Woensdag 29 Juli. N°. 7803. A". 1885, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYEJÏTENTIEN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. V»or het incassee- ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. LEIDEN, 2B Juli. Door do Synode der Ned.-Herv. Kerk ia als predikant-lid van de Synodale Commissie gekozen de heer G. Bruna, pred. te Hasselt, met wien op het drieial waren geplaatst de heerea Van Duyll en Houwing. Tot ouderling-lid werd gekozen mr. Van Boneval Faure, prof. te Leiden, met wien mr. E. Van Loon en mr. F. H. Bondars op het drietal waren geplaatst. Tot vasten secretaris der Synode is gekozen de heer L. Overman; de benoemde ver klaarde zich bereid deze betrekking aan te nemen, dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen en deelde mede dat hij wenschte als vaste secretaris op te treden met lo. October a. s., en, wegens zijne betrekking als predikant te Spij keniasse, tot zoolang fungeerend secretaris te blij ven. Voor secundus van den seretaris der Synode viel nu de keuze op den heer C. F. Zeeman, predikant te Zonuemaire, die zich bereid verklaarde deze be trekking aan te nemen. Bedankt is voor het beproep naar Oude- Wetering c. a. door ds. W. Ringnalda Gz., pred. te Loon-op-Zand. Jhr. mr. P. J. A. M. Van der Does de Wil- iebois, minister van buitenlandsche zaken, is be roemd tot ridder grootkruis der Saksische Ernesti- nische Huisorde. Dr. H. Weyenbergh, professor aan de univer- I siteit te Cordova (Zuid-Amerika), sedert Nov. jl. I hier te lande tot herstel van gezondheid, is Zondag lop 4)ö buitenverblijf (e Bloetnendaal overleden. Naar de „Hrl. Crt." meldt, is het gebouw I de „Nieuwe Schouwburg" in de Jansstraat te Haarlem (verkocht voor f 16,000 aan den heer H. Van Veen. Te Middelburg is overleden jhr. mr, A. W. ISnouck Hurgronje, oud raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Zeeland. Van het Woordenboek der Nederlandsche Taal 113 thans van de derde reeks de achtste aflevering herschenen. Het bevat de woorden van „gelegen- heid tot gelte." Vroeger reeds maakten wij melding van de herboren „K:nder-Courant." Sommigen zullen zich [misschien nog herinneren, hoe een kleine veertig I jaar geleden dit blad zjjne intrede deed in de wereld len eene groote populariteit onder de jeugd genoot. ■Andere tijdsohriften van gelijken aard werden op- ericht, de „Kinder-Courant" ondervond daarvan de gevolgen, maar wist zich te handhaven. Zij meende een oogenblik haar vorm te moeten veranderen, naar met den lsten Januari van dit jaar zag men ireder de „Kinder-Courant" verschjjnen in den vorm, itie voor velen met de herinneringen aan hunne peugd is saamgeweven. Ook de inhond van den halven jaargang, dia nu ompleet is, stemt daarmede overeen. Een frissche, natuurlijke geest straalt er in door. De heeren Joh. Iram en Reule en hnnne medewerkers geven week kan week onderhoudende lectuur, zorgen voor goede fllustraties en de plaat, de plaat die niet slechts ozichtigd maar bewerkt kan worden, levert eene Mogename uitspanning op. Als men de 26 nommers poorbladert voelt men, op gevorderden leeftijd, de ade sympathie voor de „Kinder-Conrant" weder pntwaken en wij hopen, dat uitgever en redactie irvan bij voortduring de welverdiende blijken illen ontvangen. 't Is goede lectuur voor onze jeugd en prettige ectnur tevens, en, gedachtig aan haar titel, streeft ik deze courant er naar, steeds iets nieuws te 8V0D. (Arvh. Crt.) Naar de „Tijd" verneemt, zal in den loop r volgende maand een bedevaart nit Nederland België naar Einsiedeln, in Zwitserland, vertrekken. In een artikel over de keuze van eene aan- Fplaats voor de booten der „Norddeutsche Lloyd", - pleidooi voor Antwerpen - beweert de Belgische Préeurseur", dat niet alleen de besPssing nog niet i< gevallen in het voordeel van Vlissingen, maar o'-k dat de rijkskanselier, prinB Von Bismarck, in deze niets heeft te doen dan de keuzo der „N. Lloyd" ui of niet goed te keuren, waarvoor hem eene tijd ruimte van zes maanden is gelaten. Van de kenze un Vlissingen door den rijkskanselier kon dus volgens het blad nog geen sprake zijn. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. Diet plaats hebben. Z. M heeft jhr. mr. V. E. L. De Stners, referendaris bij het dep. van binnenl. zaken, be noemd tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw; - P. Fijn Van Draat, te Venloo, voor het tijdvak van 1 Aug. tot 31 December, benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-Sehool aldaar; de benoeming van mr. J. Wertheim tot rechter plaatsv. in de arrond.-rechtbank te Amsterdam, op diens verzoek, ingetrokken- aan mr. O. F. Greve, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonr.- plaatsv. te Zwolle; benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Amsterdam, mr. S. Sleeswijk, thans griffier der arrond.-rechtb. te Heerenveen. Gemengd Nieuws. Bij het Laboratorium-gebouw op de Kleine Ruïne is men aan de zijde van de Lange- brug aan het herbouwen. Terwijl men na daarmede bezig was, viel er hedenmorgen een mnnr om, ten gevolge waarvan vooral een der werklieden ernstige inwendige kneuzingen bekwam. De hoogleeraar Zaayer was weldra ter plaatse van het onheil aanwe zig en verleende de eerste hulp, waarna de verwonde naar het academisch ziekenhuis werd vervoerd, waar bij reeds van middag overleed. De ongeluk kige heet A. Van Delden en is een jonkman, die in de volgende maand pas een jaar gehuwd zon zijn geweest. De locomotief van een van Rotter- dam gekomen goederentrein, liep aan het station alhier tegen het perron, verbrijzelde daar een ijze ren en een steenen pilaar en zakte eenige voeten in den grond. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Als eene bijzonderheid deelt men mede dat door een Hagenaar in de Zoeferwouische pol ders een zeelt gevangen is, welke 7'/, pond w ;og. Op de heden te Voorschoten gehouden paardenmarkt was de handel levendig. De prijzen varieerden tusschen f 250 en f 550. Er waren 828 paarden aan de lijn. De meesten werden door Fran sche en Belgische kooplieden opgekocht. In de Gouwekade, onder de gemeente Waddingsvoen, is gisternacht over eene lengte van 25 meter eene verzakking ontstaan. Door sluiting der IJselsluizen te Gouda en onmiddellijEen aan voer van materialen van daar, is het gelukt een doorbraak der kade te voorkomen, zoodat gister ochtend om tien uren weder kon geschut worden. Een ingezetene van Delft, de heer II. Aarts, zag den 2den Juli zijn gezin met een zevenden zoon vermeerderen. Hij meende deze heuglijke gebeurtenis op geene andere wijze voor do herinnering te kunnen bewaren dan door den jongen spruit naar Z. M. den koning te noemen. Gisteren ontving hij 's Konings schriftelijke toe stemming op het door hem daartoe gedaan verzoek. De gisteren te Haarlem gehouden paardenmarkt was zeer druk bezocht. Er waren aangevoerd 749 paarden en 12 veulens, van inlandsoh en gekruist ras, waaronder vele fraaie, aan de lijn. Do prijzen liepen van f 40 tot f 700 voor paarden en van f 60 tot f 100 voor veulens. De handel wus levendig. Er waren een aantal Fransche, Duit- sche eu Belgische kooplieden tegenwoordig, die vele iokoopen deden. Een bezoeker van de paardenmarkt, 60 jaren oud woonachtig te Uithoorn, schrok zoodanig door oou voorbijgaand paard, dat hij nedersloeg en door de val dermate werd verwond, dat hij per rader- t-uar naar het gasthuis moest worden overgebracht. Naar de cellulaire gevangenis te Rot- 'erdam is overgebracht L. v. d. T., koopman te H.llegersberg, verdacht van moedwillige brand stichting, gepleegd in den nacht van 20 op 21 Jnli, in den korenmolen van Hoogendam aldaar- Te Utrecht is aangshoaden en ter beschikking der justitie gesteld de melkboer H. nit Hilversum, die 73 kippen gestolen had. Men zegt dat hij door het ingeven van zwavel den beesten het kakelen belet zou hebben. Door eene onbekende oorzaak is te Grossen de boerderij van Stokman afgebrand. Met groote moeite is het vee gered; overigens is alles door de vlammen verteerd. Eene oude vronw en een kind zjjn met moeite nit de vlammen weggedragen. Bij twee mannen van Ritsnmazijl, die een herstellenden pokljjder te Schenkenschans een bezoek brachten, vertoonden zioh een paar dagen later de verschijnselen van dezelfde ziekte. De werkman H. K., die onlangs te Warfum bij het vervoeren van aarde onder den wagen geraakte en op twee plaatsen zijn arm brak, is in het aoademisch ziekenhuis te Groningen over leden. Naar men verneemt, heeft de luoht- reiziger Lhoste hot plan opgevat, hier te lande behalve te 's-Bosoh nog eenige opstijgingen te doen- Reeds moet hij in onderhandeling zijn met ver scheidene gasfabrieken omtrent de gaslevering. Gisternacht zijn te Gemert 12 hoizen, waaronder twee groote hofsteden, door brand ver nield. Aangezien in den omtrek geen water te be komen was, konden de pogingen tot blnssching niet baten. Alles was verzekerd. Door het afscheuren van een tak ii de daglooner A. Evers, te Drempt, nit een kerse boom gevallen. Na een paar dagen van hevig lijden is de man bezweken. In den namiddag van Zaterdag 11. is te Calais eene 8 riems roeiboot van Dover aan gekomen, waarin zich 9 studenten van de univer siteit te Oxford bevonden. Zij hadden den overtocht van Dover naar Calais in 4 u. 15 m. gedaan en deden gemiddeld 32 riemslagen per minuut. Wanneer men weet dat de „Invicta," de snelstvarende pakketboot van het kanaal, dien tooht in 64 minuten doet, kan men daaruit eenigzins de sneldheid van die roeiboot afleiden. Gedurende een hevig onweder te Torre Cajetani, een marktplaatsjo bij Anagni (Italië), zijn 13 personen door den blikBem doodgeslagen eu 22 ernstig gekwetst. In een tramwagen werd dezer dagen een jonkman door de schoonheid van eene tegen over hem zittende brunette zoo geboeid, dat hij alles om zich heen vergat en bij het plotseling stilstaan van den wagen een der groote ruiten instootte. Hevig verschrikt, maakte hij lange beenen, om de vergoeding van de schade te ontkomen. Zijn Julia liet deze Romeo tegelijkertijd glippen. Hier had hij echter berouw van. Maar daags daarna las hij in de stadscourant de volgende advertentie: „De intereseante jonkman, die gisteren in den tram door het bekende ongeval verhinderd werd, de kennis making met zijne overbuur aan te knoopen, wordt tegen morgen-middag 4 uren tot eene bijeenkomst iu den.... tuin uitgenoodïgd. Herkenningsteeken eene witte roos." De jonkman verzuimde niet, op hot bepaalde uur te verschijnen. Hij trof daar wer- keiijkden condncteur van den tram aan, die op deze wgze den man had teruggevonden, die hem do sohade voor de gebroken ruit moest vergoeden.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1