KOLONIËN. BATAVIA, 17—19 Juni. Volgenderwijze geeft een correspondent van het „N. P. H." aan zijn blad eene beschrijving van den moord onlangs te Ajeth gepleegd op een schild wacht. Wederom een zooveelste bewijs van Atjeb- sche vredes-veiligheid 't Was een donkere, regenachtige nacht op den 7den Jnni. De schildwacht, achter bet ijzeren hek te Panteh-Perak in zijn schilderhuis gepos teerd, vermoedde geen kwaad. Het was zóó don ker, dat men geen tien passen van zich af kon zien, terwijl de regen bij stroomen neerviel. Eens klaps hoort hij eenig geritselhij bukt, om te zien wat er aan het handje is, maar wordt op hetzelfde oogenblik door klewanghouwen weerloos gemaakt. Het gekerm doet de bewoners en de nabij zijode wacht op het gerucht afgaan, waar zij den armen Europeaan in zijn bloed badende vonden. De vin gers van de eene hand waren afgekapt, terwijl zijn geheele lichaam met klewanghouwen overdekt was. De sloebers hadden zich tusschen de spijlen van het ijzerea hek doorgewrongen; inderhaast lieten zij eenige lansen achter, maar vergaten niet het zoo gewilde Beaumont geweer van den schildwacht mee te nemen. Omtrent den vulkaan Merapi wordt onder dagteekening van 7 dezer door den assistent-resi dent van Bojolali (residentie Soerakarta) het vol gende bericht: „De toestand was op 6 Juni 1885 niet merkbaar veranderd." De resident van Benkoelen deelt mede dat op 4 Mei jl. des morgens te 6 uren 45 minuten op het kustlioht-etablissement aan den Vlakken Hoek schokken van aardbeving zijn waargenomen, die 10 seconden aanhielden. De richting was niet aange geven. Voorts wordt door den gouverneur van Sumatra's Westkust bericht, dat op den 21sten Mei jl., des morgens te 9 uren 30 minuten te Sipirok (Tapanoli) eene lichte horizontale aardbeving is gevoeld, die ongeveer 10 seconden duurde en zich in zuidooste lijke richting voortplantte. Luidens mededeeling van den resident van Pasoeroean, is op 6 dezer in het district Poerwo- redjo, afdeeling Bangil, eene lichte aardbeving waar genomen in noordwestelijke richting. De resident van Batavia bericht dat den 6den dezer te 11 uren 8 minuten des voormiddags te Buitenzorg eenige lichte schokken van aardbeving zijn gevoeld. Uit Atjeh verneemt men dat daar tegenwoordig veel beri beri voorkomt onder Europeanen. Men spreekt zelfs van 5 officieren, waaronder ook een paar van den geneeskundigen dienst, die er door zonden zijn aangetast. Door den gonvernenr-generaal van Ned.-Indié zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot ops. 2de kl. E. L. F. H. Meijer, tot id. 3de kl. A. De Nijs; tot landmeter 1ste kl. O. L. M. Boretina; tot adsp.-res. van Amoentai, M. C. Dannenborgh; tot contr. 2de kl. A. C. De Heer. Geplaatst: Jn de contr.-afd. Dapoeran, de contr. late kl. Ch. F. Zeeman Jr.; aan de openb. lag. school te Probolinggo de benoemde hnlponderwljzeres M. C. Van Steeden. Verplaatst: Van Bangkas-Betoeog naar Tjilegon, de adsp.-contr. D. De Boer; van Tjilegon naar Rangkas-Betoen, de id. R. J. Maasvan Balanginpa naar Maros, de id. J. Ballot. Overgeplaatst: Naar de op. 2de lag. sch. te Batavia, de hnlponderwijzeres M. J. Bertling; naar de op. lste lag. meis- jeesch. aldaar, de huiponlerwijzeres Joostensz. Verleend: Een 2-jarig verlof d. Europa, w. ziekte, aan den alg. ontv. te Probolinggo, J. R. Jans; een id. w. id., aan den ads.-rea. van Amoentai J. J. Naeff; een jaar verl. naar id., aan den contr. 2de kl. op Java en Madura, J. H. Simon Thomas. Belast: Met het beheer over het boschdistrict Toeben Bodjonegoro J. H. Van der Menleo. Ontslagen: Eervol, de opziener 2de kl. W. Quordt eo C. Snijtheuvel. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof n Europa, w. 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der genie H. A. G. Von Deutzschw. ziekte aan den lstên luit. der inf. J. C. A. Christen. Ingedeeld: De late luit. der inf. H. P. M. W. Van der Wedden, bij het 10de bat.; de majoor der inf. J. H. Van den Broek bij het 15de bat. de kapts. der inf. J. Van den Bosch bij het 12de bat. en J. E. Battaerd bij het 10de bat. Geplaatst: De 2de lnit.-kwartierm. T. Hoeboer te Batavia. Overgeplaatst: De kapt. der inf. H. Begemann naar het garniz.-bat. te Palembaog en de lste lnit. der inf. H. J. B. Clerkx naar het garn.-bat. van Sumatra'e Oostkust; de 2de lnit.-kwartierm. M. H. Kroonenburg naar Atjeh en F. A. Bresser naar het hospitaal te Willem Ide kapt. der art. D. Twiss bij de 23ste comp. art. te Batavia; de kapt. der inf. W. Boissevain bij het 18de bat., de kapt. der genie M. A. J. De Haan naar Samarang, de oflic. van gez. lste kl. G. Fischer bij het milit. hospitaal te Willem 1 en de id. 2de kl. dr. Groothoff bij bet garnizoen te Onrust. Departement van Marine. Vergunning verleend: om te repatrieeren aan de ofticn. v. gez. lste cn 2de kl. A. F. Ver schuur en R. M. De Jager Meesenbroek. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. 15 jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, aan den baas-ketelmaker bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabais, W. Den Hond; idem w. ziekte aan den opz. 3de kl. bij den dienst der kustverlichting L. D. Wassenaar. BUITENLAND. Frankrijk Bij de voortgezette beraadslagingen over de cre- dietaanvrage voor Madagascar heeft in de Earner de minister De Freycinet gezegd dat de Kamer omtrent de quaestie eener verovering van dit eiland geene uitspraak had te doen, daar die alleen aan de nieuwe Kamer zou kunnen worden voorgelegd. Wij moeten, vervolgde hij, onze rechten op Madagascar doen gelden; eene groote natie kan niet op een maal terugdeinzen. Verder verklaarde de minis ter de politiek der vroegere Kabinetten in dezen goed te keuren. Bovendien hield ook de heer De Lanessan de noodzakelijkheid vol van eene bezetting en organi satie van Madagascar. De beer Ballue verklaarde zich voor de koloniale politiek der regeering. De heer De Lanjuinais verklaarde, namens de rechter zijde, tegen het crediet te zullen stemmen, daar bij de troepen niet wilde blootstellen aan de gevaren van een oorlog in een onbekend land. De heer De Cassagnac zou zich van stemming onthouden, en verweit de regeering eene politiek van bestendiging der bestaande toestanden. De heer Brisson, minister-president, verklaarde dat de regeering besloten heeft geene rechten prijs te zullen geven. (Toejuichingen.) De heer Ferry betoogde dat het noodzakelijk is van het vraagstuk der koloniale politiek af te stappen, waardoor het debat geheel en al werd beheerscht. Hij vroeg voortzetting der beraadslagingen op heden, welk voorstel werd aangenomen, waarna de zitting werd opgeheven. Gisteren heeft de Chineesche gezant zjjne ge loofsbrieven aan president Grévy overhandigd en daarbij gezegd dat, nu het vredesverdrag de vriend schapsbetrekkingen tussohen China en Frankrijk had hersteld, de Chineesche regeering verlangde hare voldoening kenbaar te maken en de oprecht heid harer goede bedoelingen te betuigen. De heer Grévy antwoordde dat Frankrijk niet anders kan dan evenals China zich gelukwenBchen met het herstel der vriendschapsbetrekkingen ten bate der beide landen. Duitschlitnd. De keizerljjke kroonprins en diens gezin zijn naar Zwitserland vertrokken. De afwezigheid van de keizerlijke kroonprinses bij het huwelijk harer znster prinses Beatrix is zeer opgemerkt, ofschoon het een openbaar geheim ia dat de kroonprins en zijne gemalin in de echtvereeniging van eene Engelsche prinses met een Battenburg, een zoon ait het mor ganatisch huwelijk van een prins van Hessen- Darmstadt, een mesalliance zien. Oroot-Britannië. Uit Durban wordt geseind dat de Transvaalsche regeering, niet meer in staat zijnde hare schulden te dekken, hare betalingen heeft gestaakt. Het ministerie van buitenlandsehe zaken heeft zoowel uit Egypte als uit Sondan inlichtingen ont vangen, welke het overlijden van den Mahdi buiten twijfel stellen. Naar het schijnt, heeft bij gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix een schandelijk tooneel plaats gehad. Het gepeupel brak de kerk te Whippingham open, en nam daar de versierin gen weg. Tot nu toe werd het geval geheim ge houden. Telegrammen. BELGRADO, 27 Juli. De minister van binnen- landsche zaken Marinkovics heeft verlof bekomen om eene badreis te maken en zal gedurende dien tijd door den minister president Garaschanin worden vervangen. Gisteren heeft de onderteekening van het Bel gisch-Servisch consulair handelsverdrag plaats gehad. ROME, 27 Juli. De kardinaal Lorens Nina (ge boren te Recanati, 1812) is overleden. LONDEN, 28 Juli. Er is vraag naar de nieuwe Egyptische leening tegen 2 pet. boven den inschnj- vingskoers. RAMSGATE, 28 Juli. Sir Moses Montefiore is stervende. LONDEN, 28 Juli. Officieel wordt bericht dat de nadere bijzonderheden betreffende de nieuwe Egyptische leening thans zjjn geregeld. De uitgifte zal einde dezer week plaats hebben, tegen den koers van 95'/2 pet. De „Times" verneemt dat sir Henry Drummond Wolff onmiddellijk over Konstantinopel naar Egypte zil vertrekken. Bij het ongeluk, dat Zondag-morgen te Chatham plaats had (zie het telegram in ons vorig nummer) zijn geene menschenlevens te betreuren. BERLIJN, 28 Juli. De inschrijving op de nieuwe Egyptische geldleening zal worden opengesteld op 30 Juli a. s en wel te Londen, Parijs, Frankfort (Rothschild) en Berlijn (firma Bleichröder). De koerB van uitgifte is 95'/,. De stortingen, op 100 pd. st. nominaal, zijn geregeld als volgt: 5 pd. st. bij de teekening, 20 pd. st. bij de toewijzing, 25 pd. st. op 1 September, 25 pd. st. op 6 October en 20'/j pd. st. op 10 November. L.K1DEN, 28 Juli. In plaats van giBternamiddag ontvingen we eerst hedennamiddag per Engelsche mail de Indische bladen van 17 tot en met 19 Juni. Ze hadden het gisteren met de post niet verder kunnen bren gen dan tot Den Haag, waar ze, blijkens den stem pel, tusschen 2 en 3 uren aankwamen. Hoe ze daar gedwaald hebben, om aan ons adres te komen, is ons onbekend; maar wel weten we dat de posterij om het abuis te herstellen niet minder dan 24 uren noodig had, want eerst van middag tusschen de zelfde uren kwamen ze op het postkantoor hier aan. En dat voor nog geen half uur sporens of drie uren loopens van Den Haag naar Leiden. Uit Engelsche bron is hedenochtend in een Reuter-telegram gemeld dat de Transvaal hare betalingen heefc gestaakt. We hebben dienaangaande inlichtingen ingewon nen bij de heeren Insinger Codie de Trans vaalsche leening hebben uitgegeven en bij wie de coupons betaalbaar zijn gesteld, en van deze firma ontvingen we de verzekering dat haar dienaan gaande niets bekend is. De Juli-coupon is reeds ter betaling aangekondigd. (Hbl.) Hedenmorgen omstreeks acht uren brak een hevige brand uit in de boerenhofstede van den landbouwer B. Van den Bos, gelegen in den polder bij Nieuwendam en behoorende aan de gemeente Amsterdam. In een oogenblik stond het geheele huis in lich terlaaie. Ongeveer 100,000 kilogram hooi, eene partij kaas, de boerengereedschappen, eenige kippen en bijna de geheele inboedel werden door het vuur vernield. Slechts enkele kleine meubelstukken en vier varkens werden behouden. De brand moet ontstaan zjjn door onvoorzichtig rooken van pijpen door het werkvolk, dat op de boerderij aanwezig was, om herstellingen te doen aan het onlangs nieuwgebouwde huis. De bewoner was met zijn zoon uitgegaan ter Purmerender markt; de tweede zoon, die ziek te bed lag, wist zich te redden door eene glasruit stuk te slaan, waarbij hij zich den pols ernstig verwondde. De brandweer rukte van Amsterdam naar de plaats des onheils uit en zal wel den geheelen dag noodig hebben om den grooten voorraad brandend hooi te blusschen. Het geheele huis is verbrand. De inboedel van Van den Bos moet slechts voor f 2000 verzekerd zijn, terwijl vermoedelijk een kistje met 600 aan contanten verbrand is. Aangekomen badgasten te Katwijk aan Zee Groot Badhotel: Moritz Yon Villebois en familie, 5 personen, van Homburg; J. D. Ten Cate Yissering, van Amsterdam; D. Jeras, van MiddelburgFrau Professorin Nippold, van Bazel Richard Wansleben, van Crefeld; C. A. De Jong en echtgen. met 3 kinderen, van Schoonhoven W. L. Smit, van Amsterdam; Mad. Tschuka en Frau dr. Röchling, van Stuttgart. Hotel Levedag: M. C. Cha vannes en familie 8 pers., van LeidenG. Sandifort, mr. H. Mounier en G. A. A. F. M. De Bruyn, van Leiden; baron Plate, baronesse Von Bülow geb. bar. Van Bijern baronesse Van Bijern, van Marwao J. H. Bijden dijk, van Leiden. Hotel De Zwaan: Dr. A. Van Rhijn, A. Cosjjn en H. Kolff. Hotel du Rhin: Jonkheer H. Van Rijcke- vorsel met 3 kinderen en 2 dienstboden, van Valk hof bij Nijmegen. Hotel Pension: Herr Vict. Wagner, van Boren (Tyrol); H. W. Appel, van HannoverS. J- C Buddingh, van Utrecht. Bij C. Kruyt: H. H. B. Vos, mevrouw en 3 kinderen, van Leiden; mevrouw Hendrix en 3 kind., van Amsterdam. Wijk B, N°. 8 5: A. De Koster, mevr., 4 kind. en dienstbode, van Leiden. B ij A. K r u y tJ. Scheuer, van Breda Bij P. Van der Bent: Mevr. Sprenger, fflfj'

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2