de man al spoedig f 100 verloren had. De politie arresteerde echter de daders en de medeplichtigen, waaronder de kastelein. Allen zijn gistermiddag naar de cel gebracht. Te Pernis en omstreken vielen gisteren duizenden kleine langwerpige zwarte diertjes nit de lucht, die het zoowel menscben als dieren erg lastig maaktendoor oude lieden werd dit beschonwd als een bode van den regen. Nu, ook in Leiden en omstreken heeft het daar aan niet ontbroken, zoowel gisteravond als heden morgen. De boeren hebben de droppelkens zeker wel als gouden tientjes aangezien, want hun verlangen er naar was groot. In de b e st uur s ver gader i n g van d e Buitensociëteit „Reineveld" te Delft is besloten om den geboortedag van prinses Wilhelmina op 31 Augustus a. s. te vieren door het orgaDiseeren van eene „kermesse d'été", buitengewone verlichting, con certen, vuurwerk enz., uitsluitend toegankelijk voor de leden, hunne kinderen en introducés. Op den llden dezer zal voorhet hof te Amsterdam terechtstaan Maria K., weduwe van M. A., oud 68 jaren, wonende te Yelzen, ter zake van opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij te voorzien was dat menschenlevens in gevaar ge bracht konden worden. Ten haren laste blijkt dat zij in den nacht van 18 op 19 Mei jl. in het haar in eigendom toebehoorende en door haar bewoonde huis, dat evenals de inboedel verzekerd was, voor een bedrag van f 2100 (terwijl hare andere wonin gen die er achter lagen, eveneens verzekerd waren voor f 2000 en op al die huizen eene hypotheek van f 1150 rustte), opzettelijk den brand heeft ge stoken, ten gevolge waarvan dat huis tot den grond toe is afgebrand, terwijl te voorzien was dat daardoor menschenlevens in gevaar zouden worden gebracht. De beschuldigde ontkent het haar ten laste ge legde feit gepleegd te hebben - en heeft opgegeven dat de brand veroorzaakt is door het springen van de peer der petroleumlamp toen zij die wilde uitdraaien. Als verdediger is aan haar toegevoegd de advo caat mr. B. J. A. Sterck. Twee vrouwen te Amsterdam ge- raakten slaags op het Oude-Kerksplein. Na eerst elkanders kapsel deerlijk in de war gebracht te hebben, vervolgden zij den strijd met haarspelden en takelden elkander zoodanig toe dat beiden naar huis moesten gebracht worden. De in de omstreken aldaar bekende harmonicaspeler Jaspers viel gistermiddag te Arnhem uit een open tram en kreeg de wielen over zijn lichaam. Na weinige oogenblikken was hij een lijk. Gistermiddag werd de jager K. Denzeman, bij Meppel, door een schot uit zijn geweer, dat hij in de boot wilde leggen doodelijk getroffen. Ook te Yeltum (Liraburg) is opde kermis een persoon door een geweerschot, dat gelost werd, doodeljjk getroffen. Uit Philadelphia wordt aan de „Stan dard" geseind: Een verschrikkelijke cycloon heeft gewoed op de Delaware-rivier, in de nabijheid van deze stad. De betimmeringen bovendeks van eene pleizierboot werden afgerukt en in de rivier ge slingerd; de stuurman werd gedood. Een aantal andere schepen, welke in de nabijheid lagen, werden erg beschadigd. Tal van gebouwen in deze stad en te Camden (Nieuw-Jersey) werden door de kracht der windvlagen vernield. De cycloon woedde met groote hevigheid in verschillende gedeelten van de Staten Nieuw-Jersey, Pennsylvanië, Maryland en Delaware. Tot dusver zijn vijf dooden gevonden, terwijl honderden personen zijn gekwetst. De schade wordt begroot op 1,000,000 dollars. Te Chicago liepen de kelders onder en zag men duizenden ratten de straten op vluchten, met de Chineezen, die de kelders bewoonden. Zeshonderd huizen werden van dak beroofd, spoorwagens wer den van de rails gedreveD, boomen ontworteld enz. Yan eene stoomboot werd ook een vrachtwagen met de paarden in de rivier geslingerd. De heer De Wagon is met zijn papie- ren bootje, waarmede hij voor eenigen tijd van Parijs vertrok, te Constanz aangekomen. De firma Nathan Dinkelspiel te Keulen (in granen) heeft hare betalingen gestaakt. De „Köln. Zeitung" verzekert, in tegenstelling met andere berichten, dat het passief niet groot is Te Kopenhagen heeft de groothan- delaar M. D. Henckell zijne betalingen gestaakt. Het Hof van Assises der Vendée heeft, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, een meisje van zeventien jaar, Pélagie Bouard, tot twintig jaar tuchthuisstraf veroordeeld1 dat haren vader, met wien zij dikwjjls twist had, overvallen en met knuppelslagen op het hoofd vermoord had. Een allertreurigst ongeluk vond dezer dagen te Hamburg plaats. De vrouw van zekeren Kersten maakte in de keuken het vuur aan en gebruikte daartoe petroleum, voor het on voorzichtig gebruik waarvan reeds zoo vaak is gewaarschuwd. Er volgde eene ontploffing, de vrouw werd door brandende petroleum overstroomd en ook de klee deren van haar zesjarig dochtertje vatten vuur. De ongelukkige snelde naar buiten, maar viel aan de huisdeur neder, terwijl de vlammen boven haar uitsloegen. Op het hulpgeroep van het kind snelde de banketbakker Gaedcke toe; hij redde het kind uit de reeds in brand staande keuken en wierp z:ch toen op de vrouw, ten einde de vlam men te verstikken. Terwijl het meisje er met betrekkelijk lichte ver wondingen is afgekomen, was geen enkel lichaams deel der ongelukkige moeder gespaard gebleven en op sommige plekken was het vleesch letterlijk tot op het been toe verkoold; een der vingers wbb zoover weggebrand, dat de trouwring er van afgleed men vond dien op de trap. Niettegenstaande hare vreeseljjke verwondingen was de arme vrouw des avonds nog bij volle be wustzijn; zij stierf den volgenden middag. Jammer genoeg heeft ook de wakkere redder hevige brand wonden aan den rechterarm bekomen. De Spaansche cho1era-berichten luiden ontzettend. In één dag waren er 4000 aan getasten en 1600 dooden. Een tandmeester te Weenen vatte het plan op om eenige weken in de buitenlucht te gaan vertoeven, en hij wilde gedurende dien tijd zjjn adsistent met de leiding der zaken belasten. Ter elfder ure begon hij echter te aarzelen om zijn beroemd instituut aan de zorgen van eenjoDg beginner toe te vertrouwen, en, hoewel de jonge man beweerde het zoo ver in de kunst te hebben gebracht, dat hij zich in staat rekende om een vol wassen olifant zonder pijn het geheole gebit uitte trekken en dis door een valsch te vervangen, bleef hij bij zijne aarzeling. De adsistent kwam nu op de gedachte om op een armen duivel proeven te nemen, ten einde op die wijze zjjn chef van zijne kundigheden te over tuigen. Hij kon echter geen liefhebber vinden, tot dat hij er eindelijk in slaagde om de keukenmeid van zijn principaal, die over tandpijn had geklaagd, te overreden om zich door hem één enkelen tand te laten trekken, die, naar hij verzekerde, toch reddeloos verloren was. Op zekeren dag toen de tandmeester uit was, had de operatie plaats; de patiënte werd door lachgas bedwelmd en de adspirant zwom in eene zee van ongekende weelde. Een half uur lang was er een geratel in het vertrek alsof een peloton-vuur werd afgeschoten, en toen de keukenmeid ontwaakte was zij acht tanden kwijt. Het gelaat der ongelukkige vrouw was geheel misvormd, hare wangen waren ingevallen en haar spraak was slechts met moeite verstaanbaar, want de rampzalige adsistent bad haar in zijne ongetemde begeerte om zjjne kunst te toonen, acht kiezen uit getrokken, waarmede hij zegevierend rondzwaaide als een Indiaan met een scalp. De ongelukkige keukenmeid kreeg toeval op toe val, en toen de dokter te huis kwam, verklaarde zij onmiddellijk het huis te willen verlaten en verlangde eene schadevergoeding van duizend gulden. Den volgenden dag klaagde zij den dokter aan, die thans overtuigd was van de kundigheden van zijn adsistent, maar hem toch de deur uitwierp. De ongelukkige jongeling deed eene laatste poging om alles goed te maken door zijn slachtoffer hart en hand aan te bieden, maar hij liep een blauwtje. De keukenprinses is vier en twintig jaren ouder dan haar aanbidder, en zij was bevreesd dat dit „in het huweljjk geen goed zoude doen." BUITENLAND. Frankrij k, De Senaat heeft met 184 tegen 58 stemmen in zijne zitting van gisteren een amendement ver worpen van den heer Buffet, strekkende om de opheffing der papierbelasting met 1 Jan. 1886 te doen ingaan. Daarentegen werd met 144 tegen 57 stemmon de bepaling aangenomen, door de Kamer van Afgevaardigden vastgesteld, dat de genoemde belasting van 1 December 1886 af zal opgeheven worden. De finantieele commissie had vooruit in overwe ging gegeven, de afschaffing der papierbe'asting, waarbij de Kamer van Afgevaardigden had beslo ten te volharden, goed te keuren, doch de Kamer verantwoordelijk te stellen voor de gevolgen. Nadat de Staatsbegrooting in haar geheel met 207 tegen 9 stemmen was goedgekeurd, las de heer De Freycinet het decreet voor, waarbij de zitting gesloten wordt. In de om vier uren 's namiddags geopende zitting der Kamer van Afgevaardigden las de voorzitter, de heer Floquet, het decreet voor, waarbij de zitting ook van dit wetgevend lichaam gesloten werd verklaard. Hij hield daarna eene redevoering, waarin bij den afgevaardigden dank zeide voor de hem betoonde welwillendheid. Eene politieke ver klaring had hij niet af te leggenhet land zou over zijne vertegenwoordigers uitspraak doen, en hij geloofde dat het eenmaal te meer de beginselen eener vooruitstrevende republiek zou bekrachtigen. Doch hoe ook de uitspraak der kiezers moge uit vallen, zeker is dat alle afgevaardigden bezield zijn met dezelfde liefde en toewijding voor het vaderland. Deze woorden werden algemeen toegejuicht. Om halfvjjf gingen de afgevaardigden uiteen, onder den kreet van: „leve de Republiek!" De indirecte belastingen hebben in de afge- loopen maand Juli 5 millioen fr. meer dan de raming der begrooting opgebracht. Zondag, den sterfdag van Blanqui, zal er weer op Père-Lachaise te Parjjs eene manifestatie plaats hebben, bij de ODhulling van het voor hem opgerichte monument. De politie neemt maatregelen om daarbij ongeregeldheden te voorkomen. Het totaal verlies van de St.-Gotthard-tunnel- onderneming van den heer Favre bedraagt 5,822,839 fr. Voor de kapitalisten, die in deze onderneming zijn betrokken, zal het verlies, hoe zwaar ook, nochtans te dragen zijn. De dochter van den heer Favre, mevrouw Hava te Parijs, heeft echter alles hierbij verloren en is in den letterlijken zin des woorps geruïneerd. Te hopen is het, zegt de „Köln. Zeitung," dat de Gotthard-spoorweg-maatschappij, gedachtig aan de groote verdiensten vac den vader, tegenover de ongelukkige dochter niet al te schra perig zal zijn. Aan de „Standard" wordt uit Marseille ge seind dat de overheid nog steeds het uitbreken der cholera in die stad ontkent, maar dat er onder de bevolking toch reeds bezorgdheid heerscht en ver schillende personen, die daartoe in de gelegenheid zijn, de stad verlaten. Particuliere depeches uit Marseille stellen den staat van zaken zelfs voor als hachelijk. Geldmid delen tot het aanbrengen van sanitaire verbeterin gen zijn er niet beschikbaar, en de overheden zjjn radeloos. Daarom loochenen zij officieel het bestaan der cholera, ondanks het toenemen van het doodental. België. Naar aanleiding van het geval eener non, de mentia David, die te Jette-Saint-Pierre in België in den tuin van het klooster begraven werd, is tegen den burgemeester der gemeente, die verlof daartoe gegeven bad, eene vervolging ingesteld. De minister van justitie deelde dit in de Kamer mede. Uit Berlijn wordt officieus tegengesproken dat Antwerpen nog uitzicht heeft om als aanleg plaats van de Duitsche gesubsidieerde stoomboot vaart gekozen te worden, want de daarop betrek king hebbende onderhandelingen zouden reeds voor eenigen tijd mislukt zjjn. Het bericht dat de heer Frère-Orban zich weldra uit het politieke leven zou terugtrekken, en door den heer Bara als leider der liberale partjj zou worden opgevolgd, is, volgens de „Frank. Zei tung", volkomen ongegrond. 's Konings onverwacht vertrek via Dover naar Londen schjjnt geen ander doel dan het zeereisje gehad te hebben, daar Z. M. weder van Dover naar Ostende is teruggekeerd in het koninkljjk jacht, waarmede de koningin haren gemaal is komen afhalen. Oroot-Britaunië. In het Lagerhuis zeide de heer Robert Bourke, onder-staatssecretaris bjj het ministerie van buiten- landsche zaken, gisteravond dat de schadeloosstel lingen voor brand en plundering te Alexandrië, onder toezicht van de consuls aan de onderdanen van elke mogendheid afzonderlijk zullen betaald

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2