N°. 7812. Zaterdag 8 Augustus. A0. 188b. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEID8CÏÏ BAGBLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 9 Augustus. In da maand Juli zijn binnen deze gemeente geboren 136 kinderen, als: S3 zoons en 53 dochters, waaronder begrepen 2 tweelinggeboortenoverleden 64 personen (van welke 3 elders woonachtig), als 13 mannen, 9 vrouwen, 21 zoons en 21 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5gehuwd 35 paren. Op de voordrachten voor twee onderwijzers lste klasse der school aan de Koningin-Emma-kade te 's-Hage zijn geplaatst de heeren: lo. A. M. Van der Kroon, lste onderwijzer aan eene openbare school te Voorschoten, K. C. Van Waalwijk, onderwijzer aan eene openbare school te Leiden, en J. H. Brink, onderwijzer aan eene openbare school te Ter Schel ling 2o. K. C. Van Waalwijk voornoemd, J. H. Brick voornoemd en Th. Ram, onderwijzer te Haarlem. Het examen voor do hoofdakte is te Amster dam met goed gevolg afgelegd door mej. M. Kist, van Leiderdorp. In het Fran6ch is te Utrecht met gunstigen uitslag geëxamineerd de heer J. Francke, van Leiden. Benoemd is tot hoofd aan eene Christelijke school te Amsterdam de heer E. Stam, te Boskoop. Op Woensdag 19 en Donderdag 20 Aug. a. s. zal te Wassenaar, vanwege de afdeeling WassenaarVoorschoten der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, eene landbouwtentoonstelling worden gehouden. Bedankt is voor het beroep naar Valkenburg door ds. N. Warraoltz Nz., predikant te Seksbierum. De rekening der gemeente Zegwaard is door den Raad aldaar over het dienstjaar 1884 voorloopig vastgesteld, de ontvangsten op f 9064.01 en de uitgaven op f 8551,93 f/jJ dus met een batig saldo van 512.07'/j. De rekening der gemeente Zoetermeer is voor loopig vastgesteld als volgt: de ontvangsten op f 13,077.63'/,, de uitgaven op f 10,689.73 en dus opleverende een batig saldo van f 2387.90'/,. De raad der gemeente Benthuizen heeft de reke ning over het dienstjaar 1884 voorloopig vastgesteld met een batig saldo van f 1033. Met leedwezen vernemen wij dat de toestand van den oud-hoogleeraar, thans minister van Staat, den heer Modderman, van dien aard is dat zijn e'nde zeer spoedig kan worden verwacht. De genees- heeren geven geen hoop meer op zijn bohond; de mat vernieuwde kracht teruggekeerde ingewands ziekte is thans ongeneeslijk verklaard en reeds nu is de patiënt geheel uitgeput. Niemand zal ont kennen dat wij in hom een kundig man verliezen, die als geleerde en menech niet licht zal worden vergeten. De gemeenteraad van Brielle heeft met 5 tegen 4 stemmen een voorstel tot het invoeren van eene progressieve inkomstenbelasting verworpen, maar besloten om de eigen aangifte af te schaffen en te vervangen door ambtshalven aanslag door B. en Ws., en tevens het voorstel om de vermindering voor kinderen aanzienlijk te verhoogen, nadat eerst was besloten, de vermindering van 2 pet. niet te doen opbonden bij de 9de klasse, maar voor alle verdere klasseu vol te houden. Baron Gericke Van Herwijnen, nieuwbenoemd gezant van Nederland in Spanje, is met familie te 's-Hage aan het „Hotel Paulez" afgestapt. Burg. en Weths. van Den Haag hebben den Raad voorgesteld om het honorarium teu behoeve van den heer J. Van der Vegt, hoofdingenieur van dec Provincialen Waterstaat in Zuid-Holland, voor zijne werkzaamheden in zake de waterverversch ng, gedurende de jaren 1883—1886, dus met inbegrip van die vcor het eerste ontwerp, van de leiding der uitvoering en van het houden van hoofdtoe zicht gedurende de uitvoering en van al'a voor de voorbereidende werkzaamhedea en voor het hoofd- toezicht gemaakte of nog te maken kosten welke laatste ruim f 4000 zullen bedragen te epa'en op 14,000, waarvan f 10,000 te betalen bij ds inlevering der definitieve bestedingstukkeD en het restant ad f 4000 na de voltooiing der werken. Volgens den Haagsehen berichtgever der „Zwolsche Courant" vroeg de minister van marine, Van Erp Taalman Kip, voor de begrooting 1886 drie millioen gnlden meer aan tot verbetering van schepen, doch wilde de minister van financiën daar van niets weten. Vandaar de onverwachte verwisseling van ministers. Bij de Utrechtsche Zendingsvereeniging is eene gift van f 2500 ingekomen met bestemming voor de uitzending van twee zendelingen. Vcor de betrekking van onderwijzer a/b. van het opleidingsschip „Anna Paulowna" te Rotterdam, jaarwedde f 700 a f 1000, hebben zich 106 solli citanten aangemeld. Wegens het uitbreken van de cholera te Marseille zullen de booten van de maatschappij „Nederland", te beginnen met de „Prinses Amalia", die 8 Aug. e. k. van Amsterdam vertrekt, in plaats van deze haven, Genua aandoen. De kapitein der infanterie A. J. Hamerster, van het leger in O.-I., is benoemd tot lid der commissie tot herziening der infanterie-regelementen. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft het voorstel tot het aangaan eener 4-pcts.-geldleening van vijf millioen aangenomen. Morgen, de 8ste Augustus, is een dag, die als gedenkdag in de Transvaal gevierd wordt ter herinnering der herkregen onafhankelijkheid in den worstelstrijd tegen de Engelschen. De luitenant ter zee der lste kl. H. L. Cadet, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. De luitenant ter zee der 2de kl. L. E. Van Diggelen wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De minister van binnenlandscbe zaken, gezien de ambtsberichten, ten blijke dat de cholera asiatica zich in Spanje uitbreidt en dat ook te Marseille die ziekte is uitgebroken, heeft goedgevondenlo. in te trekken zijne beschikking waarbij de Spaansche havens aan de Middellandsche Zee, met uitzonde ring der Balearische eilanden, besmet verklaard zijn; 2o. alle Spaansche havens in Europa en alle Europeesch-Fransche havens, gelegen aan de Mid dellandsche Zee - met uitzondering van die op hot eiland Corsica - besmet te verklaren. Het stoomschip „Leerdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 7 Aug. Scilly; de „Madura," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 6 Aug. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den met verlof in Nederland aan wezigen Tsten luit.-kwartiermr. van het leger in Ned.-Indië A. L. G. Gobée, ter zake van lichaams gebreken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. Oemencd Nieuw». Door het, hoewel onschuldig, maar daarom toch altijd onvoorzichtig, wegwerpen van een nog brandenden lucifer, welke gebruikt was om de petroleumlamp in den verfwinkel van den heer Bik op de Doezastraat aan te stekeD, doch welke terechtkwam in een op de toonbank staanden pot met boenwas, ontstond gisteravond tegen acht uren een begin van brand, welke zeer ernstige gevolgen had oa zich kunnen sleeper. De zood van B. maakte spoedig alarm, waarop de huisgenooten aldra kwamen aangeloopen; hij wierp het bran dende voorwerp op de straat, dat daarbij echter, •'iigelnkkig genoeg, al was het ook maar weinig, i i aanraking kwam met de kleertjes van een 13- j rig dochtertje des haizes. Spoedig stond daar nu net meisje in lichterlaaie, in haren angst naar de overzijde der straat vliegende; maar ook bijna even "poedig waren, behalve den schoenmaker Baijer, i og eenige personen op de zoo in levensgevaar ver- koerende kleine toegesneld, die alle handen aan het werk sloegen om haar tegen de vlammen te vrij waren, waarin men eindelijk, door haar over den grond te rollen en door andere middelen, slaagde. Na in een nabijzijnd huis te zijn gebracht, werd zij een paar uren later naar de ouderlijke woning vervoerd. Ofschoon het kind aan been en rag brand wonden bekomen heeft, geloofde dr. W. toch niet dat zij van ernstigen aard zullen blijken te zijn. In den verfwinkel zelf heeft het vnur verder nog eenige ge ringe schade aangericht; met emmers water werd het in zijn voortgang gestuit. Voor de boven bewoners, wien de uitgang naar beneden door den geweldigen dichten rook was afgesneden, had men reeds ladders tegen den voorgevel geplaatst. Ze bleken echter gelukkig onnoodig. De spuit der Weesburgers was reeds uitgerukt, doch keerde onderweg weer terug. Door do firma Stibbe en Nuy te Rot- terdam zijo gisteren te Koudekerk proeven genomen met de brandbluschmiddelen van Spong en Co., van wie de heer Creyghton te Leiden agent is. De uitkomst overtrof verre de verwachting. Ver schillende stellages waren gemaakt, waaronder zes pakkisten boven elkander getimmerd en bijwijze van een schoorsteen geplaatst. Deze oppervlakte na werd geheel gekoolteerd, vervolgens met petroleum overgoten en toen van onderen aangestoken. Aangewakkerd door een feilen wind, waren de rook en de vlam ontzettend en nadat een en ander wat gebrand had, werden er twee handgranaten in geworpen van India-rnbboren de brand was totaal geblnscht. Ook werd een houten vloer, van omstreeks 3 meter in het vierkant, gekoolteerd, belegd met allerlei brandbare stoffen en overgoten met petro leum, aangestoken. Het werpen van twee ballen was wederom voldoende tot blussching. De proef, genomen met den handextincteur, kon niet zoo goed voldoen door den sterken wind, aan gezien de straal te dun is en op zijde woei, terwijl de vuurhiite te groot was. Ongetwijfeld zal ook dit toestel, aangewend in eene kamer, aitstekende diensten kunnen bewjjzen. Ten slotte werd men in de gelegenheid gesteld om de werking van den draagbaren extinctenr te zien, welke, alleen gevnld met gewoon water, ook alge meen voldeed. Naar het oordeel van deskundigen heeft deze proef menigeen tot de overtuiging moeten doen komen, dat voornameljjk de handgranaten in elk huisgezin onmisbaar zijn, te meer daar de kosten zeer gering zijn, terwijl de brandbluschflesch ook zeer de aan dacht verdient. Onder de toeschouwers merkte men den directeur van de brandweer uit Leiden op. De proeven werden genomen door een lid der Rotterdamsche firma. Te Scheveningen, ter hoogte van het hotel „Garni", is gisteren een wagen beladen met eieren en ververschingen door een afrijwagen omvergereden. Van de koopwareo was niets meer bruikbaar. De koopman zelf, tusscheu de boomen van zijn wagen bekneld, verloor zijn bewustzijn, dat hij echter spoe dig terugkreeg na door dr. Mess behandeld te zijn. De heer, bestuurder van den afrij wagen, wien het ongeluk terecht of ten onrechte geweten werd, gaf oen koopman eene zeer ruime schadevergoeding. Eenige kwartjesvinders loktenDinB- dag oen gchipper in eene tapperij te Rotterdam, waar

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1