k zie 'r mieseroabel oan toe ook. „Geurt, goa gij moar heer," zeide Deine tot den bouwknecht die met groote oogen den man be schouwde: „as 'k ou neudig heb, dan za'k oe roepen." Geurt ging. ,,'k Zie doanig in 't achteruut gekommen," her nam Dissel en zette 'n lillik gezicht. Deine-Meu keek noar 't vuur en nam de vuurlêpel, en lei 'm zóó, dat 't moar 'n handtast was, wentDissel trok zoo'n iesderig gezicht, en ze wou niet dat Geurt bin nen zou wêzen. „'k Het in d'Oost 'n ongelukkig léven gehad en. „In d'Oost, in d'Oost!" riep Deine-Meu, „wou ie me leugens op de mou smêren, as of ik niet wiest da'j as schandoal in 't groote pakhuus gebrocht zint." „Hê....l!" klonk het uit Dissels mond, en 'twas hem alsof ie 'n iesbad kreeg. „'k Zie oud, en sinds da'k oe 't lest zag, zelfs veul ouwer geworden," hernam Deine, „moar 'k dank God, da'k ze alle vief nog bij mekoar heb. Ge kunt proaten en liegen zoo veul a'j wilt, moar 'k weet moar als te goed wa'k weet, en da'j van kwoad tot arger ziet gekommen en da'j, in steê van oe veur- deil te zuuken, 't beest da'k oe gaf verbrast en ver zopen hebt, da'j toen in Amsterdam joa menneke, we lézen wel geen kranten, moar in de tegenwoor dige tied ku 'j d'r toch wel achter kommen da'j in Amsterdam hebt gestolen en da'j toen tien joar hebt gebromd, zie, dat wee'k allemoal meer as best; moar da'j astrant genogt zoudt wêzen um mien onder d'oogen te kommen, gij Teunis, gij die nee.... nee.... dat ha'k niet kunnen denken." Toen Deine ophield met spreken, beefde zij er van. En wél mocht zij beven ze had het met dien man ook zoo best gemeend, 't Beest dat ze Teunis schonk, gaf ze met een bijzonder oogmerk. Ze had gemeend dat Dissel, in het bezit van een, voor den geringen landman, zoo grooten schat, en opgewekt door hare laatste woorden: „Teunis, kiek erst nog is noar d'uijers eer da'j 't verkupt!" zijn plan zou hebben vaarwel gezegd en een werkzaam en nuttig lid zijner gemeente zou geworden zijn. Ze had dommenei ge sproken en geroajen is noar Teunis te goan, um de kerl in 't goeje spoor te helpen, moar... fluitel Teunis had krek zooveul noar d'uijers gekeken as ie noar de dommenei gebeurd had, en, binnen acht doagen was ie vort gewêst en Deine-Meu zei hoe 't verder liep. Wel betuigde Teunis met vervluukingen, dat Deine onwoarheid sprak, dat ie noar d'Oost was gewêst, dat ie dódr zoo woar as Godde olifanten, as hier de perds en 't vee, in de weerds had zien loopen, en de krinten en rozien' eiges van de hoo rnen had gegêtendat ie op 'n tabaksplantoazie was gewêst, moar van al de tiegers en slangen en ies- beeren, die 'r krek as hier de honden en kiepen langs de stroat kuijerden, zoo henaauwd was gewor den, dat ie was weggeloopen en, umdat 'r geen ok- koazie met 't schip was gewêst, noar hier gemar- sierd was, dat ie'r nog de bloar' van onder de voet' had. Dat ie voorders giesteren mergen te D. in 't Fortuin was oangekommen, woar ze hum getraktierd hadden en dat ie bij hier en gunter zo'n ver- langst noar zien jungske had gekregen, dat ie toch op weg was gegoan, moar, muu as ie gewêst was, onderwêges most zin neêrgevallen. Zoo schandoalig had Deine Meu nooit gedocht dat 'n mins liegen kos. Op een eenvoudige maar niettemin ernstige wijze bracht zij den man onder het oog, dat zij de volle overtuiging van het leugenachtige zijner woorden hadvermaande hem dringend, om toch te bedenken, hoe hij misschien reeds binnen kort voor den hoogen God zou verschijnen, woar 't geen gekscher- ren meê was en die geen leugens versting; dat ie toch zou denken hoe goed alles was toen zien over ledene Geurtje nog lêfde, umdat ie toen met God was gewêst en in vrede zien brood had; dat ie God most bidden um vergêving en kracht um den booze uut te roeijen, en heer most goan, went, dat Paul, dien zij van jongs af veur hum leerde bidden en onbekend met zien voaders lêvenswandel gebleven, had oangemoand hum in zien geist lief te hebben, zoo as 'n kiend beheurt; dat Paul zou motten graau- wen van 'n voader die zich zoo misdroeg en die ie onwêtend, eiges, as 'n dier in 't hok had gedragen. „Graauwen zou. riep Teunis in woede, en hij keek zóó lillik, dat Deine-Meu noar de vuurlêpel zag maar, eensklaps nam zijn gelaat een andere plooi aan, en, dichter op Deine toetredende, zeide hij zacht „Deine, heur isloa'k zin wa'k wil, wat kan 't schèlen, moar, gij bint de mins die me helpen kunt; 'k het niet zóóveul um van te léven," en Teunis toonde zijn vlakke hand„a'j gevuul in 't lief hebt, dan zu'j Pauls voader, die de jong in 'n soes oan ou afsting, niet op dreug loaten. Heur is: ik weet ge bint riek, ge hebt van den deze.en hij schoof vinger en duim beteekenend over elkander, „ge bint oud, Deine, en ik bin moar 'n joar of tien jonger: d'r was 'n tied Deine, toen 'k oe lief had." Teunes grinnikte. „Zeg, Deine, a'j mein nou is gleuven wou, d'k ou n o g lief heb zeg, Deine héhêhé Ge bint toch veur Paul as 'n moeder... hê! hê! hê...! en Deine! bin 'k zien voader dan niet? as 'k nou is noast oe op 't Uiversnest bleef? hê! hê! hê! zeg... zeg..."; doch ter naauwernood had de ellendige man zijn laatste „zeg" uitgesproken, of de oude vrouw begon van verontwaardiging en van overspanning, door deze vreemde ontmoeting veroor zaakt, zoodanig te beven, dat zij zich aan de leuning van haar stoel moest vastgrijpen, en alleen de woor den: „Weg, weg! oakelik mins!" kwamen haar over de lippen. Paul, die Deine-Meu's boodschap had volbracht, keerde met Anneke, die de koperen kan vol warmen room droeg, vrolijk huiswaarts. Wat zij te zamen spraken hoorde niemand, moar dat Anneke hoast zoo rood zag as 't rooije duukske dat ze um den hals had, dat zag Gijs van Reinderts wel toen de twee veurbij kwiemen, en ze over en weêr mekoar „ge merrege" zeejen. Na het vonder van 't Uiversnest te zijn over gegaan kwamen de jongelieden, den boomgaard vol gende, langs de voorzijde der boerenwoning, en, juist sloeg Anneke den hoek om, ten einde de roomkan in 't melkkamertje dat in 't achterhuis bij de deel was te brengen, toen Paul bleef staan, um dat 't krek was asof ie binnen geschraauw heurde. Met onweerstaanbare kracht werd de jongman tot het voorraam der keukenkamer teruggetrokken, om naar binnen te zien wat er gebeurde, doch het bloed steeg hem met geweld naar het hoofd, toen hij daar binnen een man ontwaarde die voor Deine- Meu's geopend kammenet sting, terwijl de goede oude, lankuut op den grond lag. Geen twee seconden later bevond Paul zich door de voordeur naar binnen gestormd in het vertrek en tegenover den man dien hij den vorigen avond bij het schijnsel der lantaren niet herkende. Toen, neen toen herkende hij hem niet, maar nu nu door het heldere daglicht beschenen, nu ja nu, ondanks de jaren die er verliepen sedert hij hem voor de laatste maal zag, nu herkende hij hem ter stond, en kwam hij tot zekerheid, dat de beschon kene van den vorigen avond, dnt hij die Deine-Meu moest hebben overrompeld en thans zijn hand naar het hare uitstrekte: de man was voor wien de oude vrouw hem Paul leerde bidden, voor wien zij hem, ondanks de treurige herinneringen der jonkheid, liefde had ingeboezemd; dat hij, de nietswaardige: Teunis Disselz ij n vader was. Wat er recht voorviel wist Paul niet. Een gewel dige stoot op de borst had hem alles doen drêjen en soeselen, maar Anneke.Anneke, die weinige minuten later de keukenkamer binnentrad, kon een gil van ontzetting niet weêrhouden, toen zij Deine- Meu met de handen gebonden en een prop in den mond, bij de vuurplaat zag liggen, terwijl Paul, eenige schreden van haar af, doodsbleek tegen den kant van het geopende kabinet stond. In de eerste verwarring wist het meisje niet, wat ze gelooven, nog minder wat ze doen moest. „Deine-Meu! Paul!" riep ze eindelijk, ijlde terzelf der tijd op de oude vrouw toe, trok den doek uit haar mond en, hare krachten inspannende, tilde zij haar op haar gewonen stoel, terwijl ze luidkeels schreeuwde: „Geurt! volk! volk! help! help!!" Paul, eenigermate van den stoot dien zijn vader hem toebracht bekomen, sloeg door het geroep ge wekt zijne oogen op, en het meisje zulks bespeurende riep weder, terwijl de tranen haar in de oogen sprongen „Paul! Paul! um Gods wil, wat hei'j gedoan....?" Maar Paulantwoorden kon hij nietdof zag hij op zijn Anneke en op de oude vrouw neder, en toen hij de laatste alsof ze dood was in den leu ningstoel zag zitten, toen schoten ook hem de oogen vol en hokte hij met pijnlijke stem de woorden „Anneke zeg z' is toch nietdood (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1