Bij den brand in de schuur van den heer R. Dijkstra te Jubbega, zag men dat tal van arme kinderen het vleesch der verbrande koeien van de beenderen scheurden en gulzig opaten. Met de varkens werd evenzoo gehandeld. Vóór eenige dagen kreeg iemand te N. bij het eten van visch een graat in de keel, die bleef vastzitten. Niettegenstaande ingeroepen geneeskundige hulp is bij aan de gevolgen daarvan overledeD. Zondag-avond was een soldaat van het 8ste regiment infanterie op den Biltschenstraat- weg de schrik der voorbijgangers, daar hij zich niet ontzag schoten te lossen op een onderofficier, waarbij natuurlijk ook de voorbijgangers gevaar liepen Geen der schoten trof echter het doel, en eindelijk maakte onze held een eind aan deze vertooDing, door zich zei ven dood te schieten. Te Nieuwersluis (gemeente Loenen) geraakte door de duisternis een rijtuig met vier bruiloftsgasten te water. Gelukkig werden allen bijtijds gered, en kwamen zij er met den schrik en een nat pak af. Te Kampen had gisteren een droovig ongeluk plaats. De 22-jarige zoon der weduwe F. is bij het baden in het groote zwembassin iD den IJael jammerljjk verdronken. Hij was een oppas send jongmensch en de kostwinner voor zijne moeder. Alle moeiten door duiken en dreggen om den drenkeling te vinden bleven vruchteloos; men veronderstelt dat het lijk door het netwerk heen in den IJsel is gedrevtn. Eenigen tijd geleden werd te Lon den zekere Williams tot tien jaren dwangarbeid veroordeeld. Hij wist zich evenwel zóó behendig en bestendig ernstig ziek te veinzen, dat hij zelfs de geceesheeren bedroog en op hun advies op last van den minister van binuenlandsche zaken uit zijne gevangenschap werd ontslagen. Thans is hij weder in blakenden welstand wegens diefstal in hechtenis genomen. In Derbyshire hebben de kolenmijn- workers, die wegens vermindering der leonen eene werkstaking begonnen hebben, allerlei gewelddadig heden bedreven en o. a. het huis van een agent der Maatschappij formeel belegerd. De belegerde heeft tot zijne verdediging gemeend, te moeten schieten met hagel. Er is eene grooto politiemacht in het district op de been. Een Amerikaansch blad deelt mede dat odangs zes Duitsche landverhuizers spoorloos verdwenen zijn en dat zekere Christiaan Paulsen uit Sleeswijk-Holstein, die eenige maanden geleden naar Amerika kwam, tweehonderd dollars heeft uitgeloofd voor hem die ze weet te vinden. Paulsen kocht te Davenport (in den staat Iowa) «ene boerderij en het beviel hem er zoo goed dat hij eenige weken geleden zijne bruid, Nicolina Wacker, schreef om onmiddellijk over te komen. De bruid ging dan ook op reis, vergezeld door Peter Behreus, Johan Junge, Anna Rosz, Anna Hansen, Marie Hasz en Margaretha Ellessen, allen jongelieden. Zij kwamen einde Juni te Nieuw-York aan en namen plaatskaartjes naar Davenport. Den 2den Juli arriveerden zij te Chicago, waar zij twee rijtuigen naaien om naar een ander spoorwegstation te gaan. Bchrens ging in het eene rijtuig en Junge met de vijf meisjes in het andere. Toen Behrens aan het station kwam, wachtte hij geruimen tijd, maar de reisgenooten kwamen niet opdagen; hij doolde don geheeleu dag in de straten rond, maar slaagde er niet in ze te vinden, en daarop vertrok hij des avonds alleen naar Davenport. Hij zocht dadelijk Paulsen op en vertelde hem het raadselachtig voorval; deze wachtte nog een week, in.de hoop dat de vermisten zouden terecht komen, maar toen hij niets omtrent hen vernam, zond hij een bekende naar Chicago die de Engelsche taal machtig was om daar naar de verdwenenen, die goen van allen Engelsch spraken, te zoeken en de politie van de verdwijning te verwittigen. Tot nog toe is het niet gelukt eenig spoor te vinden. BUITENLAND. ~- Trankrijk. Generaal Courcy seint aan de Fransche regeering dat de hoofden der „zwarte vlaggen" uit Tonkin verdwenen zijn en dat hunne aanhangers voorloopig uit elkaar zijn gedreven. In het hospitaal te Hai-Phong zijn verscheidene choloralijders opgenomen. De bisschop van Qain Hon, eene volksplanting in Annam, die door de Franschen bezet wordt, droit mede dat ita' de provincies Bun-Dinh en Tbu-Yen vijf zendelingen en een groot aantal christenen vermoord zijn. Aoht duizend uitgeweken christenen zijn naar Qoin-Hon vertrokken. Ook generaal Prudhomme begaf zich derwaarts op reis. Mag men de mededeeling van de „Figaro" gelooveo, dan ligt het plan voor do Parijsche wereld tentoonstelling in 1889 vrij wel in het water. Immers zoowel de Oostenrjjksche als de Dnitsche regeeriDgen zonden op een vraag van het Fransche gouvernement geweigerd hebben deel te nemen aan eene zoodanige verheerlijking van de revolutie van 1789, die zelfs het hoofd van eene Oostenrjjksche prinses op het schavot deed vallen. De „Temps" verzekert intusscbon reeds, dat mon de „Figaro" in deze geen geloof mag schen ken, want dat er offioieel niet onderhandeld is en bij de officieuze besprekingen van eene onwelwil lende gezindheid niets gebleken is. Telegrammen. BERLIJN, 10 Augustus. In welonderrichte krin gen alhier acht men het waarschijnlijk dat de samenkomst der keizers van Oostenrijk en Rusland gevolgd zal worden door eene samenkomst der keizers van Duitschland en Rnsland. DARMSTADT, 10 Augustus. Yorst Alexander van Bulgarije, die eenigs dagen te Jegunheim bij zijn vader, prins Alexander van Hessen, heeft door gebracht, is over Weenen weer naar Sofia terugge keerd. LUZERN, 10 Augustus. Eene hier gehouden vergadering van Zwitsersche vereenigingen op het gebied van nijverheid heeft zich tegen eene aan neming van het Dnitsch-Zwitsersch handelsverdrag verklaard. PEST, 10 Augustus. De legatieraad baron Orczy zal de Hongaarsche regeeriug bij de keizer-samen- komst te Kremsier vertegenwoordigen; de minister president Yon Tisza begeeft zich naar Ostende en zal daar tot half September blijven. PARIJS, 10 Augustus. Aan de „Temps" wordt uit Madrid geseind: In vele provinciën heerscht, wat de gezondheidsmaatregelen betreft, volkomen anarchie. Te Sevilla heeft de nieuwe gouverneur moeten toegeven tegenover de houding der bevolking en der plaatselijke autoriteiten, en het lazeret en de drie dagen observatie voor de reizigers uit Madrid moeten laten bestaan. Ook Malaga verzet zich tegen de bevelen van het ministerie van bin- nenlandsche zaken. LONDEN, 10 Aug. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp tot het maken van betere woningen voor den arbeidenden stand bij tweede lezing aan genomen. GIBRALTAR, 10 Aug. Een sterfgeval, dat de verschijnselen van cholera aanbiedt, is hier in het gasthuis voorgekomen. De Spaanscbe overheid heeft eene landquarantaine uitgeschreven. LK1DEN, 11 Augustus, Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: westelijke wind. Wegens plaatsgebrek moest het verslag over de feestelijke samenkomst van het „Metalen Kruis" tot morgen blijven liggen. Het stoffelijk overschot van den staatsman en edelen burger mr. A. E. J. Modderman vond hedenvoormiddag zijn plaats in een graf op „Eik en Duinen". Velen waren op de laatste rustplaats saamgekoroen om den dierbaren afgestorvene de laatste eer te bewijzen en die een dichten kring vormden om de ruimte aan alle zijden van den grafkelder opengehoudeo. De lijkbaar, welke schuil ging onder een zwaren last van bloemen en kransen door vriendeohanden en vereerders van den overledene daarop gelegd, werd achter de familiebetrekkingen onmiddellijk gevolgd door de ministers van justitie, van binnen- landsche zaken en van financiën, die Zr. Ms. regee ring vertegenwoordigden. Daarachter sloten zich tal van staatslieden, staats dienaren, volksvertegenwoordigers, leden van de magistratuur, hoogleeraren, rechtsgeleerden, ond- leerlingen en belangstellenden in rijen aan. In dien stoet bewogen zich o. a. bewindslieden, die deel uitmaakten van het Kabinet Van LijndenModder man, met name de heeren Vissering, Taalman Kip, Reuther, Van Goltstein en Six. Van de universiteiten vertegenwoordigden de hoog leeraren Kuenen en Van de Sande Bakhnysen de L^irfsche hoogeschoolde professoren Asser en Ocde- mans, de Amsterdamsche en prof. Cort Van der Lin- den, de Groninger academie. Een vrij talrijke schare en onder deze tal van dames, omringde bovendien de groeve. Aan het graf werd, diep bewogen, het woord gevoerd door den minister van justitie, baron Dn Tour Van Belliocbave, die schetste wat de over- ledeno was geworden nadat hij met hoogen lof de Lm'dsche academie verliet. Hij werd een man die in de dankbare herinnering van ons volk zal blijven voortleven. „Gevoelen wij", zoo eindigde spr., „allen smart over zijn heengaan, wat is die smart echter ver geleken bij die van vrouw en kinderen, bij de smart van die moeder, die thans alleen geroepen is de kinderen het voetspoor van hunnen vader te wijzon, wat is die smart vergeleken bij die van de kinderen, die hun vader hebben geëerd en liefgehad. „Laten wij die ongelukkige gade en kinderen toe- wen8chen, dat het Almachtig Opperwezen hun da kracht schenke om dezen bitteren slag met lijd zaamheid te dragen." Na het uitspreken zjjner rede trad de heer Da Tour op de boido jeugdige zonen en den broedar toe en drukte hen met tranen in de oogen deel nemend de hand. Toen daarna het grafgesteente zich boven hel lijk sloot, en overdekt met den grooten voorraad kransen in allerlei vorm (de Leidsche studentes en de Reederij te Scheveningen hadden twee fraaie medegegeven) een waar bloembed toonde, wijdde mr. T. Modderman, referendaris bij het departement van justitie, zonder den lof van zijnen broeder te willen verkondigen, een kort „In Memoriam" aae den ontslapene. De overledene was een man van hoofd en hart,I uit- wiens daden het gemoed altijd sprak. Die hoeda-l nigheid van zijn dierbaren broeder in herinnering! brengende, wees hij er tevens met weemoed op I hoe hij, die zioh eenmaal tot levenstaak stelde! volkszonden te bestrijden, wiens zachtheid van ge-I de moed het lijden van mensch en dier niet kon aac-l zien, zelf een zoo verschrikkelijk lijden heeft moe-I ten verduren. Spr. eindigde met een woord vanl hartgrondigeu dank, ook namens vfonw en kinde-l ren, aan den hartelijken spreker van zooeven eal aan allen die zooveel deelnemende belangstellisgl O 0 aan den dag hebben gelegd. Gisteravond omstreeks elf aren is de wiflJ keiier v. A., wonende op de Gedempte Sloot tel 's-Hage, in eene ijlende koorts in het water aacl den Noordwal gesprongen. Eenige oogenblikkeol later werd zijn lijk opgehaald. De gemeentesecretaris van Weststellingwerfl is gisteravond verdwenen. Nasporingen waren vrach-l teloos. Men vermoedt dat hem een ongeluk is over-l komen. Het stoomschip „Samarang", van Java naarl Rotterdam, vertrok 11 Aug. van PadaDg; de „Macas-I sar", van Moulmein naar Liverpool, passeerde lil Aug. Kaap Carvoeiro. KOLONIE DJ. BATAVIA, 29 Juni3 Juli. Een van den gouverneur van Sumatra's Westkwl ontvangen telegram, gedagteekend 29 dezer, luidt als volgt„Bureau resident en rapatzaal Fort da Koek Zaterdag afgebrand. Oorzaak wordt onder zocht geld en papieren aan waarde gered." Van den hoofdingenieur, chef van den dientt der waterwerken in Demak, is bij het departemeot der burgerlijke openbare werken het telegraphiscb bericht ontvangen, dat op 28 dezer het buread van genoemden dienst te Djepang afgebrand is. De aldaar aanwezige specie werd door het vura gesmolten en de ordonnantiën en het bankpapier] waren in de brandkast verbrand. Luidens bericht van den directeur van binnen] landsch bestuur is onlangs onder den militairea veestapel te Pajakombo (afdeeling L, Kota's resi-j dentie Padangsche Bovenlanden) eene ziekte uit] gebroken. Van 18 April tot 22 Mei jl. werden vier dierea door die ziekte aangetast, die alle bezweken. De veearts H. H. M. Klein, die den 16den Ma te Pajakombo aankwam, kon slechts op een defl gestorven dieren sectie houdeD. Hoewel verschijn! solen op veepest wezen, achtte genoemde veearli dit onderzoek niet voldoende om onvoorwaardelgl veepeBt te kunnen constateeren. Civiel Departement. V e r 1 e e n dEen 2-jarig verlof Wj Europa, w. ziekte, aan den ontv. der in- en uitvoerr. e» ,C1 te Tandjong-Pandan (Billiton), D. Wesdijk.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2