J. A. SCHLETTE, Dr, MIJKAMP is weder te CONSULTEEREN. GEFOELIED SPIEGELGLAS. BURGERLIJKE STAND YAN LEIDEN. ADVERT E N I 1 K N. ill EFFECTEN, IV. VAN DAM «n «nm .mrnvmmm Naar men ons meldt, was het voor den sigarenmaker D. De Gonst laatstleden Zaterdag een ware feestdag, daar het toen 25 jaren geleden was dat hij bij nn wijlen den heer G. Wilhelmy Damsté in dienst trad. Eet ontbrak hem dan ook niet aan bljjken van belangstelling van zijne vrienden, maar ook inzonderheid van zijn geachten tegen- woordigen patroon, die hem gelnk wenschte met dezen dag en hoopte dat hij nog lang bij hem, evenals bjj zijn vader, werkzaam mocht zijn. Hij overhandigde hem een souvenir, bestaande in een prachtig gouden remontoir, en een ander stoffelijk blijk van bslaogstelliog. Men schrijft van hier aan het „Vad." dat het aantal jongelieden, die zich in September a. s. als stndenten aan de Leidsche hoogeschool zullen laten inschrijven, dit jaar bijzonder groot belooft te zijn. Bijna alle studentenkamers zouden dan ook thans reeds verhuurd zijn! - Afgaande op de vele nog zichtbare bordjes „cubicnla locanda" zou men ver onderstellen dat de kamerverhuurders zeiven het laatste wel beter weten. Onder begeleiding van den directeur en diens echtgenoote maakten heden de in de Martha- Stich ting" te Alfen verpleegd wordende kinderen een voetreisje naar Leiden, om er het een en ander te bezichtigen. Het tweede gedeelte van het notarieel examen is met gunstigen uitslag afgelegd door mr. D. J. Yan Stockum te Lïsse. Na het houden der collecte voor de School met den Bijbel tjjdens de namiddag-godsdienstoefe ning in de Groote Kerk te 's-Hage, werd gisteren in het zakje een bankbiljet van f 1000 gevonden. Het stoomschip „Batavia," van Rotterdam naar Java, arriveerde 2 Aug. te Southampton; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Suez 3 Aug.; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 1 Aug.; de „Sumatra," van Batavia naar Amster dam, vertrok van Marseille 1 Aug. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag ver leend aan den minister van marine, den heer Yan Erp Taalman Kip, en dezen vervangen door den kapt. ter zee W. L. A. Gericke. Hontnglns verjaardag In de residentie. Eene buitengewone levendigheid en drukte heersch- ten gisteren in de residentie ter gelegenheid der viering van den verjaardag van Koningin Emma. De hofstad, toch reeds ïn feestgewaad door den gebruikelijken vlaggentooi, welke aan tal van straten znlk een vroolijk aanzien geeft, werd door duizenden bezocht, die ruimschoots ontspanning vonden, niet alleen in hetgeen 'die stad aan natuurschoon en vermaak biedt, doo-h ook in de feestelijkheden, welke de geboortedag vain 'sKonings gemalin gewoonlijk oplevert. Elke spoortrein vergrootte de schare, die er ooder wel ni^t zonnig, maar toch goed weder den dag passeerde; want de regen, die natte ver stoorder van voliksfeesten, wilde, in strijd met de vurige wenschen. van den landbouwer, nog maar niet vallen, al dieden enkele druppels in den voor middag de hoibfden fronsen van de velen, die in hun beste plt^nje naar Den Haag waren getogen om dezen verjaardag mee te vieren. Onder het /geklingel van het klokkenspel op den Grooten of St,.-Jacobstoren bewoog tusschen twaalven en éénen zicl^ eene ontzaglijke menigte in de richting van de Maliebaan, alwaar het reeds wemelde van menschen, diey ter bijwoning van de groote parade aan de zoom en van het uitgestrekte exercitieveld een plekje had?den ingenomen. Tegen één uur rukten de troepen varp het garnizoen, uitgenomen de bat terijen van dtp veld-artillerie, die thans te Olde- broek kampeer,en, de Maliebaan met volle muziek en omstuwd dotpr dichte rjjen van meeloopers, binnen. De generaalg-majoor jhr. Klerck, commandant van de lste divisie infanterie en waarn. gouverneur der residentie, reed ter inspectie tweemaal langs de ge lederen, de eerste maal vóór en den tweeden keer achter de rjjen.j Op het défi.jlé iu versnelden pas en draf volgde de afmarsch dw^r troepen. Inmiddels vj,-as de volksmenigte steeds dichter en dichter aangegroeid, die, het Malieveld verlaten hebbende, zich^lacgs den terugweg, welken de troepen namen, opstelrBe of in opeengepakte drommen den militairen stoet ft. vooruitging. aan den hoofdingang versierd met vlaggen, de borden met de wapenen 's-Gravenhage omringende - Scheve- Tuin, alwaar een feestconcert van Het Bosch - twee tropeeën vs van Holland en de Zo'wj mngen, de koninklijke militaire kapel velen eene aangename matioée bezorgde, waren na afloop per parade de punten waar 't wemelde van bezoekers en wandelaars. In het Korte Voorhout stonden poffertjes koek en andere kramen en ook een draaimolen. Een nieuw element in den nationalen feestdag vormde het waterfeest, vanwege de gemeente in de bekoorlijke boschjes van Scheveniogen den ingezete nen bereid, alwaar het genot van de schilderachtige natonrgezichten nn verhoogd werd door de tonen van het in een sierlijken Yeoetiaanschen gondel over het water glijdend schutterij-muziekcorps. Die landelijke matinée slaagde volkomen. Yan 2 tot 3 nren wemelde het van wandelaars in de lanen en het boscbage, voerende naar die schoone plek, in welker nabjjheid de gedenkteekenen, aan Cremer en Verhuell gewjjd, rustig gelegen zijn. Den draak- vormigen Venetiaanschen gondel met het Schutters- muziekcorps onder de campagne op den groenen vijver statig ziende drijven, werd men in deze om geving van groen en duin alleraangenaamst gestemd. De vjjver was aan de boorden en langs de hoog opgaande glooiingen en zjjne taluds met toeschou wers en toehoorders als bezaaid. Diep in het bosoh weerklonk de op het water uitgevoerde muziek. Hoog boven het dicht geboomte wapperde de driekleur van de tione der landelijke villa's bjj den vijver. Eene bewolkte lnoht en eene flinke bries temperden de zonnewarmte. De hinder lijke stofwolken daargelaten, was de uitvoering aan deze bekoorlijke plek een aantrekkelijk feest, dat zijne nationale wijding kreeg door het spelen der volksliederen tot besluit. Toen kreeg Scheveningen pas een beurt. De meeste feestgangers togen naar de badplaats om met bewondering het kurhuis en zijne omgeving aan te staren en een recht genoeglijk nnrtje aan het strand door te brengen, geoietende van de frissche koelte,'en - van den inhoud der goed gevulde trommels en karbiezen. Zoo werd het al spoedig tijd om aan het avondfeest te/gaan denken. Wel bleven er enkelen te Scheveningen waar 's avonds in de kurzaal Bilse's kapel een keurig programma uitvoerde, maar het waren meerendeels de Hagenaars die tijdens dat concert de groote zaal van het Badhuis geheel vnlden, eenstemmig in hun lof voor dit uitgelezen muziek-gezelschap; dat rein muzikaal genot verschaft. De meeste vreemden togen naar het Haagsche Bosch. Evenals vorige jaren maakten het Haagsche Bosch met de sociëteitstent en beide vijvers het glanspunt uit van het avondfeest. In alle lanen waren de vet- glaasjes langs de boomen ontstoken. Langs de groote oprijlaan tegenover de Boschbrng en de Jacobalaan wees zich de weg naar de eerste halte de socië teitstent - als van zelf aan door de verlichte guir landes, aan weerszijden van de boomen. Aan het einde van die lichtgevende slingers verrees de zomertent van de Witte of Litteraire Sociëteit met eene sierlijke illuminatie van toven tot beneden aan het oog. De stijl van deze ver lichting met lampions aan den hoofdingang in den vorm van een breed portiek maakte een aange- namen indruk. Zoowel langs de opgaande als lig gende lijnen van het gebouw liepen de vlammetjes in verscheidenheid van figuren. Het dak was geheel overwelfd met lichtjes. De muziek van de Koninklijke Militaire Kapel hield met een keurig en populair feestcoocert, waarbij de vaderlandsche compositiën niet ontbraken, zoowel binnen als buiten het sociëteitsterrein eene opeen gepakte menigte samen, die eerst goed te overzien was wanneer nn en dan door eene bengaalsche ver lichting een daghelder schijnsel tot ver over den omtrek van het terrein werd geworpen. Als pièce de resistance werd eene ver lichting van de vijvers gegeveD. De eerste kom vertoonde de gewone festoenen van vetlichtjes, ver dubbeld door de weerkaatsing in het water waarin de spiegeling van de voetbrug, geïllumineerd als deze was langs alle deelen en bogon, mede een goed effect maakte. Eenige schreden verder, in den tweeden vijver, verrees een verlichte Moorsche tempel in al zijn schoonen eenvoud voor het oog. Iedereen vond dit stuk prachtig. En die uitspraak van de vox populi was ruimschoots verdiend. Een donkere lucht deed de verlichting schitterend uitkomen. De tempel bestond uit een hoofdgebouw, aan weers zijden door eene veranda boogvormigafgedeeld, met twee hoekgehouwen verbonden. De minarets wezen statig ten hemel. De Moor sche vormen van portieken en vensters werden tegen den zwarten achtergrond duidelijk onderscheiden. Dat geheel fonkelde duizenden oogen, die er met welgevallen op staarden, tegen. De weerkaat sing in het water en de tinten van het bengaalsche vuur over water en door boomen, verhoogden het effect. De oevers waren zwart van de menschen. Ook in sommige wijken der stad spreidden de heldere gasverlichtingen der ministeriëa en openbare gebouwen hun feestglans. De lampions, waarvan de heer Yan Draanen ditmaal leverancier was, brandden dezen avond bijzonder standvastig, dank zij ook de windstilte. Het weder hield zich den ganschen dag goed. Laat in den avond begon het zacht te drnppeleu, maar toen waren de meeste bezoekers reeds op bun terugtocht naar de stad en de stations. De trams, rijtuigen en voetgangers doorkruisten de stad tot na middernacht en op sommige puoten, Plein, Voor hout, kon men zich best verplaatst wanen in een der Europeesche wereldsteden. Het vervoer naar en in de residentie was dan ook zeer aanzienlijk. Alleen de Hollandscbe spoor bracht ruim 19,000 personen in de hofdstad. Met den stoomtram Den HaagScheveningen werden 17,753 passagiers vervoerd. B. P. Zaad jm. 25 j. en C. M. Opgeenend jd. 24 j. H. D. Le Noble wedr. 40 j. en J. Pin jd. 41 j. G. Meyere jm. 24 j. en C. M. Teljenr jd. 26 j. C. P. F. Coert joo. en P. Storm wed. J. Selier wed. 24 j. en J. Taffijo jd 22 j. F. Giezen jm. 19 j. en A. Schaapis jd. 20 j. F. Van der Woerd m. 27 j. en J. Overmeer jd. 20 j. G. W. Tielke- meyer jm. 26 j. en E Sijpeatijn jd. 26 j. Mr. W. A. H. Van Heyden jm. 30 j. en H. L. Wijchgel Von Schildewolde jd. 81 j. L. F. Fritz jm. 25 j. en H. M. Tooreman jd. 24 j. Van waar de Hoofdpijn, de Schele Hoofd- PU« enz In de meeste gevallen komt zij uit de maag voort, door storing in de spijsvertering Daar tegen hebben zich deZwitsersche Pillen van den Apotheker R. BRANDT een snelwerkend, zeker en onschadelijk geneesmiddel betoond. Men overtuige zich slechts dat iedere doos Zwitsersche Pillen, die voor 70 Cents in iedere Apotheek te verkrijgen is, voorzien zjj van een wit krnis op een rood veld met de onderteekeniog van R. BRANDT. Alle anders ingepakte Pillen weigere men. Depot te Leiden bij N. K. SWEMER, Drogist, Mare. j§ a Op den 15den Augustus hopen onze geliefde Ouders DAYID ZIRKZEE en JOHANNA MARGARETHA AALBERS- BERG hunoe Vijfentwintigjarige Echtver- eentging te vieren. yctmens de Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Leiden, 3 Augustus 1885. Algemeene kennisgeving. Gehuwd: Dr. J. RUTGERS, Weduwnaar van C. E. Thiens Abresch, en M. W. H. HOITSEMA. Rotterdam, 3 Augustus 1885. Bevallen van eene Dochter A. M. NOORDMAN, geb. Weyers Bij Leiden, 1 Augustus 1885. Bevallen van eene Dochter W. DAGEVOS Van Brederode. Rijnsbüro, 2 Augustus 1885. is VERHUISD en zijn Kantoor verplaatst naar de Houtmanskade 61. Amsterdam, 1 Augustus 1885. LeidenKort Rapenburg 11.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 3