Naar het „D. v. Z.-H." verneemt, heeft de minister van waterstaat enz. ten aanzien van den postdienst op Zon- en algemeen erkende Christe lijke feestdagen het volgende bepaald: De brievenbestelling in de bebouwde kom van plaatsen, welke meer dan 15,000 zielen hebben, zal driemaal plaats hebben; als voren in plaatsen van meer dan 3000 en minder dan 15,000 zielen tweemaal, en in plaatsen met minder dan 3000 zielen eenmaal. De bestelling buiten de bebouwde kom der plaatsen, voor zooveel daar thans op Zon en feestdagen nog meer dan eenmaal daags wordt besteld, wordt, in gelijke verhouding als ten aan zien van de bestelling in de kom is bepaald, be perkt. Mocht er na de aankomst van een post niet meer worden besteld, dan wordt aan de ingezetenen tot een kwartier na aankomst dier post de gele genheid gegeven, hunne daarmede aangebrachte brie ven en andere stukken aan het kantoor af te balen. Ten aanzien van de bestelling van expresbrieven blijven de gewone voorschriften ook op Zon- en feestdagen van toepassing. De lichting van de hulpbrievenbussen kan worden beperkt. De openstelling van de postkantoren en van de hulpkantoren der posterijen is niet later dan tot 5 uren 's avonds, en voorts zal de duur dier openstelling zijn: in plaatsen met eene bevol king van meer dan 50,000 zielen acht uren, in plaatsen met minder dan 50,000 en meer dan 15,000 zielen zes uren, ia plaatsen met minder dan 15,000 en meer dan 5000 zielen vijf uren en in de overige plaatsen drie uren. Deze wijzigingen zijn van kracht met ingang van van 6 September a. s. Onlangs werd als eene bijzonderheid mede gedeeld dat er te Kopenhagen niet minder dan 24 vrouwelijke studenten zijn ingeschreven. Een der universiteiten in ons land echter is nog rijker ge zegend met „studiosae". Volgens het gemeente verslag van Groningen over 1884 nl. studeeren er aan de universiteit aldaar nog 2 dames meer dau te Kopenhagen. Bij de faculteit der letteren zijn 16, bij die der wis- en natuurkunde 9 en bij die der geneeskunde is 1 dame ingeschreven. De theologie en de rechten worden tot nog toe niet door dames beoefend. Naar wij vernemen, heeft de letterkundige faculteit der universiteit te Genève aan prof. A. G. Van Hamel, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Groningen, bericht dat zij hem aan de regeering van het canton Genève wenscht voor te dragen, ter vervulling van den leerstoel voor vergelijkende letterkunde en uiterlijke voordracht, die onlangs vacant geworden is door het overlijden van prof. Mare Monnier. Wij meenen te weten dat prof. Van Hamel voor de eer dier voordracht bedankt heeft. V Blijkens bij het departement van marine ont vangen bericht, is Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee K. A. Stak- man Bosse, in den namiddag van 2 dezer, van de reede Tessel naar zee vertrokken, ter opvolging zjjner bestemming naar Oost-Iudië. Bij koninklijk besluit is het beheer van het departement van buitenlandsche zaken, wegens het aan jhr. mr. P. J. A. M. Van der Does de Wille- bois verleend verlof tot afwezigheid, met ingang van 10 Augustus 1885, tijdelijk opgedragen aan mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave, minister van justitie. De heer H. Van Dam, vice-consul van Italië te Amsterdam, is door den koning van Italië be noemd tot ridder der Kroon-Orde. Morgen zal bij den minister van buitenland sche zaken een groot diner plaats hebben. Het stoomschip „P. Caland," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 3 Augustus Scilly de „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, arriveerde 3 Aug. te Padang. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op 7 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer J. A. Rademaker, arts, te 's-Gravenbago, benoemd tot officier van gez. 2de kl. bij de zeemacht; - benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Almeloo, mr. C. Rueb, thans sub stituut-griffier bij de arr.-rechtbank te 's-Graven hage; tot kantonr.-plaatsv. in het kanton Weert, A. Gordon, ontv. der reg. en dom. te Weert; tot notaris binnen het arr. Haarlem, ter standplaats de gemeente Heemstede, mr. W. H. Smit, candidaat- notaris en advocaat te Haarlem; - A. L. J. Goet- hals, veearts te Amsterdam, benoemd tot plaats vervanger van den districts-veearts, wien Alkmaar als standplaats is aangewezen; aan den veearts A. L. J. Gocthals, te Amsterdam, den titel toege kend van gouvernements-keurmeester van vee, en hem als zoodanig belast met de visitatie van vee te Amsterdam, vóór de inlading in een schip, naar het buitenland bestemd; benoemd tot directeur van het Rijks telegraafkantoor te Velp, H. J. Schmidt Azn., thans directeur van het Rijks tele graafkantoor en brievengaarder op Vlieland; - be noemd tot direct, van het postkantoor te Medemblik J. Benthem, thans dir. van het postk. teVught;- mr. J. R. H. Van Schaik benoemd tot schoolop ziener in het arr. Zalt-Bommel- agreatie verleend lo. aan de onderlinge opklimming van de com mandeurs der Duitsche orde, Balye van Utrecht, J. A. baron Van Heeckeren van Molecate, F. M. baron Van der Duyn, O. baron Van Dedem, G. F. W. baron Van Neukirchen genaamd Nijvenheim, F. J. W. baron Van Pallandt Van Keppel, R. J. C. baron Van Pallandt Van Roosendael, J. F. W. S. baron Van Spaen en A. baron Sloet Van Oldruitenborg2o. aan de opklimming van den eersten kapittelridder F. M. W. baron Collot d'Es- cury tot jongsten commandeur, en van den tweeden kapittelridder E. J. baron Van Pallandt tot eersten kapittelridder; 3o. aan de benoeming van den oudsten edel-expectant A. E. L. C. baron Van Bodelschwingh Plettenberg, tot tweeden kapittel ridder. Gemengd Nieuw*. Toen de jongens der Kweekschool voor Zeevaart dezer dagen 's morgens het gemeente zwembassin verlieten, werd een marinier, die hen geleidde, door eenige vrouwen aangevallen, geschol den en geslagen, terwijl een oude man hem met een knipmes eene gelukkig niets beteekenende wond aan het hoofd toebracht. De oorzaak daarvan was, dat een der joDgens, die bang voor het water was, niet wilde zwemmen eo, daartoe genoodzaakt, vree- selijk gilde. De verontwaardigde menigte meende daarom dat de marinier den jongen slagen toege bracht had. Tegen een paar vrouwen en den ouden man is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Als het regent, lacht Uilenspiegel, omdat hij dan het mooie nog tegoed heeft. In een zelfde geval zullen de kinderen der openbare scholen verkeeren, van wie werd gemeld dat ze gisteren een uitstapje naar Katwijk maakten, want ook zij hebben de pret nog in het verschiet, en wel tegen de volgende week Woensdag. Onze zegsman was wat al te voorbarig. De huzaar A. van het depot -esca- dron 3de regiment huzaren, die zich 20 Juni zonder verlof uit zijn garnizoen Leiden verwijderde en sedert als deserteur van zjjn corps is afgevoerd, meldde zich gisteren in burgerkleeding bij de mili taire autoriteit te Amsterdam aan, ten einde voor dit feit voor den krijgsraad terecht te staaD. Het zoontje van den landbouwer K. to Leidschendam geraakte gisteren in een onbe waakt oogenblik te water, met het treurig gevolg dat de knaap jammerlijk verdronk. Alleen de moeder was niet ver van de plaats des onheils, maar aangezien zij in het kraambed lag, kon zij geen hulp verleenen. Te Haarlemmermeer, nabij Heem stede en de Cruquius, is Zondag-namiddag omstreeks vijf uren verbrand eene schuur waarin p. m. 4000 KG. hooi; men vermoedt dat vonken uit een asch- bak daarvan de oorzaak zijn. Alles was, hoewel niet hoog, verzekerdde schuur voor f 400 en het hooi tegen f 26 per 1000 kilogram. Het huis van den eigenaar, F. Pijlman, stond slechts 1'/, meter van de schuur, doch is door de krachtige hulp der buren behouden. De Rijnspoorweg-Maatschappij bracht 11. Zondag te 's-Hage 7000 reizigers aan; de locaal-trein Den HaagVoorburg 1600 en de IJselstoomtramweg-Maatschappij 2170 reizigers. Men schrijft ons uit Scheveningen: In de afgeloopen week hebben de haringprijzen zich eenigermate verbeterd, zoodat de haring die eerst per ton f 11 opbracht, thans f 14 heeft gegolden. Heden was de aanvoer drukker dan tot dusver en bleef de haring prijshoudend. Men mag hierin een teeken zien dat de vraag weer toeneemt, het geen voor goede qualiteit steeds het geval is ge weest. Goede waar kan altijd aan de markt wor den gebracht, hoewel het steeds waar blijft dat de goeden onder de kwaden moeten lijden. In de St.-Josephkerk te Rotterdam is Zondag-nacht ingebroken. De dieven hebben de ijzeren binnenkast van den tabernakel weten te openen en daaruit twee zilveren ciboriën ontvreemd, die met hostiën gevuld waren, welke zij op de altaartafel, op een hoop geworpen, achterlieten. Ook uit eenige offerblokken werd de inhoud mede genomen. Hedennacht ongeveer twaalf uren werd de Amsterdamsche brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand aan de overzijde van het IJ, in den polder „De Ham" No. 38, beboe rende tot de gemeente Amsterdam. Onverwijld rukte zij uit met eene stoomspuit en eene handspuit lste klasse naar de plaats des onheil6. Aldaar aan gekomen stonden eene schuur, dienende tot berg plaats van landbouwgereedschappen, en daarnaast vijf hooiklampen, van ongeveer 100,000 kilogram men, in brand. Aan blusschen viel niet te denken, zoodat de brandweer alleen het woonhnis sparen kon. De brandspuit van de Willemssluis deed mede dienst. Een en ander is tegen brandschade ver zekerd, doch zeer laag. De oorzaak van den brand is onbekend. De bouwhoeve is in gebruik bij den heer Van Son. De brand duurde om halfdrie nog voort. Het oorverdoovend jaarlijksche trommelgeraas op de Amsterdamsche Beurs heeft gisternamiddag om halfvier weder een aanvang genomen. Het getal deelnemenden was buitengewoon groot. Met gedrukte biljetten was kennis gegeven dat de ingang alleen aan de Vischsteeg zou zijn, maar ook de hekken aan de Damzijde, moesten om het gedrang te voorkomen, worden opengemaakt. Gisternamiddag omstreeks halfdrie werd een man in de Tuinstraat te Amsterdam door twee zijner kameraden, die blijkbaar in verre- gaanden staat van dronkenschap verkeerden, uit de tweede verdieping van een huis geworpen. Zeer ernstig verwond is hij met een brancard naar het gasthuis gebracht. De roomboterfabriek te Bolsward krijgt thans haar benoodigde water nit welputten te Harlingen, daar er in Bolsward zelf geen water meer voorhanden is. Te Bokstel staan de fabrieken stil, daar de rivier de Dommel, wier water voor den arbeid wordt ge bruikt, sedert veertien dagen droog is. In een logement op het Damrak te Amsterdam is een reiziger plotseling doodgebleven. Het lijk wordt door de politie op de Oosterbegraaf plaats voorloopig bewaard. De hoogste prijs, een rijtuig met twee paarden, op de Haarlemsche paardententoon- stelling, is gevallen te Nieuwediep en getrokken door den dokter bij de marine, den heer A. Volgens berekening zijn bij een boschbrand onder Rozendaal op de grens der ge meente Arnhem van baron Van Pallandt ongeveer 130 hectaren hout verbrand. In het plaatsje Péruivelz, in Hene gouwen, heeft het volgende dramatische geval plaats gevonden. Eene oude vrouw, de weduwe Dopret, bijgenaamd Catharine Quessein, die eene oude vervallen boerenhofstede bewoonde, had een zoon, die, ongeveer 12 jaren oud, naar het buiten land vertrok en nooit meer in zijn land terugkwam. In de 37 jaren, dat het geleden is, heeft de zoon gewerkt en fortuin gemaakt. Dezer dagen kwam de verloren zoon met den trein van 1 uur aan. Zijne moeder wist, dat hij zou komen, maar de dag was niet bepaald. Er was iemand uit de buurt van het station, die haar voorzichtig het heuglijke nieuws zou mede- deelen. De weduwe had echter het genoegen niet haar zoon te omhelzen, maar stortte dood op den weg neer. Ze was van blijdschap gestorven. De heer Depret, die toen juist bij den burgemeester was, werd in allerijl geroepen, maar kon alleen nog den dood zijner achtenswaardige moeder con- stateeren. Om haar terug te zien, was hij uit Bucharest, zijne tegenwoordige woonplaats, over- BUITENLAND. Frankrijk De Senaat verwierp gisteren met 143 tegen 86 stemmen het door de Kamer aangenomen voorstel tot opheffing der papierbelasting. Met eenige kleine wijzigingen werd de begrooting voor 1886 in zijn geheel aangenomen en onmid dellijk naar de Kamer verzonden. De Senaat heeft tevens, doch in strijd met het voorstel der finantieele commissie, het door de Kamer op de begrooting gebracht krediet, voor de opvoeding van elk zevende kind op staatskosten, met 124 tegen 91 stemmen aangenomen. Frankrijk was misschien tot nog toe het I

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2