AANBESTEDING. ZWITSERLAND. Voorbereidende School Kennis is Macht. Kennis is Macht* NAAR ZWITSERLAND, Tervolg der Advertentiën. de Trans vaaleche regeering zich voorstellen schat kistbiljetten uit te geven tot een bedrag van 45,000 pond tegen eene leening van 75,000 pond, en als waarborg stellen de reeds verschuldigde belastin gen tot een bedrag van 80,000 pond. Het telegram voegt er bij dat, naar het gerucht wil, Dnitschland de Transvaal zal belpen het geld te verkrijgen Het Lagerhuis heeft het voorstel aangenomen tot oprichting van een nationaal gedenkteeken ter eere van generaal Gordon. Omtrent de Munster Bank te Dublin blijkt thans, dat er op vrij groote schaal vervalsching in de boeken heeft plaats gehad. De heer Farqu- harson, directeur, van de Dublinsehe afdeeling, heeft zich uit de voeten gemaakt. Egypte. De dood van den Yalschen Profeet wordt door het Weener „Fremdenblatt" eene gelukkige gebeur tenis genoemd. Nu hij uit het leven is weggerukt, en wel op eene wijze zooals alle menschen heen gaan, vervalt het geloof van zijne aanhangers, die hem als een door den hemel buitengemeen begun stigden man hebben vereerd. Zelfs leefde hij niet eens tot bet einde van het driejarig tijdvak, dat, zooals hij verklaarde, hem gesteld was om zijne roeping te volbrengen. De Mahdi is dood en be graven, en dus heeft, zooals de „Neue Freie Presse" terecht aanmerkt, de beweging in Soedan hare politieke beteekenis verloren. De stammen zullen elkander gaan beoorlogen en de nienwe Mahdi zal van geluk mogen spreken als hij heelhuids kan ontsnappen. Voor Engeland is de dood van Moha- med Achmed een onschatbaar voordeel. KOLOM IEN. BATAVIA, 20—27 Juni. Uit Atjeh wordt aan de „Loc." medegedeeld Sinds den 16den Mei is het nn zoo veilig tns- ischen Eetapan Doewa en Nesoeh, dat de troepen n laatstgemeld kampement elk oogenblik klaar moeten kunnen zjjn om in de alarm-stelling te komen; ik hoor zelfs dat zij er in geoefend wor den; de officieren blijven er geregeld thuis. Woensdag den 27sten Mei zou dan de groote en lang verwachte (tevens geannonceerde) aanval van Toekoe Hoessin plaats hebben. De lui sliepen 's nachts allen een hazenslaapje, alles was waaksch en op het eerste schot zou iedereen op post zijn, zelfs was de helft van het 3de bataljon geconsig neerd om onmiddellijk te kannen uitrnkkeD, maar wie er kwam, geen vijand. Nu wij tégenwoordig lichte maan hebben, wordt geen aanval geducht, maar laten wij eens een veer tien dagen verder zijnZoo hoor ik, van de ach- terwacht, dat op 24 en 25 Mei een groot gods dienstig feest heeft plaats gehad in het gebergte, nabij Boekit Daroe en Bioel Zuid, en dat op dit feest onze vijanden hun geweren en verdere wape nen hebben doen inzegenen voor den heiligen krijg. Het is dus nog lang niet uit, maar juist aan het begin. Wie weet wat er nog komen kan? In het verslag van den gouverneur van Atjeh, loopende van 27 Mei t. m. 8 dezer, lezen wij dat de telephoonverbinding van de posten met Kotta- Radja hare voltooiing nadert en dat de van ver schillende zijden ontvangen berichten hierin over eenstemmen, dat de vijandelijke benden - met name die van Toekoe Hoessin Longbatta - thans grooten- deels verloopen zijn; een groot aantal Pedireezen is naar bun land teruggekeerd. In Edi zjjn sedert geene vijandelijkheden meer gepleegd. De vijand heeft een verlies geleden van 42 dooden en 38 gewonden; de partij van den radje van Edi-besar verloor 3 dooden en 19 ge wonden. Omtrent de aanwezigheid eener gewapende rooversbende op de grenzen van Bantam en Batavia deelt de Resident van Bantam mede dat, op 22 dezer, de aanvoerders dier bende, genaamd Sakam en Karidin, in een huis van de desa Kadingding (dis trict Tjikandi) door de politie omsingeld werden. In een daarop ontstaan gevecht werd Karidin, gedood; Sakam wist echter te ootkomen, na den broeder van den wedana van Tjikandi, zekeren Raden Tisna, zes golokhouwen te hebben toege bracht, waaraan deze sedert is overleden. De vervolging van Sakam wordt met kracht voortgezet. (Jav. Crt.) Uit Samarang meldt men dat de majoor C. F. Koch, van het 7de bat. infanterie aldaar, een eer vol ontslag uit den dienst met pensisen heeft aan gevraagd. De directeur van financiën heeft der Regeering het voorstel gedaan om den heer Bgewezen secretaris der residentie Banjoemas, in rechten te vervolgen tot invordering eener som van f 10,000, zijnde bet tekort in de vendn-administratie in zijne hoedanigheid vau vendumeester aldaar. Deelen wij tevens mede dat het tekort reeds jaren in de venduboeken is geconstateerd, dan begrijpen wij niet waarom nu eerst die terugvordering is be volen, te meer daar men weet dat genoemde heer na zijn ontslag als zoodanig, toen zoutverkooppak- huismeester was op eene der hoofdplaatsen van Java. De inkomsten van gemelden ambtenaar waren getaxeerd op pl. m. f 1500 's maands, vermits des tijds het zontpakhnismeesterscbap incluis den door- en invoer van het zout ééne betrekking was. Nu zit de man hoog en droog met zijne duiten in Europa. Of de Regeering nn kanB van slagen zal hebben, betwijfelen wij. (Soer. Crt.) In de afdeeling Rawas, van de residentie Palembang, heeracben de pokken. Ia het tijdvak van 10 tot 20 Mei jl. werden daar door die ziekte 137 personen aangetast, waarvan er 27 overleden. Uit Batavia wordt aan de „Locomotief" mede gedeeld: Mr. O. H. graaf Van Limbnrg Stirum, die niet lang geleden Indië bezocht en de vrachten zijner reis in het Indisch Genootschap ten beste gaf, is weder op weg naar bier. Hij komt om ten op zichte van een koffieland de belaDgen zijner familie te behartigen. Er wordt weer melding gemaakt van ver schillende schokken van aardbevingen die hier en daar in Indië hebben plaats gehad. Ia het Blitarsche vallen bijna dagelijks lichte aBchregens. Men vermoedt dat zij van den Smeroe afkomstig zijn. De 1ste luit. der infanteaie J. P. Moorrees die dezer dagen door een raad van onderzoek is vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, zal het leger eervol met pensioen verlaten. Tachtigduizend picols suiker uit den Oost hoek zijn afgedaan tegen f 12,25, terwjjl mede aen afdoening bekend werd, eveneens van 80,000 picols, tegen f 12,50. De Regeering heeft aan een groot aantal dessas in de residentie Banjoemas vrijstelling ver leend van de op hoog gezag gedreven koffiecultuur. De resident van Banka is door de regeering gemachtigd om over eene som van f 50,000 te beschikken voor het uitkeeren van buitengewone voorschotten aan de tinmijnen aldaar. Zooals bekend is, is het denkbeeld in over weging om beperkingen te maken in het verleenen van korting op het traktement van landsdienaren voor particuliere schulden. In afwachting dat de zaak haar beslag krijgt, heeft de directeur van B. B., naar wij vernemen, al aanstonds begonnen met korting te we:geren op het traktement van een commies op het residentie bureel alhier, ten behoeve van een geldschieter te dezer stede. (Bat. Hbl.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof Daar Europa, w. ziekte, aan den pres. der weeskamer te Batavia, J. E. Albrecht; id. n. id. w. id. aan den tijd. tolk voor de Chineesche taal te Padang, A. A. De Jongh; id. w. 12-jar. onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kantoorchef 5de kl. bij den poet- en telegraafdienst, L. G. hlolier; met ingang van 3 Jnli 1885, één jaar verlof n. Europa, w. dring. fam. aangel., b. bezwaar van den lande, aan den contr. 2da kl. bij het binnenl. best. op Java en Madura, L. A. Blanckenbagen; een 2-jarig verlof d. Europa, w. ziekte, aan den hoofdonderw. aan de kweeksch. voor inl. ond. te Padang Sidempoean D. Grivel. Ontslagen: De algemeene ontvaDger van 's lands ka» te Jladioen, Th. C. Doeleraan. Belast: Met de waarn. van deu civiel geneesk. dieust en het opzicht over de vaccine in de afd. Bangil, C, W. F. Dekema, arts. Geplaatst: In de contróle-afd. Pati II de contr. 2de kl. P. Lr Fontaine; in de contr.-afd. Gending de control. 2de kl. H. Eogelken; in het gonvern. Celebes en ODderh. de herben, contr. 2de kl. A. C. De Heer; te MaDgoenredja de adsp.-contr. W. H. C. Lammerée; te Patjet de adsp.-contr. J. Dijkstra; in de afd. Soekadaoa, de contr. 1ste kl. D. G. Beek. Werkzaam gesteld: In de res. Oostkust vaD Sumatra, de barg. ambtenaar H. C. Douwes Dekker en de smbten. voor den burg. dienst E. C. A. Veenstra. Toegevoegd: Aan deu controleur van de controle-afd. Dja- boeng de ambt. voor den burg. dienst A. A. A. Van Dijk; aan den ads -resid. van Sidboardjo de idem C. Ch. A. M. W. V. Haije. Departement van Oorloy. Overgeplaatst: De 1ste loit.- adj. P. A. Gallas en de lste luit. der inf. E. Tulleken; bij den gener. staf, de kapt. der infant. A. J. Hamerster. Bevorderd: Tot off. v. gez. lste kl. bij den mil. geneesk. dienst D. Wafelbakker; tot lsten luit. bij de inf. J. C. F. Van Wagtendonk. Ingedeeld: De kapt. der infanterie, J. Gleenewinkel Kam- j.erdyk en de 2de luit. G. J. Albertz. Verleend.- Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. H. VerschooS. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit zijne betrekking, met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. A. J. Willemse. Kantoor-, Magazijn- cn Winkelbediendera- vereeniging Aanvang van den Kieuwen Cursus pr'. Sep tember a. s. Zij, die Lid wenscben te worden van bovenge noemde Vereeniging, ten doel hebbende het onder houden en het aanleeren der Fransche, Duitsche en Engelsche Talen en van het Dubbel- of ïtallaansch Boekhouden, melden zich aan op Dinsdag 4 of Vrijdag 7 Augustus a. s., 's avonds van 8 tot 10 uren, aan het Lokaal der Werkmansvereeniging Nat en Genoegen, in de Lange Schoolsteeg. Vereischte leeftijd 16 tot 28 jaren. NB. Aan de hoogste klassen wordt de helft van den leertijd besteed aan het onderwijzen in Koopmanstermen en Handelsstijl in de moderne Talen. HET BESTUUR. der Kantoor-, Kagazjjn- en Winkelbedien den vereenlging Aanvang van den Kieuwen Cursus pr°. Sep tember a. s. Deze School heeft ten doel het onderhonden der Klederlandsche, en het aanleeren of onderhouden der Fransche, Duitsche en Engelsche Talera, voor jongens die na hun 12de doch vóór hun 16de jaar de School hebben verlaten. Het Schoolgeld bedraagt voor 1 of 2 vakken f 5, voor meerdere vakken 6 per 3 maanden. Aanmelding op Dinsdag 4 of Vrijdag 7 Augustus a. s., van 8 tot 10 uren, in het Lokaal der "Werkmansvereenigiog Nut en Genoegen, in de. Lange Schoolsteeg. HET BESTUUR. Op Woensdag den 5den Augustus 1§S6, des voormiddags te elf uren, zal, ten kantore der Leidsche Dekenfabriek, worden AANBESTEED Het maken van een Filler met Leiding en Ontvangstputten. Het bestek en de teekeningen liggen ter inzage en overname ter plaatse van de besteding. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op Donderdag 30 Juli 1885, des voormiddags te 10 uren. Verlangde inlichtingen worden inmiddels gegeven door den Architect W. F. VAN DER HEYDEN, DoazaBtraat 43. Voor f 3, 't Is ongelooflik. beschreven door GERARD KELLER, groot Prachtwerk, oogev. 400 bladz., met I&O verrukkend fraaie, meesterlijk uitge voerde Platen, gebonden in kostbaren Pracht band. Prijs f 6,90, wordt aangeboden voor slechts f 3. Zoon'n koopje komt nooit weerom!!! 'Tffë Toezending naar bulten de stad franco op ontvangst Postwissel van slechts f 3 waarbij staat: „Het Prachtwerk Zwitserland." Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Bazaar vtn Goedkoope Boeken, Hang bij de Zee- vlschmarkt, te Rotterdam,

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 3