Diasdag 11 Aug&stas. N°. 7814 A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Fran-.o per post1.40. Afzonderli)ke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.03. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het mcassee- reu buiten de stad wordt/0.10 berekend. LEIDEN'. lO Augtisfns. Nasi- onze particuliere correspondent te Ant werpen ons per telegraaf meldt, is van i e verdere tentoonstellingsbekroningen tog bekend geworden dat der. heerenR. M. Beuth Zn stoombereiders van kapok en bedveeren, en den beeren Wijnstroom C# kleurselfabrikanten, beiden Leidsche firma's, eene eervolle vermelding is toegekend, en dat de firma W. A. Blokhuis te Noordwijk voor hare verduur zaamde levensmiddelen met eene brouzen medaille is bekroond geworden. Het examen voor de akte in het Fransch is te Utrecht met goed gevolg afgelegd door den heer J. De Hoogh en in het Engelsch door mej. J. A. Prins, beiden van Leiden, - en te Amsterdam voor de hoofdonderwijzersakte door mej. S. H. E. Prins, mede van Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prjjzen 35, 18, 3.80 en 1.85; de laagste 35, 18, f 3 70 en ƒ1.85. Nadat de Synode de mededeeling had ont vangen dat de „synodus contract»" in zake het hooger beroep van den kerkeraad te Tjallebert, dit beroep ontvankelijk heeft verklaard en de zaak dus overbrengt bij de „synodus plena" die ter ge- legenertijd haar zal in behandeling nemen, giog zij over tot het opmaken van twee drietallen voor de betrekking van secnndus lid der synodale com missie, een predikant en ren ouderling. Op het eerste drietal zijn geplaatst de heeren dr. W. F. C. J. Van Heel, pred. te Roermond; M. A. Perk, Waalsch pred. te Amsterdam, en E. Cesar Segers, pred. te Leiden; - op het tweede de heeren mr. E. Van Loon, griffier der Gedep. Staten van Gro ningen mr. D. H. Bondam, vice-pres. gerechtshof te 's-Hertogenbosch, en prof. J. J. Doedes te Utrecht. Gekozen werden de heeren Van Heel en Van Loon. Tot lid van het algemeen college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen der Herv. kerk in Nederland werd de heer G.' Bruna, en tot diens plaatsvervanger J C. Verhoeff, predikanten, resp. te Hasselt en te Utrecht, herkozen. Het nader advies der commissie, belast der Sycade te praeadviseeren ten aanzien der reorga nisatie van do kerk, kwam ter tafel eu zal evenals met het rapport zelf is geschied worden gedrukt en heden weder aan de orde worden gesteld. De plechtige teraardebestelling van wijlen den minister van Staat, mr. A. E. J. Modderman, zal morgen, Dinsdag, op Eik en-Duinen plaats hebben. De stoet zal om elf uren van het sterfhuis gaan. Ds. De Klerk, pred. te Weesp, beeft bedankt voor het beroep naar Ter Aar. Naar het „Vad." thans met zekerheid verneemt, heett de heer Wulffers, commissaris van politie te 's-Hage, zijn eervol ontslag aangevraagd. De officier van gezondheid eerste klasse dr. W. Hamaker (arts), van het regiment grenadiers en jagers, heeft wegens ziekte non-activiteit aange vraagd. De Verlengde Prinsenstraat te 's-Gravenhage, van de Molenstraat tot het Kerkplein, is thans voor het publiek verkeer opengesteld, zoodat thans de sedert jaren gewensehte rechtstreeksche gemakke lijke gemeenschap is verkregen tusschen het nieuwe uitgebreid noordwestelijk gedeelte en het middel punt der residentie. Naar d9 „Goudsche Courant" verneemt, be staat er kans dat weder meisjes op de Rijks hoo- gere burgerschool te Gouda zullen worden toege laten, mits de ouders zich rechtstreeks met een daartoe strekkend verzoek tot den minister van binnenlandsche zaken wonden. De voorstelling van rKean" dreigde gister- bondag) avond te Amsterdam niet ten einde te komen door hevige keelaandoening van den heer i Louis Bouwmeester. Door den regisseur werd na het tweede bedrijf de toegevendheid van het publiek ingeroepen, dat evenwel met belangstelling de ver i dere bedrijven bleef aanzien. Dientengevolge is door de directie de voorstelling van heden, Maandag avond, veranderd in „De Compagnon," blijspel van A. L'Arronge, schrijver van „Dokter Klaus." (Hbl Door wjjlen mr. H. A. Van Dijk te 'sGra- venhage is aan de Herv. diaconie te Amsterdam oen legaat vermaakt, groot ƒ5000, vrij van rechten. Te Wiesbaden is overleden de oudste der d'enstdoende adjudanten van Z. M. den Koning, in 1849 als zoodanig benoemd, de heer E. G L. W. Van Heemskerck, gepensioneerd generaal-majoor.De beer Van Heemskerck was indertijd aanvoerder van het Luxembnrgsche bondscontingent. De gemeenterekening van Groningen in 1884 bedraagt in ontvangst 1.676.184.86 en in uitgaaf f 1,679,418.66, zoodat ze sluit met een nadeelig saldo van 3234.80. Naar aanleiding eener mededeeling van den gezant des Duitscben Rijks wordt ter kennis ge bracht van belanghebbenden, dat Duitsche onder danen, in Nederland verblijf houdende, zich voortaan ter verkrijging of tot het doen legaliseeren van door hen benoodigde stukken, rechtstreeks en zon der van tusschenpersonen gebruik te maken, zullen ebben te wenden tot het ministerie van buitenn- landsche zaken te Berlijn, zullende aan verzoeken door anderen uit bunnen naam gedaan geen gevolg worden gegeven. Sts-Ct Het stoomschip „Gelderland," van Rotterdam naar Java, vertrok 8 Aug. van Port-Saïd; de „W. A. Scbolten" vertrok 8 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 9 Aug. Dover; de „Koningin Emma", van Amsterdam, arriveerde te Batavia 7 Aug.; de „Schiedam" arriveerde 7 Aug. van Amsterdam te Nieuw-York; de „Voorwaarts" ver trok van Batavia naar Amsterdam 8 Aug. De luit. ter zee lste kl. J. Fichet, gedetacheerd bij de directie der marine te Willemsoord, wordt met 21 dezer gedetacheerd bij het departement van marine, ter waarneming d3r betrekking van adj. bij den minister, en bij genoemde directie vervangen door den luit. ter zee lste kl. J. H. Mijer. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der koninkl. marechaussee, en wel bij de divisie van Noord- Brabant en Zeeland, tot kapt. den lsten luit. W. De Rooy van die divisie; - benoemd: bij het wapen der inf., tot lsten luit. den 2den luit. van dat wapen P. Giel, gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië; bij het 2de reg., tot kapt., den lsten luit. J. Van der Schroeff, van het 3de regiment; bij het 3de reg, tot majoor, den kapt. G. Van Noubuis, adj. van het 5de reg.; tot kapt., den lsten luit. W. Vermeire, van het reg. grenadiers en jagers; tot lsten luit., den 2den luit. H. J. Roelofs, van het 7de reg.; bij het 5de reg. tot lsten luit. de 2de luits. H. M. A. Vigélius en W, N. A. De Vos, beiden van het corps; bij het 8ste reg. tot lnit.- ko!. den majoor A. M. Van Rouveroy Van Nieuwaal, van het 3de reg. Geneagd Nieu-vra. Eenige bewoners van de Ruime Co n- sientiestraat alhier werden Zondag-nacht, doordat zich in hunne woningen een zware rookwolk ver spreidde, nit hunnen slaap gewekt. Dezen en genen doorzochten hnn huizen, maar vonden niets dat naar f rand geleek; eindelijk kwam men in de wening van i zekeren L en daar ontwaarde men spoedig het onheil. Een aantal turven en krullen, welke nabij ren schoorsteen lagen, waren door eene onbekende oorzaak aan het smeulen geraakt en zouden, indien !e rookwolken zich niet zoo verspreid hadden, weldra in lichterlaaie hebben gestaan. Met een paar emmers water werd het vuur nu wederom uitgedoofd. Een knaapje, dat op do Nieuwstraat an het spelen was, had het ongeluk te struikelen, ten gevolge waarvan hij opnieuw den arm brak, svelke nog vóór drie weken pas was gezet. Genees kundige hulp werd natuurlijk dadelijk ingeroepen. Gistermorgen omstreeks acht uren geraakte de dienstbode van den heer Olivier op de Beestenmarkt, terwijl zij een emmer water schepte, te water. Gelukkig mochten een infanterist en twee burgers het genoegen smaken haar weer op dem vasten wal te zetten. Des avonds om halfzeven geraakte het zeven jarig zoontje van C. De Jong in de Waardgracht al spelende te water. Een zekere K. T. sprong den jongen dadelijk gekleed na, maar had het zelf ook hard te verantwoorden. Beiden waren misschien verdronken, wanneer niet tijdig twee personen van den kant af hnlp hadden verleend en hen nit het water geholpen hadden. Ten hnize van den heer P. op den Nieuwen Rijn zijn twee horloges met ketting ont vreemd. Op heeterdaad is Zaterdag-avond een jongen, wien bij den handelaar B. in comesti bles op de Aalmarkt eenige busjes bijzonder aan trokken en die ze daarom maar stilletjes wilde meenemen, gepakt en aan de politie overgeleverd. Men meent dat hij medeplichtigen heeft. Te Noordwijkerhont brak gisteren brand nit in de bloembollenschuur van de wed. Diemei. De schaar is ongeveer geheel verbrand, doch de nabijgelegen woning werd door de brand weer bebonden. Schuur en bloembollen waren tegen brandschade verzekerd. Ook de boerderij van G. De Haan, in den IJpolder, is door brand totaal vernield. Een kalf kwam in de vlammen om. Alles was verzekerd. Hooibroeiing moet de oorzaak van den brand zijn. Met de agurkenteeltte Roelofarend s- veen is het dit jaar niet te gunstig gesteld, en men rekent, dat van vorige jaren nog 10,000 vaten voorhanden zijn. De inleggers bieden lage prijzeu, reden waarom de tuinders te rade zijn geworden om den oogst in de groote steden van West-Dnitsch- laud rauw aan den man te brengen, - iets wat hnn tot. nu toe bijzonder goed gelukt. Het „D. v. Z. - H." verneemt, dat de firma L. J. Enthoven en Co. te 's-Hage zich ge dwongen beeft gezien een 40tal barer werklieden te ontslaan wegens gebrek aan werk. Door de justitie nit 's-Hage is eene huiszoeking gedaan bij den notaris S. v. L. te Delft. Deze is door de justitie medegenomen naar 's-Hage, doch werd een dag daarop weder vrij gelaten. (IV. R. C.) Terwijl de „Willem Barendsz'', be- hoorende aan den reeder A. Hoogenraad te Scheve- ningee, den 29sten Juli 11. ouder de Engelsche kust voor anker lag, kregen, gelijk reeds met een paar woorden gemeld is, twee matrozen twist en werden ze handgemeen. De stuurman L. Den Duik, die te Scheveningen als een oppassend zeeman bekend staat, kwam tnsschenbeiden en scheidde de vech tenden. De rust werd hersteld en beide matrozen beloofden zich voortaan ordelijk te gedragen. Doch eenige oogenblikken later, toen de stnarman bij de verschansing stond, viel een der rustverstoorders, zekere J. P., hem onverhoeds aan en gaf hem een duw, zoodat hij in zee viel. De man werd door de golven onder bet schip doorgestuwd en kwam weer ter zijde van de schuit boven. Hij zou zeker omge komen zijn, indien niet een zoogenaamde buitenman, Hendrik Tjeertjes geheeten, den stuurman bijtijds egrepen had. Door do tegenwoordigheid van gees

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1