N°. 7813. Maandag ÏO Augustus. A". 188b. Dit nummer bestaat uit Drie Bladeu. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. De Cholera. LEIDSCH DAGBLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassea- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De verwoestingen, welke deze ontzettende ziekte reeds sedert eenigen tijd in Spaoje aanricht, zijn vreeselijk. Eene paniek heeft de burgers bevangen. Ia tal van steden en dorpen blijven de lijken onbegraven liggen, daar er geen gezonden genoeg meer zijn, ora hen naar het graf te brengen. En die lijken, verterende in de brandende zonne stralen, vervullen de lucht met nieuwe smetstof, welke opnieuw duizenden met dood en verderf bedreigt. Honderden vluchten, maar dikwijls achterhaalt hen de ziekte en vallen ze onderweg neer, om, vergeten van vrienden en magen, te sterven en als aas voor de wilde dieren en roofvogels te blijven liggen. Thans heeft de gevreesde ook de grenzen van Frankrijk overschreden. Hoe komt hot dat de ziekte in Spanje zulk een omvang verkreeg? Reizigers, die Spaoje bezoeken, doen verhalen van eene afschuwelijke vervuiling van steden en dorpeo, van menscheo en dieren. De Spanjaard is even vnil, als trotsch op zijn lichaam. De armste bedelaar zal zich nog met gratie een mantel over den schonder werpen, maar ook de rijkste edelman gaat maDk aan „watervrees." Daér schuilt het kwaad. De hoofdstraten der groote steden zijn prachtig; maar de achterbuurten zijn broeinesten van vnil en slik, van ziekte en onreinheid. Ons Hollanders draait het hart in het lichaam om van walging, wanneer men eene achterbuurt in eene Spaansche stad doorwandelt. Gelukkig dat we in dit opzicht iets vóór hebben boven de Spanjaarden. Zoo welig een akker vindt de ziekte bier toch niet. Maar.laat ons niet al te gerust zijn. 't Zou een wonder zijn, als de cholera, zoo hevig in Spaoje uitgebroken en nu ook in Marseille over geplant, ook niet naar hier overkwam. Laat ons hopen dat dit wonder gebeurt; maar laat ons tevens er op bedacht zijn om den vijand, als bij komt, wakende te ontvangen en te beBtriiden. Zien we eeDs rond in eigen kring Hoe is het bij ons gesteld, om maar iets te noemen: met de privaten in iedere woning? Zijn die zindelijk, rein en luchtig? - Hoe is het met de gootsteenen? Zijn die frisch? Loopea ze goed af? Stijgt uit de pijp geen stank van zinkputten naar binnen - H09 is het met de muren onzer woning Zijn ze goed droog en niet duf en vochtig? - Is bet stroo in de bedstee frisch of zijn de matrassen zindelijk. Als het antwoord op die vrageD, welke ieder zich binnenshuis moet stellen, niet onvoorwaardelijk gunstig is, wees dan op uwe hoede. Dan is uwe woning het eerst aan de beurt om de gevreesde ziekte te herbergen. Kijken we ook eens op de straat rondl Wie kent er eene verzamelplaats van afval en vuil in zijne onmiddellijke nabijheid? Aarzel niet: doe aangifte bij de politie. Die pesthoopen moeten opgeruimd; ge hebt recht om te eischen dat men bet gevaar van u wendt. Zoek rond of ge ook onwelriekende straatgoten in uwe nabijheid vindt en doe er aangifte van. Verzuim niets, let op alles Houd uw lichaam rein, neem dikwijls een bad, eet geen onrijpe vruchten, blijf matig, reinig uwe woning, ne?m telkens weer den witkwast ter hand, spaar zeep en water nie', lot op uwe omgeving. En als ge dat alles gedaan hebt, laat u dan niet opwinden door overmatige vrees, want ook d<e is gevaarlijk; blijf kalm: de ziekte zal nw deu- wel voorbijgaan, altbaDS al wat mogelijk is om haar te keer te gaan, hebt ge gedaan. Het overige berust niet in menschenhandenn. v. m. LEIDEN, 8 Augustas. De jongst gehouden gewone ledenvergadering van de Leidsche afdeeling der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantenkunde op Zo- uierzorg, was zeer goed bezocht. Na voorlezing der notulen en ballotage van drie Dieuwe leden, werd door den secretaris mededeeling gedaan van ingekomen stukken, waarbij ook eecie missive van den algemeenen secretaris, de mede deeling behelzende dat aan het door deze afdeeling gedane voorstel, om een afgevaardigde het Ant- werpsche congres te doen bijwonen, met de opdracht een globaal verslag van het aldaar behandelde nit te brengen, hetwelk in het Weekblad der Maat schappij zou worden gepubliceerd, gevolg was ge geven en dat die opdracht aan den heer J. H. Krelage gedaan en door dezen aanvaard was, zoodat de leden der Maatschappij er op kunnen rekenen, een verslag te ontvangen van eene alleszins bevoegde hand. Vervolgens had de uitreiking plaats van een certificaat lste klasse namens bet hoofdbestuur aan den heer J. Mater, vertegenwoordiger der firma Von Siebold Co., aan deze toegekend door de speciaal hiertoe bijeengeroepen Jury, voor een Eriobotrya japonica f o l.-al b o-variega t i s, welke plant in de zaal aanwezig was, zoodat men over hare waarde zelf kon oordeelen, een oordeel dat zeer gunstig was. Hierna werd overgegaan tot de benoeming van drie leden uit het bestuur, ter aanvulling der ten- toonstellings-commissie, waartoe gekozen werden de heeren Dr. Boursse Wils, Van de Pavord Smits en Witte, resp. voorzitter, secretaris en penningmees ter der afdeeling. Vervolgens was aan de orde de benoeming van vjjf leden der commissie voor de tentoonstellings loterij, waarna door een der leden der regelirgs- commissie voor de excursie naar Valkenburg, daar van verslag werd uitgebracht. Hierna nam de voor zitter het woord om rapport uit te breGgen omtrent de vriendschappelijke bijeenkomst te Hilversum. Aan de orde kwam nu de bespreking der punten, ter beschrijving der algemeene vergadering, op 5 September te Zwolle te houden, welke natuurlijk omtreDt enkele punten nogal tot gedachtenwisseling aanleiding gaf, maar toch het aangename resul taat had, dat omtrent alle punten de meest moge lijke overeenstemming heerschte. Eindelijk werden tot afgevaardigden ter algemeene vergadering benoemd de heeren Witte en Roeloffs Heyrmans, waarna de vergadering gesloten werd. Ingezonden waren op deze vergadering eenige Amsden-Perziken door den heer Beekman, die mededeelde dat hij ze - natuurlijk buiten - reeds vóór eenige dagen rijp had gehad, volkomen rijp op 1 Augustus, [de heer Wezelenburg, te Hazerswoude, had er ook een paar medegebracht, welke meer dan rjjp waren], door den heer W. Van Veen eene groote collectie zeer fraaie Anjelier- bloemen, door den heer Mater eene kloeke plant van de Eriobotrya japonica fol.-albo-variegatis en door den heer Witte eene bloem van Victoria regia (volkomen open, laatste bloeistadinm) en een bloeiende Stanhopea tigrina. De vergadering, welke vrij lang duurde, kei- merkte zich van het begin tot het einde door een zeer gezelligen toon, niettegenstaande er geen pauze kon gehouden worden. Het is wellicht van genoegzame bekendheid dat de Wiener-Hof-Ball-Kapelle, onder leiding van Ednard Stranss, te Londen eene reeks concerten heeft gegeven en op zijne terugreis hier te lande en langs den Rijn zich zal doen hooren. Ook aan Leiden valt het voorrecht te beurt dit beroemde orkest te kunnen booren, en wel op Woensdag a. s. in Zomerzorg. Bij het hooren van den naam Strauss denkt men reeds dadelijk aan de vroolijke walsen, origineele marschen, geestige operettes, welke daarbij te gelij ker tijd goede muziekstukken zijn eu menige jonge dame voelt zich onwillekeurig tot dansen gestemd, zoodra de eerste maten van een wals van Stranss gespeeld wordeD. Met belangstelling ziet men dan ook zeker dit concert, onder leiding van den „scho nen Edi" - gelijk hij te Ween en genoemd wordt - te gemoet. Leiden is echter weer niet de éérste plaats in ons land waar hij zich zal doen hooren. Rotterdam ging ons reeds voor, maar dit geeft intusschen het voorrecht dat we ook thans niet, als het moest, op beoordeelingen van buitenlandsche bladen be hoeven af te gaan. Naar nu aan het „Dbl. v. Ned." wordt geschreven was ook in de Maasstad de verwachting hoog ge spannen. En die verwachting is or geenszins teleur gesteld geworden. Eduard Strauss is een man van middelbaren leef tijd. Ofschoon middelmatig van lengte, imponeert hij op het eerste gezicht door zijne persoonlijkheid en sterk sprekende gelaatstrekken. Hij heeft geheel het uiterlijk van een begeisterter Musiker, vooral als hij den dirigeer- cf strijkstok zwaait en zich door de zoetvloeiende en bekende Straussmelodie laat meesleepen. Zijne bruine teint, het zwarte haar en de mous taches teekenen zuideljjke afkomst, de oogen zijn levendig en liggen diep in do kassen, waardoor het hooge voorhoofd nog meer uitkomt. Zijne manier van dirigeeren wijkt zeer af van andere mnsici en is waarschjjnlijk voor hen, die het losse en beweeglijke in de houding van een muziek directeur minder bevallig vinden, eenigszins hinder lijk. Dan eens geheel voor het orkest in breeds trekken de maat aangevende, draait bij langzamer hand naar links, totdat het pnhliek het aangezicht en niet den rug te zien krijgt. Bij het meerendeel der uitgevoerde stukken werd die beweging herhaald, zoodat het publiek meestal den directenr in het ge zicht zag. Al de stukken van het programma werden met eene onverbeterlijke juistheid van uitvoering ten ge- hoore gebracht. Het was een uitmuntend ensemble, een zoo goed aaneengesloten geheel als men slechts bij groote uitzondering hoort. In de Stranss-stnkken kwam Strauss op met viool en strijkstok, en speelde en dirigeerde bij afwisseling, met de vroolijke Weener geaardheid, nu en dan de voeten vlug bewegende op de maat van de muziek. Alhoewel het programma slechts 12 nommers telde, werd het publiek zeker op een dubbel aantal onthaald, daar de kunstenaar schier bij elk applaus iets nieuws gaf. Ouder de niet op het programma voorkomende stukken behoort ook een solo voor harp met veel entrain voorgedragen door een zeer eenvoudig ge kleed juffertje. Het publiek was zoo opgetogen door hare voordracht, dat het applaus niet ver stomde, voordat zij een da capo had gegeven. Onder de liefste nommers behoort stellig de be kende „Annen-Polka." Elke noot kwam tot haar recht, en met ingehouden adem werd het stukje, dat met recht een juweeltje van compositie mag worden genoemd, door het opgetogen publiek gevolgd. In het kort, de geheele avond was een succes, en wij kunnen de kunstvrienden niet genoeg aan-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1