ten eiüde daaraan versierselen te hangen. Als men de afbeelding ziet van Australiërs met een ring door den neus, vindt men dat afschuwelijk. Het is precies hetzelfde, of men een ring door de ooren haalt. Alleen de gewoonte maakt on6 ongevoelig voor het leelijke daarvan. Naar men verneemt, is de hoogste prijs van 300,000 franken der loten Turkije bij de trekking op 1 Juni 11. een inwoner van Utrecht ten deel gevallen. Toen zich de stationschef van B a r- neveld met zijne echtgenoote en hnn 4-jarig kindje in den laatsten trein van Amsterdam naar Zntfen bevonden, had het kind, dat op de bank stond, de onvoorzichtigheid zich te ver voorover uit het raam te buigen en tusschen Amersfoort en Barneveld uit don waggon te vallen. Gelukkig echter is het kind er zonder noemenswaardig letsel afgekomen. In den schietwedstrijd te Hoorn •werd de „Transvaal-medaille" behaald door de scherpBchuttersvereeniging „Rotterdam" met 251 punten. De heer Posthumas van Amsterdam be haalde de zilveren en de heer P. Yan Dijk van Hoorn de bronzen medaille. Op a. 6. Woensdag den 5den Augus tus zal te Wateringen wederom eene harddraverij gehonden worden, ditmaal van paarden welke nooit een prijs gewonnen hebben. De prijs van f 100 en de premie van f 50 worden wederom finaal vereerd. Gisternacht woedde er een hevige brand te Elsloo (Limburg), waarbij de woningen, benevens schuur en stallen van de wed. LeusseD, Heu86en en Frederiks geheel in asch werden gelegd. Volgens de „Dordtsche Crt." brengt men op dit oogenblik hier te lande een kunstbier in den handel, waarvoor volstrekt geen gerst gebezigd wordt; de hoofdbestanddeelen zijnaardappelsiroop (glucoBe), aardappelspiritus, aftreksel van hop en een weinig kleursel voor den gouden tint, die dit knn8tbier gewoonlijk heeft; het kunstbier is te be drieglijker voor den verbruiker, omdat het zeer fijn mousseert en volstrekt niet onaangenaam van smaak is te noemen; op den duur gebruikt werkt het echter nadeelig op de urine-loziog. Een ieder rij dus gewaarschuwd! Hoe gevaarlijk het is snijdende werk tuigen onder het bereik van kinderen te laten bleek dezer dagen wederom to Haarsteeg, waar het vier jarig zoontje van W. v. d. H., met een biji, dien zijn vader had laten liggen, bij het door hem ge kapte hout, zijn nichtje van denzelfJen leeftijd een vinger gedeeltelijk heeft afgehakt. In den nacht van 29 op 30 Juli is in de R.-C. Kerk te Kralingen ingebroken en zijn de offerbussen geledigd. De dief heeft echter slechts weinig van zijne gading kannen vinden, daar 's avonds steeds door den koster de offerbussen worden geledigd en de voorwerpen van waarde van het altaar geborgen worden. In een vlaag van ij lende koorts heeft een verlofganger te Clermont, Ferrand Legoux, zijne 22-jarige zuster vier gevaarlijke messteken toe gebracht en daarna zich zei ven uit een venster geworpen. Beider toestand is hopeloos. Nabij St.- Etienne moet een hevige bosch- en heibrand hebben gewoed, op goederen, waarover thans een veelbesproken proces tusschen erfgonamen wordt gevoerd, het proces-Sauzéa. In dit prooes nl. komen een paar neven van den in 1883 gestorven heer Hippolyte de Sauzéa, die zes millioen fr. naliet en aan de stad en eenige lief dadige instellingen vermaakte, voor hunne reohten op, bewerende dat hun oom krankzinnig was en zich daartoe o. a. beroepende op het feit, dat men in zijne nalatenschap 52 testamenten vond! Forgeaud, de moordenaar, die in ver- eeniging met zijne beminde zijn oom en tante uit gouddorst vermoordde, is te Bordeaux geguilloti neerd. Toen men hem kwam aankondigen dat hij sterven moest, sliep hij rustig. Na een oogenblik van ontsteltenis, zeido hij: „Kom, ik wil moed hebben." Hij herhaalde berouwvol zijne schuld, be treurde de schande, die bij over zijne familie had gebracht, maar voerde tot zijne verontschuldiging aan, dat hij de misdaad niet met voorbedachten rade en alleen door de aansporing zijner minnares had gepleegd. Op het schavot biechtte hij, omhelsde den priester en het crucifix en weinige oogenblikken later was het werk van den beul volbracht. Hot waagstuk der Oxfordsohe stu denten, om van Dover naar Calais te roeieD, heeft navolging gevonden. Drie hoornblazers van een Engelsch genie-corps beproefden Zaterdag van Rams- gate naar Calais te roeien. Toen z'j vijftien uren hadden rondgezwalkt, werden zij, uitgeput van ver moeidheid, door een Franscben loodskotter opge nomen en te Boulogne aan wal gebracht. De voorstelling van den circus Sutzbart, te Duna-Földvar, was dezer dagen de3 avonds om tien uren afgeloopen en het publiek stroomde naar den uitgang, toen eensklaps een honten paal, waaraan eene brandende petroleum lamp hiog, omviel en od gelukkiger wij ze op het hoofd van Irene Stefanatz, dochter van den gees telijke, terechtkwam. De lamp brak en de bran dende petroleum overdekte het meisje, dat eens klaps in een vnnrzail was veranderd. De personen, die nog in den circus waren, wer den door een panischen schrik bevaDgen; enkele moedige mannen snelden het meisje te hulp, maar de meesten namen vol ontzetting de vlncht. en braken door de houten wanden heen. Gelukkig mocht men er in slagen het meisje de brandende kleederen van het lijf te trekken; zij had zware brandwonden bekomen. De voortgaDg van het vuur kon bijtijds worden gestuit; iu het ontstane ge drang hadden verscheidene personen verwondingen bekomen. Den 24sten dezer maand vond in de stad Anagni, in Italië, een vreeselijk onheil plaats. Gedurende een hevig onweder schuilden vijftig boe ren en boerinnen iü eene schuur om tegen het weder beschut te zijn. Nauwelijks waren zij er eenige minuten of de bliksem sloeg in, en alle aanwezigen werden tegen den grond geslagen. Dertien personen bleven op de plaats dood, en vijf en twintig anderen werden zoo zwaar gekwetst, dat reeds zeventien er van gestorven zijn. De bewoners der stad zijn in de grootste ont steltenis. Eene moeder die door het onheil drie zoodb ver loor, werd krankzinnig toen zij de treurmare vernam en bij de lijken harer kinderen werd gebracht. Een meisje dat in een der dooden haren bruide gom herkende, kreeg hevige zenuwaandoeningen en was slechts met moeite van de plek van het onheil te verwijderen. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardigden werd gisteren de discussie over het buitengewoon krediet, aan den minister van marine voor Madagascar te ver- leenen, voortgezet. De heer Clémenceau hield eene lange redevoering, ter wederlegging van hetgeen de heer Jules Ferry eergisteren betoogde. Hij kwam vooral op tegen de koloniale staatkunde, door den heer Ferry voorgestaan, en zeide dat laatstgenoemde door al zijne vrienden verlaten werd. Deze bewering lokte ernstig protest in het een- tram uit, vooral van den heer Langlois. De heer Clovis Hughes riep den heer Langlois toe: „Gij hebt Ferry losgelaten, evenals Gambetta." De heer Langlois begaf zich, op het vernemen dezer woorden, met eöne dreigende houding naar den kant waar de heer Clovis Hughes gezeten was; ze geraakten bijna handgemeen, doch verschillende afgevaardigden kwamen tussohenbeiden. De beer Clémenceau zette na dit incident zijne rede voort en eindigde aldus: „Wij stellen ver trouwen in admiraal Courbet, maar het geldt hier de vraag, of BriBson dan wel Jules Ferry minister is." Het krediet werd ten slotte met 291 tegen 142 stemmen toegestaan. Het bevestigt zich reeds, zegt de „Justice", dat het aangevraagde crediet van 12 millioen fraoken voor Madagascar volkomen ontoereikend is en nood zakelijk door nieuwe aanvragen gevolgd zal moeten worden. De som van 12 millioen moet reeds grooten- deeb verbruikt zijn, zoodat het benoodigde bedrag voor „conservatoire" maatregelen tot einde 1885, niet eens zal overblijven. De bekende natuurvorscber Milne Edwards, deken der Académie des Soiences, is te Parijs op 85 jarigen leeftijd gestorven. Hij was te Brugge geboren en heeft belangrijke werken geschreven over ontleedkunde en natuurlijke historie. In den Senaat werd Dinsdag een aanvang gemaakt met de behandeling der begrooting voor 1886. De heer Chesnelong hield bij deze gelegen heid eene rede die bijna de geheele zitting in be slag nam. Hij zeide o. a. dat de uitgavea van den Staat over de laatste acht jaren dooreeDgenomen 625 millioen franken meer hadden bedragen dan de inkomsten. Het gevolg van deze roekelooze finan- tieele politiek was, dat binnen een jaar de natie zou worden verrast met nieawe belastingen, tea bedrage van 200 miljioen franken, enkel om de jaar lijksche rente te betalen van geldleeDingen, die noodzakelijk waren geworden. Frankrijke finactieele toestand moest eene spoedige en grondige hervor ming ondergaan, anders zon het land eene onver mijdelijke catastrophe te gemoet gaan. De „Temps" vrasgt hoe het toch mogelijk is, dat van de sombere voorspellingen des heeren Chesnelong, die de Fransche natie reeds jaren achtereen bij elk begrootiogsdebat worden toege diend, tot dusver niets is bewaarheid. Het blad maakt zich daarom ook nu niet ongerust. Clroot-Bri ta imië. De dood van sir Moses Montefiore verwekt alge- meene deelneming. Te Ramsgate dragen alle huizen teekenen van rouw; de gemeenteraad besloot in zijn geheel aan de begrafenisplechtigheid deel te nemen. De dagbladen van schier elke riebting bevatten uit voerige, buitengewoon sympathieke neorologïeën en hoofdartikels over het merkwaardige leven en stre ven van den overledene. Sir Moses Montefiore bleef tot het uiterste bij kennis; hij stierf zeer kalm en zacht, - congestie der longen veroorzaakte den dood - omringd door zijne bloedverwanten en vrienden, die biddend om zijne legerstede waren geschaard. De gemeenteraad van Ramsgate was vergaderd, toen het doodsbe richt teu stadhuize kwam; de burgemeester hield terstond eene redevoering, van diep leedgevoel ge tuigende; het R&adhais werd in ronw gehuld eu de geheele bevolkiDg uitgenoodigd, door het uit steken van rouwvlaggeo, van hare deelneming te doen blijken. De begrafenis werd op heden, Vrijdag-middag vastgesteld en zou in het Maasolenm bij de Here- 8on-Synagoge plaats hebben. Ramsgate zou heden een algemeeuen rouwdag houden. Van alle zijden komen blijken van innige deelneming. De heeren Joseph Sebag, lord Rothschild, de heer A. Cohen, lid van het Parlement, en dr. Loewe, zijn executeurs-testamentair van sir Moses. Oosteixi'.-Houg'.-NIoiiarcliïe. Voor de reohtbank te Weenen zal eerstdaags eene interessante aanklacht worden behandeld. Aan klager is niemand minder dan de heer Gladstone, aangeklaagde een naar Oostenrijk gevlucht En- gelschman Boydell geoaamd. Boydell heeft aan Gladstone, toen deze nog minister-president was, eene schriftelijke bedreiging gericht, dat hij intieme aangelegenheden van hoogst compromitteerenden aard zon openbaar maken, indien hij hem niet onmiddellijk 300 pd. st. toezond. De heer Gladstone liet langs diplomatieken weg eene vervolging instel len; Boydell werd door den Oostenrijkschen rech ter in verhoor genomen en zal zich nu wegens pogiDg tot afpersing moeten verantwoorden. De meeste Weenor bladen stellen den eisch, dat het dragen van wapenen buiten dienst aan de soldaten verboden zal worden. Dat geschiedt naar aanleiding van een hevig gevecht, dezer dagen in een danshuis te Weenen geleverd tnsschen 15 artil leristen en eenige politie-ageDteB. Deze waren ge komen om de orde te herstellen, die de soldaten verstoorden. Maar de artilleristen trokken hunne sabels en waren in de meerderheid, zoodat de agenten van hunne revolvers gebrnik moesten makeD. Een artillerist werd doodgeschoten, een tweede ernstig gekwetst. Ook van de agenten wer den één zwaar en vijf licht gekwetst. Tusschen een kolonel en een majoor van de Hongaarsche huzaren heeft te Debreczin een duel plaats gehad. De majoor werd gedood; de kolonel was daarover ontroostbaarhij ha d een duel met de sabel gekozen, maar de majoor stond op het pistool; toen had hij niet willen raken, maar door den rook van het schot van zijne tegenpartij, die het eerst gevuurd had, was hij ten aanzien van de richting op een dwaalspoor gebracht. Egypte. De „Kreuzzeitung" betwijfelt ten sterkste, of de dood van den Mahdi in de Soedan-quaestie veel verandering zal brengeD. Yeel hangt nu afvauhet optreden van zijn opvolger, hetzij deze Abdullah, Osman Digma of een der andere invloedrijke en fanatieke stamhoofden is. Te Londen zal men trou wens voorzichtig genoeg zijn, om den loop der ge beurtenissen eenigen tijd af te wachten, en van het overlijden van den Mahdi voorloopig geeno al te optimistische verwachtingen te koesteren. Te Konstantinopel wordt de dood van den Mahdi eiudelijk ook als zeker beschouwd. De sultan zal, evenals de Khedive, eene proclamatie richten tot do Soedaneezen, waarin zij worden aangespoord tot den toestand van vrede terug te keeren, en hunne belofte van getrouwheid na to komen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2