Gemengd Nieuws. Een viertal ingezetenen vieren deze week hun gouden huwelijksfeest, nl. het echt paar P. J. Dorsman en C. Snijder, wonende in de Heerensteeg, zoomede H. Sierach en M. Van den Broek, in de Ververstraat, alwaar ter hunner eere de vaderlandBche driekleur vroolijk in het luchtruim "wappert. Voor de arrond.-rechtbank te Am sterdam werd gisteren de zaak behandeld van Bartholomeus Van OmmereD, 26 jaar oud, geboren te logen (Neder-Betuwe), van beroep commissionair en notarisklerk, wonende op het Rokin, beschul digd van in den nacht van 27 op 28 Mei 11. in de hoofdstad majesteitschendende biljetten op het Rokin, bij de Wijdekapelsteeg, aangeplakt te hebben. Als getuigen waren gedagvaard en opgekomen de rechercheurs van politie J. Schubart en W. F. Siemons, alsmede de heeren W. Krabbendam, cand.-notaris, en F. W. Gnirreb, kantoorbediende. Na het voorlezen der dagvaarding, het in beslag genomen aanplakbiljet en het door de rechercheurs opgemaakte proces-verbaal, werd de eerstgenoemde getuige gehoord. Deze, in vereeniging met zijn collega, den 2den getuige, had in genoemden nacht opdracht gekregen te surveilleeren, daar majesteit- schendende biljetten moesten aangeplakt zjjn, gelijk zij bevonden op het Frederiksplein. Verder sur- veilleerende, ontmoetten zij beklaagde, met een tot dusver onbekend gebleven persoon, volgden hen tot op den Heiligenweg, waar ze v. O. herkenden san zijne lange haren, korte bakkebaarden en kleinen, zwarten knevel. Van O had een papier in zijne reohterhand. Door de Olieslagerssteeg werd de wandeling voortgezet. Genoemde rechercheurs, de overzijde van het Rokin nemende, zagen de twee personen een biljet aanplakken en zich daarna ver wijderen. Door hen werd het biljet afgetrokken dat ter terechtzitting aanwezig was. Van O. ontkende het feit gepleegd te hebben en was volgens zijne opgave reeds des nachts om 1 uur thuis gekomen, komende uit het café „De Leeuw van Waterloo" op het Waterlooplein. Daarna werden de volgende getuigen gehoord, die beide buitengewoon goede getuigenis omtrent het gedrag, den ijver, plichtsbetrachting en eerlijk heid van den beschuldigde aflegden. De getuige Krabbendam was zijn onmiddelljjke chef. Het O. M., waargenomen door den heer mr. Oort, substituut officier, achtte de feiten, v. O. ten laste gelegd, overtuigend bewezen, eischte eene celstraf van 2 jaren en veroordeeling in de kosten. Alsnu werd ter verdediging het woord aan be schuldigde gegeven, die zich o. a. op de volgende punten verdedigde 1°. Hoe kan de rechercheur Schubart onder eede verklaren mij te kennen en te herkennen, daar toch hij mij den volgenden dag vroeg, „is u mijn heer Van Ommeren?" 2°. Ik heb nooit een knevel gehad, gelijk ook de 2 laatste getuigen ontkend hebben. 3°. Waarom hebben genoemde rechercheurs mjj niet gearresteerd, toen ik een papier in mijn hand had, op vermoeden der feiten? 4°. Waarom hebben zij ons (in vereeniging met de onbekende medeplichtigen) de gelegenheid ge geven om na het aanplakken der biljetten weg te gaan, - in plaats van ons op heeter daad te betrappen, - en alzoo de gelegenheid te laten, des noods te huis de biljetten te kunnen verduisteren? 5°. Waarom niet direot naar mijn huis gegaan, daar, volgens onder eede afgelegde verklaring, toch mijn adres bij den rechercheur Schubart bekend was? Op deze gronden verdedigde beklaagde zich, en vroeg voor zich vrijspraak niet alleen, maar wenschte vervolging tegen genoemde rechercheurs, wegens meineed en ongerechtigde inbeslagneming. Beschul digde stelde voor de rechercheurs te ontslaan wegens plichtverzuim door niet directe aanhouding. De beschuldigde las zijne verdediging in een breeden stroom van woorden voor. De uitspraak is bepaald op 13 Aug. a. s. Onder het garnizoen te Leeuwarden heeft zich roodvonk voorgedaan. Vier militairen zijn als lijdende aan die ziekte naar het militair hospitaal overgebracht. Te Groningen is een meisje van 9 jaren van een door haar eigen vader bestuurden wagen gevallen en op de straat met het hoofd terechtgekomen. Een houten voorwerp, dat op den wagen lag, viel op het kind, dat eene hersenschud ding bekwam, zoodat de toestand zeer ernstig is. Particuliere Correspondentie. Antwerpen, Juli 1885. Waarde Heer Redacteur, De zomerwarmte doet haren invloed allerwege gevoeleD en een ieder heeft zich dan ook bereids gereed gemaakt tot het doen van uitstapjes in het buitenland. Met dit schrijven wil ik dan ook afscheid van Nederland op de tentoonstelling nemen, doch alvo rens de koffers te verzenden eerst nazien of er niets vergeten is. In een vorig artikel vermeldde ik met een enkel woord de kiosk der heeren C. J. Van Houten Zoon te Weesp, thans wil ik een weinig uitvoeriger daarover uitwijden, aangezien het in den tuin, de clou der tentoonstelling is. De kiosk kon, wat plaats betreft, niet beter gelegen zijn, aangezien zij vlak tegenover de muziektent staat, aan den grooten wandelweg. In- en uitwendig is zij bijzonder smaakvol versierd, uitwendig met schitterende, doch geen schreeuwende kleuren, in wendig volgens de laatste eischen des tijds, met zachte canape's, Turksche tapijten en electrisch licht, terwjjl hier en daar op de tafeltjes' pracht werken verspreid liggen van Hollandsche en Fran- sche meesters. Doch hoofdzakelijk is het de firma te doen hare cacao bekend te maken, en zij is hierin ook volkomeo geslaagd, daar zij uitstekend genoemd mag worden. Men drinkt daar voor 30 centimes een heerlijk kopje chocolaad - bereid door nette Hollandsche juffrouwen, en bediend door een Franscben en Hollandschen jager, den eersten in he melsblauw uniform. Van Houten behoeft werkelijk niet onder te doen voor zijn overbuurman, het Café Viennois, waar voor 60 centimes geen betere chocolaad gedronken wordt. Wederom heeft Nederland hier getoond dat dege lijkheid zijne leus is, en Lucas Bols en Van Houten houden in den tuin Hollands roem op waardige wijze hoog. Van de volgende inzenders in de Nederlandsche afdeeling in het gebouw zelf mag, voor ik Neder land voorgoed verlaat, nog melding gemaakt worden. De heer Wijnand Focking stelt eene machine ten toon om fles8chen en kruiken te vullen, die zeer doelmatig is, om de eenvoudige bewerking, de juiste maat der in de flesschen te brengen vochten, en de snelle vulling. Met recht mag dit toestel „Snel vuiler" genoemd worden en zeker zal het groote diensten bewijzen aan brouwers en stokers. Eene zeer interessante tentoonstelling geeft ons de Nederlandsche Stoombootmaatschappij, Etablisse ment te Feyenoord. Met miniatuurafbeeldingen van de „Edam," „Hollandia," „Nederland" „Feyenoord" en den monitor „Matador," toont zij hoever Neder land gevorderd is in het bouwen van stoomschepen voor passagiers- en goederenvervoer. In de Engel- sobe afdeeling zijn geen betere models voor stoom schepen te vinden. De Koninkljjke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, geeft eene groote ver zameling photographieën en modellen der bij haar vervaardigde werktuigen, en nauw is het te gelooven dat zulke ingewikkelde raderen, hef boomen, stoom ketels als anderszins door menschenhanden vervaar digd kunnen worden. Daar bovengenoemde twee établissementen vlak over elkander geplaatst zijn, kunnen door de ingewjjden in dezen tak van nijver heid, aldaar niet alleen eenige aangename, maar tevens zeer nuttige en leerrijke uren doorgebracht worden. De photographie is goed vertegenwoordigd door den heer Adolphe Zimmerman van Den Haag, die het voornamelijk ver heeft gebracht in het ver- grooten van portretten. Twee allerliefste jongens zijn door hem afgebeeld, eerst in album-formaat en daarnaast in levensgrootte. De reproductie is uitnemend geslaagd en rangschikt den heer Zim merman dadelijk onder de beste photographen. Nauw verbonden met de photographie is het crystoleum schilderen, wel een weinig overdreven „peinture artistique" genoemd. De heer William Monchen van Den Haag geeft ons verscheidene proeven van deze kunst, en nauwelijks is het merk baar dat het op, of liever tusschen, glas geschil derde photographiën zijn. Niettegenstaande men beweert dat een ieder dit leeren kan, moet men toch artist zijn om iets goeds tot stand te brengen, en de tentoongestelde proeven toonen duidelijk genoog, dat er toch wel meer in zit dan men denkt. Maar daar zijn ten minste weer twee echt Hol landsche fabrikaten. Rookers, verheugt u! Goede- wagen en Zoon vau Gouda lachten u van verre toe mot rechte, kromme, groote, kleine, witte, bru ne, mogelijke en onmogelijke pijpen. Jammer dat overal het „niet rooken" prijkt, want men zou geneigd zijn eeoe pijp uit de étalage te nemen, te stoppen en eenige trekken te doen. Het is eene Tantalus-peiniging zulke mooie pijpen voorbij te moeten gaan, zonder ze eens te kunnen beproeven. De jury zal waarschijnlijk meer begunstigd zijn en, al is het ook niet in het gebouw, dan ten minste daar buiten, den lof kunnen verkondigen der Goudsche en meer in het bijzonder van Goede- wagens pijpen. Papier, even noodig in ons leven als zout in de aardappelen, papier, niets dan papier, toont de be kende firma Yan Gelder en Zonen van Amsterdam. Echt Ond-Hollandsch, dik zwaar papier, om met een veeren pen minnedichtjes op te maken, cou rantenpapier, pakpapier, papier welks gebruik ik maar liever verzwijgen zal, kortom alle mogelijke soorten, van de duurste tot de goedkoopste, van de dikste tot de dunste, en daarbij zeer smaakvol geëtaleerd. De heeren Van Gelder en Zonen toonen hier den vreemdelingen dat het Hollandsch papier niet ten onrechte algemeen geroemd wordt. Als van zelf, nu ik juist over papier spreek, kom ik op de firma G. Kolff Co. te Batavia, die niet in verbinding met de andere Nederlandsche uitgevers, alleen in eene zeer nette kast, hare uitgaven in de Indische talen tentoonstelt: van het aanschou welijk in prenten afgebeeld Indisch abc, tot het voor ons on ingewijden hiëroglyphisch Javaansch schrift. Alle eer voor de goede inzending! De Normaalschool van den Staat voor teeken onderwijzers, te Amsterdam, heeft van hare kweeke- lingen proeven ingezonden der werken, die zeer goed uitgevoerd zijn. Deze worden tentoongesteld, aan de wanden der school voor lager onderwijs, op de tentoonstelling ingericht door gebr. Van Malsem uit Den Haag. Door de tegenwoordige, in België lastige schootquaestie is dit gedeelte der Neder landsche afdeeling een aantrekkingspunt voor allen, die zich op schoolgebied bewegen. Voor ik nu van Nederland afscheid neem moet ik nog vermelden: de nette rijtuigen der heeren Hermans Co. en Boetje en Co. van 's-Hage, de eerste met luxe-rijtuigen, de tweede met zijn Hollandsche tentwagens; de zeer volledige inzen ding der Amsterdamsche kurken-fabriek van J. A. Lindner; de 14 tafreelen uit het leven van Jezus, gebeeldhouwd in hout en met schreeuwende kleuren geschilderd door H. Van der Geld te 's-Hertogen- bosch; de brandkasten van B. W. G. Van Erkel, van 's-Hage, en eindelijk de smaakvolle inzending der verduurzaamde levensmiddelen van de firma W. A. Blokhuis te Noordwijk. Mit. Lijst der bekroningen in de IVde klasse (Librairie et Itnprimerie) toegekend EerediplomaE. J. Bril, Leiden, en J. B. Wol- ters, Groningen. Gouden medaille: G. Kolff Cie., Batavia,Mart. Njjhoff, 's-Hage, A. W. Sijthoff, Leiden, H. C. A. Thieme, Nijmegen, en Tj. Van Holkema, Amsterdam. Zilveren medaille: Gebrs. Belinfante, 's-Hage, J. L. Beijers, Utrecht, J. H. De Bussy, Amsterdam, Gebrs. Van Cleef, 's-Hage, Erven F. Bohn, Haar lem, Charl. Ewings, 's-Hage, G. B. Van Goor Zonen, Gouda, Höveker Zoon, Amsterdam, P. N. Van Kampen Zn., idem, Maatsch. Elsevier, Rot terdam, Nijgh Van Ditmar, idem, Noordhoff Smit, Groningen, H. Pijttersen Tz., Sneek, W. J. Thieme Cie., Zutfen, W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle en Joh. Ykema, 's-Hage. Bronzen medaille: C. H. E. Breijer, Utrecht, Ten Brink De Vries, Amsterdam, J. G. Broese, Utrecht, Laurens Van Hulst, Kampen, Kemink Zoon, Utrecht, De Erven Loosjes, Haarlem, D. Mjjs, Tiel, Slothouwer Zn., Amersfoort, en W. P. Van Stockum Zoon, 's-Hage. Eervolle vermelding: D. Bolle, Rotterdam, Wed. P. M. Feenstra, Bolsward, en W. Versluys, Amsterdam. In de Vde klasse (Papeteries, reliure etc.): Esrediploma: Van Gelder Zonen, Amsterdam. Gouden medaille: Lutkie Smit, Amsterdam. Zilveren medaille: Gerrit Dijkgraaf, Apeldoorn. Bronzen medaille: II. G. B. Cramer, firma B. Cramer, Hattem. i.eirten, 8 Aug. Heden aangevoerdTarwe 3 hectoliter. •ertarwe f 7.60 a f S.Zomertarwe f 7.— a 7.50. Rogge 4 H. L. Wio'errozge f 6.60 a 6.90. Zomerroggr f 6.90 a 6.25 Gerat 4 H. L. Zomergera' f 4.25 8 f 5.Ohevalier-gerst 1 5.75 a f 6.25. Haver 3 H.L. Zware Haver /4.20 a f 4.70. Lichte Haver 3./3.90. ItuivenbooDeo 1 nectoi 6.10 a f 7.50 Taardeubcoue' - hectol. t 5.70 6.50 Bnter: 10390 kg. Grasboter, iele qualit. 1/4 vat ƒ52.a f 5S Scheiboter kde qoaiit. </4 vat 44.a 50.— Grasboter ,tu qualit. (v-r tiioar. t 1.30 1 1.45 ScheiboUrVdtqns.it. t blcgr. 1.10 f 1.25.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2