N° 7813. Maandag ÏO Augustus. FEUILLETON. DEINE-MEU. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PfiIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/ 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Vaor het iucassea- ren bnilen de stad wordt 0.10 berekend. 3) BETUWSCHE VERTELLING VAN J. J. CREMER. Vervolg.) Tien jaren verliepen er zonder dat er op 't U i v e r s- nest eenige belangrijke verandering kwam. Deine- Meu werd wel ieder jaar een jaartje ouder, maar ook jeder jaar zag ze al meer en meer de boompjes groeijen en bloeijen, waarvan zij, toen ze nog twij gen waren, vrijwillig de verzorging op zich nam. Anneke was op haar zestiende jaar gelijk aan den gouden regen die in de rij der vooijaarskinderen een zoo schoone plaats bekleedt. Paul, bijna twee jaren onder, gelijk aan den jongen eik die met zijn sier lijke en krachtige armen het boompje dat aan zijne zijde opwast, voor de ruwe stormen beveiligt, ter wijl de nu zeventig-jarige Deine, in de schaduw ge zeten, zich in de schoonheid en kracht dier heiden verlustigt. Lief zag Anneke er uithet hagelwitte mutsje om gaf een bevallig boerinnen-kopje, dat menig jong ge moed oan 't prakkezeren brochthandig was ze in 't melken, handig in 't karnen, handig in 't bot ter kneejen, handig in 't breijen en handig in 't neejen ook. Flink zag Paul er uit: vrolijk was ie, krachtig van lichaamsbouw, kloek in 't werken, kloek as de ploeg deur de klei most, kloek as 't koren gemeeid of 't heui most geopperd worden; kloek was ie in alles wat ie dee, en zelfs bij de zoaddors was 'r geen mins die Paul ooit, al was 't moar één slukske of één munje vol [mondje vol] zag gehruuken, en veul minder nog had onbekwoam gezien. [Bij het dorsschen van 't oliezaad, schenkt de eigenaar of eigenaresse aan huurlingen en in leen hebbende arbeiders, zoo veel jenever als zij verlangen]. Dat Anneke en Paul van Deine-Meu hielden, daar twijfelde geen mensch aan, en dat Paul Anneke naar de oogen zag en dat Anneke den knappen jong meer as meer liejen mocht, daar twijfelde evenmin iemand aan, maar, al keek Harmen ook rechts en Arie links, as ze in de kark Anneke noast Deine Woesting zagen zitten, Anneke keek altied veur zich uut, langs de krullekop van Paul hen, dommeneer vlak in 't oangezicht. Weinig belangrijks was er in die tien jaren sedert Paul's inwoning op 't Ui versnest voorgevallen. Ééne zaak behoeft vermelding: Op zekeren avond, ruim een jaar na Paul's aan komst, was er toen de kinderen reeds naar bed waren vrij hevig op de achterdeur der hoeve ge klopt, zoodat Kees, het waakzame dier, 'n kêl op zette as of ie vermoord wier. Geurt de bouwknecht was 'r op afgegoan, en „met ve«l spullen en dinksigheden" was ie kort doarop kommen zeggen, dat Teunis Dissel er was, die de boerin is spréken wou. Teunis was binnen gekomraen. Miesderoabel schuuns en schots had ie 'r uut gezien, nog veul arger as toen Deiné d'erste keer noar D. ree, urn hum te spréken. Arg had ie noar de kJoare gerooken en zoo roar had ie geparleehant, dat Deine-Meu lang most wachten eer ze verstond, dat Dissel noar d'Oost wou, urn op 'n tabaksplantoazie zoo as ze 't nuum- den werkzoam te wezen. Teunis had geheurd dat Doris Janssen in d'Oost, 'n léven as 'n prins had. Hij Teunis kos de tabakkerij krek zoo goed as Doris denken dorst, en „kort en wel" zei Teunis, nadat hij ruim een half uur in 't honderd had gesproken: „a'j nou mien uutzet, de spullen oan 't lief mein ik, wilt betoalen en reisgeld geven, dan ku'j 'm houwenmoar 'k zie verdreeid a'j 'm anders 'n dag langer in huus hebt." Dat Teunis Paul bedoelde zal de lezer begrijpen, en tevens zal hij gevoelen dat de goede Deine-Meu 'n roar gevuul kreeg, en dat ze mooi in de soes en de moalerij kwiem, tot dat ze, noa veul geproat en veul gehaspel, zei, dat Teunis mergen 't oavend weêrum most kommen, en dat ze hum dan zeggen zou wat ze besloten had. En Teunis kwam 's ande ren daags 't oavond weêrum, en Deine had 'n pam- pier liggen, woar Teunis zien noam onder most tei- kenen, teikenen dat ie zien zeun Paul oan Deine Woesting veur 'n vette koei afstong, dat ie 't jungske nooit zou reklemieren en dat Deine veur 't kind as 't hoare zurgen zou. Of de opbrengst van de koe voldoende zou wezen om zijn voornemen te volvoeren, daaraan dacht Teu nis niet, maar die koe lachte hem zóó tegen, dat hij terstond toebeet, zijn naam met een ontzenuwde hand teekende, en den volgenden morgen toen de kinders in school waren nog eens terug kwam, om den prijs voor zijn zoontje te halen. Het hooi was binnen, en ook de rog en weitoogst lag reeds voor het grootste deel in de twee hooge hergen gepakt, toen Geurt de bouwknecht met 'n karvracht weit de hooge schuur van'tUiv ersnest binnen reed en aan de boerin zeide dat deur spullen en dinksigheden, Paul erst binnen 'n half uurke met de letste vracht, die op de hoerenwoagen was geloajen, t' huus zou kommen. Inderdaad, de laatste vracht was onderweg, en boven het graan uit wuifde een groote wilgen tak, ten bewijze dat de oogst gelukkig was ten einde ge bracht. Op het vóórbankje van den wagen zat Paul, en liet de neije perds, die Deine 's leintes [in de lente] gekocht had, 'n goeije gang maken, want, het schemerde al, en Anneke, die op 't land tegen den beste had opgegoaveld en nou noast 'm zat ver langde, zoowel als hij, noar de riestenbrij die Deine zou oanrichten, as de leste vracht t'huus was. „Jong, jong, veurzichtigzeide Anneke„de perds goan 'n straffen gang." „A'j bang hint, Anneke, dan za'k wat tegenhou- wen," antwoordde Paul, terwijl hij een vragenden blik op het meisje wierp. „Bang! bang! nee bang zie'k in 's geel niet, dat weet ie wel, Paulhernam het meisje, „moar, 't is jong volk da'j 'r veur hebt, a'j ze moar goed in den toom vat." „Nou, of 'k niet voaren kos," sprak Paul weder. „Denk moar oan 't veurig joar weinter; weet ie wel, Anneke, toen 'k oe van E. afhoalde?" „Toen 't zoo duurster was," zeide het meisje. „En zoo glad op den diek [dijk] da'k geen stuur in de wagen kos houwen, en d'ouwe perds, die ével stram in de beên woaren, ielkreis uutgleejen." „Hé!" zeide Anneke, en grieselde er nog van. „Weet ie wel, toen ie me zoo dukkels in den erni kneepsprak Paul. „Nou, of ikantwoordde Anneke. „En wat kreeg 'k, toen we goed en wel t'huus kwiemen vraagde Paul schalksch. „Loop jong, da' wee'k niet," zeide Anneke, en zag links naar den grond. „Veur 't munje [mondje]veur 't munje, hè, hê, hé!" lachte Paul, „en of 't goed smiek, nou, doar ku'j over rekenen. Anneke, as 'k nou t'huus kom zonder ongemak.... zeg, wa' krie'k dan....?" „Riestenbrij van Deine-Meu, hê, hê, hê!" lachte het meisje. „Oleke dernriep Paulmaar eensklaps voelde hij zich weer in den arm knijpen en zag, hoe de perds de ooren spitsten, en hoe ze, toen hij ze met een fikschen zweepslag kerrazie wou geven, op zied sprongen en begosten te springen. Wat ie ook deè, ze goengen achteruut, en terwijl Anneke sclireewde en tegen Paul aandrong, brachten de schichtige paar den den zwaar geladen wagen al nader en nader aan den slootkant, zoodat hij juist wilde afspringen, om het span in den toorn te vatten, toen reeds een schok gevoeld werd en de achterkant van den wa gen Gode zij dank! tegen een dikken wilg was te recht gekomen. Door den wilgenboom opwal gebleven, sprongen Paul en Anneke nu weldra van het voertuig; Paul nam de perds bij den bek en trok ze vooruit, maar Anneke riep al weder: „Veur zichtig veurzichtigwent 'n kerl leit dwars over 't wagenspoor hen." Nadat Paul de paarden tot kalmte had gebracht, verzocht hij Anneke, dat ze er êfkes veur zou goan stoan, en terwijl het meisje aan dit verzoek voldeed, trad Paul op den man toe, maar, ofschoon hij hem schudde, op zijne vragen kwam er geen antwoord, en duidelijk zag hij nu dat de onbekende persoon niet dood, maar zat was. „'k Kan 't niet gebêteren!" zeide Paul schouder ophalend; nam den heschonkene onder de armen op, legde hem huiten het spoor, ging vervolgens naar de paarden terug, leidde ze tot voorbij den ellendigen mensch woar de perds af gegriezeld hadden, en zeide tot Anneke, die ook zoo schichtig naar den man zag, of ze weer op de woagen dorst of dat ze nou bang was. „Bang! nee nog ens: in 's geel niet," en toen ze weêr veurop noast 'm zat, toen keek ze wel ielk reis op 't spoor, of 'r weêr wat lei, en as de perds de ooren spitsten, dan had ze Paul weêr in den erm willen kniepen, moar, ze hiew zich best, en, toen ze- goed en wel met de vracht in de schuur stonden, en Paul fluusterde wat ie nou kreeg, toen zag Anneke rond of Deine-Meu 't ook zag, of Geurt, of één van de anderen, moar, niemand was 'r.... en ze stak heur mollige snuutje veuruut en Paul kwam dichter bij, en kreeg 'r een, en nam 'r nog tweedat was drie. Nadat de paarden waren ontspannen en op stal gezet, werd Paul met Geurt door Deine den weg op gestuurd, um te zien of die kerl nog dezelfde steê lag. Deine-Meu had meer gevuul dan de minsen wies ten, want, ze zei dat die kerl zóó niet mocht blie ven liggen't was toch 'n mins. Paul en Geurt zieze mosten 'm dan moar meê brengen, en achter de dêl in 't lége geitenhok op 'n klamp strooi neerleggen, dan kos ie mergen weêr afraarsieren. Aan Deine's verlangen werd voldaan, en terwijl i een half uur later de heschonkene op 't stroo lag, aten ze in de keukenkamer allegoar riestenbrij met kanêlsuuker, moar dacht Paul toch, dat 't munje van Anneke nog zuuter as kanêlsuuker was, en An neke dacht, dat Paul toch knapper as knap was. Naauw had de groote klok, die in de huiskamer van 't Uiversnest stond, het vierde uur na mid dernacht doen hooren, toen er beweging in het duis tere geitenhok kwam. De man die er op stroo lagr en vervaarlijk had geronkt, wreef zich de oogen, rekte zich op een ontzettende wijze, en bromde ein delijk: „Woar bin'k?" Uit den zwaren roes ontwaakt, kostte het hem heel wat inspanning om zich op te heffen ten einde zich het antwoord op die vraag te bezorgen. Eindelijk gelukte het hem, en, op een reet toetredende waardoor het aanbrekende morgenlicht boorde, onderzocht hij met een bevende hand, of het hem zou gelukken uit dit donkere verblijf te gera ken, waarin hij zonder zelfbewustzijn gebracht werd. Links was de reet, en rechts heurde ie geproat. „Dan goai'k zoover mil, Anneke," klonk het, „en tegen da'j dan gemolken hebt, za'k wel weêr oan de weerd zin, dan goan we ook zoam weêrum." „Goed Paul," sprak een vrouwenstem, „moar tuk [wacht, blijf] dan niet als te lang, went ie weet wel, dat Deine geerne het, da'k 'r bij tieds weêr bin." PaulDeineDe man in 't geitenhok luisterde scherper, en had wel door de planken heen willen zien. „Wacht jong," sprak Anneke weder, „'k mot de melkkan nog op de rug hebbenhelp is. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1