N7810. Donderdag 6 Augustas. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 98 tot 108 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LBIDSOH BAGBLAB. PRIJS DEZER COURANT: Toer Leidea per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Y»or liet incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Offlci&ele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders ran Leiden, Gezien art. 18 der Wet ran den 14den September 1866 (Staatsblad No. 138) houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk in de transporten en de leverantiën voor 'sKonings leger of vestingen gevorderd Doen te weten, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komen, is opgemaakt, op de kleine Pers van het Raadhuis aangeplakt en van heden, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. Wordende tevens in herinnering gebracht, dat bij voor melde Wet aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot ruiling met of uitbesteding bij de op de lijst voorkomende personen, van de inkwartiering of het onderhoud, mits zij van den wensch daartoe kennis geven aan den Burge meester, vóór dat de uitreiking der biljetten aan de man schappen is geschied, bij gebreke waarvan zij verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne woning. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Aug. 1885. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand ge steld een op den Isten Augustus 1885 invorderbaar ver klaard kohier der personeele belasting, dienst 1885/86, wijk 5, en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaal den voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 4 Augustus 1885 DE KANTER. LEIDEN, 5 Augustus. Het examen voor de Fransche taal, L. O., ia Ie Utrecht met gunstigen uitslag afgelegd door den heer C. J. Bassen te Leiden. Yoor het hoofdonderwijzers-examen te Amster dam is geslaagd mej. S. J. Muller te Leiden. De Walen weeskinderen en zij die vanwege de Waalscbe Diaconie ter school gaan en zich door goed gedrag en vlijt onderscheiden hadden, maakten gisteren hun jaarlijksch tochtje naar Noordwjjk, onder geleide van den „Père" en de „Mère" uit het weeshuis. Ze waren drie en dertig in getal en kwamen om kwart voor tienen per atoomboot aan. Na in den tuin van het „Hof van Holland" wat gespeeld en zich versterkt te hebben, werd de wan deling Daar zee ondernomen, de Laiterie bezocht en het strand bereikt. Hier konden de kleinen zich naar hartelust vermaken met het eigenaardig apel, waarvan zand en water de hoofdbestanddeelen uit maken en waarvoor ons strand zulk eene goede gelegenheid aanbiedt. Na volop genoten te hebben en bij Yan Konijnenburg even te hebben uitgerust, werd de terugtocht naar Noordwijk-binnen onder nomen, om per stoomboot van zes nren huiswaarts te koeren. Had de zon ook aan het uitspansel niet geschenen, op de stralende gezichtjes der jeugd was zulks niet merkbaar. Bij de herstemming voor twee leden van den raad der gemeente Leiderdorp waren opgekomen 120 van de 129 kiezers. Gekozen zijn de hoeren J. Buys en J. L. Hoos, die ieder 64 stemmen ver kregen. Op de heeren H. J. Broekveldt en H. Buurman waren 57 en 54 stemmen nitgebracht. Te Rijnsaterwoude zijn herbozen de heeren G. Engel met 27 en P. Yan Schravendijk met 20 van de 38 uitgebrachte stemmen. Het aantal kiezers bedraagt er 40. Te Alfen a/Rijn zijn gekozen de heeren J. v. d. Linden met 136 en, als ondste in jaren, C. Yan Abshoven met 78 Btemmen. Op den heer 3. Heems kerk waren 69 en op den heer J. Visser 78 stem men uitgebracht; in het geheel 204 stemmen. Te 'a-Hage waren uitgebracht 1522 stemmen, waarvan geldig 1509 en van onwaarde 13. Mr. C. baron Van Breugel Douglas bekwam 808 st. en jhr. F, A. Yan Sjjpestein 781, zoodat beiden gekozen werden. Voorts bekwam de heer P. M. Netscher 760 en W. A. baron Van Verschuer 622 stemmen. De Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst, afdeeling 's-Gravenhage, heeft tot haren directeur benoemd den heer S. De Lange, laatstelijk ie Keulen gevestigd, die deze benoeming heeft aanvaard en zich eerlang in de residentie zal komen vestigen. Uit eene muzikale familie gesproten (zijn vader was organist der Groote Kerk te Rotterdam, zjjn broeder is de bekende Dan. De Lange te Amsterdam) onderscheidde de heer S. De Lange zich te Rotterdam re9ds vroegtijdig als pianist en organist, zoodat bij spoedig de vereerende benoe mingen kreeg te Parjjs en te Bazel. In Keulen gaf de heer Samuel De Lange les in orgel, piano en contrapunt-leer; als organist heeft bij een grooten naam. Hij was bovendien directeur van het „Kölner Mannergesangverein", eene ver- eeniging, welke ook in het buitenland naam maakte, en van den stedelijken „Gesangverein" te Keulen. Yoor het muzikaal leven in ons land is deze be noeming van beteekenis. Aan den verdienstelijken Amsterdammer, den heer Joh. M. Coenen, is de eer te beurt gevallen door de prinses van Lnsignan als ridder der Melnsine- orde benoemd te worden voor de opdracht van zijn oratorium „Ada van Holland." Z. M. heeft den heer Wilhelm Nnssbanmer, burgemeester van Köfligswart, benoemd tot offioier der orde van den Gouden Leeuw van het Huis van Nassau. Van den heer F. s'Jacob, ond-gouvernenr- generaal van Ned.-Indië, is, door bemiddeling van het afdeelingsbestuur Utrecht der Maatschappij van Weldadigheid, ontvangen eene som van vijfhonderd gnldeD, ten behoeve dier Maatschappij. Het instrnctie-bataljon te Kampen heeft gisteren aan de 8 regimenten infanterie afgeleverd 34 kor poraals titulair, en wel 1 naar het late, 9 naar het 2de, 5 naar het 3de, 7de en 8ste, 3 naar het 4de, 2 naar het 5de en 4 naar het 6de regiment. Door den heer G. Voorsluys Jr. van Berg- Ambacht en nog ruim tachtig Berg-Ambachtsche en Stolwijksche veehouders, die wekelijks hunne boter te Gouda ter markt breDgen, werd vóór eenige weken aan den gemeenteraad dier stad een adres ingediend, houdende verzoek tot verbetering van het Boterhuis of aanwijzing van eene andere markt plaats voor den verkoop van boter. In de jongste raadsvergadering is op dit adres, zonder hoofdelijke stemming, afwijzend beschikt. De „Staats-Courant" heeft de verrassende tijding gebracht dat er weder eene verandering is gekomen in het ministerie. De portefeuille van marine is, vcor de tweede maal sedert het derde ministerie-Heemskerk opgetreden is (April 1883), in andere handen overgegaan. In April 1884 trad de vice-admiraal Geerling af en werd hij vervangen door den heer Van Erp Taalman Kip, die reeds in het tweede kabinet-Heemskerk (1874—1877) en in het kabinet-Van Lijnden (18791883) zitting had gehad. Het „Hbl." brengt in herinnering dat de nu af treden minister het bij zijne laatste begrooting zwaar te verantwoorden bad, niet het minst buiten de Kamers, omdat bij trots de leemten, die hij in onze marine erkende, opzag tegen hot vragen der noo- dig9 gelden en dec strijd met de bezuinigende Tweede Kamer opgaf. Vermoedelijk heeft hij thans ingezien, dat bet beter is met eere heen te gaan dan langer de verantwoording te dragen voor een toestand, dien bij afkeurt. Zijn opvolger is de kapt. ter zee W. L. A. Gericke, laatstelijk inspecteur van de artillerie der marine. De nieuwe minister heeft zich een goeden naam ge maakt door zjjne groote kennis en bekwaamheid, «iet alleen in zijn eigen vak, maar ook op ander gebied. Hij heeft als lnit.-ter-zoe 1ste kl. aan het Kon. Instituut voor de Marine de lessen voor de artillerie gegeven en daarna een ramscbip gecommandeerd. Tot den goeden staat, waarin de artillerie onzer vloot verkeert, heeft hij veel bijgedragen en zjjn zelfstandig karakter wordt onder zijne kameraden zeer geëerd. Naar bet „Haagsche Dagbl." van vertrouwbare zijde verneemt, moet de door weinigen reeds thans verwachte aftreding van den heer Yan Erp Taal man Kip, worden toegeschreven aan eene onge steldheid, „die wel niet zoozeer een acnut karakter heeft, maar toch deed vreezen dat de titnlaris niet over die mate van kalme geestkracht zou kannen beschikken, welke in de naaste toekomst door de belangen der marine in den minister van dat depar tement als een vereischte kan beschouwd worden." Benoemd zijn tot professor aan het Klein seminarie te St.-Michiels Gestel de heer P. B. H. Van Eyl en tot adsistent te Goorle de heer H. Van de Veerdonk. In enkele gemeenten van ons land doet men, evenals te Amsterdam enz., pogingen om den aan staanden jaardag van het Prinsesje tot een volks feest te maken. Te Brielle wordt tegen 31 Augustas een groots vliegerwedstrijd voorbereid. Te Schoonhoven heeft zich eene voorloopige com missie gevormd. Het voornemen bestaat om daar eene permanente commissie tot stand te brengen. In een der bladen van de hoofdstad wordt gezegd dat, indien de werkgevers konden besluiten dien dag hnnne werklieden vrijaf te geren met behoud van traktement, de winkeliers de handen eens in eensloegen om hnnne winkels of magazijnen dien dag te sluiten, het dan waarlijk een feestdag in optima forma zou kunnen worden, - en als de namen werden bekend gemaakt van personen en firma's, die het hieromtrent eens zijn, dan ware dit reeds een stap verder op den goeden weg, waarop allen zonden volgen. Naar medegedeeld wordt, is aan de firma Wijnand Fockink, te Amsterdam, op de Antwerp- sche tentoonstelling het eerediploma voor hare inzen ding toegekend. De gouverneur van Suriname, mr. H. J. Smidt, heeft, volgens een te Amsterdam ontvangen bericht, in goeden welstand met zijn gezin den 30sten Juli de plaats zijner bestemming, Paramaribo, bereikt. Zjjn voorganger, baron Van Heert Tot Eversberg, vertrok den 31sten Juli met de „Prins Maurits'* van Paramaribo. De op de Rijkstelegraafkantoren te Monster en Poeldijk tijdelijk in het belang van den aard appelen- en vruchtenhandel ingevoerde meer uit gebreide dienst blijft tot en met 28 dezer in werking. De Staatscourant van heden bevat de wet van den 23sten Jnli 1885, houdende goedkeuring eener met de Stoomvaartmaatschappjj „Zeeland" ge sloten overeenkomst tot het in werking brengen van oenen dageljjkschen dagdienst tnsschen Vlis- siogen en Qaeenborougb, zoomede bet verslag der commissie voor het jaar 1883 hier te lande belast met hot afnemen van hot groot-ambtenaarsexamen. Het stoomschip „Oranje Nassau" is 30 Juli van Amsterdam te Paramaribo aangekomen; de „Prins Maurits" is 31 Juli van Paramaribo naar Amsterdam vertrokken; de „Utrecht", van Java naar Amsterdam, veitrok 4 Aug. van Galte; de Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 4 Aug. De gewone audiëntie van den minister van staat, minister van binnen!, zaken, zal Zaterdag a. a niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1