den kolonel A. M. Mazel, tot 18 Ang. a. 8. in ge melde legerplaats schietoefeningen te houden. Aan de batterijen veld-artillerie, welke dien dag het kamp bij Oldebroek hebben betrokken, zijn toegevoegd de offic. van gez. lste kl. dr. F. Daniëls (arts) en de paardenarts 2de kl. J. J. Westbroek. De heer A. Van Leeuwen, van Leiderdorp, heeft aan de Rijks-Veeartsenijschool te Utrecht met goed gevolg het arts-examen afgelegd. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin zal morgen, Zondag, om één uur, in de Maliebaan te 's-Hage, eene groote parade worden gehondeD, gecommandeerd door den kolonel baron Mnlert tot de Leemcnle, commandant van het reg. grenadiers en jagers. De generaal-majoor jhr. Klerck zal de troepen inspecteeren. De generaal is nl. weer teruggekeerd Tan zijne inspectiereis over de lste divisie infanterie en heeft de functie van waarnemend gouverneur der residentie opnienw overgenomen van den kolonel baron Mnlert tot de Leemcnle. In het Voorhout is ter eere van den verjaardag der Koningin ook een draaimolen opgericht. Over het wetsontwerp tot regeling van den kinderarbeid zal, volgens het „D. v. Z.-H.", weldra bet afdeelingsverslag het licht zien. De nieuwe brog over den Trekvliet, bij Den Haag, gebouwd voor rekening van de Holl. IJzeren- Spoorwegmaatschappij, is thans voor het spoorweg verkeer geopend. Materiaal en constructie voldeden aan de gestelde eischen. De burgemeester van Grave heeft zijn ontslag gevraagd, omdat de nieuwbenoemde gemeente secretaris zjjn zoon is. Naar thans ook aan het „D. v. N." gemeld wordt, is de minister van Staat, de heer Modder man, door ongesteldheid verhinderd den eed alB lid van den Hoogen Raad in handen des Konings af te leggen. De heer E. J. Attema heeft zich, wegens voortdurende ongesteldheid, genoodzaakt gezien, zijn ontslag te nemen als lid der Tweede Kamer, als lid der Provinciale Staten van Friesland en als voorzitter van den grooten Veenpolder van Opster- land en Smallingerland. Z. M. heeft benoemdtot lid en voorzitter der commissie, die gedurende een jaar, met ingang van 1 Ang. a. s., belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, dr. J. W. R. Tilanus, hoogl. te Amsterdam; tot lid en secretaris J. Binnendijk, arts, off. van gez. lste kl., te Amsterdam; tot leden dr. H. Hertz, hoog leeraar te Amsterdam; dr. B. Stokvis, hoogleeraar te Amsterdamdr. P. K. Pel, hoogleeraar te Am sterdam; J. Van Deventer, arts, oud-off. van gez, geneesheer in het Buitengasthuis, privaat-docent aan de universiteit te Amsterdamdr. C. L Wurf- bain, hoogl. te Amsterdam; dr. W. M. Gunning, hoogl. te Amsterdam; dr. H. A. Zegers, arts, off. van gez. lste kl. op non-activ., direct.-geneesk. in het Binnengasthuis te Amsterdamdr. J. A. Korteweg, geneesh. aan het Nederl.-Israël. gasthuis te Amster dam; dr. G. H. Van der Mey Jr., arts, hoogleeraar te Amsterdam; dr. P. J. Barnouw, te Amsterdam; dr. M. A. Mendes De Leon, privaat-docent aan de universiteit te Amsterdam; dr. G. C. Nijhoff, te Amsterdam; W. Stoeder, hoogleeraar te Amster dam Jac. Polak, apoth. te Amsterdamdr. C. L. G. Becht, tandarts te 's-Gravenhage; J. E. Grevers Jr., tandarts te Amsterdam; - J. L. J. B. baron Sweerts De Landas benoemd tot burgemeester van Haaften; te rekenen van 22 Juli 11., H. W. C. Niever, commies der posterijen 4de kl., uit den dienst ontslagen. Qaasengd Nieuw». Ten dienste van het vrij drukke ver keer aldaar van voetgangers heeft men gedurende de herstelling van de Blauwpoortsbrug, aan het Galgewater, in plaats van één, twee ponten ge plaatst. Dieotengevolge zal het lange wachten, het welk bjj zulke gelegenheden meestal het geval is, zeer vermeden worden. De ééne pont heeft bare ligplaats aan de Beestenmarkt en de andere aan de overzijde, namelijk aan de Turkmarkt, zoodat zij telkens elkandor passeeren. Ia verband met de sluitiDg dezer brug merkt B. ons op, dat natuurlijk verscheidene reizigers de Turfmarkt zullen gaan. Nu meenen velen dat de kortste weg naar het station is de Nieuwe Beesten markt (IJzergracht) en vervolgens de Binnenvest- gracht. In het belang van hen, die veel haast heb ben, raadt hij echter aan, dien weg niet te volgen, doch te gaan: Turfmarkt, Beestenmarkt en Steen- straat, daar die weg aanmerkelijk korter is, en het dikwijls op eene enkele minuut aankomt. Gedurende deze week is hier ter stede één geval van roodvonk aangegeven. Sterfgevallen aau besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 642 zwembaden door hee. en en 53 door dames. Temperatuur van het water 20° Celcius. Omtrent de bepaling van de plaats en den tijd der vergadering van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap in 1886, wordt nog het volgende gemeld: Op den beschrijvingsbrief waren de namen geplaatst der steden Leiden en Haarlem, en toen dit punt aan de orde kwam, bleek het dat die twee plaatsen eenig verschil hadden gehad over de vraag, wie voor de andere zou moeten wijken, ten minste, nu ontstond er eene soort vriendelijk dispuut tusschen de afgevaardigden van Leiden en Haarlem, op de wijze als tusschen twee personen van aanzien, van wie de een voor den ander niet het eerst de deur wil binnengaan. Nadat de stad van Van der Does edelmoedig voor de stad van Kenau Hasselaar wilde wijken en de laatste op hare beurt (de stad namelijk vertegenwoordigd door den afgezant) verklaard had zich te willen opofferen, besliste de vergadering dat men te Leiden zou vergaderen; Leiden kreeg bijna vijfmaal zooveel stemmen als Haarlem. Wat den tijd betreft, die is gesteld op de eerste week van Augustas, om niet in conflict te komen met de Leidsche kermis, niet dat het den onderwjjzers zou hindereD, maar dan zjjn de logementen bezet, zoo heette het, en men kan niet zoo vrij over lokalen beschikken, eoz. De landbouwer N. De Lee te Koude kerk kwam gisteren op Achthoven, in de nabijheid van de R.-K. kerk, met paard en tilbury in den Rijn terecht. Hij zelf kwam er heelhuids af, doch eerst na lang dreggen kwamen paard en rijtuig boven water; het dier was dood. Men schrijft ons ait Katwijk: Onze badplaats is dit jaar weder geheel door vreemde lingen bezet. De hotels zijn gevuld met gasten en nog slechts enkele kamers zijn in het dorp bij particulieren beschikbaar. Hoewel men eerst be vreesd was dat, nu elk zich gaat toeleggen om badgasten te kunnen ontvangen, de algemeene ma laise deze gemeente ook in dit opzicht zou treffen, is dit gelukkig gebleken niet zoo te zijn; integen deel blijkt dat Katwijk als stille en eenvoudige badplaats voortdurend gewild blijft en steeds zeer vooruitgaat. (H.) Bij de Donderdag te Hoofddorp, in de Haarlemmermeer, nog gehouden harddraverjj van paarden uit de gemeente, waarvoor waren ingeschre ven 12 paarden, won den prijs Jetske," van den heer H. F. Bultman, pikeur diens zoon; de lste premie „Kato," van den heer IJ. Ran, gereden door den eigenaar; de 2de premie door Ijsvogel," van den heer D. De Vlieger, pikeur diens zoon. In goede orde volgden daarop volksspelen, die aan de vele deelnemers en toeschouwers groot ge noegen gaven. Nog onder den indruk van het tref- fend ongeluk, dat, door de instorting van een ge bouw, te Keulen heeft plaats gehad, deelt het „Utr. Dbl." mede, dat bij het afbreken der Remonstrantsche kerk te Utrecht blijkt dat alle balken aan de draageinden geheel zijn vergaan, zoodat, iodien dit gebouw langer was blijven staaD, binnenkort een ernstig ongeval mogelijk ware geweest. Een onderzoek naar den toestand van oude ge bouwen zou derhalve in het belang der veiligheid zeker niet overbodig zijn. Onder Wilp is eene daglooners- woning met al wat er zich in bevond eene prooi der vlammen geworden. De levende have is, uit gezonderd twee varkens, gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. Te Deventer is een winkelier, na zjjne winkelgoederen en huisraad verkocht te heb ben, met de noorderzon verdwenen. Twee Belgische veldwachters, die den nacht in een bosch hadden doorgebracht om op een paar smokkelaars jacht te maken, kwamen des morgens rabjj Aulne aan eene herberg, waar zij een glas bier bestelden. De dochter van den waard, een achttienjarig meisje, bediende de gasten en moest in den kelder gaan om het bestelde te halen. Toen zij de gelag kamer weder binnentrad, kwam een der veldwachters naar haar toe, legde het geweer op haar aan en zede schertsend: „Mag ik het op je afschieten?" „Je doe maar", was het spottende antwoord van het meisje, „bet geweer is toch niet geladen." Maar helaas, het tegendeel zou bewaarheid worden. De veldwachter trok den haan over en op hetzelfde oogenblik stortte het meisje levenloos ter aarde. T<,en de veldwachter zag wat hij gedaan had, was hij schier radeloos van smart. A anhoudend riep hij uit dat het geweer niet ge'aden kon zijn en waren niet eenige omstanders onmiddellijk toegeschoten, ongetwjjfeld zou de man dan ook een einde aan zijn eigen leven gemaakt hebben. Hij werd oogen- blikkelijk in arrest genomen en zal eerstdaags voor zijne onvoorzichtigheid terechtstaan. Telegrammen. (Zie de Buitenlandsche Berichten in het 2de Blad.) PARIJS, 31 Juli. De Duitsche gezant, vorst Hobenlohe, werd heden door De Freycinet in audiën tie ontvangen. Het wordt beveatigd dat vorst Hohen- lohe eerst in October Parijs zal verlaten om naar Straatsburg te gaan. De Senaat nam in de zitting van heden het grootste deel van het budget van uitgaven aan. De muntconferentie zette heden de beraadsla gingen over de liquidatie-voorwaarden voort. De Belgische vertegenwoordiger Pirmez verklaarde dat de Belgische regeering aan de bepalingen zooals zij voorgesteld waren niet hare toestemming kon geven; maar dat zij bereid was naar middelen te zoeken waardoor men tot een vergelijk kon komen; op het einde stelde hij uit naam zijner regeering voor om de conferentie te verdagen en de geldig heid der Munt-overeenkomst van het jaar 1878 met een jaar te verlengen. De overige vertegenwoor digers besloten hunnen regeeringen van dit voorstel bericht te zenden. De vergadering werd hierop tot morgen verdaagd. LONDEN, 31 Juli. In eene buitengewone zit ting van het Hoogerhuis legde prins Hendrik van Battenberg met den gebruikelijken vorm den eed van trouw aan de koningin af. Hedenavond werd in het Hoogerhuis het wetsontwerp betreffende de natura lisatie van den prins in alle lezingen, zonder dat er stemmen tegen waren, aangenomen. PARIJS, 31 Juli. De heer Brisson heeft door zijne rede eigenljjk alleen de opportunisten bevre digd, die erger verwacht hadden, namelijk dat Brisson de politieke overeenstemming tusschen de ministeries Ferry en Brisson, die Ferry beweerde dat er bestond, scherper zou ontkennen. De radi calen geven hun spijt lucht omdat Brisson zoo kleurloos gesproken heeft en het andermaal niet heeft durven wagen om partij te nemen. De debat ten van gisteren maakten buiten de Kamer geen grooten indruk. Slechts het met moeite voorkomen vuistgevecht tusschen de heeren Langlois en Hugues wordt algemeen besproken. ST.-PETERSBURG, 31 Juli. De keizer ontving gisteren don Russischen gezant te Parijs, baron Von Mohrenheim, die een reisje hierheen maakt, in audiëntie. KöNIGSTEIN (in den Taunus), 31 Juli. De koning en de koningin van Rumenië zullen den 15den Augustus hier aankomen om de kuur te gebruiken. LONDEN, 31 Juli. Uit de Bank van Engeland is heden 229,000 pd. st., gedeeltelijk voor Zuid- Amerika, genomen. LONDEN, 1 Augustus. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp tot invoering van het „six pence"- 30-cents-)tarief voor binnenlandsche telegrammen, in derde lezing aangenomen. LEIDEN, 1 Augustas, In alle garnizoensplaatsen zullen morgenmiddag groote parades worden gehouden, hier op het Schuttersveld. Naar aanleiding van bet instorten van een muur in het physisch kabinet alhier, waar binnen waarts enkele geheel op zich zelve staande muren moesten worden opgetrokken, elke twee verbonden met een boog, heeft de Haagsche justitie ter plaatse een inderzoek ingesteld en zjjn er deskundigen beuoemd om de oorzaken der instorting na te gaan, terwijl ook voor den inwendigen schouw van het lijk van den ongelukkigen en braven werkman Van Delden deskundigen benoemd zijn. Werkelijk is men heden met den paarden- tram alhier eens gaan probeeren of men het niet op Amerikaansche wijze alleen met een koetsier kin doen. De conducteur wordt nu op den proef- v/ageu vervangen door een bus. Wij vreezen nog dat de zuinigheid hier de wijsheid zal bedriegen!

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2