Woensdag 112 Augustus. N°. 7815. A°. 1885. Deze Couraiit wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franro per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. I..EIDEN, tl Augustus. De minister van bionenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de verzamelingen, die te zamen bet Rijks-Ethnographisch Museum te Leiden vormen, voor het pnbliek geopend zjjn ais volgt: de verzameling in het gebouw aan de Huoge- woerd des Maandags en Vrijdags van des middags 12 tot des namiddags 4 uren; de verzameling in het gebouw aan het Rapen burg des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van des middags 12 tot des namiddags 4 uren bet terrein, gelegen nabij de Sterrenwacht, alwaar de Oost- en West-Indische huizen zijn geplaatst, des Woensdags van des middags 12 tot des namiddags 4 uren. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 29 Juni tot 3 Juli. In de zitting van de Herv. Synode gisteren gebonden is o. a. ingekomen en voorgelezen een uitvoerig rapport van de commissie, bestaande uit de heeren prof. J. Offerhaus, A. Van der Flier, 0. Van Duyl GWz., L. Tinholt en dr. J. Reitsma, belast om de vergadering te dienen van consideratie en advies, ten aanzien der voorstellen tot wijziging van het reglement op het examen, ten behoeve van de kweekelingen der Vrije Universiteit. De con clusie van dat rapport is om ook in beginsel niet aan te nemen wat in vele adressen gewenscht, doch in andere even sterk ontraden wordt, maar de bepalingen van bet reglement op het examen wat den eisch der universitaire opleiding betreft, onveranderd te laten. Het rapport werd ter visie gelegd. Het nader advies der commissie voor de reorga nisatie der Kerk kwam ter tafel. De beraadslaging daarover en over bet gebeele rapport zal in de zitting van heden worden hervat en n&ar men hoopte teD einde gebracht. Nog een aantal aDdere rapporten werden namens verschillende commissiën ever verschillende zaken uitgebracht die nader in behandeling zullen komen. Naar aanleiding van een verzoek der ciasBÏcale vergadering, strekkende om van regeeringswege de vaststelling te verkregen van een uniform-pen sioen voor predikanten en predikantsweduwen, be sloot de Synode met eenparige stemmen daarin niet te treden. Bij het examen in bet FranBch te Utrecht is geslaagd de heer Ch. W. Lancel, nit Wonbrngge. De burgemeester van Made en Drimmelen, de heer J. A. Rees, die sedert jaren in geen van beido plaatsen woont en ongeneigd blijft zich er te vestigen, is, om die reden, op last van den minister van binnenlandsche zaken, aangeschreven tegen 15 Aug. a. s. zijn eervol ontslag te vragen. Prins Albert van Pruisen verlaat a. s. Woens dag de badplaats Scheveningen, alwaar hij onge veer een maand vertoefde. Om van een goeden toestand van den weg zooveel mogelijk verzekerd te zijn, kent de Exploi tatie-maatschappij aan bet personeel van den weg premiën toe voor het ontdekken van brenken van spoorstaven, wanneer die ontdekking plaats beefc tijdig genoeg om do gebroken spoorstaaf te kunnen verwisselen. Dezer dagen is wederom eene prem:e uitgeloofd voor het ontdekken van langsscheuren in spoor staven, wanneer deze scheuren namelijk van dien sard zijn, dat dadelijke verwisseling door den inge nieur wordt noodig geoordeeld. VB.) Op voorstel van de Permanente Militaire Spoorwegcommissie zullen morgen, Woensdag, onder scheidene extra-treinen rijdeD, ten behoeve van het groot getal miliciens dat op dien dag in alle gar nizoensplaatBen onder de wapenen zal komen. Door dezen maatregel wordt het geregeld verkeer zeer bevorderd. De minister van financiën maakt bekend da' 1 e saldo van 's Rijks schatkist op 8 dezer be droeg: bij de Nederlandsche Bank 19,369,342.62 en bij de betaalmeesters f 1,614,429,44te zaaien f 20,983,772.06. j Het stoomschip „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 10 Aug.; de „Batavia", van Rotterdam naar Jav«, passeerde 10 Ang. Punta de Gnia; de „Samarang" vertrok 8 Aug. van Batavia naar Rotterdam; de „PrÏDses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Point de Galle 10 Aug. Z. M heeft mr. H. graaf Van Limburg Stirum be noemd tot burgemeester der gem. Noord wijk; - tot burgemeester van Alkemade, J. Hoolboom, secretaris dier gemeente; - benoemd tot griffier der arrond.- rechtbank te Utrecht mr. W. H. Elias, thans rechter in de arr.-rechtbank te Amsterdam. Oemeitgd Nienvra. Zekere B., uit Hillegom, een jonkman die nog niet lang geleden uit de gevangenis was ontslagen, had zich heden voor de rechtbank te 's-Hage op nieuw te verantwoorden wegens drie diefstallen door hem bedreven in herbergen waarin hij was ontvangen. In elk van die voor het pnbliek open gestelde huizen te Leiden en nabij gelegen gemeen ten, wist de bekl. een biljartbal te ontvreemden, dien hij weder in andere koffiehuizen verkocht. Het Openb. Min. eischte thans zijne veroordee ling tot 1 jaar celstraf. De bekl., die voorgaf in dronkenschap de ballen te hebben weggenomen, verzocht om gemeenschap pelijke opsluiting. Hierna stond terecht eene vrouw uit Leiden, die werd ten laste gelegd diefstal van goederen uit een manufactuurwinkel aldaar, tweemalen gepleegd. Zij bekende zich aan het haar ten laste gelegde in beschonken toestand te hebben schnldig gemaafe. Voor deze vrouw eischte het Openb Min. 3 maan den celstraf. Over 8 dagen uitspraak. Door de Leidsche politie zijn aangehou den drie jongens, die zich aan diefstal van peren nit een boomgarrd onder Zoeterwonde hadden schuldig gemaakt. Tevens is het der politie alhier gelukt de hand te leggen op eene jeugdige dievenbende, bestaande uit acht jongeDS van 11 tot 17 jaar (waarvan er eeD, gelijk reeds gemeld, jl. Zaterdag op heeterdaad werd betrapt), welke knapen des avonds nit ver schillende winkels eetbare artikelen wegnamen en na den inhoud opgegeten te hebben, de doozen, bassen en kistjes vernietigden of wegwierpen. Op die wijze hadden zij den bestolene reeds een niet onbelangrijk nadeel berokkend. Gistermorgen werd de horlogemaker P. aan den Nieuwen Rijn gewaarschuwd dat een der ruiten van zijn winkelraam, waarvoor geen blinden ge plaatst waren, verbroken was. Ofschoon een groot aantel artikelen daarachter geborgen was, bleek het bij het nazien daarvan echter dat slechts één heeren zilveren en één dames gouden horloge vermist werdeD, benevens een nikkelen ketting. De nommers dier horloges zjjn respectievelijk 3771 en 2781. Morgenmiddag om halftwee vertrek ken de kinderen, die geregeld de school alhier be zocht hebben, per extra-tram naar Katwijk. Behalve dat er afwisselende spelen zullen plaats hebben, zal er ook eene dninbeklimming om prijzen en premiën gehouden worden en tot besluit om acht uren bengaalsch vuur en eenig ander vuurwerk worden afgestoken. Drie kinderen van ongeveer zes jaren waren van middag omstreeks halféén in de Boomersteeg bij de Kraaierstraat aan het spelen met lucifers. Hierdoor ontstond brand, ten gevolge waarvan een bed verbrandde, doch slechts gedeel telijk, want de baren waren spoedig met emmers water ter blussching aanwezig. Yele rniten geraakten daarbij stak. De aangerukte spuit Tan de weesjon gens behoefde ook nu goon dienst te doen. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag 11. zijn alhier 8 knstvisschers aan gekomen, welke besomden van f 70 tot f 102 in 5 dagen. Er werd besteed voor tarbot f 3 a f 8, tong f 0.25 a 0 50 en levende bunschol f 0.60 a f 0.75 per stukdroogscharren f 6 a f 9 en garnalen f 1.50 a 2 per mand. De kant- visscherij zal met vier bomschuiten nog eenigen tijd uitgeoefend worden. Tot heden zijn geen haring- visschers aangekomen. Er werd in Den Haag een grenadier, die beschonken was en zich luidruchtig gedroeg, gearresteerd aan de Boschbrug. De arrestant liep naar de Maliebaan, waar bij door de wacht werd achtervolgd. Hij bood krachtig verzet. Hij geraakte in zulk eene dronkenmanswoede, dat men hem met tonwen trachtte te binden. De beschonkene haalde zijn mes voor den dag en stak daarmede naar ieder, die hem aangreep. Eindelijk slaagde men er in de touwen aan de handen en beenen te slaan. Mén bracht hem ten slotte zoo goed en kwaad als het kon naar de wacht termg. (D.) In hetKurhaustoScheveningenis een hooggeplaatst heer een portefeuille ontstolen, waarin een belangrijk bedrag aan geldswaarde. De stoomtram Den Haag Scheve- ningen vervoerde Zondag 16,310 personen. Eene dubbele verrassisg! - In het advertentieblaadje van Rotterdam komen dagelijks aanvragen voor van heeren, om dames, genegen met hen kermis te houden. Twee heeren besloten, op zulk een aanvraag te schrijven natuurlijk werd de brief als van meisjes afkomstig onderteekend een bank op de Maasbrug zou de plaats van samen komst zijn. Onze jongelui gingen op het bepaalde uur daarheen en vonden op de afgesproken plaats twee dames. Na eenig tegenstribbelen bekenden deze eindelijk de schrijfsters van de advertentie te zgn, en bet gevolg van deze dubbele beetnemerij- zal zijn, dat de jongelui nu toch maar samen kermis zulleD houden. Te Haarlem zijn Zondag, laatsten kermis-Zondag, alleen uit Amsterdam ruim 6000 personen door de Holl. Spoorweg-Maatschappij aan gevoerd. Gistermorgen is aan het station te Haarlem de spoortrein, komende van IJmniden, tegen den ZandvoortBchen trein gereden, die mede in beweging was. Verschillende wagens van laatst genoemden trein zijn daarbij op en tegen elkander geschoven en beschadigd. Eenige passagiers, men zegt van acht, hebben door den schok kwetsuren bekomen, maar niet gevaarlijk. Bij onderzoek ie gebleken dat het ongeluk is ontstaan door het breken van een remschroef van den trein van IJmniden, waardoor de botsing niet kon wordem voorkomen. In het Noord-Hollandsch kanaal is onder Amsterdam de schipper van een vaartuig, komende nit Purmerend, doordien hij met de voeten verward geraakte in de jaaglijn van het schip, over boord gevallen en verdronken. Het lijk, eenige uren later opgevischt, werd met hetzelfde vaartuig weder naar Pnrmerend teruggebracht. Van twee kinderen, die Zaterdag avond met de bedienden van den veehouder v. d. M. te Harich naar 't land gingen, waar de koeien moesten worden gemolken, vond men na gedaan werk het eene, een aanvallig kind van 4 jaren, ver dronken.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1